Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2875 / 3946
(#) bad.mate válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Nagyon köszönöm! Milyen tranzisztor lenne ehhez jó? Amit odaírtál BD139 megfelelne?
(#) Bakman válasza bad.mate hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Igen, a BD 139-ben van bőven erőtartalék ha netán túl sok áramot kérnének a LED-ek.
(#) szita1 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Szia, a valós és a beálított hőm. és jó lenne a beálított hőm. állítani is. Ez nem RF típus.
(#) bad.mate válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Ok értem, köszönöm a hasznos a segítséget.
(#) Bakman válasza szita1 hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Tudom, hogy nem RF típus, ezérért írtam, hogy oda egy RF adó való, ami nem kommunikációs csatorna. A termosztát nem alkalmas arra, amit szeretnél.
(#) szita1 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Értem, köszi az infót.
(#) Bartimusz hozzászólása Okt 23, 2016 /
 
Sziasztok! Találtam egy régi kis fenyőt amin házi led világítás volt. több helyen elszakadt és nincsenek rajta csatlakozók sem. szeretném kijavítani vagy ujjat építeni helyette sőt akár villogósra megcsinálni. Kérdés:
1. ki tudom-e mérni, tesztelni, hogy működik-e a led ami megmaradt?
2. 9v-os elemről szeretném majd futtatni a dolgot. Mennyi ledet használhatok? (most zöld és piros van rajta de sárgát még tennék bele, ránézésre 3mm-es a boritásuk.
3.Számít-e hogy melyik láb van a mínuszon vagy mindegy?
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Okt 23, 2016 /
 
Sziasztok
Lehet, hogy inkább vill szerelési topikba kéne tennem, mert erősáramú téma.
Ilyen vbc6a-30-10-p-2.4
Relét keresek, sajnos a google egy db magyar találatot nem dob ki, ez lenne a hivatalos oldal de ha jól értelmezem, akkor min. 40 db rendelés kell.
Nem ragaszkodom az ABB gyártóhoz, szerintetek ez van szabványosítva?
2db 24 voltos 3 fázisú relé van egymáshoz kapcsolva úgy, hogy egy kis mechanika összeköti, hogy még véletle se tudjon összenyitni.
A gáz az egészbe az, hogy panelre van forrasztva, tehát a lábak távolságai ill, sorrend nem változhat.
Van valakinek tippje?
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Köszi, a webshopjuk nem dobott találatot, de egy mailt küldtem.
Üdv
(#) RoliNyh válasza Bartimusz hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Mondjuk egy ilyennel elboldogulsz?

LED karácsonyi villogó...

De ha google barátunktól megkérded, hogy: "led christmas lights schematic" százfélét is kínál neked (kapcsold át képkeresésre)...
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2016
(#) Bartimusz válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Köszi a gyors választ. A CD4060 intézi a villogást és nem lehet kihagyni vagy más valamivel kiváltani? Az 1k-k valamilyen ellenállások az LDR ha jól láttam napelem a VR1 és 2 valamilyen vezérlő (legalábbis vezérlő motor jött be). R1 M1-es dologról fogalmam sincs mert anno Rx-el a fogyasztókat jelöltük a suliban pl.: izzó. Aztán ami bónusz hogy ha jól látom 12v-ról megy és én pont a kocsiba szánnám Mindezek után még egy kérdés: Nem lehetne egy vagy max 2 kört csinálni 3 helyett de ugyan így 3 féle leddel? a forrasztás meg az anyag beszerzés elvileg menni fog Bocsi hogy ennyire részleteset kérek de utoljára 15-20 éve volt a kezemben hasonló rajz.
(#) vargaf válasza Bartimusz hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Az 1k az 1kΩ ellenállások, az LDR az fotoellenállás. A VR1 és VR2 változtatható ellenállás, az R1 1MΩ értékű ellenállás. A CD4060 állítja elő a kapcsolás frekvenciáját, a leosztott kimenetek kapcsolják a LED-eket. Megépítheted két sorral is, de a feltett kérdéseid alapján célszerűbb egy kész áramkört venned.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2016
(#) RoliNyh válasza Bartimusz hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Bakker, 1 DB IC van benne, te még azt is kihagynád. Akkor szerinted mi fogja villogtatni a ledeket? Tudod mit, mondok jobbat. Akkor vegyél villogó ledeket, annak csak tápfesz kell és villognak magukban. Persze az csak egyféleképp fog villogni...

Ebből legfeljebb az "LDR" fényérzékelőt hagyhatod ki
(ami tulajdonképpen annyit csinál, hogy ha sötétedik bekapcsol a villogód, ha világosodik, akkor meg kikapcsol),
tehetsz helyette egy kapcsolót pl, azzal ki be tudod majd kapcsolni. Bár azt tudni kell, ha így kapcsolod ki, attól az IC még tápfeszültség alatt lesz...
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2016
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 23, 2016 /
 
Ha akarod akkor a VR1 is elhagyható, de így akkor a 12 -es lábat testre kell kötni, hogy villogjon is.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2016
(#) Jozsipapa hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Valamikor régen tanultam elektronikát is, így nem idegen tőlem a terület, de 25 éve csak néha-néha futok bele valamibe, így teljesen amatőrnek vagyok tekinthető... Ezért kérem a segítségeteket az alábbi (nektek nyilván egyszerű) probléma megoldásában:

Az itt látható led-et szeretném felhasználni egy jelmezhez. Kettő darabot szeretnék akár sorban, akár párhuzamosan bekötni. A led leírásában teljesen elvesztem, így most tőletek kérdezem, hogy milyen előtét ellenállás kellene hozzá és egyáltalán hány volt tápfeszültséggel tudnám használni?

A tápfeszültséget max 4 db AA elemmel, vagy egy darab 9V-os akkuval tudnám biztosítani, és a sorba kötés egyszerűbb lenne, ha megoldható...

Előre is köszönöm a segítségetek!
(#) Stewe válasza Jozsipapa hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
A katalógusban nem látok utalást az áramra, ezt kellene megtudni, valamint azt, hogy mekkora feszültségigénye. Ha a LED feszültség duplája kisebb mint az elérhető táp, akkor sorba kövem egy előtét-ellenállással is lehet használni, párhuzamosan kapcsolva mindenképpen külön előtétet kell bekötni! A párhuzamos kapcsolás teljesítményigénye nagyobb, a telepes üzem esetén nem célszerű.
(#) Elektro.on válasza Jozsipapa hozzászólására (») Okt 24, 2016 / 1
 
A katalógus 2. oldalán a táblázatban ez a sor:

VF [2] Forward Voltage Orange 5.7 V (7.5) V IF=20mA
(#) Stewe válasza Elektro.on hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Akkor egyszerű a dolgod...
Egy LED-del számítsd, és duplán kell megcsinálni.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) nedudgi hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
A félreérések elkerülése végett megemlítem, hogy az adatlapokon megadott (például 20mA) áram a folyamatos üzemben, megfelelő hűtés mellett maximális megengedett áramot jelenti. Ha ennél kevesebb, azt az esetek túlnyomó többségében észre sem lehet venni.
Másrészt a LED nem felveszi az áramot, hanem annyit eszik, amennyit kap. A nyitófeszültség pedig kialakul, típustól, áramtól, és réteghőmérséklettől függően.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
(#) Jozsipapa hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat! Vak vagyok (meglehet), hogy nem találtam a feszültséget...
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Talán innen tudsz választani:

LM50xx, LM250xx high voltage step down...
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 

Én innen szoktam választani.
(#) pucuka válasza Jozsipapa hozzászólására (») Okt 24, 2016 /
 
Pedig több helyen is előfordul. Az említetten kívül, mindjárt a második oldal tetején iv (mcd) @ 20 mA, aztán a továbbiakban táblázatban, (test conditions), valamint a diagramok között a normalizált fényesség/nyitóáram görbén. A max nyitóáram is szerepel az adatok közt, 60 mA, ill a csúcs nyitó irányú áram (impulzus üzemben) 320 mA.
Bővebben: Link
(#) Jozsipapa válasza pucuka hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Igazad van Mester! De mint mondottam: "teljesen amatőrnek vagyok tekinthető"...
(#) Bartimusz válasza vargaf hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Köszönöm ez érthetőbb
(#) Bartimusz válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Nem feltétlen hagynám ki , de nem tudom milyen gyakori alkatrész illetve már láttam, hogy lehet kapni bőven. a villogó led jól hangzik. Azért kérdeztem mert kezdő vagyok most látok ilyet másodszor mert mikor rákerestem felismertem apám 30 évvel ezelőtti kisfáján is volt egy ilyen. Fogalmam sincs mit csinál vagy hogyan mindössze ha nem tudom beszerezni vagy beszerelni akkor tudom-e egyszerűen pótolni. Nem mentegetőzni akarok csak annyit tudok hogy két madzag van az egyiken jön az áram a másikon megy és ha közé teszek valamit az világít vagy forog... tehetek kapcsolót a fő áramkörre, hogy leoldjam az áramellátást ha huzamosabb ideig használaton kívül kerül(1-2 hét)? bekapcsoláskor van áram és akkor működik a fényérzékelő ami magától kapcsolgatja a ledeket? Ill ha az benne van akkor csak sötétben villog? a gyerekek miatt jó lenne ha nappal is menne.
(#) Bartimusz válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Köszi
(#) Boreus hozzászólása Okt 25, 2016 /
 
Egy elméleti kérdésem lenne. Az erősítő és a hangfal közötti jelátvitel aszimmetrikusnak vagy szimmetrikusnak számít? Ha a kábel mindkét vezetékére azonos fázisú zavarjel kerül, akkor azok a hangfal tekercsében kioltják egymást, nem?
(#) proli007 válasza Boreus hozzászólására (») Okt 25, 2016 / 1
 
Hello! Tényleg elméleti kérdés, mert gyakorlati értelme nem igazán van.
A hangszóró jele alapvetően aszimmetrikusnak számít, mivel egy jelvezeték és egy GND van. A hídkapcsolásút, már tekinthetnénk szimmetrikusnak is.
De mivel a hangszóró mind két esetben a két vezeték végén van, így az azonos fázisú zavar jel nem szólalna meg rajta. Mert maga a hangszóró két pontja szimmetrikus terhelésnek tekinthető.
(#) Stewe válasza Boreus hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Milyen zavarjelre gondolsz, ami egy esetleg több tíz wattos hangfalon bármi zavaró jelenséget produkálna?
Ha a zavar(szikrakisülés? villamos ív?) közvetlenül az egyik ér mellett keletkezik, úgy, hogy a másik értől való távolsága relatíve nagyon különböző, akkor bejuthat, de ez az eset nem jellemző.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
Következő: »»   2875 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem