Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyenirányítás
 
Témaindító: szuecs, idő: Nov 15, 2005
Lapozás: OK   13 / 14
(#) Sandor01 hozzászólása Ápr 12, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy transzformátor szekunder tekercsének feszültségét szeretném egyenirányítani. (15VAC) Vagyis, hogy csak egy ilyen egyenirányító hidat használnék: 2W04. Ha a dióda hídból kijövő feszültséget nem simítom, fog változni a feszültség a váltakozó feszültséghez képest? Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) Bakman válasza Sandor01 hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
Az effektív értéke valamennyire csökkeni fog a diódák miatt, de ha olyan eszközt kötsz rá (pl. izzó), aminek kb. teljesen mindegy, hogy milyen feszültséget kap, a különbség nem számottevő a két feszültséghez képest.

Mit szeretnél meghajtani? Az eszközz határozza meg, hogy jó lesz-e vagy sem a megoldás.
(#) Sandor01 hozzászólása Ápr 12, 2017 /
 
Egy DC ventilátor lenne, de ha csökkenni fog, akkor még jobb... köszi a választ!
(#) Hp41C válasza Sandor01 hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
A kétutasan egyenirányított (szinuszos) váltakozó feszültség csúcsértéke a váltakozó feszültség effektív értékének 1.414 (gyök 2) szerese ideális diódákat feltételezve. Gyakorlatban ennél 1.5 .. 2V -tal kevesebb lesz. Jelen esetben a váltakozó feszültség effektív értéke 15V, a kétutasan egyenirányítás után a feszültség csúcsértéke 21.21 -2 V azaz 19.2V körül lesz.
Szűrés nélkül a kétutasan egyenirányított feszültség középértéke 12.23V. Minél nagyobb kapacitású kondenzátort alkalmazunk, annál jobban közelíti az átlagérték a csúcsértéket.
Segédeszköz a hullámosság számítására.
(#) Sandor01 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
Fú, ezt nagyon jól elmagyaráztad! Köszi a választ!
(#) Peter65 válasza Sandor01 hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Szia!
Ha ez a DC ventilátor egy keretes ventilátor, akkor az jó eséllyel BLDC ventilátor, ami nem csak egy villamos gép, hanem elektronikát is tartalmaz. Ez az elektronika nem feltétlenül örül, ha 100Hz-es lüktető egyenfeszültséget kap.
(#) Sandor01 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Szia! Egy 12V-os számítógép hűtő ventilátor lenne.
(#) kadarist válasza Sandor01 hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Akkor ez BLDC motor és neki simított egyenfeszültség kell.
(#) Sandor01 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Rendben!
(#) bozsika003 hozzászólása Júl 4, 2017 /
 
Helló mindenkinek !
Lenne egy kérdésem miből áll egy egyenirányító kapcsolás ? :O

Hűtő kondenzátor az miért kell ?
Ez így jó ? lenne egy tda 7293 végfok
https://kephost.com/image/0eKk
https://kephost.com/image/0eKa
https://kephost.com/image/0eK2
https://kephost.com/image/0eK9
https://kephost.com/image/0eKb
https://kephost.com/image/0eKs
https://kephost.com/image/0eK3
https://kephost.com/image/0eK8
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2017
(#) pucuka válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Olvasgass:
Bővebben: Link
Nem hűtő, szűrő kondenzátor. A dióda utáni első kondenzátor a puffer kondenzátor, ettől lesz a kapcsolás csúcs egyenirányító, és az ebben tárolt (azért puffer) energiát használja a kapcsolás, amíg az egyenirányító dióda zárva van. Részletek a linken kiválasztott anyagból.
(#) vision61 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 5, 2017 / 1
 
Vagy arra a zöld színű hidegítő kondenzátorra gondolt.
(#) bozsika003 válasza vision61 hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Igen arra gondoltam a hűtő az biztonság miatt van ha melegedne akkor .
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) pucuka válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 5, 2017 / 1
 
A két darab 63 V 3300 µF kondi, az a puffer kondenzátor. A homályos képen látható(?) két kondenzátor a diódahíd egyes diódát zárja rövidre nagyfrekvenciás szempontból, a keresztmoduláció megakadályozására.
Tehát azok szűrő, hidegítő (ha úgy tetszik) feladatot látnak el, közvetlenül nem része az egyenirányításnak. A keresztmoduláció, hallható brummot okoz, amit ha egyszer előállt, iszonyat nehéz kiszűrni a további fokozatokból. Ebből a kondiból lehet minden diódán egy, de lehet, hogy csak egyiken, vagy némelyiken van, attól függően, hogy hogy lehet a zavarszintet minimalizálni.
Általában ez is következménye az irdatlan méretű pufferkondenzátorok alkalmazásának.
(#) bozsika003 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Igen most néztem utána akkor ezért szokót búgni a erősítők
Ezért hívják tápbugásnak akkor ezt a kapcsolást el kell felejtenem és újat kel csinálnom Jó hogy nem tettem áram alá.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) pucuka válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Idézet:
„akkor ezért szokót búgni a erősítők”

Inkább ezért szoktak nem búgni.
Szerintem nincs azzal semmi probléma, nyugodtan kipróbálhatod, már ha az egyéb paraméterei megfelelnek.
Ilyen megoldást gyári erősítők tápjaiban is szoktak használni.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) bozsika003 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Nagyon szépen köszönöm !
azért kérdeztem(,) mert volt egy 5,1 erősítőm(,) és abban búgót a Táp.
végül is abban a(z) erősítőben zárlatos lett a végfok ic(IC). TDA2030A
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) pucuka válasza bozsika003 hozzászólására (») Júl 5, 2017 / 1
 
Annyit tehetsz, hogy kitapasztalod, hogy melyik diódára kell, melyikre nem szűrő kondenzátor. Minden variáció lehetséges. De ha zárlatos lett a végfok, (jó lenne tudni mitől) akkor lehet érdemes a dióda hidat is cserélni.
(#) bozsika003 hozzászólása Júl 5, 2017 /
 
Jól<>van(,) akkor megnézem akkor hogy jó-e még(.)
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) Skyzetor hozzászólása Szept 6, 2017 /
 
Üdv Urak!

Kérnék egy kis segítséget, mint elektronikában járatlan egyén! Van egy kis villanymotorom, ami 5V-on megy, és terhelés alatt 50mA-t vesz fel. 8-16V AC/DC-vel szeretném meghajtani. Építettem egy graetz-hidat, mögé tettem egy 470µF 25V ELKO-t. Utána betettem egy 78M05 feszültségstabilizátort, ami elé egy 0,33µF-os tantál, mögé egy 0,1µF-os kerámia kondi került. Egyenáramról tökéletesen működik, de váltóáramról nagyon lassú. Ezután kicseréltem a feszültségstabilizátort egy 78M08-ra, amivel a sebesség már jó, de a motor nyomatéka kisebb mint egyenárammal (bár még mindig elég), és a hangja is "darabosabb". Ezzel a feszültséggel viszont az egyenárammal már túl gyors. Szükségmegoldásként egymás mögé tettem a 8 és az 5 voltos szabályzót, és amikor váltóáramról van használva, akkor rövidre zárom az 5 voltos szabályzó be és kimenetét. Működik, de nem túl elegáns megoldás. Mit lehetne tenni, hogy váltóáramról is elég legyen az 5 voltos szabályzó? A hídban 1N4007-es diódák vannak.
(#) Bakman válasza Skyzetor hozzászólására (») Szept 6, 2017 / 1
 
Jó az a 470 µF-os kondenzátor, illetve jól van bekötve? Ha a graetz hídnak egyenáramot adsz és minden jó, de váltóáramnál nem jó, kb. csak a kondenzátor lehet hibás. Ha a motor valóban csak 50 mA-t fogyaszt, a 470 µF-nak elégnek kellene lennie. Esetleg az is gond lehet, hogy az az eszköz ami az AC-t szolgáltatja, nincs a helyzet magaslatán.
(#) Massawa válasza Skyzetor hozzászólására (») Szept 6, 2017 / 1
 
Mi az az egyenáram amiröl jol megy és mi az a váltoáram amiröl nem? ( mi a forrás: akku, elem, dugasztrafo stb).
Valoszinü, hogy az a mért 50 mA nem teljesen felel meg a valoságnak, és a 78xx stabilizátorok összerogynak (vagy a váltoáramu trafo), ha a motor nagyobb áramot igényel.
(#) Skyzetor hozzászólása Szept 6, 2017 /
 
Bakman, Massawa, Tisztelt Uraim!

Először is köszönöm a segítséget! Ugyanis a hozzászólásaitokból jöttem rá, egyrészt, hogy mennyire láma vagyok, másrészt, hogy nem biztos, hogy jó helyen keresem a hibát. Ugyanis a motort egy L9110S driverrrel vezérlem, méghozzá elég furmányos módon. Van egy pozitív és két negatív bemenetem, és erről kell mindent megoldani. A táplálást és a vezérlést is. A pozitív az állandó, és motornak aszerint kell jobbra-balra forognia, hogy melyik negatív kimenettel kapcsolom. Viszont kivettem a motort, közvetlenül a feszszabályzóra kapcsoltam, és láss csodát, egyen és váltóárammal is tizedmásodperc pontosan azonos sebességgel forog. Úgyhogy a hiba a vezérléssel van.

Még egyszer köszönöm a segítséget!
(#) acoustic hozzászólása Jan 26, 2018 /
 
Sziasztok.
Szeretném megkérdezni hogy egyenirányítás és pufferelés után miért ugrál a kimenő fesz? Bár igaz csak pár tized voltot de labortápban a kijelző irja(kicsit zavaró).
Köszönöm.
(#) Massawa válasza acoustic hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Mert semmi sem stabilizálja, és amint megterheled a kondin némileg csökken a feszültség. ( függ a trafo szekunderétöl is).
(#) wbt válasza acoustic hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Terheléssel vagy terhelés nélkül?
Terhelésnél brumm, terhelés nélkül kicsi kondenzátor okozhatja.
Brumm esetén néha olyan eset is van, hogy az alkalmazott AD-átalakító "kétnormás", tehát át lehet kapcsolni 50 vagy 60Hz-es zajelnyomásra. Manapság már mindkettőt tudják a modernek. Lehet még az alkalmazott műszer túl gyors működése (régebben átkapcsolható volt a pl. 100/10 minta/sec megjelenítés/átlagolás választás). Persze a műszer saját tápja is számít meg a jó hozzávezetés esetleg árnyékolás alkalmazása. Ismerni kellene a műszered és az összeállítást.
(#) acoustic válasza Massawa hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Értem akkor ez normális jelenség,végülis annyira nem zavaró mivel a kimenet az stabil (talán 1 század voltot ugrál).

wbt:

Terhelés nélkül, terheléssel csökken a feszültség.

köszönöm
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2018
(#) Bakman válasza acoustic hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Nagyobb terhelésnél jobban fog ugrálni, feszültség hullámzásnak hívják a jelenséget. Bővebben: Link
(#) acoustic válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Most kb üresjáratba 2-5 századvoltot ugrál (42,97-43,00) között néha néha meg áll 1-2 másodpercre.

Azt hiszem elrontottam egyenirányítás után: 1mF= 1000 uF, az van benne és egy 100nF os utánna most tettem bele egy 1µF os kondit és igy ugrál csak pár századvoltnyit,,


Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2018
(#) Bakman válasza acoustic hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Egy egyszerű egyenirányítás után messze nem kell, hogy probléma legyen a fesz. ingadozás, lévén ez nem stabilizált feszültség.
Következő: »»   13 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem