Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 7 szegmenses LED kijelzős hőmérő
Lapozás: OK   2 / 23
(#) proli007 válasza kurtyka hozzászólására (») Ápr 21, 2008 /
 
Szia!

Természetesen működik, de 7107-et kell használni, és a tápfesz+-5V lesz.

üdv! proli007
(#) mrpubi hozzászólása Ápr 22, 2008 /
 
Hali! Bocs hogy egy kicsit értetlen vagyok... de 7106-al semmiféleképpen nem lehet megcsinálni a 7 szegmens kijelzést ezzel a kapcsolással?
(#) proli007 válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 22, 2008 /
 
Szia!

Elvileg minden meglehet oldani, csak értelmetlen.
Az LCD-hez az IC váltogatja szegmensek polaritását, a Backgrund-hoz képest, mert az LCD nem kaphat egyent. Ezt vissza kellene állítani, valami XOR kapukkal, majd illeszteni a meghajtást a Led-ekhez, mert ott már áram is kell.
És már kész is!

üdv! proli007
(#) mrpubi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 22, 2008 /
 
Ahha... Ok...Sokat nem étek hozzá
De értem mire akarsz kilyukadni...
Inkább maradok az egyszerü kapcsolásnál ami már kiprobált... Már be is vásároltam.
Csak mert nem volt itthon fesz konverter + müv erösitő

Azért köszi szépen (sokat tanulhatok még itt)
(#) mrpubi hozzászólása Ápr 22, 2008 /
 
Ja még bocsi... annyit szeretnék kérdezni hogy az IC könnyen tönkremehet: pl 7106 ha tapogatjuk a lábait...
De csak akkor megy tönkre ha a kapcsolásban (feszültsé-áram alatt) van? Vagy ugy is (üresben) ha ki van véve a kapcsolásból???
(#) kobold válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 22, 2008 /
 
Nem igazán díjazza a statikus kisüléseket, és mivel az ember úgy általában nem jól földelt, a testen összegyűlt töltések könnyen kinyírják az IC-t áramkör és táp nélkül is.
(#) mrpubi hozzászólása Ápr 27, 2008 /
 
Hali !
Hah végre volt idöm leülni és megépiteni az emlitett 7 szegmenses dig höméröt ICL7107-tel...
Sajnos nem jol sikerült... :no: (kudarc)
A potik minimumán 98-100 volt a kijelzés...
Ha meleget kapott (pl. ráleheltem), akkor "lefelé" indult el a kijelzés...
Kérdés: a rajzi táblázatban látható potik trimmer potik?
A rajzon látható táblázatban 2db 20K poti szerepel... Nekem 22K-s volt... Az ehhez tartozó R3 ~19K körül volt...Az R4-em ~118K volt...
Minden bekötést 3x ellenöriztem, nem hiszem el hogy ekkora alap béna legyek hogy ne sikerüljön...
Légyszi valaki épitse meg a rajz alapján és mondja el hogy mi van.... Nem jo magamban kételkedni...
Légyszi segitsetek...

(#) mrpubi válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Légyszi valaki mondja meg mi lehet a hiba oka...
Nagyon szerenék már sikerélményt...
(#) szilva válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Igen, a két poti trimmer lenne, azokkal kell kalibrálni a kijelzést. Ha állítod a potikat, akkor változik a kijelzés?
(#) mrpubi válasza szilva hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Igen változik... de a potik skálája olyan hogy a minimum kijelzés ~99-100 és a maximum persze kifut a kijelzés tartományából....
Az elözöekben leirt értékek mennyire változtatják a feszültségsztást? Vagyis mit kéne javitani?
Ja és a legfontosabb: "lefelé" (visszafelé) mozdul a kijelzés meleg hatására... (pl. ha ráfujok...)
Lécci segitsetek...
(#) szilva válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
A hőérzékelő dióda nincs véletlenül fordítva bekötve? A -5V előáll rendesen, megkapja azt az ICL? Azok az alkatrészértékek, amiket írtál, jók, annyi eltérés biztos, hogy nem okoz gondot.

Kellene mérni néhány feszültséget, leginkább a következő helyeken (trimmerek álljanak nagyjából középen):
- a 7107 közös 32, 35 lábain;
- a 741 2, 3, és 6-os lábain.
(#) mrpubi válasza szilva hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Köszi a tippet délután megprobálom ellenörizni...
A dioda jol volt bekötve...
Amit emlitettél (-5V) nem is feltételeztem hogy nem biztos hogy jo...
Köszi a segitséget...Majd még irok ha bajom van...
(#) mrpubi válasza szilva hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hali
Leellenöriztem a keresett értékeket:
(müv. erösitö) 741: 2-es 3-as 6-os lábon ~ +4.64V, ~ +4.46V, ~ +4.58V van... a -5V az ~ -4.96V tehát jo (a minuszhoz képest)
A 7107 32-es lábán: +1.38 ~ +1.45 között picit ugrál...
A 35-ös +4.32 ~ +4.13V között jobban ugrál...
Mindez érték a potik középröl picit vissza állitva mert a közép állásban kifut a tartománybol és akkor villog illetve 1-est mutat a 100-as helyiérték...
(#) szilva válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
A 35-ös és a 32-es láb össze van kötve a rajzon, szerintem is össze kellene lennie kötve. Nem lenne szabad különböző értékeket mérni rajtuk!
(#) proli007 válasza mrpubi hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hello!

Valami itt teljesen nem kerek!
- A műveleti erősítő bemeneti és kimeneti feszültségei nem közelíthetik meg ennyire a tápfeszt.
- Ha a műveleti működik és a visszacsatolása is jó, akkor a 2. és 3. lába között differencia nem mérhető. Itt 180mV-van, ha jók az adatok.
- A műveleti 2. (-In) lába és a 6. (Out) között kb. -700mV lehet, mert itt van a dióda. Itt ez csak 60mV.

- Az 7107 1-es és 32-es lába között, 2,8V feszültséget kellene mérni, mert itt van a belső referencia. Ez az első lépés. (GND-hez képest ez 5V-2,8V=2,2V) A 35-ön is ez van és nem ugrálhat, ha csak a tápfeszed nem szűretlen, vagy a stabi gerjed.
- Az osztó feszültségét számolva(22k-22k-4,7k), a 3. lábon, a 32-eshez képest 270mV van. (GND-hez képest ez 2,47V)
- A 3.lábon ugyan ezt a feszültéget kellene mérned.
- A 6. lábon, a 2-eshez képest kb. 700mV-al magasabbat. Azaz 970mV-ot a 32-eshez képest (GND-hez ez 3,17V)
- Ha ez rendben van, akkor lehet tovább lépni.

üdv! proli007
(#) szilva válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Igazad van, a műv. erősítő sem jó így. Sajna nálam nincs most épp 7107 összerakva, csak adatlapból néztem a szinteket.

Szerintem a 32-35 közti összekötés nincs meg, annak következménye a kibillent műv.erősítő. Ha ez rendbejön, akkor lehet továbblépni.

(Utálom az olyan rajzokat, amiken csak a lábszámozás van jelölve, a funkció nincs...)

(#) proli007 válasza szilva hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Szia!

Valóban, a leg valószinűbb, hogy a 32-es láb nincs bekötve. A referencia osztó, meg felhúz mindenkit. Közben a referencia is közel nulla, annak nagyon örül az IC.

(Én is csak a katalógusból nézegettem, de szerintem az is elég. De igazad van, útálatos, mikor ide-oda kell nézegetni, hogy mi kicsoda is valójában. Egy kis INTERSIL segégletem van, ott meg kárpótlásul, a kis rajzok miatt, a lábak száma nincs beírva. Ott meg úgy kell kiszámolgatni a 20-ból. Valami kis öröm kell a népnek is!)

üdv! proli007
(#) mrpubi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hali Mindenkinek!

Köszönöm az eddigi segitséget...
Én k***rtam el de nagyon...
A RAJZ HELYES...!!!
Olyan szépen elmentem 3x is a hiba mellett mint a szél... a 32 lábon drót kontakt hiba volt...
Az elözöekben leirt ellenállás értékekkel kicsit durva az állithatóság de müködik...
Most már csak a hitelesités jön...
Jöhet a körömlakk meg a jeges viz meg a forro viz...

Köszi még1x hogy reagáltatok... és segiteni akartatok...

Üdv by MrPubi
(#) mrpubi válasza mrpubi hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hali

Köszi mégegyszer mindenkinek...
Sikerült a "terv"... megépiteni a dig. höméröt...
A rajz helyes... a hitelesités sikeres volt...
A hitelesités olyan egyszerü mint a rajz irja...
Nekem kb. 20 másodpercig tartott...

Szeretném meosztani veletek a sikerélményemet, mivel ez az "elsö igazán nagy munkám"...
A forrasztás kezdetleges, de rájöttem hogy érdemes a kijelzöt "szétkábelezni"...

Kivánok sok sikert annak aki kedvet kapott a megépitésre...

U.I.: a dioda marhára érzékeny, elég 1 kis fuvallat és már ki is "lengett"
(#) PHARO hozzászólása Jún 5, 2008 /
 
Sziasztok!

Nekem olyan 7szegmenses hőmérőre lenne szükségem,amivel külső hőmérsékletet lehetne mérni a téli hidegben is.Már nézegettem a net-en,de nem igazán derül ki a kapcsolásokból,hogy a minusz fokokat is mér-e.A fenti icl7107-es kapcsolás méri a hideget?
Tudna valaki ilyen kapcsolást?

Előre is köszönöm.
(#) szilva válasza PHARO hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Azt szokták írni ezekre a diódás kapcsolásokra, hogy -50...+150 fok között mutatnak. Úgyhogy a nálunk előforduló mínuszokat teljesen biztosan tudja.


Ja, amúgy elég régen egyszer kellett építenem egy hőmérőt gyorsan, ott egy tranzisztor b-e átmenetét használtam. Egy hűtőgép hűtőlapján kellett mérnem, hogy beállítsam a hőfokszabályozót csere után. A hűtőlapon olyan -22 fok körülig ment le a hőmérséklet, és gyönyörűen látszott a melegedési-hűlési görbéken a nulla foknál lévő laposodás (olvadás-fagyás miatt).
(#) PHARO válasza szilva hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Szia szilva!


Köszi! akkor kipróbálom! Esetleg van ötleted,hol lehet kapni lm34-et ami a rajzban van?vagy esetleg helyettesíteni valamivel?
(#) szilva válasza PHARO hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Erre passzolok. Esetleg néz meg az LM334 adatlapját, abból is lehet jó hőmérsékletszondát csinálni, szerintem hozzá lehetne igazítani az LM3914-et is.
(#) PHARO válasza szilva hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
ok! köszi,átnézem.
(#) Erick hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Hellóztok!
Én azt szeretném megkérdezni,hogy találtam én itt az oldalon egy 7segmenses kijelzőkkel épített hőfokmérőt,és az lenne a kérdésem,hogy a rajzban látható kijelző(amiben 3db 7segmenses kijelző van egybe)helyettesíthető-e 3db külön-külön lévő 7segmenses kijelzővel?
És ha igen ezek milyenek legyennek?
Közös anód vagy katód?
És nekem nem szükséges a tized pontosságú kijelzés,hanem elég ha egészeket jelez csak ki!
Mivel ez nekem egy Simsonra kell!
Köszönöm a válaszokat előre is!
Mellékelem a rajzot is!
Üdv Erik!
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Hello!

Igen, lehet helyettesíteni. Ha megnézed a rajzot, láthatod, hogy a plusz tápfesz van bevezetve (két diódán keresztül) a kijelzőbe, ebből látható, hogy közös anódos. (és a tizedespont ellenállása is, a testre van kötve)
Ha csak egész fokok érdekelnek, kihagyod az alsó digitet.

üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2008 /
 
Helló!
Köszi a válszodat!
Már összeraktam az áramkört,és az a baj,hogy az ICL7107 minden kijelző felé menő lábán +5V van!
Ezzel mi lehet a baj?
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Nov 21, 2008 /
 
Hello!

Talán meg kellene mérni, hogy az IC tápfeszei rendben vannak-e az 1000µF-os kondi negatív lábához képest.
1. láb +5V
21. láb 0V
26. láb -5V
Aztán, ha ez megvan,
- hogy a tizedespont ég-e?
- hogy a 38. lábon, hogy az IC oszcillátora jár-e..

üdv! proli007
(#) ccs hozzászólása Dec 30, 2008 /
 
2 hete, a Ki, mit épített rovatban láttam ManGroove által készített hőmérőt és gondoltam úgyis jön a karácsonyi szünet, építek én is egy "nagyvonalakban hasonlót".
Gyorsan összeválogattam egy-két alkatrészt a H.E Store-ból. Az alkatrészkínálat olyan csábító, hogy 11.000 forintig meg sem bírtam állni... Gondoltam, majd ráfogjuk a jézuskára, hogy biztos Ő rendelt ilyen összegben.
A dec.19-én leadott rendelésemre 2 nap múlva telefonon érdeklődtem.??? Azt a választ kaptam, hogy még hiányzik 1-2 alkatrész, de bíztattak, hogy még 24.-ig lehet belőle valami. Éppen a szükséges KTY81/220 hőérzékelő hiányzott nekik, plusz még 2 apróság. Pedig a kiírás szerint több 100 darab van mindenből. A mai napig nem jött meg a csomag...

Így be kellett érnem azokkal az alkatrészekkel, amik itthon is fellelhetők. Összevetettem 3 féle rajzot, majd a próbapadomon eggyé gyúrtam őket.
Ha 2009-ben megérkezik a csomagom, azért összerakok még egy ilyen szerkentyűt (van még egy ingyen Maxim-os ICL7107-em), csak kíváncsiságból, hogy a KTY81/220 mennyivel jobb, mint egy 1N4148...
Utána pedig egy vicsys féle
ledes hőmérőt is letesztElek.

B.U.É.K mindenkinek
(#) Dempsey hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Szerintetek ez életképes?
Következő: »»   2 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem