Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fűtőszálas polietilén ragasztás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) bimmerboy hozzászólása Jan 6, 2024 /
 
Sziasztok,
Polietilén ( HDPE) táblából szeretnék összerakni egy szerkezetet. Mivel nem lehet semmivel sem ragasztani marad a hegesztés, forasztás saját anyagával. Neten kutatva láttam az ún. elektrofúziós ragasztást amikor fütőszálak segitségével felhevítik 3oo-4oo C re és így a megolvadt polietilén képes összeragadni.
Beszereztem egy ellenálláshuzalt : Isachrom 60-ast, 0.5 átmérővel 5,65ohm/m
Van egy kiszuperált trafóm ami lead 14V es egy masik kimeneten 27 Voltot. Ezzel fel tudom hevíteni a kb. 350 C fokra a huzalból készült, 1.2 méteres fűtőszálat ? ( dia: 4mm-es pálcára tekertem fel a huzalt )
Hogyan tudom azt kiszámolni, hogy egy adott ellenállasú, 1.2m fűtőszálat mekkora feszültségre kellene kötnöm, hogy az pl.350 fokosra melegedjen ?

Laikusként álltam neki ehhez a dologhoz, nézzétek el ha butaságot kérdezek.
köszönöm a konstruktív válaszokat
(#) niedziela válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Én 24V 30A trafókat használtam, fütőszálakat a hegesztéshez , vágáshoz a kolofol-tól szereztem be.
Kölönbözö hegesztésekhez, anyagokhoz , más más profil jó, van amihez érdemes teflonos szálat használni..stb
(#) Gafly válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 2
 
Sajnos ezt így senki meg nem mondja, mert szerintem nincsen olyan univerzális képlet ami tutira megmondja.
Ki kell kisérletezni. Ráadásul ha találsz is valamit a neten, az is csak arra jó, hogy nem nulláról kell elkezdened a próbálkozásokat...
(#) bimmerboy válasza niedziela hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
egy ilyen trafót honnan tudok beszerezni, szerintem az én trafóm kevés lesz . Nézegettem a labor tápegységeket, de ezeknek kevés az Amper

Bővebben: Link
(#) niedziela válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Ezeket direkt erre a célra készitettem egy céggel ahol motorokat és trafokat tekercselnek.
(#) gyuszo válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Érdemes nagyobbat venni, azt szabályozni is tudod a kívánt hőmérsékletre.
Például itt megveheted :Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
(#) pucuka válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 2
 
Végsősoron ki is lehet számolni, de ahogy Gafly is írta, nem egyszerűen, és nemlétező univerzális képlettel se.
Azért nem árt tudni, hogy nem az Amper (az áram mértékegysége, olyan, mint a kg) melegít, hanem a teljesítény, W, J (Watt, vagy J joule)
P=U*I (teljesítmény P [W, J] = feszültség [V] szorozva I [A] árammal.
Ha ellenállás R [Ω] (Ohm) akkor a következő képletek állnak rendelkezésre:
R=U/I, P=U2/R. P=U2*I
A mennyiségek vagy egyenáramú, vagy váltóáramnál effektív értékek. (azért nagybetűk)
A hőfok számításához szükség lesz az adott anyag fajhőjére valamint tömegére is.
Ez is csak zárt, állandósult állapotban, hőelvonás nélkül igaz.
De, ha már idáig eljutottál, akkor már közelben jársz a valódi helyzethez képest.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Jaj elrontottam sajnálom.
P=U2*I helyett P=I2*R akart volna lenni.
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Vagy ehhez hasonlót építeni :
Műnnyag hegesztő pisztoly 20-500°C Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
(#) bimmerboy válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
ilyen pisztoly van, azonban most az elektrofúziós megoldást szeretném kidolgozni, kísérletezni.
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Szerintem nagyon nem bonyolódj bele. A fűtés viszonylag könnyen megoldható, de hogy az mechanikailag is jó legyen, nem barkács kategória, attól azért több kell. Mondom ezt úgy, hogy a cégnél jártak kimondottan olyanok, akik ilyenre specializálódtak, csuda szerszámaik voltak (Leister műanyag hegesztő készülékek).

Lásd melléklet. Egy ilyen készlet a barkács kategória alja. Ezzel is lehet dolgozni (kisebb javításhoz használunk is ilyesmit), de masszív melóhoz kevés. Ha pl. egy rekeszes szerszámosládát akarsz összerakni vagy egy akváriumot, elég. Masszívabb melóhoz, pl. 1000 literes tartályhoz, csonkokkal, elválasztó lapokkal, nagyon sovány.
(#) bimmerboy válasza pucuka hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
köszönöm, de az anyag fajhőjével, tömegével matekolhatunk viszont a hőelvonást nem fogjuk ismerni mert melegedés közben , ahogyan a muagyag olvad rengetedghőt vesz át ( főled a HDPE) és pontatlan lesz a számítás.

azt érzem a kisérletezgetés lesz a jó megoldás , ehhez találtam egy szabályozható tápot - elvileg rakötöm a huzalt és csavarom a potit , ehhez mit szoltok?
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
igaz, az ilyen hegesztés más téma , személyesen jártam profi cégeknél ebben a témakörben - umundum kft., herz hungarian kft.,

ebben a projectben elektrofiúziós megoldással szeretném hageszteni , nem az erőhatások dominálnak hanem az esztétika , emiatt a huzalt elrejtem kettő lap közé és semmi külső nyoma a hegesztésnek
(#) niedziela válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Azt majd áruld el, hogy milyen volumenről van szó, mekkora hosszúságot akarsz hegeszteni, csak hegeszteni, vagy hegeszteni és vágni, milyen tipusú hegesztésre gondolsz.... stb
Ez mind fontos ahhoz, hogy megfelelő mechaniká és elektronika legyen.

Idézet:
„emiatt a huzalt elrejtem kettő lap közé és semmi külső nyoma a hegesztésnek”

Igy bizosan nem fog látszani, meg hegeszteni sem.

Minden hegesztési fajta egy külön profil.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Tdom miről van szó, vannak ilyen idomok is. Ha két lapot összehegesztesz pl. az éleiknél fogva, valamennyi nyomnak mindenképpen lennie kell (kinyomódik némi anyag), különben semmit nem ér a hegesztés. Utólagos megmunkálásra nincs lehetőség?
(#) asch válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Nem értek ehhez, de neten olyat láttam, hogy cserélhető hegyű forrasztópákába tett az ember mindenféle fejeket. A forrasztópákában van hőmérő visszacsatolás és a vezérlőjével hőfokra lehet szabályozni. A tartománynak szerintem része a 350 C.
(#) bimmerboy válasza niedziela hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Kis méretben, vékony lapon tökéletesen összeforradt. Ez egy 6 mm es lap, a szerkezet lapja viszont 1cm vastag lesz
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
igen, azok az idomok adták az ötletet - elektrofúziós hegesztésnek nevezik. én nem idomokat, hanem lapokat akarok összeragasztani így. Jó látod, hogy esetleg kinyom némi anyagot azt viszont pengével le lehet vágni. a képen a lap 6mm és kb 6mm volt a spirál is emiatt látszik a forradás nyoma, viszont ha ua. spirált perakom egy 1 cm vastag lap közé kevésbé fog kijönni

azt forrasztást kézzel nem tudtam szétválasztani ! az anyag teljesen egybeforr
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Konkrét értékeket nem tudok mondani, de a mostani kísérletedből le lehet vonni egy-két következtetést. Fűtőszál hossza és a szükséges teljesítmény (és legyen olyan áramforrás, ami biztosítani tudja a szükséges kakaót). Ha a mostani jó, akkor csak át kell számolni nagyobb méretekre. Hajrá!
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Belenéztem egy Pacsirta Rádióba, ott egy jó kis trafó; 75v, 98v és 116v kimenetekkel
(#) bimmerboy válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
75 cm fűtőszál, kb. 19.5 Ohm, 98v alatt izzik !
(#) Peter65 válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Szia!
Azokkal a gépekkel, amikkel én összefutottam az iparban (műanyag vágó vagy hegesztő gépek) nem ellenálláshuzalt használtak, hanem olyan fűtőszálat, aminek változik a fajlagos ellenállása a hőmérséklet hatására. A fűtőszál feszültségének és áramának méréséből visszaszámolják az ellenállását, fajlagos ellenállását és így a hőmérsékletét meghatározva a szabályzója ez alapján növeli vagy csökkenti a bevitt teljesítményt, jellemzően fázishasítással a tápláló trafó primer oldalán.
Nekem nem világos, hogy a 4mm-es pálca miből van, de ilyesmi átmérőben elérhető Pt100 cella Bővebben: Link, amit ha csőből van a pálca, akkor annak a belsejében elhelyezve is mérhetnéd a hőfokot.
(#) bimmerboy válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Szia, a 4mm pálcán alakítottam ki a spirált, azt amit a fenti képen látni izzani
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Mekkora teljesítményű az a transzformátor? 150 W környékén lehet? Erősen túlterheled, le fog égni.
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
nem tudom mert szereltem ki átnézni... mindenesetre amire kíváncsi voltam azt most megtudtam.

Összegezve kellene nekem egy bika erős trafó több kimenettel ( kb. 75v, 98v, 115 és egy 150 V nek is örülnék. lehet ilyen egyáltatlán tekercselni ?

Van tipp kit keressek ezzel a kérésemmel?
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Szinte bármilyen trafót lehet tekercselni, csak pénztárca kérdése. Az ország melyik környékén keresel ilyesmit? Hátha van valaki a közeledben.
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
jól számoltam, hogy egy 1000 wattos trafó az amit nem sütnék meg ezekkel a fűtőszálakkal ?
5A áramfelvételt vettem alapnak
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Budapest
(#) Bakman válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Jól számoltad, annyi már nagy valószínűséggel elég.

Egy 230/230 V-os leválasztó trafóval is meg lehet oldani, csak teljesítményszabályzás kell a szekunder oldalra. Egy 1000 W-os trafó ma kb. 100 000 Ft. Természetesen megy a dolog trafó nélkül is, de úgy eléggé veszélyes mutatvány tud lenni, könnyű áramütésben részesülni.

230/110 V-os trafó már biztonságosabb, csak az a kérdés, elég-e a 110 V. A folyamatosan szabályozhatónak megvan az az előnye, hogy nem csak fix lépésekben tudod fűteni a szálakat (az egyik lépcső kevés, a következő meg sok).
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
egy ilyen teljesítményszabályzót boltba keressem vagy össze lehet rakni ? illetve azon van pl. digitális kijelző amin látom, hogy éppen mennyire tekeretem a feszültséget?

áramcsapásokat már gyerek koromban összehoztam magamnak azt nem szeretjük
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem