Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség- stabilizátor probléma
Lapozás: OK   4 / 5
(#) Klorid hozzászólása Nov 2, 2016 /
 
Sziasztok!
Építettem egy ±15V-os tápegységet és az a problémám, hogy a negatív ágban a 7915-ös stabilizátor kimenetén 21,1V-ot mérek, a pozitív ág 15,1V. Próbáltam már több 7915-el is, az eredmény ugyanaz. Minden alkatrész új, a stabilizátorok bemenetén megvan a tökéletes szimmetrikus feszültség, ±29V. Egyszerűen nem értem mi okozza a problémát.

psu-15V.JPG
    
(#) proli007 válasza Klorid hozzászólására (») Nov 2, 2016 /
 
Hello! Negatív stabilizátoroknak általában alapterhelés szükséges. 5mA már megfelelő szokott lenni.
(#) Klorid válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget! Igazad van, tettem a kimenetre egy ellenállást és most jó.
(#) BRUT hozzászólása Szept 20, 2017 /
 
Üdv. Mindenkinek !
Kérdésem lenne.
Egy 12v trafo egyenirányitva,szürve kondival,és égy 78S12 stabil. Ic vel müködik rendesen.A kimenet 12,1V De csak üresjáratban. Amikor megterhelem (1,2A) a feszültségem leesik 10 V ra. A bemeneten a pufferen mért feszültség 15V. Akkor is amikor a kimeneten teher van. Tehát a trafó megfelelö méretezésü. (40VA)
Miért nincs stabil 12V feszültség a kimeneten?

(Az LM 78S12 adatlapja szerint 2A a max áram.)

táp.jpg
    
(#) Bakman válasza BRUT hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Valószínűleg kevés az 1000 µF a bemeneten. Hiányzik a 330 nF-os kondenzátor is az IN és a GND lábak közül (a lehető legközelebb a lábakhoz, hasonlóan a 100 nF-os kondenzátorhoz). Oszcilloszkóppal látható lenne, hol a hiba. Természetesen az is megeshet, hogy a stabilizátor egyszerűen nincs a helyzet magasatán vagy nem jó helyen méred a feszültséget.
(#) KTobi válasza BRUT hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Adatlap szerint kell neki 2,5V tartalék 1,5A terhelésnél. Azaz 12V kimenethez kell legalább 14,5V bemenet, táblázatban minimálisan 15Vot ír. Elvileg amid van az erre elég, elvileg működik. Meg kellene nézni oszcilloszkóppal, mik a valós értékek, ide lehet egy egyszerű multiméter kevés. Lehet leesik a feszültség, de nem tudod mérni.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) BRUT válasza KTobi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
A Trafóm pontosan 12V feszültséget ad. Egyenirányitás,szürés után van 15V . Na most ez valószónü igy kevés mert a 15 V a kondinak köszönhetö. Terhelés nélkül tartja is a 12V feszkót a stabilizátor. Terheláskor már sajna hiányzik az a 2,5 v amit igényel .
Egyébként az 1,2 A hatására melegszik is rendesen. Ezért hütöre szereltem. Igy már elfogadható.
Egyébként egy 12V Monitort táplálok Vele. Lehet mehetne a stabilizátor nélkül is? Mert próbáltam. Amikor a monitornak van mit megjelenitenie,a fesz leesik 13 V. Készenléti állapotban 15V.
Nemtudom mennyire árt ez a kis tulfeszültség,ezért próbálkoztam a stabilizátorral. Érdekes,hogy a 10 V on is szépen müködik a monitor.
(#) Bakman válasza BRUT hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Nem lenne jobb egy eleve 12 V-os kapcsolóüzemű tápegység? Úgy a felesleget (kb. 3,5 W) nem fűtenéd el hanem meg sem termelnéd.
(#) BRUT válasza Bakman hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Nem mert azok GND je a földpotenciálal azonos. Legalább is az amit a monitorhoz adtak.
Másik topikban már beszéltünk erröl a problémárol.
(#) ferci válasza BRUT hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Nem tudsz befűzni esetleg a trafódra egy gyenge sornyi menetet, hogy feljebb tornászd a puffert? Nem is kéne túl vastag huzal, mivel legkülső sor.
Vagy cseréld le az összes diódát ( graetzet ) schottkykra és spórolsz majdnem 1 voltot összesen.
Az 1000 mikrót is növelheted még.
Az 1N4004 nem oda való különben sem.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2017
(#) BRUT válasza ferci hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Nos megnoveltem a puffer kondi erteket 2000mf ra. Sokkal jobb. 11,6 volt van teher alatt. Betehetek egy 4700mf kondit helyette?
(#) ferci válasza BRUT hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Az már sokat nem segítene.. a diódákat cseréld le, ahogy írtam. Azoknak se mindegy, mekkora a bekapcsolási lökőáram - a többit leírtam.
(#) BRUT válasza ferci hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Nos csak azert emlitettem a 4700mf os kondit mert az van keznel, es a 2 darab 1000 mf tobb helyet foglal ezert tennem behelyettuk a nagyobb ertekut. Elmeletileg meddig szabad novelni a kondik erteket?
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2017
(#) ferci válasza BRUT hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Diódától is függ.. rakd be, az előzőeket is figyelembe véve.
(#) BRUT hozzászólása Szept 22, 2017 /
 
Udv. Mindenkinek!
Sikerult a feszultseg stabiliatoromat elfogadhato szintre hozni.
A diodakat kicsereltem egy B80 C3700\2200 tipusu grec hidra. A pufferkondi 4700mf ra lett bovitve.
A stabilizatort megfelelo hutore felszereltem.
Minden kielegitoen mukodik .
A huto enyhen langyos, a kimeneten feszultseg 1,2A teher mellett 11,9 V.

Koszonom mindenkinek a hozzaszolasokat!!
(#) BRUT hozzászólása Feb 25, 2018 /
 
Szervusztok !

Az alábbi rajz alapján megtudjátok mondani mekkora ellenállást kell választanom?
A ledek smd tipusuak.

led_parh2.jpg
    
(#) ferci válasza BRUT hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Szia!
Így ne csináld - külön R és 680 ohm mindkét ágban ( ( 14-7 ) / 10 mA ).
(#) BRUT válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Éertem. Köszi.
Egyébként az,hogy 10 mA azt csak sejtem,de lehet,hogy 20mA. Sajnos nemtudom az igazi értéket. Ezek az smd ledek egy világító szalagrol vannak Lehet,nyugodtan megterhelhetem 20mA árammal is. Az jó is lenne mert 300ohm os smd ellenállásaim vannak.
(#) ferci válasza BRUT hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Láttam ledes szalagot, ott 3 db van sorban és 130 ohmmal, kb. 12 mA lehet ott az áram. Tehát a 2 lednél maradj 680 ohmnál, de még elmegy 2 db 300 sorban helyette.
(#) BRUT válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Köszönöm ferci
!
(#) BRUT hozzászólása Ápr 2, 2018 /
 
Szervusztok
Próbára összedobtam a fotón látható H Bridge polaritás váltót.
Szépen müködik.
Na most ezt,hogy lehetne megoldani,hogy a motor ciklikusan ide oda forogjon?
Egy idö egységgel szeretném beállitani az ütemet. Mint egy alternativ led villogót.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2018
(#) Massawa válasza BRUT hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Na ne, azért az enyhe tulzás ha az 555-s invertornak használod.... hol van itt a H Bridge? Ami igy néz ki és igy müködik:

Azt könnyen lehet 1-2 invertorral vagy NAND gattel kezelni.
Azaz kell az egyik 555- s az impulzus elöállitására a másikon meg beállitod a idötartamot és az billentgetheti a valodi H bridge tranziszorait.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2018
(#) BRUT válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Ezt a megoldást az 555 ös kapcsolások tárházábol vettem.
Müködik. Szépen változtatja a polaritást .
Az impulzus generátor és az idötartam kapcsolásra van rajzod?
(#) Tomi111 válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Szerintem az 555-nek ugyanez a kimenete, csak tranzisztorokkal. A H-híd megvan, bár a kapcsolás nem hiszem, hogy jó megoldás. Pl a poti középállásában biztos megáll a motor, de hogyan ( ? ): azonos ideig forogna jobbra ill. balra, így persze áll, de fogyaszt, melegszik a motor és az elektronika is. (biztos hallani a hangján a pwm frevenciáját). Így nem építeném meg én sem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2018

555.jpg
    
(#) BRUT válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Igen pontosan ugy van. Közép állásban csak morog.
Tehát van ötleted,hogyan tudnám ide oda forgatni a motort?
(#) Massawa válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Szerintem az 555-nek nem egészen hid a kimenete. ( két NPN tranyon, de a vezérlése nem hidas, és többnyire open collectoros kapcsolában használjuk ( a terhelés a Vcc meg a 3-s láb között van.)
Neki tisztességes hidat kell használnia aminek olyan állapotának is kell lenni, amikor a motor áll, és nem folyik rajta áram.
(#) Massawa válasza BRUT hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Megépited a korábban berakott hidat (FEttel vagy sima tranyokkal). Üzemben az átlosan levö tranyokat kell egyszerre kezelni, azaz a bázisukat össze is kötheted - bal alsot a jobb felsövel és forditva. Egy pár NAND kapuval megoldod melyik párra megy az NE555-s impulzusa azaz azzal választod az irányt.

Itt az alapkacsolás:

Két bemenet van, amelyikre a pozitiv impulzusokat küldöd arra fog a motor forogni. Ha egyikre sem, akkor meg áll és nem folyik áram rajta.

IMG_3089.PNG
    
(#) BRUT válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
Köszi szépen !

Oda rajzolnád,hogy miképpen kapcsoljam konkrétan a nand kaput és az 555-ös kimenetét(3-as láb)?
(#) dokidoki válasza BRUT hozzászólására (») Ápr 2, 2018 / 1
 
Beugrottam olvasni egy kicsit a feszültség-stabilizálásról, de hoppon maradtam.
(#) kadarist válasza dokidoki hozzászólására (») Ápr 2, 2018 /
 
A srácok fullban nyomják az offot.
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem