Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós távirányítás
Lapozás: OK   3 / 4
(#) pucuka válasza Lanemir hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Amit szeretnél, annak több problémája is van. Az RC távvezérlésre (hivatalosan játékvezérlők) használható frekvenciák ún. földon, vagy földközelben használható frekvenciák, max 300 m magasságig. Az ennél nagyobb földszín felett használható frekvenciák használata más sávrészekben vannak, és engedélykötelesek. Ez azért van, mert a nagy magasságokban kisugárzott jelek gyakorlatilag akadálytalanul terjednek, és nagy területen okoznak más felhasználóknak zavart, ezért koordinálni szükséges.
A GPS használhatósága is elvi okok miatt, csak egy bizonyos magasságig terjed. A ballon pedig ezt a magasságot minden további nélkül meghaladhatja. Az is gond lehet, hogy egy meghatározott magasság felett minden repülő tárgy mozgását is koordinálni kell, mert a légiközlekedés biztonságát veszélyezteti. Biztos tisztában vagy ilyen dolgokkal?
(#) Lanemir válasza pucuka hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Igen, tudom ezzel tisztában vagyok, de azt nem tudtam, hogy a GPS is elveszi egy bizonyos magasságban. Nekem viszont főleg ez az adat lenne fontos. Tehát, a magasságot mivel tudnám mérni? Mint pl.: repülőgépek, rakéták, műholdak...
(#) pucuka válasza Lanemir hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Magasságot általános esetben légnyomással mérik (repülőgépeknél). De lehet radaros távolságmérővel is, pl. repülőgépeknél a leszálláskor kis távolságot kell precízen mérni, vagy nincs már levegő. Ezt viszont fordítva mérik, földről radarral.
A GPS rendszer is alapvetően hiperbola módszerrel végzi a helymeghatározást, és ehhez az szükséges, hogy az adóktól minél messzebb legyen a hely. Minél közelebb van, annál pontatlanabb, ezért igen nagy magasságban, (sztratoszféra) már nem használható.
(#) Lanemir válasza pucuka hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Ezáltal ott akkor légnyomás alapján mérik, vagy spéci műszerrel?
(#) pucuka válasza Lanemir hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Légnyomással csak addíg lehet mérni, amíg van egyáltalán levegő, addíg sem túl pontosan. Viszont elég egyszerű, barométerrel mérni. Minden más esetben radaros mérést használnak.
(#) bbalazs_ válasza Lanemir hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Utasszallito repulok normal repulesi magassagat (11km) meg siman meri a GPS. Tapasztalat.
Afolott legnyomasossal mernem, utana meg a fold gorbulete alapjan optikai uton. Ott mar ugysem az a lenyeg, hogy 47.2 vagy 47.3 km magasan vagy-e )

De en s komolyan kerdezem, hogy ismered-e az erre vonatkozo szabalyokat, mert magasban kulonbozo sebessegu legretegek vannak, hamar elfujja a lufit egeszen mashova.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2012
(#) Lanemir hozzászólása Dec 12, 2012 /
 
Igen, tudom. Most pontosítanék. Az előzőben picit rosszul írtam, tehát.
Ismeritek ezt léggömbös sztratoszféra támadást. Hasonlót szeretnék csinálni. Engedély már van, csak az érdekelne, hogy azt, hogy a léggömb milyen magasan van, azt rögzíteni szeretném, aztán, ha ez megvan, akkor ( szerintem ez így már lehetetlen) élőben lekérni a földre a jelet. Gondolom ez már műholdas sztorival menne csak, az meg nincs
(#) GPeti1977 válasza Lanemir hozzászólására (») Dec 12, 2012 /
 
Nem kell műhold, a 23 cm es amatőrsávon 1.5W tal, a vevő oldalt irányított antennával (lehetőleg cirkulárisan polarizált) lazán át lehet vinni 50-60 km távolságot.
Egyes gps modulok 36km magasságig is mérnek állítólag, barometrikus szenzorral ami nem kifejezetten vákuum mérő 15km ig lehet mérni akár 1-10m pontossággal.
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Jan 30, 2016 /
 
Üdv!
Remélem jó helyen járok. Szeretnék építeni egy eszközt amihez kellene egy távirányító elektronika. A szerkezet egy doboz, aminek egy rugó által ellenfeszített fedelét kis retesz tartja. Ezt a reteszt kellene egy relének kipattintani és ezt a relét kéne egy lehetőleg nagyon egyszerű távirányítóval működtetni. A tervezett max távolság 15m, de már 10 m-el is nagyon elégedett lennék. Tulajdon képen valami olyasmi kéne mint az autók központi zárjának távirányítója. Méret tekintetében nincs megkötés, nem kell miniatűrnek lennie. A segítséget előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2016
(#) pucuka válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Jan 31, 2016 /
 
Ha megkeresed az RX2/TX2 adatlapját, (enkóder dekóder) azokon találsz kapcsolási rajzot. Ugyanazt a kapcsolást megépítheted másfajta enkóder dekóder párossal, pl. HT12E/HT12D -vel is.
(#) vargalaszlo0405 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2016 /
 
Köszönöm!
(#) IzLuCSi hozzászólása Júl 7, 2018 /
 
Sziasztok

Nincs sok tapasztalatom a távirányitási témakörben. Ezért kérek segitséget.
Egy nagyon kicsi távirányitós autót szeretnék csinálni. Ehhez lenne szükségem egy adó és egy vevő áramkörre.
Az adó résznek a mérete az mindegy. De a vevőrésznek nagyon kicsinek kéne lennie. Kb 1cm esnek. A hatótávolságnál elég 1-2m és hogy a jel át tudjon hatolni egy emberen. Ha valaki véletlen be sétálna elé.
A jelnek csak ki és be kell kapcsolnia az apró motort.

Tudnátok ebben segiteni hogy milyen távirányitó áramköröket kéne használnom?
(#) Peter65 válasza IzLuCSi hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Szia!
Esetleg infrafényes távirányítás nem lenne megoldás? Ha a feladathoz megfelelő, elvileg elég lehet, hogy csak a be- és kikapcsolás idejére lássák egymást nagyjából. Ilyen vevőből van viszonylag picike:
Bővebben: Link
(#) IzLuCSi hozzászólása Júl 8, 2018 /
 
Szia
Olyan kéne amivel akkor is ki tudom kapcsolni ha véletlen nem láttom mert ha pl.: valami mögé bemegy vagy valami az adó és a vevő közé kerül akkor le tudjam állítani.
(#) nedudgi válasza IzLuCSi hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Neked pillanatkapcsolós vezérlő kellene. Ha kap jelet, akkor működik, amíg nyomod a gombot. Ha elengeded, megáll.
(#) IzLuCSi válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Az elöző probléma meg forditása.
Azért nem jó mert ha pl. bemegy egy ember mögé vagy csak valaki elsétál elöttem akkor meg áll.
Ezért kéne egy olyan vezérlő aminek a jele egy emberen azért még legalább át tud hatolni.
(#) cali75 hozzászólása Nov 17, 2018 /
 
Tiszteletem
Segitséget szeretnék kérni maguktol hogy javitható e az alábbi linken ez a készülék

1 napig müködött autoba épitve
aztán semmire nem reagál
hangszoró jo.elektronika jo---szerelö mondta
viszont a rádioátvitel valoszinüleg a hibás
https://www.aliexpress.com/item/12V-100W-7-Sound-Tones-Loud-Car-War...Q1RK7H
(#) Teki84 hozzászólása Jan 21, 2019 /
 
Sziasztok!

Olyan készen megvehető 1 csatornás Rádiós Átjelzőre lenne szükségem, ami 24VAC-val működik az adó oldalon, a vevő oldalt mind egy hogy mivel. Jelenleg az adó oldalon egy sima relé kapcsol be 24VAC-t és mindaddig tart, amíg a relét ki nem kapcsolom. Ezt a jelet szeretném átadni a vevő oldalra, ahol egy sima Piros LED lámpa fog világítani. A baj az hogy az adó oldal akár 6 órán keresztül is tartva lehet, és ugye ezt nem sok eszköz bírja.

Van valami ötletetek?

15-20e Huf ig nem gond, de a felett inkább kikábelezem.

Köszönöm!
(#) superuser válasza Teki84 hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Ha jól értem, egy egyszerű egy bites (be- vagy kikapcsolt) állapotjelzést szeretnél továbbítani.
Ehhez teljesen felesleges fenntartani a jelet amikor nincsen változás; csak a kapcsoló impulzust kell átvinni.
Megfogsz egy kétcsatornás adó-vevő párost és egy teszel egy bistabil relét vevő oldalra.
Az adó oldal kiadja bekapcsolásnál a záró, kikapcsolásnál a nyitó impulzust.
Vevő oldalon meghúzod ilyenkor a relé megfelelő tekercsét. Kész.
(#) uniman válasza Teki84 hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Uni3 három csatornás rf vevő 2. csatornája tudja ezt. Lámpák ki-be kapcsolásához gyakran használom.
(#) Teki84 hozzászólása Jan 23, 2019 /
 
Végre összeállt a kapcsolás.

A képen Zöld keretben (V től AB ig - 7 es Koordináta) 4 db relé van, amik fixen húzva vannak, ha bejön egy hiba. A relé egyik ága kapcsolgatja a Piros Lámpákat, míg a másik ág behúz egy következő relét, amivel összefűzöm az összes hibát, és ezt akarom átadni a rádiós adónak CH1.

A kérdésem az lenne hogy ez a Relé (R11/HÖSSZ) ez milyen típusú legyen?

A Zöld keretben az összes relé Finder 2P NO NC 24V AC típus: 40.52, szín: Sárga.

Költség csökkentési okból, tudok használni egy Régi Hörmann Garázskapú nyitót, amit adó oldalon átforrasztok. Az adó oldalon a nyomógomb ugye monostabil, és a vevő oldal 24V DC szintén monostabil. Az az ameddig tartom a nyomógombot addig húz a vevőoldal.

Köszönöm!
(#) fsub hozzászólása Jan 23, 2019 /
 
Ha ezen a hozzászólásban feltett kérdésemhez valaki tud még további magyarázatot írni Bakman magyarázata mellé, azt megköszönném.
(#) pucuka válasza fsub hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Nem tudom mennyire vagy otthon a témában. Én csak a rádiós résszel kapcsolatban tudok nyilatkozni, a programmozós részben Bakman kolléga jobb.
A rádiós átvitelnek jellegzetes tulajdonságai vannak, jelentősen eltér pl. a vezetékestől.
Rádiós kapcsolattal nem lehet egyenszintet átvinni. Ezért vannak a torna mutatványok, az átviendő információt kódolni kell, valamint csak egy csatorna áll rendelkezésre, és számolni kell azzal is, hogy azt a rendelkezésre álló egyszem csatornát más is használja.
Ezt oldja meg az enkóder/dekóder páros használata. Van benne címzés, és adat. A címzéssel párosítod a kapcsolatot, az adattal a funkciót választod ki. Hibajavító vonali kódolást is kell használni, ez a Manchester kódolás. Ezen macerák után áll elő a dekóder áramkör kimenetén az adó oldalon kapcsolt funkció. Az enkóder/dekóder páros által biztosított néhány funkció nem elegendő, akkor lehet MCU/MCU kapcsolatot használni, de a macerákat akkor is be kell építeni.
(#) superuser válasza fsub hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Azok ott a kitartási idők.
(#) kiborg válasza Teki84 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Szia!
Csak egy kérdés: a rajzot milyen programmal készítetted?
Köszi.
(#) fsub válasza pucuka hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Köszönöm a válaszod és a magyarázatod! Nem nagyon foglalkoztam a témával eddig, így nem mondanám, hogy otthon vagyok benne. Most csak kizárólag ez a 433MHz-es adatátvitel érdekel, ezen a kis előadás vázlaton indultam el a működésének megértésében, de a magyarázataitok is jó alapot adnak a továbbiakhoz. A példakódnak sem álltam neki értelmezni, mert nem ismerem a Python nyelvet, mondjuk nem tűnik megtanulhatatlanul nehéznek és icserny oldalán ahhoz is van egy kis tananyag.
(#) fsub válasza superuser hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Köszi neked is és Bakmannak még egyszer a magyarázatért, az értékek jelhez képesti eltolódása zavart meg, pedig rájöhettem volna.
(#) pucuka válasza fsub hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Még ezeket is nézd át.
Bővebben: Link
Ha van kérdésed, tedd fel bátran.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2019
(#) dB_Thunder hozzászólása Jan 24, 2019 /
 
Szevasztok!

Szükségem lenne egy stabil, olcsó, miniatűr, zavarérzéketlen rádiós kapcsolatra ,adóra és vevőre. Csupán egyetlen be-ki kapcsolásért.
Vevőnek 3 voltról kellene mennie, és a lehető legkisebbnek kellene lennie, az adó oldal viszont szinte akármekkora lehet.
Tudtok valami kínai kittet?

Köszi!
(#) bbalazs_ válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Mekkora távolság, milyen környezet?
RFM73?
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem