Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2463 / 2486
(#) somitomi válasza csibai hozzászólására (») Szept 6, 2023 / 1
 
A hátán lévő feliratokat, meg neten talált képeket elnézve az nem tápkábel, hanem jó sok hangszóró van a dobozban és az oldalra néző "surround" hangszórók külön vannak kivezetve. Gondolom a hozzá való toronynak van plusz kimenete hozzá.
(#) Suba53 válasza csibai hozzászólására (») Szept 6, 2023 /
 
Külön vannak kivezetve a FRONT, és a SURROUND hangszórók.
Nem lenne egészséges bármilyen tápfeszt kötni rá!

Rá is van írva, hogy az egyik 6 ohm, a másik meg 16 ohm.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2023

AIWA.JPG
    
(#) csibai válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 6, 2023 /
 
Mindkettő fórumtársnak Köszönöm!
Kiveszem valamelyik hangszórót és bele nézek.
(#) KoblogPerGyok hozzászólása Szept 17, 2023 /
 
Sziasztok!

Vettem egy ilyet:

Erősítő modul TDA7297

Elvileg működik, szerintem egész hangos és olyan minőségű hangot kiad, ami nekem kell. A problémám:

Kipróbáltam 17.7V -ról meghajtva mit tud. Az áram elég neki, szépen meghajt 1db 45W 4Ohm hangszórót, de igen gyorsan melegedik a hűtőborda. Nem erőltetettem, mert már kézzel hozzáérve is igen forró volt, bár 75 fokig írja a működési hőmérsékletet. (Van ebben hőkioldó?) Amire gondolok:

-Túl sok a táp 17.7V, bár az adatlap szerint ennyivel még éppen mennie kellene.
-4 Ohm helyett 8 Ohm kellene
-Csak az egyik kimenetet hajtom meg, a másikra nincs semmi sem kötve.

Van erre megoldás? Le tudom vinni 12V-ra, de az még egy plusz táp lenne, bár tesztelnem kell csak, de esztétikusabb és üzembiztosabb lett volna, ha ezt a már meglévő 17.7V egyenirányított kondis tápról mehetett volna tovább, mert annak 60VA-es a transzformátora, az áll készhez, a többi feszt is előállítja, továbbítja egy kébelseregen.

Van valakinek ezezel tapasztalata? Hogyan vigyem le ezt a melegedést?

Köszönöm!
(#) Régi motoros válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 17, 2023 / 1
 
Az a borda tyúkfing. Én első körben egy HATALMASSAL próbálkoznék.
De a 17.7V DC az már nagyon a maximumon van. Tápfesz csökkentés is javasolt.
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
A modult fordított polaritással hajtanám meg? De akkor nem működne szerintem. Csak mert az adatlapon csak az IC-van, a modulról semmi, illetve a modulon sincs jelölve, legalábbis nem láttam. A táp csatlakozóját úgy kötöttem be, hogy a belső a pozitív, a külső palástja a negatív. PC-re kötöttem, a felugró ablakban a hangszóró kimenetet pipálom be, pont úgy mint a sima aktív hangfalaimnál. Gondolom a kimenet jelszintje a PC felől jó, mert ezt sem látom hirtelen, hogy a jel bemenet Vpp-mekkora lehet ennek a modulnak.
(#) KoblogPerGyok válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Most nézegetem, tényleg nagyokat pattintanak rá szinte mindenhol. Elég sokat disszipál egy ilyen.

8 Ohm jobb lenne az impedancia illesztés miatt? Ekkor a teljesítmény nagyobb része kerülne a hangszóróra, ami miatt kissebb lenne a disszipáció a modulon. Vagy nem jól gondolom?

Persze lejjebb is viszem a feszt, de egyelőre nincs hűtőbordám, csak ami rajta van.
(#) Régi motoros válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Nyilván nagyobb ellenállású hangszóróra kisebb teljesítmény jut, csökken a melegedés is.
(#) KoblogPerGyok válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Egy gyors kérdés még, szerintem rosszul gondoltam, de most nem esik le miért. Éppen azért gondoltam, hogy magasabb feszültségen a felvett teljesítmény mellett kissebb áramra lesz szükség a modul felé, így a kettősen tekert (két vékonyabb) kábelek elviselik azt az áramot. Namármost ez jó a tápkábelnek, de nem látom át most miért melegedik ettől jobban a TDA, mint ha csak 12V-on menne. Erre nem vonatkozik, hogy kissebb áram kell ilyenkor neki?
Szóval magasabb fesz melett miért melegedik jobban? Röviden ezt el tudodmodani?

Köszönöm!
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Ezt talátam:

Bővebben: Link

Ebben:

Idézet:
„Mivel a TDA7297 kimenet két erősítő van áthidalva hangszórónként, a 8 ohmos hangszóró 4 ohmosnak tűnik a chipen belüli minden egyes erősítő számára (ezért a 4 ohm 2 ohmnak fog kinézni). Ha 4 ohmot vezet, azt javaslom, hogy a tápfeszültséget tartsa 14 V alatt. A tesztelésem során a 4 ohmos hangszórók 12 V-os tápegységen jól működtek.”


Ezek szerint a hangszórók nem jók, meg nem árt tényleg levinni a feszt. De jó lenne, ha nem kellene külön tápolnom, mehetne ezzel a 17.7-el, ezért erőlködök, hátha ezzel is megoldható. Kipróbálom 8 Ohm-al, hátha.
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
És igen, ez is fontos:

Idézet:
TDA7297 egy 8 ohmos hangszórót (ami 4 ohmos áthidalt) körülbelül 6,8 W RMS-re képes 1%-os torzítás mellett. Ennek a feszültségének kiszámításához V = √(6,8 * 4) = 5,22 V RMS. Ossza el ezt 40-zel, és ez csak egy 130 mV-os RMS bemeneti jel, amely szükséges a TDA7297 maximális teljesítményre, torzítás nélkül történő működtetéséhez. Úgy találtam, hogy az okostelefonról vagy sok más forrásból származó kimenet könnyen vágásra késztetheti.”


Hát ez nekem éppen igen igen fontos infó!

Szóval az első kérdésemben minden játszik, csak más okokból, illetve a bemenet sem mindegy neki.
(#) Régi motoros válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Én nem vagyok egy erősítős guru, de az biztos, minél nagyobb feszről jár, a holtidőkben
(értsd úgy, a halk részeknél) annál nagyobb feszültség felesleget kell elfűteni.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Kipróbáltam 12V 2A ig terhelhető dugasszal, mindkét oldalára hangszóró, amik 8 Ohmosak, 10W körül terhelve, forró.

Esetleg tönkre tehettem benne valamit korábban? Volt példa zárlatra, de akkor egy műveleti erősítő égett ki. Vagy ez ennyit tud, tényleg sokkal nagyobb borda kell neki plusz egy ventillátor?

Más nem marad, csak a nagyobb borda + ventillátor kombó, ezzel nem sok bajom van, csak ki szerettem volna kerülni azt, nehogy én hibázzak valahol. De ha ennél sokkal nagyobb borda kell, akkor ezt miért adják el így?
(#) Régi motoros válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 / 1
 
Mert drága az alumínium, főleg a préselt késztermék. Írtam, hogy nagyobb bordával kezdj.
Azt hittem világos. Ventilátor nem hiszem, hogy kellesz, ha megfelelő méretű a borda.

Hasonlókba gondolkozz, de ha ráteszel egy kukázott elég nagy CPU bordát, már azzal is előrébb vagy.

Ui.: Nők szerint nem a méret a lényeg, na itt most pont az, a lehetőségekhez képest a legnagyobb legyen, úgy megúszod venti nélkül.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2023
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 / 2
 
Én is vettem egy ilyet. Első dolgom volt egy nagyobb hűtőbordát tenni rá, mert az a borda, amivel árulják már ránézésre is nevetségesen kicsi.

Nyugodtan hsználhatod a 17,7V tápfeszt, ha az nem megy soha 20V fölé, ami az IC határfeszültsége, és combos hűtőbordát használsz. Javasolt a 8 ohmos hangfalak használata, ahogy az IC adatlapja is mutatja.

Idézet:
„magasabb feszültségen a felvett teljesítmény mellett kissebb áramra lesz szükség”

Ez nem így van. egy adott terhelésen egy adott teljestményhez tertozik egy áram. ( P=RxI² ) Ez akkor is ugyanannyi, ha a tápfeszt növeled, viszont ezzel a felvett teljesítmény, és a disszipáció, vagyis a hűtőbordát melegítő hőmennyiség is növekszik.
Cserébe viszont növelhető a kivett hasznos teljesítmény, amit az IC adatlapján a grafikonok is mutatnak.
(#) KoblogPerGyok válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Világos volt, de a méret számít! Lehetőleg minél kissebb kell a hely miatt. Sajnos erre a problémára nem számítottam, ezért nem tudok minél nagyobb bordát rátenni. Kisméretű ventillátorom azonban van, igaz 24V-os, de 17.7V-on forog rendesen. A hangszóróim 4 Ohmosak, azt kell használni. Ezért kérdeztem hátha van valami furmány ebben és benéztem, van más megoldás is.

Venti + borda + 17.7V-ot még megpróbálom, de le kell forrasztani a bordát is.

Ha másképp nem megy várok a fűtés szezonig, rákötöm a Pufferre...
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Ezért is gondoltam arra, hogy az áram a fontos, a kimeneti impedanciája miatt esetleg ez az áram fűti, ezért nem mindegy, hogy a hangszóró hány Ohm-os. (ott ugyanakkora áram kisseb teljesítményt jelent, míg az erősítőnél meg nagyobbat, amit el kell fűteni) Vagy ilyesmi.

Ilyesmire gondoltam, de lehet tök butaság:

Legyen 2A a 4 Ohm hangszóró felé a pillanatnyi frekihez tartozó áram. Ekkor P=2*2*4=16W
Viszont ha ez az áram a TDA kimeneti impedanciáját is fűti, (4 ohm) akkor azon is 16W jelenik meg csatornánként.

Ha 8Ohm a hangszóró, és a kimeneti pillanatnyi teljesítmény 16W, akkor 16=i*i*8, azaz i = gyök 2=1.41

Így a TDA kimeneti impedanciáján P=i*i*4=2*4=8W disszipálódik pillanatnyilag csatornánként.

Erre gondoltam, mikor a hozzászólásomban említettem, hogy 8 Ohm kellene, de nem mertem leírni, hátha butaág. De ma bátrabb vagyok!

A 17.7V a felé vezető tápra vonatkozott, és azt hittem az jó lesz a modul számításánál is, nem gondoltam át, csk kipróbáltam, utána kezdtem gondolkodni, illetve kérdezni, mert fűtött rendesen!
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
De ez lesz:

-Keresek 8 Ohm hangszórót.
-12V tápról menetem, de nem szívesen
-Teszek rá nagyobb bordát, amire rácsattintok egy ventillátort

De megint nő a kábelek száma, ami épp az ellenkezője, mint amit szerettem volna.
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Azt honnan bányásztad ki, hogy a TDA-nak 4 ohm a kimeneti impedanciája? Ez nem igaz.
Az erősítők kimeneti impedanciája jellemzően nagyon alacsony, jóval 1 ohm alatt van általában.
Idézet:
„A 17.7V a felé vezető tápra vonatkozott”

Ezen mit értesz? Konkrétan ezt kapja a modul? Ha igen, akkor ez még nem katasztrófa, ha 8 ohmos hangfalakat használsz. ( Persze kell a combos hűtőborda! )
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Az adatlap 9. ábrája tényleg fontos, ezt nem néztem bevallom. Elég komoly teljesítmény disszipálódik. Vcc 16.5V mellett, ha 2x10W hasznos teljesítményen van hajtva, akkor kb 15.5W a disszipációja, a hatásfok meg 55% körüli.

A fenti gondolatmenetemmel, tudom, hogy nem pontos, csak eligazításnak esetleg, de lehet tutál blődség az egész, de abbahagyom az agyalást, nem való ez annyira nekem.

-10W megy a hangszóróra 8 Ohm mellett. 10=i*i*8, ebből i=1.12A

-TDA 4 Ohm kimeneti impedancia, akkor P=(10/8)*4 =5W

Hatásfok: =10/15=66%, ami bár nem annyi mint az ábrán, de na...

Szóval ha ilyesmi ökölszabály létezne, azt jobban érteném. Ha totál bolondság amit írtam, kérlek ne nevessetek ki, csak próbálom megérteni.

4Ohm hangszórónál meg még ennél is sokkal rosszabb a helyzet, mert akkor épp megint 10W menne a fűtésre.
De tényleg abbahagyom, nem értek hozzá, csak kicsit utána próbáltam gondolni.
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Egy linken olvastam, de ha az nem igaz akkor bukott minden ötletem. Azt hiszem amit küldtem linket abban olvastam, de már semmi sem biztos.

Igen, a modul táplálását nem tudtam kellően vastag csatlakozón átvinni, ezért kettőt használtam egyszerre, hogy a pin-ek terhelése kissebb legyen. A fesz növelését azért gondoltam jó ötletnek (azon kívül, hogy az van kéznél) ebben az esetben, mert ha a modul felvesz x teljesítményt, akkor magasabb fesz mellett kisebb áram kellhet a felé vezető kábeleken, így a két (igazából 4, mert kettő a pozitív, kettő a GND) pin terhelése csökken.
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Ok feladom, tökmindegy nem értem, belezavarodtam, nem jó semmi sem amit írtam. Feladom, megy a nagyobb borda, meg minden egyéb, nem számolok tovább, mert tegnap éjjel tök fáradtan olvastam félre a dolgokat, ami teljesen elvitt egy totálisan hibás irányba.

Bocs, felejtsétek al amiket írtam, köszi!

Kösz mindenkinek!

-12V
-Nagy borda

Így mehet a 4 Ohm hangszóró, kész.
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Akkor az ugye tiszta, hogy nem csökken a tápáram a tápfesz növeléssel.
A modul által elfűtött teljesítmény az a tápfesz, szorozva a tápárammal, minusz a kimeneti terhelésen leadott teljesítmény.
Gyorsan átfutottam a linket, de sehol nem találok olyat, hogy a kimeneti impedancia 4 ohm lenne. Valamit félre értettél.
Milyen tápkábelt használsz, hogy két eret kellene párhuzamosítani?
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Sehol. Éjjel félreolvastam. Ez vitt el rossz irányba. Ok, értem én amit írtál, de azt ki kellene mérni. Az ábrán a hatásfok a fontos, ami 60-70% körüli 8 Ohm-nál. De ezt nem tudom mekkora lesz 4 Ohm-nál, ezt akartam megsaccolni, de nem ment.
50%-nál már 2*15W fűtheti ekkor, ami éppen a ragastztópisztolyom teljesítménye. Szóval meg szerettem volna saccolni, hogy mekkora teljesítménnyel fűt, ha 2x15W a hangszóra jutó teljesítmény, miközben 4 Ohm -os a hangszóró. Na ezt nem fogom tudni. A Pin a fontos, nem a kábel, az csak 0.8A-t tud, kicsivel többet. Ezért használok kettőt, mert akkor 1.6A mehetne át, miközben 17V mellett ez simán jó lenne.
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 / 1
 
Így oldalanként 9W a maximális kivehető teljesítmény, vagyis összesen 18W.
A hatásfokot is figyelembe véve a tápegység terhelése 2A körül lehet maximum.
Egy sima 12V-os 2A-es dugasztáp jó lehet. Annak a dugója szerintem simán illeszkedhet a panelon levő táp csatlakozóba.

( Már a 12V táp, és a 4 ohm terhelés esetén )
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Köszi az infót, de egy gyors kérdésem lehet még?

Ez honnan derült ki? Az adatlap melyik ábrájából? Szóval a hatásfok 4 Ohm hangszórókkal 12V táp esetén honnan jön ki?

Csak nem bírom elengedni...

Épp a bordát cserélem ki, de még várnom kell kicsit a fúrással. Csak szorító csavar és két szorító tüske tartja a bordát, még paszta sem volt alatta. A hűtő ventillátort összeraktam az kapja a 17.7V tápot innentől kezdve, a modulhoz találtam éppen 12V, 2A-es tápot, külön 230-ról megy és éppen olyan dugó is van rajta megfelelő polaritással ami kell ennek a modulnak.

Kb délután 4-5 körül letesztelem.
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 / 1
 
A hatásfok nem egy állandó érték. Az adatlap 6/9. oldalán vannak a teljesítmény, és hatásfok görbék. Onnan lehet saccolni, hogy mit lehet elérni.
De mivel minden görbe 8 ohmra van megadva, a 4 ohmosra érdemes méricskélni.

Ha van szkópod, akkor addig kell növelni a kivezérlést, tiszta szinusz jellel, amíg a szinusz alja és/vagy teteje nem kezd vágni, vagyis a tápfesz már nem limitál. Akkor megméred a kimeneti szinusz amplitúdóját csúcstól csúcsig, ez egy feszültség érték lesz, mondjuk Uk.
Az ekkor érvényes kimeneti teljesítményt ki lehet számolni: P1=Uk²/(8xRt) ahol Rt=4 ( 4ohmos terhelés esetén )
Közben méred a tápegységből felvett teljesítményt, ami legyen P2 = Ut x It
A hatásfok meg (P1/P2)x100 és ez egy százalékos értéket ad, ami a hatásfok százalékban.
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Fél órája dübög, már megsüketülök, de a zene jó, no meg az erősítő is. Nem melegebb a borda mint a kezem, de érezni a hőmérsékelt gradienst a bordán ami nem is sok. Ok, nem lehet kivezérelni teljesen, mert torzít, de 10W tuti kint van, elég hangos. A képekről:

Nem tudtam levágni a csavart, de így marad nem érdekel már, fordítva értelem szerűen nem menne fel a ventillátor miatt. A borda ha hiszitek ha nem egy PC processzor hűtőbordája. Nem mai darab, eltettem hátha jó lesz valamire. Elröppent 25-30 év és látjátok? Jó lett!
(#) KoblogPerGyok válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Hoppá!

Ezt meg is tudom tenni! Köszi! Erre rámérek, de nem ma, hanem holnapután!

Köszi!

Persze köszi mindenkinek!!!!
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Kölönben a 12V 2A táp is kellett, nem bírta a másik 17V-on szerintem, mert mos meg sem nyikkan a LED, szépen folyamatosan világít, nem villog keményebb mélyeknél.
Következő: »»   2463 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem