Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   99 / 489
(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Máj 21, 2009 /
 
Szia janocsi. Az előző oldalon írtad ill. írta Hp41C, hogy 550-et fordul a motor. Megkérdezhetném, hogy milyen motor és hogyan lehet kicentírozni a szerkezetet? Igazából én is szeretnék majd építeni egy ilyen órát, esetleg nyáron ha lesz sok időm, de ez a centírozás már más dolgoknál is okozott problémát nekem. Még azt szeretném tudni, hogy egy videomoci mennyit pörög azt valaki tudja fejből vagy ez az adatlapjáról kéne leszedni + milyen motorra érdemes tenni a panelt?
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia!

Én egy kimustrált PC tápventillátort (8cm) használtam fel,
1360-1440 fordulatszámot el tud érni. Már a felépítésnél ügyelni kell a kiegyensúlyozásra. Az alkatrészeket alacsonyra kell ültetni - legjobb az smd. A kártyára felforrasztott két M3-as anyacsvarban egy-egy csavarral, alátét(ek)kel finoman lehet váltoszatni a tömegeloszlást.

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Értem kösz. De akkor a kiegyensúlyozás szemmértékre történik vagy ha üt egy kicsit akkor állítasz rajta de nem műszerrel csináltad akkor.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia C27!
Van a topikban több helyen is a kiegyensúlyozással kapcsolatos hozzászólás, (elmélet is).

Itt:

És a 85-ik oldaon is találsz hasonló egyensúlyozási magyarázatokat. Csak azt tudnám javasolni, keress rá a fórumon, és mindenre találsz leírást.
- A propeller fordulata erősen függ a propeller méretétől, (3-510mm-es LED-el szerelt), a motor tipusától, és a kiegyensúlyozás mértékétől. Egy jó videófej-motor, terherlés nélkül 3000-3500 F/min is lehet. Szia.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia!

Ha már nem üt nagyon, és nem mászik le az asztalról 2 perc alatt, a fordulatszám mérés akkor mutatja a legnagyobb eredményt, ha sikeres a kiegyensúlyozás.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia!

Sikerült a szöveg léptetési sebesség állítását hathatósabbá tenni.

  1. SetScrollSp
  2. [b]             movlw   0x10                    ; Set scrolling speed
  3.                 addwf   CCPR1H,w
  4.                 iorlw   0xC0                    ; Speeds are 0xCF, 0xDF, 0xEF, 0xFF[/b]
  5.                 movwf   CCPR1H
  6.                 goto    ProcessRC5Done  ;


A kiemelt sorokat írd át erre:
  1. [b]             movlw   0xF0                    ; Set scrolling speed
  2.                 addwf   CCPR1H,w
  3.                 iorlw   0x0F                    ; Speeds are 0x0F, 0x1F,..., 0xEF, 0xFF[/b]


A legkisebb értéknél már olvashatatlanul gyors...
A sebességeket az állító gomb egymásutáni lenyomása lépteti. 16 fokozat lesz.

Szia
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Midjárt átírom, és megnézem hogyan működik. (Most ért ide a leveled is). Köszönöm, szia.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 22, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Átírtam, tesztelem. Valami oknál fogva nem hajlandó a szöveg sebessége változni. Megvízsgáltam a távi kódot újra, (itt az URC22B-ben ez most 352B).
SET_SP EQU ADDR ->(0x2B)
Még nézegetem hol lehet valami gond. Szia.
(#) c27 hozzászólása Máj 22, 2009 /
 
Sziasztok, köszönöm a válaszokat. Még egy kérdés csapágyakat hol lehet olcsón venni 2 féle méret kéne csak nem tudom melyik a jó minőségű és hol érdemes. A méretek: 607z (19x7x6 külső átmérő, belső és szélesség) 1350zz (13x5x4).
(#) pet hozzászólása Máj 24, 2009 /
 
Sziasztok, szia Hp41C!

Arra gondoltam, praktikus lenne ha az óra fényerején távirányitóval lehetne változtatni.

A ledek tranzisztorjaira egy négyszögjelet adna a pic, a kitöltést pedig távirányítóval lehetne állítani vagy akár egy fotoellenállás ellenállásától függően ami a környezet fényviszonyait nézi.

Van esély rá, vagy túl sok helyet foglal a PIC-ben vagy más akadályba ütközik?
(#) Hp41C válasza pet hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

Már én is gondolkodtam rajta...
Két egyszerű megoldás biztosan nem használható:
- Teljes fordulat kihagyása: A fényerőt úgy állítani, hogy pl. minden 10-edik fordulatnál nem villantjuk fel a led-eket. Sajnos a kijelzés villogásához vezet inkább. Csak nagyon gyors motoroknál lehet jó (>3000 R/m). Többen is a lassú motor fordulatszámmal küzködnek.
- A led feszültség modulálása. A meghajtó a tranzisztokok áramgenerátoros üzemben dolgoznak, a led árama széles feszültség tartományban szinte állandó. (ld. van olyan tranzisztor, ami három sorosan kapcsolt led-et hajt és a fényereje nem különbözik a többiétől.)

Szia
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Légy szives, nézd már meg. Az a távi parancs amely a szövegsebességet állítja, jól tudom hogy a fent jelzett, (ADDR), vagy az egészen más? Köszönöm, szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

Két részlet a 2.22-ből:

1. A ProcessRC5 rutin elágazása a sebesség állításhoz:
  1. case    SET_SP                  ;
  2.                   goto  SetScrollSp             ; Set Scrolling speed

2. Maga a sebesség állítása - a módosítás után:
  1. SetScrollSp
  2.                 movlw   0xF0                    ; Set scrolling speed
  3.                 addwf   CCPR1H,w
  4.                 iorlw   0x0F                    ; Speeds are 0x0F, 0x1F, ..., 0xEF, 0xFF
  5.                 movwf   CCPR1H
  6.                 movlw   RTC_ScrollSp
  7.                 movwf   digitindex
  8.                 movf    CCPR1H,w                ; Get new speed to store
  9.                 call    I2CByteWrite    ; Store it in RTC
  10.                 goto    ProcessRC5Done  ;


A konkrét parancskód a keys628.asm-ben van.

Az enyémben :
  1. ADDR    EQU     0x54
  2. ...
  3. SET_SP          EQU     ADDR



Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Sziaszok!

Átírtam a távirányító programját. (Kihagytam a C-t, ez tiszta asm.)
Bővítések:
- Sokféle kontroller: már egy 4MHz-es PIC16C83 elég...
Futtaható a 18 lábú egyedeken.
- Látható led a parancsküldés és a lap kijelzésére.
- 3 (4) parancslap: 48 - 64 féle kód küldése.
- Külön címgomb a cél eszköz váltásához.
(A címgombot lenyomva a 16 gomb egyikét kell lenyomni. A cím a gomb kódja + 0x10 lesz.)
- Shift gomb a parancslap váltásához.
(Minden lenyomása lépteti a kiválasztott lapot, a látható led a lapszámnak megfelelő számút villan.)
- A Data EEPrommal a gombokhoz tetszőleges parancskód rendelhető a gombokhoz.
- RC5X kódolás (a parancskód 7 bites lehet)

Csak 6 RAM és <256 utasítás, a data EEProm csak opció.

Továbbfejlesztési lehetőség:
- További két gombsor (8 gomb) kezelésere a RA2, RA3 kimenettel.
- Beső 4MHz oszcillátorral rendelkező títussal még két sor kezelhető a RA6 és RA7 port bitekkel.

Sziasztok...
>

RC5X.ZIP
    
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia Hp41C!

ProcessRC5...
......
case SET_SP ;
goto SetScrollSp ; Set Scrolling speed

.......
SetScrollSp

movlw 0xF0 ; Set scrolling speed
addwf CCPR1H,w
iorlw 0x0F ; Speeds are 0x0F, 0x1F,..., 0xEF, 0xFF
movwf CCPR1H
movlw RTC_ScrollSp
movwf digitindex
movf CCPR1H,w ; Get new speed to store
call I2CByteWrite ; Store it in RTC
goto ProcessRC5Done ;
....
A Keys.asm-ben
...
ADDR EQU 0x2B
...

Mindenben megegyezik azzal, amit leírtál, de mégsem működik. Már csak arra tudok gondolni, a távi kiküldött parancsát, "2B", másként értelmezi a program, pl.: "0B"-nek veszi, amelyik parancskód sehol sem szerepel az URC-s Keys.asm-ben. Ez a hiba már máskor is megzavarta a távi parancskiosztását.
- Mostmár meg kell építenem az újabb távirányítód, azzal biztosan menni fog. Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

- Nézd meg mit vesz a bázis, amikor a sebességet állítod.
Az infra fülön ott vana vett csomag címe és parancskódja.
Ebből kiderül, hogy az adás jó-e.
- Egy másik probléma, ha ez a kód egy másik funkcióhoz is hozzá van rendelve. Mivel a sebesség állítás az egyik utolsó, így mindig a másik hozzárendelés fut le.

Szia.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Ott rendben van, "2B" a kód, mégsem megy a szöveggyorsítás. (Megnézem egy másik kódra átírással menni fog-e). Ezt a kódot semmilyen más funkció nem használja. A cimeket és kódokat egyébként az új bázissal nézegetem azóta, hogy megépült. Fogalmam nincs, mi lehet a gond. Köszönöm az infókat, szia.
(#) pet válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Értem. Teljes fordulatot kihagyni tényleg nem jó ötlet.
És ha a tranyókat kis FET-ekre cserélnénk? Mondjuk nem sokat tudok se a fetekről se a tranzisztorokról nem akarok hülyeséget írni...
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

Szimulátor stopperével szépen megy: 0x0f - 3.00 ms !!, 0xFF - 50.95 ms alatt ér vissza a ScrollText hívásához.
A 2.22 csak 4 sebességet tudott. 0xCF -41.40, 0xDF - 44.60, 0xEF - 47.80, 0xFF - 50.95 ms.

A módosításban maradt még egy dolog, az RTC-ből csak a négyet tudja felolvasni. Még egy kis javítani való az InitTime rutinban:
  1. call    I2CByteRead             ; Read Scroll speed
  2. [b]             iorlw   0x0F[/b]
  3.                 movwf   CCPR1H
  4.                                                                 ; digitindex = 0x15

A 2.23 már 16 sebességet tud. A visszaolvasás is javítva.

A sebesség állító gomb minden lenyomása egy fokozatot állít a sebességen, nagyobb mértékű változáshoz több lenyomás szükséges.

A szimulációt a mellékelt verzióval végeztem.

Készül a Középső Testvér (ugyan az a hardver, csak 16F648A kontroller), majdnem mindent tud, amit a Nagy (16F886), de a hőmérséklet, páratartalom és buffer feszültség méréseket sajnos kivezetés hiányában ki kellett vennem.

Szia
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Megy a szöveg gyors kiírása!
(Ha elmondanám mi volt a baj, hmmm. Jobb, ha minden programon ugyanazon a gépen van). Tényleg nagyon gyors már a vége felé. Egy kis videó ilusztrációként. Köszönöm, most tényleg sokat tanultam. Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

Örülök, hogy megy...
Velem is megtörtént már, hogy egy hálózatban az egyik gépen javítottam a programot, a másodikon fordítottam, és a harmadikon próbáltam ki. Természetesen a program semmit sem változott. Több óra múlva jöttem rá, mit is csináltam igazából. Onnantól már könnyen ment. Az is előfordult, mint most a visszaolvasással, hogy akkor jöttem rá a hibára, amikor valakinek elmagyaráztam, mit is csinál a program.

- A távirányító szépen megy 16C84-gyel és 16F628-cal is. Belső oszcillátoros kontrollerrel még 4 sor (16 gomb) is kezelhető.

Szia.
(#) Hp41C válasza pet hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

A kapcsolásban a FET is áramgenerátor lenne. Ugyanis a led áramának növekedése az emitter / source ellenálláson átfolyva csökkenti a bázis - emitter / gate - source feszültséget, ami az áram csökkenéséhez vezet.
Legfeljebb más értékű áram állna be.

Számolgattam egy kicsit: 1500 ford/perc-nél:
A körbefordulás ideje timer0 megszakításban (~25us) mérve 1953. Egy kijelzési pozíció 16, a led bekapcsolás 10 megszakítás idejű. Ezek szerint az adatok szerint a timer0 megszakítással történő modulálás sem megy.
A timer0 gyorsabb működésre való átkonfigurálása az egész programot érinti, mivel egyre több kapacitást köt le a megszakítási rutin.

Még gondolkozom egy kicsit...
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia Hp41C!
A fényerő változtatását én inkább a puffer tápfesz szabályozásával oldanám meg. Itt egy gond merül fel amit Te is emlitettél, hogy vannak soros LED-ek, (3-as), amelyek miatt nem igazán jól lehetne megoldani. Ha egységesen, minden LED-nek lenne külön tranyója, (miért ne), talán működhetne a fényerő szabályozás programból is. (A Wand Clock-ban ez lehetséges, ott kézi szab. van egy LM317-el). Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Szia!

Azok az emitter ellenállások lennének inkább a kollektor körben, akkor menne a táppal való fényerő szabályozás, még a bázisból is...

További - már nem annyira agyament - bővítés a Nagy verzióban. A mozgó szövegben sikerült megjeleníteni a dátumot, időt, a hét napjának nevét, a hőmérsékletet és a páratartalmat. Még van egy kicsi igazítani való, de már megy. A fordulatszám és feszültség mellé még kifért a display offset is.

Szia...

IM000697.AVI
    
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Egy próbanyákot terveztem az új (f886) propellerhez, de az új módszer, a "vasalás" nem sikerült, nem jó az egész. Valamit nem jól csinálok! Ráadásul, csak kétoldalas nyákra lehetne kivitelezni, mert különben rengeteg átkötés lenne rajta.
- Marad a kézi rajzolat, vagy a furatozott próbanyákra való építés. Sajna, rengeteg időt vesztettem ezzel az új módszerrel, ill. kipróbálásával. (A nyomtató lézer, (HP4), de szerintem nem alkalmas erre, mert halvány a nyomtatása). Egy-két felvétel erröl. Szia.
(#) vicsys válasza janocsi hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Szia
Jó látni, hogy hova jutott az óra. Irigylem a kitartásotokat!
Miért nem próbálod ki a fotózást? Szerintem simán legyártanád, nem egy nagy durranás... Természetesen ha kell támogatás, segítek. Gondolom más is csatlokozik.
(#) zolee1209 válasza janocsi hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Szia! Szívesen segítek ha gondolod. Látom egri vagy, a szobatársam is az. Héten megy haza, ha gondolod megcsinálom neked a panelt, amennyiben elküldöd a tervet és a nyákot a sráccal...
(#) Hp41C válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Sziasztok!
Bocsánat, hogy én válaszolok...
A fejlesztés még nem állt meg, ld. a fényerő szabályzás ötletét feljebb. Lehet, hogy az egészet át kell majd tervezni... Az áramkör nem végleges.

A próba panelemet már vagy 8 -szor, 10 -szer átkötögettem, három új led meghajtó, a hőmérő, páraszenzor stb került még fel. A nyák már nem is bírná.

Másokra is gondolva készül(t) a 628, 648A verzió, mely futtathatóvá tehető a régi paneleken, az RTC bővítést leszámítva.

Fényerőszabályzás:
A tranzisztorok áramgenerátorként működnek. Az áram értékét a pic kimenet feszültsége és az emitter ellenállás határozza meg.
A szabályzás legkézenfekvőbb megoldásának a pic tápfeszültségének állítása látszik. Még meg kell vizsgálni a pic oszcillátor részét (pontosság) és többi elemet, hogy elviselik-e. Ha beválik már a 78L05 sem maradhat meg.

Sziasztok...
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Szia!

Szerintem a vasalás végén nem csináltad jól.A felvasalt papírt le kell ásztatni... A papír minőségén sok múlik.
Mások azt ajánlják, hogy fénymásolón le kell másol(tatni) nagyon feketére...
Magam még nem próbáltam..

Szia
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 26, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Ez egy "próbanyák", semmi végleges kialakiíással. Azt szerettem volna kipróbálni, itthon működik-e a dolog, de bizony az nem hajlandó még. (Rengeteget kisérleteztem ezzel, egyszerübb nyákterveket meg tudtam csinálni a módszerrel).
Vicsys ajánlott egy fotózásos eljárást, amit majd ki is fogok próbálni.
Zole1209 is segítene a panel elkészítésében, amint az végleges lenne.
Ez egy kisérlet volt arra, miként lehetne jó minőségű nyákot legyártani. Ha a programok már publikusak lesznek, akkor ehez az órához mindenképpen érdemes lesz majd megtervezni egy jól használható nyáktervet.
A vasalással kapcsolatban minden topikban azt olvasom, tökéletesen meg lehet csinálni a jól megtervezett nyáklemezt. (Valóban nagyon "feketére" kell nyomtatni, vagy másolni a papirt). Szia.
Következő: »»   99 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem