Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hőfokszabályzó
 
Témaindító: hiliboy, idő: Aug 13, 2007
Lapozás: OK   4 / 5
(#) SZISZI86 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Elnézést! igen ez a kapcsolás a keringetőt kapcsolja.Tehát van vízforgatás csak kicsi intervallumokban: bekapcsol megy 15-20 mp-et majd kikapcsol kb 20 percenként ismétlődik.

Van egy másik is amivel majd kísérletezem, az nincs bekötve. Elnézést belekevertem a mondandómba.
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Jó, akkor csökkentsd tovább az ellenállást, majd csak beáll egy kedvezőbb differencia.
(#) SZISZI86 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Úgy néz ki alakul a helyzet R2 most 1,2Mohm, 70fokról felkúszik 75-re bekapcsol majd 70 nél ki.

A csatolmány értelmezésében kérnék még segítséget. Ha jól értem akkor az ábrán a barna szaggatott vonal a beállított kapcsolási hőfokot jelképezi és ehhez képest (alsó felső szaggatott vonal) van a hiszterézis meghatározva? Tehát Pl: 60fokhoz képest +/- 5fok?

app-1.jpg
    
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Hello!
- A hiszterézis a be és kikapcsolás közötti hőmérséklet különbség.
- A Set point a beállított hőmérséklet. Ezt a hiszterézis "közrefogja", de nem olyan szimmetrikusan, mint ahogy az ábra is mutatja. Így ha a hiszterézist változtatjuk, a Set point is változik.
- A hiszterézis hozzávetőlegesen számolható. A lényege, hogy az R2 árama mennyiben változtatja meg az R1-en eső feszültséget. A műveleti erősítő kimenete 12V tápfesz mellett kb. 0 és 10V között billen át. Így az R2 árama 10V/1,2Mohm=8,3uA. Így az R1-en a feszültség változás R1*IR2=10k*8,3uA=83mV. Mivel az LM35 jeladó 10mV/°C jelet szolgáltat, így látható, hogy a 83mV megfelel 8,3°C változásnak.
- A hiszterézis azért nem szimmetrikus, mert 70°C bementi hőfok esetén a TempSet pont feszültsége a GND-hez képest a két dióda nyitófeszültsége+az LM35 70°C-on leadott feszültségének összege lesz. Vagy is 2*0,7V+700mV=2,1V. Amikor az IC kimenete 10V-on van, akkor a különbség 7,9V. Amikor pedig az IC kimenete 0V-on van, akkor pedig csak 2,1V a különbség. Tehát 10V kimenti jel esetén sokkal nagyobb az R2 áramváltozása, mint amikor 0V a kimenti feszültség. Így az R1-en létrejövő "módosító feszültség", 10V-nál sokkal nagyobb, mint amikor 0V van.
A hiszterézis akkor lenne szimmetrikus a Set Point-ra nézve, ha a kimenti feszültség változása is szimmetrikus lenne a Tem Set pont feszültségére nézve.
- A számítás azért hozzávetőleges, mert az IC kimenete a valóságban nem képes nullára lemenni a tranyó vezérlőáram miatt, és az R2 áramát az R1 értéke is befolyásolja. Vagy is a számítási hiba annál nagyobb lesz, minél összevethetőbb R1 értéke R2-vel.
Remélem így talán érthetőbb a működése a dolognak.
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Szia!

Köszönöm a részletes választ és a rengeteg új információt.

Írtad hogy "ha a hiszterézist változtatjuk, a Set point is változik". Ezt még leírnád hogy is kell ezt érteni, mert valószínűleg ez miatt szívok a beállítással, kezd egyre érdekesebb lenni számomra a dolog.Nem is olyan egyszerű.
(#) Bakman válasza SZISZI86 hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Nem lenne biztosabb egy gyári, digitális termosztát? Amit én szoktam ajánlani (AKO), abban akár 20 °C hiszterézist is meg lehet adni. Lehet próbálkozni, de a kazánt nem feltétlen nevezném játszótérnek.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2017
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Egyszerű, csak el kell képzelni.
Ha a hiszterézis szimmetrikus a beállítási pontra, akkor a hiszterézist változtatva a beállítási pont helye nem változik. Természetesen a be és kikapcsolási pontok helye változik csak a kettő átlaga nem.
Ha a beállítási pontra nem szimmetrikus a hiszterézis, akkor ha növeled a hiszterézist, a beállítási pont helye is megváltozik. Hiszen az átlag ismét ugyan az marad, csak épp a beállítási pont nem azon áll.
Kis hiszterézis esetén (4,7Mohm) ez a különbség nem igazán vehető észre. De szabályzási helyen pont ezért nem olyan komparátort használnak, ahol a hiszterézis "közrefogja" a beállítási pontot. Hanem a beállítási pont és a hiszterézis egymástól függetlenül állítható. De ez analóg kapcsolási technikánál más, és nem ilyen egyszerű komparátor szükséges.
Digitálisnál, amit Bakman is ajánlott ez nem gond, egyszerű számításról van szó.
De ebbe a kapcsolásban ha a hiszterézist megváltoztatod, megváltozik a kapcsolási érték is. Így két pontot ide-oda kell állítgatni, hogy jó legyen.
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 30, 2017 /
 
Köszönöm szépen a részletes választ.

Most már kezd világossá válni a dolog, még párszor átolvasom hogy jobban megértsem.
De ha végképp nem tudom belőni a kapcsolást akkor másikat fogok keresni.

Még egyszer nagyon köszönöm!
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Jan 31, 2017 / 1
 
Hello! Kis módosítással azért változtatható a dolog.
- A két dióda helyett egy züld Led-et kell beültetni.
- R2-őt nem az OPA kimenetére kell kötni, hanem egy NPN tranyó kollektorába.
- A tranyó bázisát egy 100kohm-al a relére kötni.

Átalakítás után:
- A hiszterézis megváltoztatása nem módosítja a TempSet értékét. Így beállítani egyszerűbb.
- A hiszterézist továbbra is az R2 értéke határozza meg. A TempSet értékének megváltoztatása, kissé változtatja a hiszterézis értékét, de nem jelentősen.
- Továbbra is az R1-R2 aránya határozza meg a hiszterézis nagyságát. A hiszterézis akkora lesz, amennyivel módosítja az R1 feszültség értékét R2 árama. Pld. ha dT 10°C-t szeretnénk elérni, az R1-en akkor az 10°C*10mV=100mV.
Az R2-re jutó feszültség pld. 70°C mellett, ULED2+ULM35-UR1=2,2V+0,7V-0,1V=2,8V.
Az R2 áram megegyezik az R1 áramával. UR1/R1=0,1V/10k=0,01mA
Az R2 értéke UR2/IR2=2,8V/0,01mA=280kohm (A V/mA mindig kohm értéket ad.)
Tehát a szabványos 270kohm megfelelő lehet. Viszont R2 értékét akárhogy változtatjuk, a TempSet hőfokértéke nem fog változni. Tehát R2 lehet akár trimmer vagy poti is.

ESCOL-mod.png
    
(#) jointsilver36 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia! Ez nem lenne hozzá jo?
(#) fongab válasza jointsilver36 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia
Ha hőmérsékletet akarsz mérni Pt100 assal és azt leolvasni, akkor tökéletes. De ez csak kijelző, és a kijelzett, értéket tovább adja 4-20mA is.
Ha neked, a 80°C kell tartani a hőmérsékletet, ( ha jól olvastam ) akkor neked, a kapcsoló rész még kell, aminek ~12,32mA kell kapcsolnia. ( kérdés 80°C ki vagy be kell kapcsolnia. )
Neked, kell még egy határérték kapcsoló is, ehhez a műszerhez. Amit vagy elkészítesz, vagy a Nivelko gyárt is. De bármely gyártmányú 4-20mA határérték kapcsoló jó

üdv.
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Szia!

Elvégeztem a módosításokat így már könnyebben pontosabban beállítható, de viszont egy kis probléma fennáll mégpedig hogy a relé érintkezői meghúzáskor nem, de elengedéskor prelleznek.Mi lehet a gond?

A válaszodat előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Hello! Vélhetően hálózati brummot szed össze a bement, vagy a táp nem eléggé szűrt.
Próbáld meg, hogy a 2-es és 3-as bementi láb közé tegyél egy 10µF-os elkót. A hőérzékelőt, pedig egy 10kohm-on keresztül csatlakoztasd a 2-es bementi pontra. Hajó, akkor be lehet építeni a tagot a 2-es bementi pont és az IC 2-es lába közé..
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Az áramkör már be van szerelve így azt csináltan hogy egy 10 mikós elkót beletoltam az ic foglalatába a lábak mellé, kondi - a 2es lábra kondi + a 3as lábra ezzel meg is szűnt a prellezés.
maradhat így vagy mindenképp kell a 10k is?
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Tőlem maradhat így is, de talán szebb lenne a bemeneten a szűrés. Ilyen kis jeleket árnyékolt vezetéken illik vinni az érzékelőtől a feldolgozóig..
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Árnyékolt kábelen van az érzékelő.Megfogadom a tanácsod és beépítek mindent de előbb új nyákot csinálok mert az utólagos módosítások nem mutatnak túl jól.

A táp 7812, a be és kimenetén is 470uF+100nF szűréssel.
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Előbb azért mindig mindent ki kell próbálni milyen eredményt hoz, mielőtt panelt tervezel hozzá..
(#) SZISZI86 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Ez nem vitás.
Már tesztelődik is.Ha minden oké legyártom és dobok fel képet hogy milyen lett.

Köszönöm a türelmedet és a segítségedet.
(#) proli007 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Feb 11, 2017 /
 
Azt elfelejtettem írni, hogy ha már újra alkotod az egészet, a Q1 bázis-emittere közé tegyél egy 1kohm-os ellenállást. Mert a bázist ilyen módon a "levegőben lógatni" illetlenség.
(#) jointsilver36 válasza fongab hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Szia!Igen 80 c fokon kellenne tartani a hőmérsékletet 24 óráig.Ha házilag készíteném olcsóbban jönnék ki anyagilag mintha megvenném a határérték kapcsolót?
(#) JZoli válasza jointsilver36 hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Kínából kell venni hőfokszabályzót, még a digitális is olyan olcsó, hogy itthon a sokszorosáért kapod meg! A kérdés azonban, hogy a hőérzékelő csak PT100 lehet-e? Ha ehhez nem ragaszkodsz, akkor "bagóért" lehet venni NTC-set!
(#) fongab válasza jointsilver36 hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
szia
A gyári az mindig kevesebbe kerül.
De ha van otthon alkatrészeid, és tudsz építeni, akkor változhat, a te általad épített, az kevesebbe kerülhet, és egyedi lesz. Ha nem 0,1°C a be/ki kapcsolása akkor Bővebben: Link ezzel a kapcsolással márt megoldható. ( az LM35 kihagyni, 2 és a 3 láb csatlakozáshoz, 100ohm os ellenállást ami a műszer mA csatlakozójára megy.) Akár, a forrasztóállomásos kapcsolások, is jók ha az elején, cseréled az érzékelőt.
De a legegyszerűbb a hűtés szabályzók, azok eleve 60......90°C között vannak.Bővebben: Link

Elvileg 50,000Ft körül kapni kijelző +határérték kapcsoló Bővebben: Link Ez 56000Ft De itt egy másik jóbb áron Bővebben: Link igények megfelelőt kell választani.

Akkor nem kell csak a érzékelő, és a teljesítménykapcsoló.
Mielőtt a hőmérőhöz, bármit is építenél, ellenőrizd, hogy megfelelően működik.
üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2017
(#) Remci hozzászólása Dec 29, 2018 /
 
Sziasztok!

Kaptam egy ilyen hőfokszabályzót Bővebben: Link , de nincs hozzá magyar nyelvű leírás. Az angol meg nem igazán megy nekem. Esetleg ehhez a tipushoz nincs valakinek véletlen egy érthető leírása? Előre is köszönöm.
(#) VIM válasza Remci hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Szia! Megnyitod a pdf-t és kijelölöd a fordítani kívánt részt, majd bemásolod a ..... fordítóba és elolvasod, hogy mit tartalmaz a szöveg.
(#) Remci válasza VIM hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Próbáltam, de néha olyan sületlenségeket ír, aminek se füle-se farka.
(#) Bakman hozzászólása Feb 2, 2019 /
 
Napot!

ST96-35.02 hömérsékletszabályzó, EP hibaüzenet: adatvesztés a paraméter memóriában, szervíz szükséges. Kapcsolódó IC-k: 93C46EN EEPROM, PD75P108BCW kontroller (egyszer írható). Javított már valaki ilyet? Igazábol az a kérdés, hogy egy működő EEPROM tartalmát átmásolva egy nem működőbe, megjavulna-e a masina. Már ha ez a gond, erre csak tippelek.

Nem lenne szerencsés ha egy működőt elrontanék, nincs több tartalék. Az is megoldás lenne ha valaki tudna ajánlani egy helyettesítő termosztátot, nyugodtabban játszanék velük.

Stork.jpg
    
(#) ddav20000 hozzászólása Aug 4, 2019 /
 
Sziasztok!
Nekem valami olyasmi hőfokszabályzóra lenne szülségem amit a pc tápokba is raknak a táp hűtő venti elé, azaz ha nől a hőmérséklete mondjuk a hűtőbordámnak akkor nagyobb feszültséget engedjen át ha meg csökken a hőmérséklete akkor értelem szerűen csökkentse a feszültséget. Ez egyebként egy erősítőhöz lenne a hűtőborda hűtését szolgálná, a hűtőborda megfelelően teszi a dolgát csak el akarok kerülni a minimális esélyét is annak hogy hőmegfutást szenvedjen a végfok.
A segítséget előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza ddav20000 hozzászólására (») Aug 4, 2019 /
 
Hello! Ha keresel, találsz. Pld. itt..
(#) ddav20000 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 4, 2019 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Keresgéltem én már egy napja az interneten és kétségbeesésemben godnoltam ide beírom a gondolatom hátha valaki segít! Még egyszer köszönöm
(#) mrobi hozzászólása Márc 13, 2024 /
 
Sziasztok!

Volna egy olyan problémám, hogy hőmérsékletet kellene szabályozni egy keverő szeleppel. A keverő szelep 0-10v-os bemenetű. A feladat az lenne, hogy két hőmérsékleti érték különbsége nem lehet nagyobb 5 foknál. Erre kellene szabályozni a keverő szelepnek. Létezik erre valami (lehetőleg) gyári megoldás? 2 analóg bemenet és 1 analóg kimenet kell. Illetve hogy tudjon különbségre szabályozni. Előre is köszi a segítséget.
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem