Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Működő USB - RS232 átalakítók
Lapozás: OK   1 / 4
(#) instantwater hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Hello.
Olvastam itt a fórumon mindenfélét ezekről az USB-RS232 áralakítókról.
Szeretném megtudni melyik működik normálisan COM port ként mutatva magát az XP ben, és lehet rá írni rendesen bájtokat.
74HC595 shift register IC hez kellene, mert sok-sok kapcsolóra van szükségem, és ez sorosból párhuzamos portot csinál.
Egészpontosan EZT szeretném megépíteni, a rajz alján az van hogy serial/parallel, de a dugó az parallel.
Szóval azért gondoltam USB-s átalakítóra, mert az max 2-3-4 e FT ból megvan, mert egy ExpressCard vagy PCMCIA átalakító az olyan 5-10 e FT, és csak abban az egy gépben működik amiben van olyan kártyabővítőhely. Tehát egy olcsóbb notebookon amin nincs PCMCIA/ExpressCard azon nem megy.
Tulajdonképpen nekem az kell, hogy minél egyszerűbben USB ről tudjak kapcsolgatni sok-sok kapcsolót, mint amit a fentebb belinkelt rajz is mutat.
Parallel port kiesett a játékból, mert az is ilyen 7-10 e Ft os árkategóriában van a PCMCIA/ExpressCard kártya, és lassan valszeg az asztali gépekről is kihal, és ismét előjön a probléma, hogy olcsóbb notebookon mincs ilyen kártyahely.
USB Parallel átalakítóval megszívtam, mert az XP segítségem,re sietett "USB Nyomtatótámogatás" funkciójával, ami nem jó nekem, és LPT portként nem tudtam elérni. Ugyan adtak hozzá drivert, de az nem XP re vann hanem 95/98 ra, ami XP re nem jó, 98 at pedig nem használhatok, mert XP-n kell megoldani a vezérlést, mert ez ilyen "házi robot" nak készül, és hát otthon mindenhol XP fut.
Tehát minden reményem az RS232 ben maradt, és a 74HC595 shift register IC ben.
Most már csak az a kérdés, hogy milyen felületen rakom rá a gépre. Olvastam itt a fórumon, hogy néhány PIC programozó nem működik ezekről az USB-s RS232-esekről. De ha én csak ki be akarok kapcsolni LED eket/optocsatolóval mást, arra vajon jók-e ezek.
Bár tulajdonképpen ha azt nézzük, akkor csak a 74HC595-tel kell jól kommunikálnia az átalakítónak, mert gyakorlatilag más nincs az áramkörben, és a 8 bit kivezérlést pedig az 595 csinálja.

Találtam a neten:
ATEN UC232A (vajon milyen chipsetes? Olvastam olyanokat hogy PL2303...iztos)
itt van az Aten hez driver, de XP-s nincs közte. vajon az XP felism...P ben.
ITT van az Aten hez driver. illetve az aten.com on 2 féle driver is...P hez.
UB77
UB77 drágább, más színű (valyon mitől drágább ennyivel? nekem a szí...mány.)
UB77 3adik változat
Sunioc USB > serial/parallel. Ezzel az a probléma, hogy szerintem mivel rajta van a parallel is, tökéletlenül látná a gép, ráadásul ritkán fellelhető ilyen kábel, úgyhogy felejtős
(!)Sunix USB - RS-232. Prolific PL-2303HX chipsetes, erről olvastam.... nem?

Aztán találtam még olyat, hogy Linuxra van PL2303 driver, és hogy jó az aten UC232 kábelhez. Ebből következtethetek rá, hogy PL2303 as chip van benne, illetvel ha megveszem a fentebb említett "paneles" PL232 chippel felszerelt átalakítót, elvileg adnak hozzá drivert (vatera ), de akkor ez nem "gyári", de megúszom < 1500 FT ból lehet hogy az aten vagy más drivert felrakva működésre tudom bírni, ha nem jó a hozzáadott driver, az eredeti aten kábel pedig >4000 FT. De van még a SpeedDragon elnevezésű cucc ami ~3000Ft, és abba is PL 2303 as chipset van.

Hopp:ITT a Prolific oldalán fel vannak sorolva a PL2303 chippel szerelt VISTA kábel gyártók, és az aten benne van a VISTA kompatibilisben.
Most akkor a speeddragon vagy nem vista kompatibilis, vagy nem PL2303 al szerelt, de ITT azt írják hogy azzal van, és a vaterán is ezzel a chipsettel írják.

Remélem vannak itt USB RS232 guruk, és el tudnak irányítani, hogy melyik lenne a legjobb/leghasználhatóbb/legolcsóbb(Aten:5e,SpeedDragon:3e) megoldás.

Előre is köszönöm a segítségeteket, és bocsi a hosszú hozzászólásért, csak pontos képet akartam festeni a problémáról.
(#) source2 válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
hi

hát elég hosszú lett, én építettem egyet FTDI által gyártott ft232 IC-ből, és tökéletesen működik XP-én. COM3 portnak látja, tudam kezelni saját programmal és terminal programmal is. A kapcsolás megtaláláható az adatlapban.

Ha ezt a shifregiszteres áramkört akarod rárakni még külön táp se kell szedheted az USB-ről csak vigyázni kell az áramkorláttal. Az IC kimenetei szabványos TTL (5V,0V) szint is lehet, átalakító sem kell.

Az IC ára sem vészes 900 FT-tól felfele más lehet kapni, + néhány kiegészítő.

üdv
(#) rigidus hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
A PCMCIA bovitovel rendelkezo laptopokhoz lehet nagysagrendekkel olcsobban is kartyat venni.

A COM-USB megvalositashoz nem tom mit mondjak, nekem igy elso latasra picit halott ugynek tunik. Bar en regen foglalkoztam mar RS232-vel, ha jol remlik az onnet kijovo orajel lassu lesz.

Remeljuk a szakiknak lesz valami otlete.
(#) Báddzsó válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
ft232-őt én is használtam, hibátlan xp alatt. Egyet el is adtam, azóta jó! (nem hozták vissza..)
ftdi gyárt párhuzamos port usb-ict is. ft245 néven azt hiszem. Azzal nem lenne egyszerűbb neked?
Mondjuk én kapásból pichez nyúlnék.
(#) instantwater válasza source2 hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
bocsi ezt a mondatot kicsit nem értem:
Idézet:
„Ha ezt a shifregiszteres áramkört akarod rárakni még külön táp se kell szedheted az USB-ről csak vigyázni kell az áramkorláttal. Az IC kimenetei szabványos TTL (5V,0V) szint is lehet, átalakító sem kell.”

Szóval rákötöm az USB data +- vezetékére? de akkor az USB t kell programozni nem? azt meg köszönöm kihagyom.
(#) instantwater válasza rigidus hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
félreértetted
nem USB csatikra van szükségem, mert az van a gépbe gyárilag 4 ami hubokkal 256 is lehet.
csak azt boncolgattam hogy PCMCIA soros port kártyát vegyek e. De ha arra gondolsz amire én hogy USB-RS232, akkor meg minek a PCMCIA kártya? USB van a gépben.
(#) instantwater válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
De gondolom kell hozzá valami driver nem?
Azt honnan lehet letölteni?
Nem lenne egyszerűbb?
De mi? A programozás vagy a megvalósítás?
Programozás gondolom ugyanaz mint a parallelnél: Delphiből valami komponenssel kiküldök egy bájtot (apropó ide jó az 'inpout.dll'? ezt parallel hez való felhasználásnál láttam egy kódban. működne sorosra is?)
A megvalósítás nem egyszerűbb paralellen, mert soroson bármennyi 595-t összekapcsolhatok, paralellen eszerint: Multi-I/O a printerportra max 64 csatornát tudok kapcsolni, ami nem biztos hogy később elég lesz, illetve itt több mint 8 kábellel kell játszani az egyes IC k hez a bekötésnél, soroson pedig csak 4-el, és csak a ténylegesen szükséges helyen jön csak ki 8 ér.


Programozás:
Azt valaki meg tudja mondani, hogy a linkelt shift registeres kapcsolásban hogyan tudom meghatározni hogy melyik IC re küldje az adatot?
Elképzelésem szerint úgy megy hogy kiküldök 2 bájtot ami 16 bit, az pont kivezérel 2 IC t, de ha mondjuk 3 IC van akkor a harmadikkal nem tudom mi történik. De valószínűleg a feltevésem hibás.
(#) bbalazs_ válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
A problemadra a megoldas a latch regiszter, ami a legtobb shift regiszterbe bele van epitve eleve.
Az mindaddig tartja az ELOZO kimeneti szintet, amig arra nem utasitod, hogy a shadow regiszterekbol (amiket shifteles kozben toltesz) atirodjanak a bitek.

A feltoltese nem byte, hanem bitszinten valosul meg.
Kiirsz egy bitet, orajellel belepteted. Kiirsz egy ujabb bitet, tovabblepteted orajellel, stb, stb.
Ha az osszes bitet kiirtad, akkor szolsz az osszes IC-nek, hogy beirhatja es CSAK AKKOR fog megjelenni a kimeneten feszultseg formajaban...
Igy nem kell bytehatarra figyelni - mas kerdes, hogy a legtobb shift regiszteres IC 8 bites, de a rajta atcsorgo bit atvezetheto a kovetkezo shift regiszter bemenetere es igy elvileg akarhany lancolhato.
Igy csak az idokorlat szab hatart a vezerelheto cuccok szamanak.
Szoval kell 3 vonal: adat, orajel, engedelyezo.
Hatranya, hogy egyetlen vonal megvaltozasakor az osszeset frissiteni kell.

(#) instantwater válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Huuu be kell vallanom, eddig csak szoftvert programoztam (netes kommunikáció), de nagyon érdekel a hardver programozás is, és szeretném megtanulni.
Tudnál mutatni egy program példát erre valamilyen programnyelven? (Kódból valahogy jobban megértem a logikát ) Mert mint említettem eddig nem programoztam hardvert bitszinten, valahogy nem áll össze a kép, hogy hogyan fogom én latcholni, beírni, stb. Tehát sokat segítenél, ha írnál egy egyszerű példát, hogy mit küldjek ki a vitruális COM porton (FT232), hogy 2-3 darab 595 lábait valahogy ki be kapcsoljam.
A shiftregisteres project oldala ITT található. Itt nem írtak semilyen programot rá.


Köszi
(#) gozi válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Én ez ilyen konvertert használok:
Bővebben: Link
Profilic chipset van benne. Nagyon jól működik, még nem hagyott cserben.
Nagyon jó az optikai izoláció, mert hiba esetén megvédheti a számítógépet.
Arra vigyázni kell, hogy ez a fajta több változatban is kapható! (szabványos soros csatlakozóval vagy sorkapoccsal) Vásárlás előtt érdemes érdeklődni, hogy melyik típus kapható.
(#) instantwater válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Logikai elképzelésem:
B:bit,C:Clock(órajel),L:Latch(megvalósulás)
B:0,1

0C1C0C0C0C1C0C0C0C0C0C0C1C1C0C1C0C1C1C0C1CL
ez 21 bit,bitenként 1 clock +1 latch
tehát így fog kinézni:
IC1 | IC2 | IC3
01000100 | 00001101 | 01101xxx
az x ek helyére pedig gondolom 0 kerül.

Jó az elképzelés?
(#) instantwater válasza gozi hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Köszi, inkább magam építem meg.
Ennyiből szerintem kijön, + az alkotás öröme
(#) gozi válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Ok. (azt hittem, hogy valami tutira megbízható cuccot akarsz, amivel nincs szívás)
(#) instantwater válasza gozi hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Azt akarok csak nem 10+ ezer FT ért
ami szívás az az USB-RS232, a többit meg levezérlik az 595-ök nem?


Találtam FT232 höz áramkört. KATT.
Ha ehez ennyi minden kell, akkor inkább veszek egyet 2-3 ezerért PL2303 as chippel, és akkor ugyanott vagyok,+nem kell panelt maratni, mert az FT232 az olyan 1000 Ft körül van + alkatrészek+panel+szívás...


Amúgy a MAX232 mire való?
(#) instantwater válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
bbalazs.
Szerintem elég lesz nekem egy HyperTerminal-os példa is, az csak tiszta adat, nem kell programozni.
A progit majd megírom, csak kellene egy példa hogy lássam, hogy hogyan működik.
Köszi
(#) instantwater válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Gyakorlatilag mi lenne a különbség ha csinálok egy FT232 es átalakítót vagy veszek egy PL2303 al készültet?
Mindkettő COM portként írható windowsból, van hozzá driver.
Mire megveszem az IC t, házilag nem tudom hogy varázsolom be az SMD t a panelre, ráadásul panelt maratni...
Tehát anyagilag ugyanott vagyok.

Nem?
(#) source2 válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
NEm tudom mennyire olvasod el a hozzászólásokat, de leírtam mennyi az FT232, meg azt ajánlottam én is...

max232, illesztő RS-232, TTL szintek között, (amit említettem illesztőt, csak te valahogy félreértelmezted amit írtam...).

Mondtam azt is hogy nézd meg az adatlapot, mert van benne kapcsolás, sztem te megse nézted, nem kell hozzá ennyi alkatrész, nekem össz 4 passzív elem kellet rá + csati+panel, ez még egy korai tipusa az ft232-nek, amit belinkeltél áramkört. Szerintem jobb ha veszel egyet 3e, az SSOP vagy QFN tok nem éppen kezdőbarát (forrasztás szempontjából).

De a slusszpoén:
Idézet:
„Köszi, inkább magam építem meg.
Ennyiből szerintem kijön, + az alkotás öröme”


"Ne hozzunk elhamarkodott döntéseket!?"

üdv
(#) instantwater válasza source2 hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Tudsz adni linket FT232 adatlaphoz?
Mert én mindenfélét találok... van többféle FT232...
EZT találtam. (rajz alján.) csak ennyi lenne?
(#) source2 válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
itt megtalálod, de sztem vegyél egyet, nem sértésként,de még kezdő vagy ebben a témában.
(#) instantwater válasza source2 hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
de most nézem, hogy szerintem ez nekem nem is jó.
mert az a shift registeres kapcsolás az 25 pines LPT porttal van rajzolva.
csak akkor tudnám miért van a rajz alján az a bizonyos "serial/parallel controller" cím?
Mi benne a serial?
Az hogy paralellen csak 4 lábat használunk?
(#) pici hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Sziasztok

Mostanában csináltam egy USB-RS232 átalakítót.
Ez is FT232RL chippel van.
Az egész átalakyítónak kb. 1000ft a költsége, és nagyon gyors.
1,3Mb/s-os sebességgel használtam már. Az AVR ennyit tudott.
Van rajta pár kivezetés, amit meg lehet címezni és input vagy output ként használni. (6db) Ezen vannak az RX TX LEDek is.
Az alap FT232RL-ben benne van a kvarc és fel is van programozva. Nem kell csinálni semmit, csak beforrasztani és már megy is.
XP-hez driver sem kell.
Van egy 3.3V LDO is rajta.
Én USB - USART csatiként használom AVR-ekhez. Ha RS232 dolgokat akartok hozzácsatlakoztatni, akkor kell egy MAX232 vagy hasonló az szintillesztéshez.
Szerintem korrekt és olcsó megoldás.
A panelt tesztként terveztem, hogy mit tud az FT232RL, neten van hozzá "piszkáló" progi is pl Delphiben.
Raktam már rá AVR-t, GPS-t, Mobilkamerát...
(#) instantwater válasza pici hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
írtam üzit. légyszi olvasd el.
FONTOS lenne.
Köszi
(#) bbalazs_ válasza instantwater hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
pl.
az alacsony es magas az a portbitek allitgatasa, en makrobol szoktam csinalni.

bit magas:
mov dx,portcim
in al,dx
or al,1
out dx,al

bit alacsony:
mov dx,portcim
in al,dx
and al,254
out dx,al


szoval:




latch alacsony
clock alacsony

mov szamlalo, 32
mov regiszter, harmincketbites_binaris_adat
cimke1:
clc (carry torlese)
adatbit alacsony
regiszter rotalasa jobbra 1x (pl. rcr regiszter,1)
jnc tovabb (ha a carry alacsony maradt)
adatbit magas
tovabb:

clock magas
wait (nop, nop, nop)
clock alacsony

dec szamlalo (csokkentjuk eggyel a szamlalot)
jnz cimke1; vissza a ciklusba, ha nem ment ki mind a 32

latch magas ; itt irjuk be a shadowbol a latch-be.
wait
latch alacsony
(#) instantwater hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ha veszek egy UM245R-t, ami elvileg egy készreszerelt FT245R el ellátott panel, a driver felrakása után egyből tudom vezérelni a 8 pint + 4 (?) status (?) pint (1: Strobe, 14: Auto Feed TX) Vagy kell valamit még rajta programozni?

Köszi
(#) Sebi válasza instantwater hozzászólására (») Szept 7, 2008 / 4
 
"csak akkor tudnám miért van a rajz alján az a bizonyos "serial/parallel controller" cím?"

Azért, mert a shift regiszter maga soros-paralel átalakító.

USB to paralel átalakító semmi másra nem jó, mint printer kapcsolathoz. Így van tervezve, semmilyen progival nem érhetők el a kimenetek bitenként, mint az igazi parallel portnál.

USB to serial tudomásom szerint kétféle chippel (FTDI és Prolific) kapható. Mindkettőt próbáltam régebbi soroson dolgozó hardverekkel, kifogástalanul működnek XP alatt. Driver néha kellett, máskor nem, de adnak a cucchoz lemezt.
Néha gond az, hogy magasabb számú COM portként települ, mint amit a külső HW-en be lehet állítani, ilyenkor az eszközkezelőben át kell nevezni olyan számúra, ami megfelel. Még egy: ha bedugjuk egy USB aljba a gépen, azt fogja telepíteni - mondjuk COM3-nak, tehát ha a COM3 kell, akkor mindig ugyanebbe az aljba kell csatlakoztatni. Ahány aljba bedugod, annyiszor telepít portot egyre magasabb számmal.
(#) kyrk válasza Sebi hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
A COM portot ringyozbol tetszolegesen at lehet allitani telepites utan. Erdemes azomban ugyanabba dugdosni a folyamatos telepites elkerules vegett. Istenem hulye a ringyoz.

Egyik ismerosom meselte, hogy o tesztelt USB-soros atalakitokat. Az egesz olcsoktol a meregdragaig. Berakta klimakamraba 2 napra es kulonbozo homersekleti viszonyoknak kiteve probalta oket ki. Az eredmeny az lett, hogy a meregdraga tenyleg tudja azt amit kell es 2 napig kitartott. Az egeszen olcso vagy nem birta a homersekletet (hiaba a -40fok az megiscsak -40fok), vagy nem tudott annyi ideig uzemelni.

Az utobbi az amivel en is talalkzotam. 2-3 nap alatt altalaban megfittyzennek ezek az eszkozok es ezek engem is zavarnak.
(#) Feri007 válasza kyrk hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Egyik ismerosom meselte, hogy o tesztelt USB-soros atalakitokat
Kivancsi lennek, AVR-rel megvalositott USB-Serial hogy birna a tesztet?
Peldaul ez.
Es mit lehet tudni, melyik chip teljesitett a legjobban?
(FTDI-re tippelek.)
(#) Sebi válasza kyrk hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
A nem military kivitelű összes IC 0-70fok tartományban specifikált.
Más kérdés, hogy általában -10...20fokon még elmennek.
(#) bbalazs_ válasza Sebi hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Azert szerencsere ott az INDUSTRIAL specifikacio is...
(#) Sebi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Bizony így van! Valószínűleg a tesztdarabok abba sem tartoztak....
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem