Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2486 / 2487
(#) Vacok válasza reloop hozzászólására (») Ápr 15, 2024 /
 
Még nincsen rendelkezésre álló tápfesztültség. Először a végfokotbépítem meg, aztán tekerek hozzá trafót a kíván tápfeszültségre.
(#) reloop válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 16, 2024 /
 
A TDA-hoz képest látványos javulást például szimmetrikus felépítésű áramkörrel érhetsz el. A front csatornákat ±20 V-tal, a szubot ±40 V-tal tápláva ütőképes lesz a házi-mozi rendszered.
(#) Beringer 600 hozzászólása Pé, 16:27 /
 
Sziasztok!
Olyan kèrèssel fordulok hozzátok hogy megszeretnèm èpíteni ezt a kapcsolást,ès azt szeretnèm kèrni hogy áttudnátok nèzni hogy megèpíthető e?
Köszönöm!
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Pé, 20:13 /
 
Szia! Úgy nézem működőképes. Minőség és hatásfok tekintetében azért vannak aggályaim.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Pé, 20:43 /
 
Szívesen meghallgatok minden èpítőjellegű tanácsot.
A hozzászólás módosítva: Pé, 20:44
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Pé, 21:40 / 1
 
A bemeneti fokozat a T1 helyett megérdemel egy műveleti erősítőt. A teljesítményfokozatban a BD tranzisztorokból kialakított tripla darlington és a nagy emitter-ellenállások miatt hatalmas a maradékfeszültség, valamint a hidalás miatt mindez duplázódik. Hozzávetőleges számításom alapján 300-400 W vehető ki az erősítőből, miközben annyit fűt mint egy 1000 W-os.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szo, 0:23 /
 
Akkor ez nem a legjobb választás?
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szo, 3:10 / 1
 
Ma már vannak jobb alkatrészek is, ezért érdemes mélyebben belemenni abba, hogy igazából mit is akarunk.

Lehet hogy hifihez kell erősítő, lehet hogy tucc-tucc dB versenyhez, de lehet hogy mélyláda meghajtáshoz. Aztán ha már épített, akkor érdemes megnézni mi van otthon alkatrész. Ez a rajz éppen olyan, hogy ha minden alkatrész ott lapul a fiókomban, akkor össze lehet rakni. De ha boltba kell menni a lényegi részekért, azaz trafó, végtranyók, pufferkondik, akkor inkább ne ezt.
(#) Skori válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szo, 10:57 / 1
 
Bennem is az a kérdés fogalmazódott meg, hogy ez attól függ, mire szeretnéd használni?
Milyen célból akarod megépíteni?
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Szo, 13:55 /
 
Üdv!
Van itthol minden cucc hozzá, de kimondottan csak a kíváncsiság motívált hogy milyen lehet.
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szo, 14:25 /
 
Ahogy reloop is írta, mind hatásfok, mind hangminőség terén hagy kívánnivalót maga után.
(#) szendi001 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Vas, 8:36 /
 
Es milyen nyakra es kontrukcio mellett epitened meg? Van hozza nagyobb doksi vagy link?
(#) Beringer 600 válasza szendi001 hozzászólására (») Vas, 19:34 /
 
Van hozzá kapcsolási,ès beültetèsi rajz
Egyoldalas nyákra.
De most ez hogy jön ide ez a kèrdès?
(#) flflfl hozzászólása Hé, 18:59 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék a következő helyzet értelmezésében:

Megépítettem egy TDA2052 példa kapcsolását a datasheetjéből (mellékelve). Valamiért nekem mindig a kimeneten a minusz tápfesznél 1-2V-al több mérhető. Mit ronthatok el? A kapcsolás nem túl bonyolult.

Az elektronika breadboardon van összerakva, trafóról 2x 17V AC graetzen egyenirányítva, 2x 6800µF kondikkal, így +/- 23V DC-m van, erről hajtom.

Amiket eddig próbáltam:
-másik táp (2x 12V AC)
-másik diódahidak
-másik kondik
-másik breadboard
-összes alkatrész cseréje
-TDA2052 IC cseréje más forrásból (bár mindkettő alis)
-a hármas lábon lévő fesz osztó helyett egy 10k potival feszosztó, így állítható az érték
-5 és 7-es lábon a bemenet közösítése, hogy ne legyen rá befolyással a mute/standby állapot
-bizonyos lábakról lekötni az alkatrészeket ideiglenesen

Ezek mind nem vezettek eredményre, a kimenet továbbra is kb - tápfesz (esetemben -21V).

Tudnátok tippet adni, hogyan tudnám a hibát feltárni?
A kimeneten jól gondolom, hogy alapból középtápfeszt azaz 0V-ot kéne mérjek?
Minden segítséget, tanácsot szívesen veszek. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Hé, 19:03

2052jpg.jpg
    
(#) reloop válasza flflfl hozzászólására (») Hé, 21:11 /
 
Szia! Leírnád mekkora és milyen polaritású feszültség mérhető az IC lábain, akkor tudnánk segíteni.
(#) highand hozzászólása Kedd, 0:04 /
 
Vajon lehetséges még a világon sosemlátott új kapcsolásokat összehozni mások kapcsolásainak lényege meglátásával?

Itt van egy S.A-tól kapott újabb fajta Krell végfokból legyszerűsített Krell gyökerű teljesítményerősítő áramkör bárkinek. Még nem raktam össze. Annyira egyszerű, hogy működnie kell.

A trükk az, hogy a meghajtó egymásba hajlított áramtükrökből áll, emiatt tranziens torzítás egyáltalán nem fordulhat elő benne. A kapcsolás végén egy kicsit módosított Sziklai kapcsolás látható, a lényeg, hogy a meghajtók soha ne zárjanak le - ez egyfajta kvázi A-osztályú működést generál.
Az első néhány Wattnál szobahangerőn ki kell jönnie a kapcsolás nagy előnyének - kb. 3MHz-ig érzéketlen a szomszédra, a mindig jelenlévő műsorszórókra. +-15V-ról tud működni, persze a nyugalmi áramot beállító ellenállásokat cserélni kell, egy potival igazodni kell a nagyobb tápfeszültséghez - ez ajánlott Új kapcsolás.
A kis tranzisztorok lehetnek 2N5551 és 2N5401. A TIP darlingtonok miatt csak +-35V-ot szabad rátenni. 50 V esetén a TIP-eket meg kell duplázni. A műveleti erősítő szabadon cserélhető.
Jó szórakozást egy soha nem látott kapcsolással.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 0:06
(#) highand válasza flflfl hozzászólására (») Kedd, 0:31 /
 
A kapcsolás rajz és a funkció táblázat alapján, nem +5V-ra kapcsol be az áremkör, hanem a mindenkori negatív tápfesznél 5V-al kisebb pl. jelenleg - 18V nál. Az írásodból nem lehet kideríteni, hogy te a 3-as bemenetre +5V-ot kapcsolsz-e, vagy -18V-ot, ami -23V tápfesz esetén lenne helyes. A "Figure 15"-nél tökéletesen értelmezhető - melyik a referencia pont az 5V vonatkozásában.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 0:33
(#) Karesz 50 válasza highand hozzászólására (») Kedd, 3:32 / 4
 
Ki tudnád tenni valamilyen látható formátumba? A' fészbukra' elvből nem megyek fel.
(#) flflfl válasza reloop hozzászólására (») Kedd, 6:16 /
 
Jó reggelt!

A következőket mértem:

1. láb: -11.32V
2. láb: 13.68V
3. láb: 5.48V
4. láb: -13.62V
5. láb: -11.57V
6. láb: -10.71V
7. láb: -11.57V

A 3. lábon több értéket is próbáltam a potival belőni, a datasheet -Ut+5V -ot ír, de végigskáláztam már -Ut-től +Ut-ig, hogy mire mit reagál, de semmi változás.

Köszönöm a szakértést!
(#) reloop válasza flflfl hozzászólására (») Kedd, 6:27 /
 
A 7-es bementi lábnál van a hiba. Az R1 jelű ellenállást valószínűleg a negatív tápra kötötted a test helyett.
(#) flflfl válasza reloop hozzászólására (») Kedd, 7:18 /
 
Leellenőriztem, testen van. Az 5-ös láb is.
(#) Skori válasza highand hozzászólására (») Kedd, 8:00 /
 
Rákattintottam a linkedre, de bejelentkezés nélkül nem látható a kapcsolás...
(#) mcc válasza Skori hozzászólására (») Kedd, 8:09 / 1
 
Tessék:

highand.jpg
    
(#) mcc válasza Skori hozzászólására (») Kedd, 8:09 /
 
És az eredeti Krell:

Krell.jpg
    
(#) Skori válasza mcc hozzászólására (») Kedd, 8:53 /
 
A saját meglátásaim:
- Amennyivel egyszerűbbek az áramtükrök, annyival szerényebbek lesznek a paramétereik. (de ez nem biztos, hogy baj)
- A kimeneti fokozat nyugalmi áramának hőmérséklet stabilitása nem tudom milyen lenne a gyakorlatban.
- A bemeneti opamp kapcsolása a QUAD405 megoldására emlékeztet, ami nem rossz megoldás, de ma már talán jobb lenne egy invertáló fokozat, és valamilyen korszerűbb opamp.
- Jobban szeretem ha van védelem is az erősítőben - bár tudom, hogy van aki szerint ez ront a hangon. (+1 pont a D osztálynak , ott nincs ilyen probléma)

A fentiektől eltekintve, akár jól is működhet.
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Kedd, 11:11 /
 
Vajon milyen paraméter indokolhatja a Krell kapcsolásában a meghajtó fokozatban a 4 párhuzamosan kapcsolt tranzisztor alkalmazását? És nem 2, vagy 3, hanem 4.
Valami nagyon precíz, és sokat tudó audió analizátorral piszmoghattak hetekig, amíg ezt belőtték.
(#) mcc válasza Suba53 hozzászólására (») Kedd, 11:13 /
 
Indokolhatja az smd alkatrész alacsony maximális disszipációja, kis árama. Sajnos mostanra a jó meghajtók pusztultak ki leginkább
(#) reloop válasza flflfl hozzászólására (») Kedd, 12:32 /
 
Biztonság kedvéért azért mérd meg valóban több mint 11 V esik-e az R1 és az R2 ellenállásokon, közvetlenül a lábaikon mérve.
Ha így volna, mik is lehetnek a hibák? Az R1, R2 jóval több mint 22k, esetleg szakadtak. Az IC hibás, vagy nem az a típus mint ami rá van szitázva.
(#) flflfl válasza reloop hozzászólására (») Sze, 8:35 /
 
Megmértem az összes ellenálláson eső feszültséget, közvetlen a lábakon:

R1 11.35V
R2 13.16V
R3 0.9V
R4 0.42V
R5 +/- 4mV között ingadozik (??)
R6 21.2V
R7 5.3V
R8 0V
R9 13.42V
R10 13.42V

R1-R2 értéke 21.4k
(#) reloop válasza flflfl hozzászólására (») Sze, 9:02 /
 
Ez az IC sajnos nem jó.
Következő: »»   2486 / 2487
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem