Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3945 / 3947
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2024 /
 
Ne földeld a fém házat, mert az ebben az esetben kimondottan tilos!
(#) jozsef24 hozzászólása Ápr 23, 2024 /
 
Egy kérdés valaki el mondaná hogyan müködik ez mi van benne tranzisztor foto dioda a pirosal bekeretezet rész az micsoda?
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2024
(#) Bakman válasza jozsef24 hozzászólására (») Ápr 23, 2024 /
 
Ha valami a hatótávolságon belülre kerül (adatlap szerint 16.2 mm), jelez. Tárgyak, folyadékok jelenlétét lehet vele érzékelni. Ügyesebb, mint az induktív szenzor, mert pl. papírt is tud érzékelni.

Alapvetően egy oszcillátor van benne, ennek a frekvenciáját és/vagy amplitúdóját hangolja el a tárgy/folyadék, ezt figyeli a belső elektronika.

A bekeretezett rész a fogyasztó amit bekapcsol a szenzor érzékelés esetén, ez lehet akár egy kis relé is. NPN (nyitott kollektoros) kimenete van, a fogyasztót a tápfeszültség és a kimenet közé kell kötni, vagy igény szerint valamilyen eszköz bemenetét lehet oda kapcsolni, így könnyen kialakítható az aktív L szint, tetszőleges H szinttel.
(#) Gafly válasza jozsef24 hozzászólására (») Ápr 23, 2024 /
 
Érintés nélküli közelítés kapcsoló.
A LED a közelítéskor kezd el világítani.
Adjál neki nagyjából 12 V egyenfeszültséget (barna a pozitív, kék a negatív. A LED mutatja amikor érzékel. A tekerővel az érzékenységet lehet állítani. Amit bekarikáztál, oda relét lehet tenni, komolyabb teljesítmények kapcsolásához.
(#) jozsef24 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 23, 2024 /
 
Hol van rajta a tekerő?
(#) Gafly válasza jozsef24 hozzászólására (») Ápr 24, 2024 /
 
A LED mellett, az ott elvileg nem csavar.

tekero.PNG
    
(#) jozsef24 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 24, 2024 /
 
Engem műkődési elv érdekel fényre sulyra mire reagál kapcsoé?
(#) Bakman válasza jozsef24 hozzászólására (») Ápr 24, 2024 /
 
Itt megtalálod a választ: Bővebben: Link. Az oszcillátor egyik kondenzátora "előre néz".
(#) prologic hozzászólása Ápr 24, 2024 2 /
 
Üdv a csoportnak. Információ után érdeklődöm . Prologic polyphonic vts 3+1 meghibásodott elektromos kapásjelzőm javításához keresnék megfelelő szakembert . Ha esetleg valaki
tudna segíteni ez ügyben előre is köszönném . üdv.B.L.
(#) CH-Croix hozzászólása Ápr 26, 2024 /
 
Sziasztok! Használható a PC tápegység háza hűtőbordának? És el is kell őket szigetelni, vagy elég, ha csak rácsavarozom? Egy schottky diódát tennék rá, amit a 12V-os részhez kötnék. Nem viccnek szántam a kérdésemet akkor is kérnék választ, ha totál agyrém!
(#) Gafly válasza CH-Croix hozzászólására (») Ápr 26, 2024 /
 
El kell szigetelni.
(#) proli007 válasza CH-Croix hozzászólására (») Ápr 26, 2024 /
 
Hello! A diódák katódja közös a hűtőfelülettel. A Pc ház pedig a testen van. A ház vasból van és vékony. Csak minimális teljesítmény (1..2W) "elfűtéséhez" elegendő.
(#) CH-Croix válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2024 /
 
Megint egy olyan válasz, amire egyáltalán nem gondoltam volna
(#) Gafly válasza CH-Croix hozzászólására (») Ápr 26, 2024 /
 
Én sem, mert fogalmam sincsen, hogy milyen schottky diódát (van belőle több tipus is), és miért akarod felcsavarozni.
Amúgy, ha valami szigetelve van felcsavarozva, abból kisebb gond szokott lenni, mint fordítva.
(#) 63István hozzászólása Ápr 28, 2024 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni abban, hogy földelt konnektor (rozsdás érintkezők és csavarok, fázis és a nulla barna színű vezeték) újra cserélése után mitől rezeg,remeg enyhén érezhetően a rezsóra felrakott lábas és az elektromos kukta oldala? Régi panel lakás, eredeti hálózattal: alumínium vezetékek és biztosíték. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Az elektromos áram gerjeszt maga körül mágneses teret. A villamos hálózatban az áram iránya változó, 50 Hz-es. Ez a változó irányú mágneses erőtér mozgatja azokat az anyagokat, amelyeket fog a mágnes. Ezt az 50 Hz-es rezgést lehet hallani nagyobb transzformátorállomások mellett (is).

Pongyolán fogalmazva.

Ugyanakkor ha korábban ilyen nem volt és ezt a rezgést hallani nem, de érezni lehet, gyaníthatóan valamilyen érintésvédelmi probléma áll a háttérben, a készülékek fém házai feszültség alatt vannak és szaki kihívása erősen javasolt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2024
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Azt sem árt megnézni, hogy a villanyóra nyugiban van, vagy pörög mint a fene.
(#) 63István válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
A kezemmel érzem rezeg,remeg enyhén érezhetően de nem ráz vagy csíp. A konnektort próbalámpáztam bal kezemnél a fázis és a földelés is jó. Korábban ilyen nem volt. Lehet azért mert rozsdás érintkezők és csavarok
voltak? Azért cseréltem le mert egyre jobban melegedett a konnektor. Nemrég költöztem ide a lakásba.
(#) gg630504 válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Én a kezem külső oldalával, kis- és gyűrűsujjam külső oldalával szoktam végigsimítani a gyanús tárgyat. Ha van szivárgó áram, a simításkor hat az izmaimra és rezegnek az ujjaim. Biomanuális fázisceruza.
a) földelni kellene a készüléket, de védőföld szakadt, javítandó
b) kettős szigetelésű a készülék, zavarszűrő kondenzátoron folyik áram, elviselendő.
(#) Gafly válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Átmeneti ellenállás miatt simán tud melegedni a konnektor (is), az alumínium meg hajlamos is "folyni/lazulni". Ajánlott, különösen ha most költöztetek oda nem régen, legalább leszedni a konnektorok fedelét, utánhúzni ha kell, és ha lehet, a kötődobozokat tetejét levéve is szemrevételezni.
(#) 63István válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Amióta új konnektorra cseréltem azóta nem melegszik viszont azóta jött elő a rezgés vagy remegés.
(#) 63István válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Az új földelt konnektor (próbalámpával ellenőriztem jó a földelés) felszerelése után egyszerre jelentkezett a rezsónál (földelt dugvillás) és az elektromos kuktánál (földelt dugvillás) a rezgés és a remegés akkor ezek után
szivárgó áramnak kell tekinteni? De nem ráz vagy csíp, azért mert olyan gyenge az áram?
Idézem "b) kettős szigetelésű a készülék, zavarszűrő kondenzátoron folyik áram, elviselendő." ha b) van akkor
fogadjam el és hagyam így?
(#) subwoofer220 hozzászólása Ápr 28, 2024 /
 
Üdv mindenkinek! Ehhez a kapcsolási rajzhoz elég lehet a 0,25Wattos ellenállásokat használni?
(#) Bakman válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Így ne fogadj el semmit, hanem hívj szakit akinek több műszere van, mint egy próbalámpa. Fi-relé (ÁVK) van a villamos hálózaton?
(#) Régi motoros válasza subwoofer220 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Üdv, persze elég. Hova merült fel a nagyobb teljesítményigény?
Max az R21-22 lehet akár 0.5-1W de nem hinném, hogy az is melegedne ha kisebbet használsz.
Annyi áramot nem fal az a pár műveleti erősítő.
(#) subwoofer220 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Köszönöm szépen a válaszod! Kínából rendelt 1%-os ellenállás pakkom van,amiről azt hittem 0,4watosak.. De most láttam meg hogy 0,25wattosak.. Akkor a R21-22 helyére erősebb megy! Köszönöm!
(#) subwoofer220 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Ne haragudj,de lenne még egy kérdésem. Az nem jelent problémát ha "vegyesen" lesznek benne ellenállások? 0,25-0,6watt..
(#) 63István válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Nincsen Fi-relé (ÁVK). A konnektor régi eredeti bekötése szerin is barna színű mind a kettő vezeték a fázis és a nulla is. A fázis van megszakítva ilyen módon? Ezt nem értem hogy régen szabályos volt az ilyen?
(#) Jonni válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Idézet:
„Ezt nem értem hogy régen szabályos volt az ilyen?”


Régen nem voltak ilyen szigorú szabályok... (sokan azt épitették be amihez hozzá fértek)
(#) Bakman válasza 63István hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Attól, mert volt szabvány régen is, még léteztek (és léteznek) kontárok és házi villanyszerelők. Attól, mert két barna vezeték van ott, még villamos szempontból lehet jó
Idézet:
„A fázis van megszakítva ilyen módon?”
Mármint az ÁVK-val? Nem, az egy biztonsági eszköz, hiba esetén szakítja a fázist és a nullát is.

Műszeres mérések nélkül nem nagyon lehet továbblépni, nem vagyunk látnokok, hogy megállapítsuk mit az amit érzel és milyen állapotban van a villamos hálózatod. A találgatás pedig vagy bejön vagy nem (pl. eddig nem volt jó a védőföldelés a dugaljban vagy éppen az új konnektorral rontottad el)...
Következő: »»   3945 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem