Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfok épités
 
Témaindító: Skyline, idő: Feb 5, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 6
(#) dbase válasza Góré88 hozzászólására (») Feb 7, 2008 /
 
Tuti nem így hidalnám ezt az erősítőt.A bal csatorna kimenete kerül a jobb negatív bemenetére.Ha a bal már nem tiszta szinuszt küld kimenetére, akkor a jobb azt fogja erősíteni fel még, és az még csúnyább lesz.Ha tényleg jó, akkor érdemes lenne fázisfordítót elé rakni.
de nem ártana bele valami rövidzár védelem sem, mert nem olcsó a végtranyó bele.
Arra meg kíváncsi lennék, hogy jön ki belőle 120V mikor az erősítőket soha nem lehet kihajtani tápfeszig, ha jól tudom.
Egyébbként is,ha már 120v jönne ki, akkor 8ohmos terhelésen U2*R=P azaz 14400/8=1800w lenne kb 50Hz en egy 4ohmos hangszoro aminek kb 8ohm az induktivitása az adott frekin.8ohmosnál, ami 16ohm kb, 900W lenne de soha nem lenne így szerintem.Nem akarlak elszomorítani, de sántít nekem ez az egész.
Mérés 50Hz be, scopot rá,terhelés, fényképezés, akkor elhiszem.
(#) valve válasza dbase hozzászólására (») Feb 7, 2008 /
 
Nem akartam belekotyleveskedni, de az a kapcsolás úgy csúf ahogy van,.. S ha lejön belőle 800w akkor én megintcsak elmegyek apácának, mint még jópárszor,.. (hmmm, +/- 60v -ról táplálva?)
(#) Góré88 hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
Úgy látom ma mindenkinek kötözködős hangulata van. Na sebaj mutatnék egy STK ic adatait ami 120wattos elméletileg +-53v 50hz 8ohm-on már leadja a 120wattot, de én 8ohmon hajtom az enyémet és +-65voltról akkor most mi hány watt? Egyszerű az egyik jó barátom a tápfeszből számolja ki a wattot és meglehetősen hihető adatokat produkál természetesen csak akkor számolja ki mikor már tutihogy az erősítő nem fog "berasnyizni". Nos a spanom szerint egy 8 ohmos hangszóró ellenálása 36ohm erősítőre kötve a 4 ohmosé pedig 18ohm nem tudom, hogy honnét szedte, de van benne valami. Most jön az STK-ám 65V/36ohm=1,80555'A*65=117,3611'~120w
ez eddig szerintem jó most jön a 800W. Mivel, hogy hidalt a tápfesz ő kétszer számolja 60V+60V=120V/36ohm=3,333333'A*120V=400watt 8ohm ,ost jön a 4 ohm 120V/18ohm=6.66666A*120V=800watt. Ezt már nagyon sok erősítőnél kiszámoltam már és kajak kijön mindegyiknél. Most jön a ti számításotok U2*R=P. 4225/8=528.125watt Ilyen STK ic-vel még nem találkoztam és még a mostani hangszóróm se bírná ki. SPA5070 ez egy 45cm-es hangszóró de ennyi wattot még álmába sem bírna ki. Mellesleg az STK-ám trafólya 200wattot tud így nehéz lenne az 528.125W. Ja és, hogy ocsmány a rajz ez is egyszerű CHOKITO ronda és finom. ENNYIT A KÖTÖZKÖDÉSRŐL. Várom a további hozzászólásokat.

UI:nekem most még megvan a 800w-os végfok és nem nagyon lángol pedig 1800watton már kéne. Ebben az erősítőben 580w-os fetek találhatóak ezek párosával nyitnak és zárnak tehát max 1160w és még a 4 ohmot is bírja ami már 3600w lenne. Avillanyóránk pont ennyinél kapcsol le.

50hz 120w.JPG
    
(#) Góré88 hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
A jó életbe ezt elcsesztem. elküldöm megint de most kijavítva.
(#) Góré88 hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
Úgy látom ma mindenkinek kötözködős hangulata van. Na sebaj mutatnék egy STK ic adatait ami 120wattos elméletileg +-53v 50hz 8ohm-on már leadja a 120wattot, de én 8ohmon hajtom az enyémet és +-65voltról akkor most mi hány watt? Egyszerű az egyik jó barátom a tápfeszből számolja ki a wattot és meglehetősen hihető adatokat produkál természetesen csak akkor számolja ki mikor már tutihogy az erősítő nem fog "berasnyizni". Nos a spanom szerint egy 8 Ωos hangszóró ellenálása 36ohm erősítőre kötve a 4 Ωosé pedig 18ohm nem tudom, hogy honnét szedte, de van benne valami. Most jön az STK-ám 65V/36ohm=1,80555'A*65=117,3611'~120w
ez eddig szerintem jó most jön a 800W. Mivel, hogy hidalt a tápfesz ő kétszer számolja 60V+60V=120V/36ohm=3,333333'A*120V=400watt 8ohm ,ost jön a 4 Ω 120V/18ohm=6.66666A*120V=800watt. Ezt már nagyon sok erősítőnél kiszámoltam már és kajak kijön mindegyiknél. Most jön a ti számításotok U2*R=P. 4225/16=264,0625watt Ilyen STK ic-vel még nem találkoztam és még a mostani hangszóróm se bírná ki. SPA5070 ez egy 45cm-es hangszóró de ennyi wattot még álmába sem bírna ki. Mellesleg az STK-ám trafólya 200wattot tud így nehéz lenne az 264,0625. Ja és, hogy ocsmány a rajz ez is egyszerű CHOKITO ronda és finom. ENNYIT A KÖTÖZKÖDÉSRŐL. Várom a további hozzászólásokat.

UI:nekem most még megvan a 800w-os végfok és nem nagyon lángol pedig 900watton már kéne. Ebben az erősítőben 580w-os fetek találhatóak ezek párosával nyitnak és zárnak tehát max 1160w és még a 4 Ωot is bírja ami már 1800w lenne.
(#) lamalas válasza Góré88 hozzászólására (») Feb 8, 2008 /
 
En pedig ugy latom, hogy neked is es a "spanodnak" is kellene meg egy kis elektronikat tanulni

Idézet:
„Nos a spanom szerint egy 8 Ωos hangszóró ellenálása 36ohm erősítőre kötve a 4 Ωosé pedig 18ohm nem tudom, hogy honnét szedte, de van benne valami.”


Igy nem szoktunk szamolni soha. En legalabbis meg nem hallottam olyanrol, hogy egy nevleges 8ohmos hangszoro "ellenallasa" 36ohm egy 4ohmose pedig 18ohm. A hangszorok impedanciaja a hangfrekvencias savban elegge valtozo jellegu, nem beszelve ha egy hangdobozba passziv hangvaltoval tobb hangszorot is beleteszunk akkor az eredo impedanciamenet meg komplexebb, kiszamithatatlanabb lesz. A vegerositok nevleges teljesitmenyet ezert nem is valos hangszorokkal szokas merni/megadni hanem muterhelessel egy adott frekvencian egy adott torzitas ertek mellett, vagy egy frekvancia savban szinten adott torzitasi ertekek mellett. Szoval amiket irtal adatokat az erositodrol azok semmit nem mondanak. Elmeletileg (idealis esetben!) +-53V-os tapfesszel 8ohmon (53)negyzeten/2*8=175W teljesitmenyt lehetne kiszedni egy erositobol. Ez azonban tobb okbol sem lehetseges. Egyreszt a kimeneten nem lehet csucsban akkora feszultseget kivenni mint a tapfeszultseg, masreszt a max. teljesitmenyt az erositok hatarolaskor erik el amik mar igen nagy torzitast jelentenek es ezen a teljesitmenyen esszerutlen az uzemeltetesuk. Ha megnezzuk annak az STK IC-nek az adatlapjat amire hivatkozol, akkor ott lathato is, hogy a 120W-os teljesitmeny +-53V-os tapfeszultseg mellett, 8ohmon 20Hz-20kHz kozott 0.4%-os torzitassal lehetseges. Ez nagyjabol realis. A Te 800W-os erositodre atvetitve mindezt: ha csak egy erositot nezunk (nem hidalt verzio!) annak +-60V a tapfeszultsege ami 8 ohmon realisan kb. 150-160W-ot tudhat megfeleloen alacsony torzitassal (ez csak kb. adat mivel nem mertem az erositodet). Ha ezt hidalod es 16ohmmal terheled, akkor kb. 300W-ot tudsz kiszedni belole. 8ohmmal terhelve ez kb. 600W-ot jelenthet. De ezek csak elmeleti es elnagyolt szamitasok nem beszelve arrol, hogy a teljes kivezerlest az erosito valoszinuleg nem is viselne el, tonkremenne. Vedelem sincs benne es sztem a tervezese is elnagyolt. Legkozelebb jobban gondold at milyen erositot epitesz meg es miket irkalsz ossze a tobb 100W-os erositokrol.

Ja es meg valami:

Idézet:
„Kimeneten max 120v távozik ez az áram elég ahhoz h kinyírjon néhány hangszórót.”


A 120V nem aram, hanem feszultseg! A ket dolog nem ugyanaz, nem artana ezt is tisztazni magadban. Ne haragudj amiert ezeket leirom, de ugy erzem, hogy a HE forumot sok olyan ember is olvassa akik meg csak most tanulgatjak az elektronikat. Ha olyat tanulnak meg, hogy 120V-os aram, akkor hatalmas tevedesben fognak elni, nem beszelve arrol, hogy ezt a hulyeseget tovabb is fogjak adni!!!
(#) Góré88 hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
Na jó úgy látom, hogy kicsit túlzásba vittem a dolgot. Beregeltem és feljöttem úgy mint ha nálam többet senki nem tudna az elektronikáról. BOCCS :worship: Igazságszerint a csajommal volt egy kis balhém ami nem nagyon tartozik ide, ez egy olyan oldal ahol nem kell a háborút szőni. Igazad van 120 volt az fesz nem áram/amper csak siettem. Amiket írtam,hogy mi, hogy számoljuk ezeket a bizonyos wattokat az egy saját számításunk ami igazságszerint nem hivatalos képlet, de fúrcsa módon jól használható és az is igaz, hogy nem tud kijönni 120 volt mert ha csúcson teljesítene is az erősítő akkor is osztani kellene a 2gyökével, de én egyenáramot számoltam ami tényleg nagy marhaság, de igazából nem rossz ez a számítás ja és az erősítő tényleg üzemel és valódiak a wattok amit írtam, de viszont a torzítást tényleg nem tudom, hogy mennyi.



UI: A 8 ohm -os hangszóró nem egyfolytában 36 ohm tudom, hogy a frekvencia változásra azonnal változik az ellenállása is csak ezt is elírtam amilyen ügyes vagyok csak így jönnek ki jól a wattok. Mégegyszer bocs mindenkitől nem itt kellene kitöltenem amit az asszonyon kéne
(#) dbase válasza Góré88 hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
Akkor megvédem magam én is hogyan jött ki nekem a:
" kb 50Hz en egy 4ohmos hangszoro aminek kb 8ohm az induktivitása az adott frekin.8ohmosnál, ami 16ohm"
Fogtam a hangszóróm, ami a kocsiba van sub és rákötöttem egy kis feszt kiadó trafóra.Megmértem multiméterrel a feszt, maj megmértem az áramerőséget is, és kiszámoltam R=u/i vel. És kerekítettem.Nem törődtem a multiméterel, h effektív-e a kijelzése, de az 50hz az tuti 50hz volt a trafóba.
(#) Skyline hozzászólása Márc 1, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!!
valaki hallot az A6 erősítöröl valamit?
Azt szeretném megépíteni,Fet-es végfok van benne de impulzus üzemü táp hajtja meg ha jól tudom?
Az adatlapon kivül semmit sem tudok róla hogy hogyan szól és hogy beszerezhetök-e hozzá az alkatrészek!
Köszönöm a válaszokat!!
Üdv!!
(#) pb hozzászólása Márc 1, 2008 /
 
Hellósztok
Az stk4050V 4ohmon max mekkora feszt bír el?
(#) pb válasza dbase hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
senki sem tudja
(#) dbase válasza pb hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Szerintem semmennyit. +-66v ot bír el , de 4 ohmot nem visel el az IC. Esetleg ha párhuzamosan van kötve 2 darab.stk 4050
(#) pb válasza dbase hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
helló
akkor az nem igazán jó mert nekem csak 4ohmos hangfalaim vannak meg +-40voltom.
jah és +-40voltonb ez az ic mekkora teljesítményt ad le max?

Köszi
(#) PPetya hozzászólása Márc 20, 2008 /
 
Hali!

Nekifogtam egy B5 tipusú végfok megépítésének és nem tom hogy milyen trafóra lessz majd szükségem.
Én erre gondoltam:
2 x18 V 330 VA TOROID (2x9.17A) SE-RKT330.18/NT330Bővebben: Link
Ez elég neki??
(#) lamalas válasza PPetya hozzászólására (») Márc 20, 2008 /
 
Udv,

Ha otthoni, szobai zenehallgatasrol van szo es atlagos erzekenysegu hangsugarzoid vannak, akkor ez a kisebb feszultsegu trafo is tokeletes megoldas. Azonban a zenerek elotetellenallasait valtoztatni kell a tapfeszultseg fuggvenyeben. De ha megvan a konkret tapfeszultseg erteked (ami kb. +-24-25V korul lesz), akkor konnyen kiszamolhato a kerdeses ell. ertek. Ha segitseg kellene ebben csak szolj!
(#) Rolo hozzászólása Márc 20, 2008 /
 
Sziasztok!!

Lenne 1-2 kérdésem.Van egy erősítőm.2 csatornás, mindkét csatornához equalizer kapcsolódik.A végfok 2 db TDA 2030-as IC volt valamikor.Elfüstöltek.Így vásároltam meg haveromtól,gondoltam helyrepofozom.
Arra gondoltam, hogy a 2030 helyett, TDA 1554Q végfokot teszek be.Nagyobb teljesítményű is, és szépen, torzításmentesen szól.
A kérdésem az lenne hogy az equalizert és a balance-ot hova kössem be az új végfokra, hogy megfelelően működjön( Az equalizert gondolom a bemenetre. )
A segítséget előre is köszönöm.
(#) PPetya válasza lamalas hozzászólására (») Márc 21, 2008 /
 
Hali!

Nem csak itthoni zenehalgatásról lenne szó hanem buliba is vinném magammal az erősítőt. 4db 300W-os Reflexem van a hagsugárzót illetően. Az ellenérték kiszámításában viszont szeretnék segítséget kérni.

Üdv.: Petya
(#) lamalas válasza PPetya hozzászólására (») Márc 21, 2008 /
 
Ha buliba is vinned, akkor nem artana nagyobb szekunder feszultsegu trafo hacsak egy kis 10nm-es lakotelepi szobaban nem lesz a buli
(#) PPetya válasza lamalas hozzászólására (») Márc 21, 2008 /
 
Ez megfelelő:
2 x30 V 330 VA TOROID (2x5.5A) NT330.30
vagy inkább ez:
2 x35 V 330 VA TOROID (2x4.71A) SE-RKT 330.35/NT330
(A bulit illetően meg vidéken élek és egy 4.5X9 m es szobám van ahol a buli lenni szokott az meg egy iskolai tornaterem)

Petya
(#) lamalas válasza PPetya hozzászólására (») Márc 22, 2008 /
 
A 2x30V-os trafo jonak tunik! Ha ilyet hasznalsz, akkor a tapfeszultseged kb. +-39-41V korul lesz. Ehhez a ket zener elotetellenallas erteket novelni kell mondjuk 5.6kohm-ra. Figyelni kell azonban, hogy csakis MJL vegtranyokat hasznalj ilyen esetben es tisztesseges hutobordakra szereld oket!!!
(#) PPetya válasza lamalas hozzászólására (») Márc 22, 2008 /
 
Köszi a segítséget!! Ha elakadok akkor majd írok még!!

Üdv.: Petya
(#) Rolo hozzászólása Márc 29, 2008 /
 
Senki? Na nem baj ,de jó lenne ha valaki próbálna rajtam segíteni. Bár elképzeléseim vannak,csak meg akarok róla győződni hogy helyesek e. Előre is köszi.Pá
(#) fazksg válasza Rolo hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
A tda2030 helyére "csak úgy" nem igazán tehetsz tda1554-et, a 2 ic között sok különbség van. Gondolom ezt tudtad, én csak azt akarom javasolni neked, hogy inkább csinálj hozzá új dobozt is, és felhasználhatod bele a régi erősítő eq-ját. Már csak azért, mert másik trafó is fog kelleni hozzá (a tda1554q csak 14 voltot bír), viszont mivel nagyobb teljesítményű, nagyobb trafó kell hozzá. Ez már valószínűleg nem menne bele egy tda2030-nak épített dobozba, így ez tulajdonképen már egy másik erősítő lesz. AZ eq-t és a balance potit pedig természetesen a bemenet és a végfokpanel közé kösd be (Földhurokra vigyázz!!!!!)!
(#) Rolo hozzászólása Márc 29, 2008 /
 
Persze ezzel tisztában voltam, a 1554q panelja már kész volt előtte is,szoval nem közvetlenül a 2030 helyére akartam betuszkolniA trafót nem hiszem hogy cserélni kell ha új dobozt készítek,mivel 2X10V és 2X 15V-ot ad le, én úgy emlékszem 18V-ot bír el az IC.(utánanéztem,valóban annyit bír)Ha a 10V-ot egyenirányítom,az ugye kb. 14 V DC lesz, és ez jó.
Akkor a Balance,Eq. a bemenetre.Köszönöm a választ!!
Még annyit, hogy MI AZ A FÖLDHUROK?(lehet h egyszerű rá a válasz,de én nemtudom.Már sok helyen olvastam hasonló figyelmeztetéseket:Földhurokra vigyázz!!!)
(#) fazksg válasza Rolo hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
Hello!
A 14 V DC az tényleg jó ennek az ic-nek. Ha nem cserélsz trafót, akkor meg (ha levegősre lett építve anno a doboz) lehet, hogy érdemesebb lenne megtartani , de Te tudod. A trafónál viszont nemcsak a feszültséget, hanem a teljesítményt is figyelembe kell venni! A TDA1554Q ugyanis nagyobb teljesítményű, mint a tda2030 (bár persze attól függ, hogyan akarod használni). A földhurok, na az egy kényes téma. A lényeg dióhéjban: ha nem helyesen alakítod ki a földvezetékeket, akkor az erősítő brummos lesz (jól hallható egyenletes, masszív zaj kerül a kimenetre). Én sem értek hozzá igazán, ezért inkább egy linket adok. Egyébként, ha minden vezetéket pont úgy kötsz be, ahogy eredetileg volt, csak a végfok panelt cseréled (no meg a dobozt), akkor az újnak is jónak kell lennie (persze csak ha a régi nem volt brummos :yes: ). A linken a földhurokról nincs sok infó, viszont a helyes kábelezésről igen (ha betartod, talán soha nem is kell megtanulnod, mi is az a földhurok ): Egyébként találsz itt a fórumban kutakodva is sok okosságot a földhurokkal kapcsolatban. Végül itt a LINK
(#) Rolo válasza fazksg hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Hello. A ház elég levegős szerencsére, szoval megtartom, nem csinálok újat.Így egyszerűbb is A trafó is megfelelő.
Jah igen arról a brummfeszültségről hallottam már valamikor tanulmányaim során De a küldött link tanulmányozásával,sikerülni fog elkerülni a földhurkot.
KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET!! MOSTMÁR AZT HISZEM BOLDOGULNI FOGOK
(#) dbase válasza Rolo hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Undorító tud lenni mikor beköltözik a nagymedve
(#) Rolo válasza dbase hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Még szerencsére nem találkoztam vele (se hangszóróból, se élőben ), de nem is örülnék neki ha beköltözne a hangszóróba.
(#) fazksg válasza dbase hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
De hogy fér el egy egész csillagkép egy erősítő dobozában?
(#) Rolo válasza fazksg hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Na ez egy jó kérdés
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem