Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hanggenerátor (BFO)
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Gafly válasza pjg hozzászólására (») Ápr 3, 2014 /
 
Az analóg kapcsolós keverést azért ne írd le, ámbár a trafókon elgondolkoznék
(#) ih.he válasza pjg hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Pont ezért mondtam, hogy mixer külön panelre teendő.
Kisérletezni kell, mi az, ami szép tiszta jelet produkál és megfizethető-összerakható házilag.
Valamilyen válogatott dióda vagy MOSFET négyesre volna szükség leginkább, ha van olyan IC, amiben MOSFET array van 4 azonos típusú tranyóval, akkor nyert ügy. Sajnos CD4007-ben pont 3-3 N és P csatornásból álló pár van csak. Válogatni macerás, sok darab kell és kihullik az ember haja...
(#) Kera_Will válasza pjg hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
SRA3-H drága OK.
De ha olcsóbbat keresel ami persze feljebbről indul.
Akkor már lehet akár kvarc is + rezonátor.
Kvarcos oszcillátor stabilan jár.
A mellé rakott rezonátort pedig könnyen eltudod húzni.
A különbséget pedig a DBM kikeveri.Aztán LC-s alul áteresztő szűrők dolgoznak amik jól elnyomják a 20-30 KHz feletti komponenseket.

Pl.:
2MHz kvarz + 2 MHz rezonátora.
4MHz kvarz + 4 MHz rezonátora.
3579 kHz kvarc + 3579 kHz rezonátor.
6 MHz rezonátor (sávszűrő) + 6 MHz kvarc .
5,5MHz rezonátor (sávszűrő) + 5,5 MHz kvarc .

Jobb esetben talán 1 1 kvarcot is eltudsz húzni 10 - 20 KHz nyit igaz ekkor már küzdősebb a dolog. stabilitását leginkább az elhúzásra alkalmazott soros LC tagok adják.
pl.: 10-20 MHz közti kvarcok.
Pl.: alaplapról 14318KHz , 56Kb modemek 22xxx/28xxx MHzes kvarcai stb stb olcsón beszerezhetők bontásból .
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Ezt a HAM QRP-s rádiókban előszeretettel használják VXO néven emlegetett kvarc oszcillátoros elhúzásokat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) ih.he válasza ih.he hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
HP 5082-2815 válogatott schottky dióda keverő négyes 380 pénz.
Nem lesz gyári DBM minőségű valószínűleg, de egy próbát megér.
Gi..technik oldalon láttam.
(#) pjg válasza ih.he hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Látom ti rádióamatőrök vagytok. Nekem kezd kínaivá válni a dolog.
(#) ih.he válasza pjg hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Hehe. Sajnos csak voltam rádióamatőr, szakközépben HA5KFB-nél a 80-as években.
Később tettem felnőtt fejjel vizsgát ismét, már jó sok éve annak is, de nem jutottam rig közelébe. Nagyon hosszú ideje szünetelek, idő, energia és helyhiány miatt. Csak az elmélethez nem kell hely a szobában sajnos.

Keverőre visszatérve, ha nem akarsz sokat vesződni, érdemes kipróbálni a HESTORE-os MC1496-ot, amit kollega említett előző oldalon. Azzal egyszerűbb lesz elsőre keverni, mint dióda négyessel. Azt hiszem azt lehet nem szimmetrikusan is táplálni mindkét oszcillátor oldalról és akkor trafókat sem kell tekergetni előszörre.
Végszükség esetén egy dual Gate MOSFET is megteszi keverőnek, csak hogy produkáljon valamit a kütyü, aztán a keverő részt lehet finomítani. Legalább lesz tapasztalat a frekvenciastabilításról, használhatóságról, mennyire érdemes tovább fejleszteni.
Aztán lehet, hogy dobod az egészet és jön a Wien híd vissza.
(#) Kera_Will válasza pjg hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
VXO : Variable Xtal Oscilator - erre keressé rá GOOGLE-n.
De hát végülis majdnem mindegyik kristály oszcillátort változtathatóvá teszik.
Ha másért nem , hogy pontosítsák a rezonanciát, ott üldögél pár darab trimer kondenzátor a paneleken a kvarcok mellett.
(#) pjg válasza ih.he hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Én sem voltam amatőr rádiós. Bár a tantermünk mellett volt a HA/HG8KCP klubszobája. A 70-es évek legelején.
Hamarosan lesz jó sok időm elmélkedni a dolgon. Köszönöm a jó tanácsokat.
(#) Kera_Will hozzászólása Ápr 4, 2014 /
 
JPG, a városodban van a KNER nyomda melletti sarok után nem sokkal egy bolt.
MC1496 DIP tokosban van pár száz Ftért.
Ezzel tudod keverni a 2 oszcillátor jelét.
Aztán ott találhatsz rezonátorokat és kvarcokat is.

Ennek közel mindegy mekkora a 2 frekvencia amit össze keversz mert közel DC-től indul és kb.: 300MHz ig megy.
Ezzel építettek üttetős generátort is a HTSZ-ben (Hiradás Techikai Szövetkezet ha jó rémlik a rövidítés) annó. Amivel 120MHzig dolgozott a signál generátor.
(#) pjg válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Neked is nagyon köszönöm.
(#) pjg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Meg, de már nem ő üzemelteti. Egyszer voltam ott. Semmit sem kaptam. Minden rendelésre.
Van egy másik bolt is, ott jobban van cucc, csak drága. Persze ami add-hocc kéne az nincs.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) pjg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Nem messze laktam Zahorántól. A ház másik végén. Hol jártál suliba?
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) q765 hozzászólása Máj 19, 2014 /
 
Sziasztok!

Már régóta keresek ehhez hasonló dolgot, építgetnivalót.
Szerintetek ebben a ketyerében mi lakozhat? Utánépíthető lehet? (biztosan tudtok megoldást.)

Olegtron

Köszönöm!
(#) TAKLACO válasza q765 hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
HELLO !
Ahogy a neveben is benne van 4060-as ic van benne , esetleg meg egy cd 4040-es oszto.
http://www.fairchildsemi.com/ds/CD/CD4060BC.pdf]
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2014
(#) proba válasza q765 hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
4060, szinte magában. Jó játék próbáld ki, bármely kimenetről egy kondenzátor,vagy ellenállás bármely bemenetre (órajel sem tabu) , így elérheted a hang modulálását.Ha több bemenetről teszed ezt elég változatos hangokat tudsz belőle kicsikarni. Némi dióda ellenállás, tetszés szerint, minden lábra minden irányba....Olcsó, ha nem használsz 1K nál kisebb ellenállást biztosan nem megy tönkre.
(#) pjg hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Ugyan ez nem BFO de a szerző szerint átfogja az egész hangfrekis sávot egy poti fordulattal. Hogyan lehetne ezt feszültséggel vezérelni potméter helyet?
(#) Kera_Will válasza pjg hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Feszültség vezérelt ellenállás változást lehetne elérni így :

- fényelektromos módon
- Feszültség vezérelt áramgenerátor
- Félvezető rétegek nyító / záró vezérléssel

Optikai:
LED / IZZÓ világít meg fotoellenállást/tranzisztort.
(eszközök párba válogatása megvilágítás/ellenállás változásra)

Félvezető rétegek:
Fix 1 M ellenállásokkal párhuzamosan kötni FET / MOSFET / Bipoláris tranzisztort, majd ezek gate/bázis feszültségét változtatni. (tranzisztor válogatás eszközök párba válogatása feszültség/ellenállás változásra)

Ügyesebben lehetne a linearitást , együtt futást elérni feszültség vezérelt áramgenerátorral , áramtükörrel .
Ha jól sejtem az áramgenerátoron átfolyó áram változtatása más más sebességgel töltené a kondenzátorokat. Így az a jelenség játszódna le mintha az ellenállás változna.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) Kera_Will válasza pjg hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Esetleg nézd meg a RT 2008/11 szám 610 oldal körül.
Ott 11 oktáv átfogású VCO-t írtak le. Habár azt kissé szinuszosítani kell még.
(#) pjg válasza pjg hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
Közben összeraktam egy új nyákot. Lehet benne hiba. Még át kell nézzem.

nyak.pdf
    
(#) pjg válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
Megnéztem, de az valami poloska vadász cikk.
(#) Kera_Will válasza pjg hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
Nem az az érdekes hogy miben használják , hanem az hogy mit használtak a VCO-ként benne és miért! 11 oktávos VCO !
(#) pjg válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
OK! Nem olvastam el a cikket. Már 3 óra után volt. (hajnalban)
(#) Gabor87 hozzászólása Nov 15, 2015 /
 
Sziasztok!
Feladatnak kaptam egy hanggenerátort elkészítését, aminél lehet állítani a hangerőt és a frekvenciát is. Elég ha csak sípol, ha rákötöm egy hangszóróra. Tápfeszültség pedig 1,5v-tól max 12-ig lehet. Sajnos ötletem sincs, hogyan oldjam meg. Kerestem kapcsolási rajzott, ötleteket a neten, de nem talált sajnos semmit.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) latyakosa hozzászólása Nov 15, 2015 /
 
Szinuszjel generátor 2 tranzisztorral
keress még wien hidas oszcillátor kapcsolásokat.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2015
(#) sargarigo válasza Gabor87 hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Vagy kereshetsz az astabil multivibrátorra is! Kimenetre egy poti, és megvan a hangerő állítás is. Gondolom nem kellenek wattok. A frekvenciát meg egy kettős potival állíthatod az rc körben. Kb 10 alkatrész lesz.
(#) abcdabcd válasza Gabor87 hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Szia!

Nekem így hirtelen csak a kimenetre van egy tippem, mert írod, hogy hangszórót kell, hogy közvetlenül meg tudjon hajtani.
Szóval erre használhatsz mondjuk valamilyen TDA IC-t, (PL TDA2002, TDA2030) amit pl egyszerűbb autórádiókban is használnak... így 12V-ról működnek, és relatíve kevés külső alkatrész kell hozzájuk...

Ha pl ez jó, akkor kb ez olyan 8-15V-ig működik kb... Vagy az 1,5V-tól max 12V-ig-ot úgy értetted, hogy a teljes tartományban kéne, hogy működjön?

De mondjuk, ha az kéne, hogy egy pár ceruzaelemről is működjön, akkor mondjuk azt valószínű egyszerűen meg lehet oldani viszonylag, hogy pl 4db ceruzaelemről, vagy 2 lítium celláról működjön, mondjuk egy MC34063-as DCDC konverter ic-vel, amihez bár kellenek méretezett értékű alkatrészek, viszont van hozzá többféle számolóprogram is a neten, amivel, ha beadod neki az adatokat (pl kimenő fesz, bemenő fesz, meg egyebek...), akkor kiszámolja hozzá az alkatrészértékeket...
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2015
(#) sargarigo válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Szerintem nem kell ide végfok! A kérdésből az jön le hogy minél egyszerűbb kegyen. Egy bc182 is meghajtja a mondjuk negyed wattos hangszórót. A tápra meg azt irja hogy "lehet", szerintem szabadon választott.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2015
(#) abcdabcd válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Hát ja az is lehet, viszont a TDA-t nem kell méretezni, az adatlapi mintakapcsolással valószínűleg teljesen jó is lesz, aztán még akár a legkisebbtől egyel nagyobb hangszórót is meg tud hajtani meg elvileg még rövidzár-védettek is ezek...
Bár lehet, ha tényleg annyira egyszerű kell, akkor elég egy tranzisztor is.. (amihez viszont alkatrészértékeket kell számolni, méretezni...( viszont a TDA az adatlapi kapcsolással se sok alkatrész, és ott van az egész kapcsolás készen...)
Meg amúgy a tápra persze lehet úgy gondolta a kérdező, hogy bármi jó, viszont ha azt írta, hogy 1,5V-tól jó bármi, akkor lehet itt arra gondolt (vagy gondoltak helyette azok akik megbízták ezzel ), hogy elemről is akár jó lenne, ha működne... mert amúgy 1,5V nem túl szokványos fesz-stab érték, vagy műveleti erősítő tápfesz stb érték, szóval inkább az a ceruzaelem feszültségéből jöhetett, én arra tippelnék... ha viszont hordozható lenne jó, ha lenne ez a cucc, akkor azért a 12V az meg jellemzően valami ólomakksi feszültsége, az meg úgy már nem annyira hordozható, erre viszont jó megoldás lehet az mc34063... de aztán majd a kérdező, ha végigolvassa, amit írtunk neki, és válaszol, hogy akkor mi lenne a jó, akkor majd kiderül
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2015
(#) abcdabcd válasza Gabor87 hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Az oszcillátorra pedig közben lett egy ötletem, itt a fórumon olvastam valahol egy egyszerű kapcsolásról, amit végül nem építettem meg, de úgy tűnik többen viszont megcsinálták, valaki ha jól emlékszem egy cikket is írt róla. Ez az a kapcsolás ami egyetlen valamilyen logikai ic-vel állít elő szinuszt háromszöget meg négyszöget, itt nyilván akkor a másik két jelalakra átkapcsolás lehetőségét le kell hagyni róla és akkor még egyszerűbb lesz a kapcsolás, meg még kapcsolót se kell venni, ami úgy is viszonylag drága... és annak a kapcsolásnak az előnye, hogy az is egyszeres tápról jár....

cikk: Bővebben: Link

A rajzot megnézve beugrott, hogy a kapcsolásban a 2,2M potméter az, amit lehet macerás beszerezni, de valószínűleg azért megoldható, főleg, ha csak egy darabot kell építeni ebből a készülékből... de lehet van akkor ettől jobb kapcsolás is, bár ha más nincs, akkor ez valószínű egynek bőven jó...
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2015
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem