Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   637 / 3950
(#) Dot hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Helló!
1 gyors kérdés: van egy 12V-s akksim + 1 ledem ami szerintem 4,5V-s. Mekkora ellenállást kell, hogy ne süljön ki a led?
Azaz a kocsimba akarom, hogy égjen a műszerfalon egy piros led. Segítség: 5V hoz 560ohm kell hogy jó legyen.
Előre is köszi!
(#) nagy_david1 válasza Dot hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Szia!
Ez az ami neked kell. Mondjuk nekem furcsa a 4.5V nyitófeszültség. És szerintem számolj 14V-al és ne 12V-al.
(#) Dot válasza nagy_david1 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Király köszi! Már csak az kell mennyi áram folyik, googlézok, remélem találok.
(#) Action2K válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Bővebben: Link 4148- is lehet, bár nem tudom, hogy hol vág. Le kell mérni. Ugyan ez stereo-ban: Link
(#) mate_x válasza Dot hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Hello!
A ledeknek általában 1,5-2V a nyitófeszültségük, lehet neked valami különleges van, de mindegy. A ledek akkor világítanak max fényerőn ha Kb. 20 mA áram folyik átrajtuk, ha több akkor tönkre megy. Szóval 14V al számolva kijött 700 ohm, úgyhogy szerintem használj úgy 750ohmos ellenállást, de szerintem jobb ha 1kohmosat használsz azon is elég jól világít, de biztos nem megy tönkre.
(#) p_istvan válasza nagy_david1 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Arra a pár száz mW eldiszipálására bőven elegendő 10-20 cm2...
De egyáltalán menyire melegszik így külön hűtés nélkűl? Elég nagynak tűnik a tokja a kép alapján, lehet hogy fölöslegesen aggódsz.
(#) bölcsész válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Kösz!
Jól értelmezem, hogy itt záróirányban véd/vág az illető dióda?
(#) Szebence válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Én egy 40x40x40-es alumínium kockát vennék, (nem tudom merre lehet ilyet kapni) és abba belefúrnék egy pont akkora lyukat mint maga a modul és belepréselném.
Illetve nem az, hogy én így csinálnám, hanem így is csinálom

100_1119.JPG
    
(#) nagy_david1 válasza Szebence hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Szia!
Én is ezt írtam, az előző hozzászólásomban, de nemhiszem hozza fogok tuni jutni egy ilyen tomör alu kockához. Szerintem eléggé melegedik, és nincs kedvem eljátszani egy ilyen drága lézert. Esetleg valami tippet tudnál mondani, hogy hogy lehetne hozzájutni?
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Ez sokkal elérhetőbb verzió az biztos, remélem a hőt is jól elvezeti, hanem kenem be az egészet hőelvezető pasztával. Még egy dolgot amúgy nem tudok: azt, hogy valyon maga a lézer dióda melegedik vagy az elektronika, én úgy érzem, hogy a lézer dióda. Viszont ha nem sikerűl egy alukockát szerezzek, ami nem esélyes, akkor az ötleted megfogadom, és ha nem állnak elég szorosan a menetek egymáshoz akkor mint írtam, pazarolok egy adag hőelvezető pasztát is a tekerések közé. Megéri, nagyon nem akarom hogy a drága lézerem eltávozzon. Köszi a tippet, eddig ez a legesélyesebb.
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Ok, csak a diófánál fogok tenni Meg se járta az eszem, hogy jobb ha a levegő átjárja, csak az járt az eszemben, hogy minél magyobb fém tömbbel érintkezzék
(#) aderka hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Építek egy kültéri berendezést ami egy ekkora dobozban lesz. Azt szeretném elérni, hogy ha 5 fok alá süllyed a hőmérséklet (és most jön a kérdés) egy fűtőszál, vagy egy 10W-os ellenállás felhúzza 5 fok főlé. A kérdés: Melyikkel csináljam? Az ellenállás képes lenne felfűtteni egy ekkora dobozt? A Fűtőszál biztos, de oda viszont kell 2-3 A.

üdv: Dávid
(#) robinson válasza c27 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
3 fázisú sensorless brushless
(#) jdani hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
üdv. adott egy LED mátrix. PC-n keresztül (rs-232) tudom változtatni a szöveget, amit majd kiír.. lehetetlen azt megoldani valami PIC-kel, hogy létrehozni a mátrixhoz egy billentyűt, és úgy szerkeszteni a szöveget. Tehát PC nélkül, bárhol tudjam változtatnia szövegét..
(#) c27 válasza robinson hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Hát ehhez bonyolult vezérlő kell. Nem olyan egyszerű házilag összedobni. Ha az segít akkor olyan vezérlő kell hozzá mint a HDD motorokhoz. Én sohasem használok szenzornélkülit, így nem tudok segíteni ebben.
Keresgess a neten hátha találsz valamit mást nem tudok mondani.
(#) gg630504 válasza aderka hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Hőszigetelés nélkül kevés 10 watt.
(#) aderka válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Tehát akkor fűtőszál? Én is a mellett vagyok, csak gondoltam felteszem a kérdést!

üdv: Dávid
(#) gg630504 válasza aderka hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Nem. Hanem hőszigetelés. De van fagyasztóládád és ventilátorod ( kint nincs szélcsend ), próbáld ki!
Ha termoszba tudod tenni, akkor minimális fűtés elegendő. Ha árboc tetején fújja át a -20 celsiusos viharos szél, a vasaló sem elég.
(#) rascal válasza proli007 hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Szia!

Van egy marék ilyen alkatrészem (lásd képeket) és ez után kutakodva találtam meg Harpo-val a párbeszédedet.

Én azt hittem eddig, hogy ez villámvédelmi túlfeszültségvédelem kisfeszültségű része, és a készülékben a fázis és a nulla közé kell beiktatni, de akkor jól értem, hogy csak kapcsolók és esetleg relék szikramentesítésére való? Ha így van akkor a kapcsolóval párhuzamosan kell kapcsolni? Ha a 220V-os kapcsolónál használom, akkor a kapcsoló által biztosított galvanikus leválasztást (kikapcsolt állapotnál) ezzel nem teszem semmissé?

(#) Kicsa hozzászólása Okt 2, 2009 /
 
Sziasztok!
LM 2907-tel (Adatlap :Itt )
szeretnék fordulatszámból feszültség jelet előállítani.
Működik is csak egy a probléma : Egy tányéron van 4 mágnes,ez körönként 2 impulzus. (egyik földre húzza a hall elemet,másik meg elengedi.) Az a gond hogy ha pont úgy áll meg a szerkentyű hogy lebeg a hall elem,tehát nincs földre húzva,akkor a feszültség érték nem ugrik 0-ra hanem szépen lassan csökkenni kezd. Ha a pozíció földre húzott állapot,akkor 0 a kimenet.Ezt hogyan lehetne kivédeni? Kössek be egy ellenállást a hall elem ICre menő vége és a föld közé? Egyáltalán orvosolható ez a probléma valahogyan?
Köszi szépen
Üdv Kicsa
(#) vicsys válasza Kicsa hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Én egy leválasztó kondit kötnék be sorosan és akkor csak impulzus juthat át.
(#) Kicsa válasza vicsys hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Szia!
Körülbelül megkora értékűre gondoltál? Gondolom nem Elko kell ide...
Üdv Kicsa
(#) aderka válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Ez egy mühely falán lesz. A földtől úgy 160cm magasan. Egy udvarban lesz épületek között, szóval szélvihar nem várható! . -20 fok sem gyakran lesz úgy gondolom. Szóval szerintem nem kell oda nagy fűtés. De viszont a fűtőszálnak elég lenne kevesebb idő, szerintem 10s amíg felmelegíti a belteret. Egy 10W-os ellenállásnak szerintem sokkal több idő kell. Még mindíg nemtudom melyiket használjam.
(#) Imi65 válasza aderka hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Izzó nem jutott eszedbe? Fémszekrényeket régebben izzóval fűtötték....
(#) vicsys válasza Kicsa hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Ez erősen függ a frekvenciától és attól, hogy milyen szélességű impulzusra van szükséged. Kísérletezz egy kicsit. 10-100nF-tól mehetsz felfelé. Lassú impulzus sorozatnál sajna lehet, hogy elkó kell (1-100uF).
(#) Kicsa válasza vicsys hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Szia! Olyan 0-300 Hz körülbelül a tírtomány,próbálokozm ,de egyenlőre nincs eredmény. Próbálom a megfelelő tartományt belőni,hol az az érték ami semmit nem változtat és hol az ami lefogja teljesen. Csak azt nem tudom hogy az nem probléma-e hogy itt ugye nem 5V-0V hanem csak GND és semmi között kapcsolgat. :S
Próbálkozom
Üdv Kicsa
(#) Kicsa válasza Kicsa hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Szia!
Megint én,azt hiszem megoldódott a probléma. Ha 'lebeg' a hall akkor is volt egy minimális feszültség jelen a kimeneten,egy megfelelően méretezett feszültségosztó után ~5 mV digimulti szerint. Egyszerűen beraktam egy diódát a kimenettel sorbakötve egy BAT48 Scottky-t és a feszosztó állítása után talán rendesen működik a dolog.
Bár azért még kísérletezem vele picit...
Köszönöm szépen a segítséget
Üdv Kicsa
(#) Kicsa hozzászólása Okt 2, 2009 /
 
Szerintetek minden rendben van nála?
(#) Imi65 válasza Kicsa hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
[OFF]Szerintem ez méltatlan egy ekkora tudású emberhez. Személyesen nem ismerem, de ezt nem kellett volna, ennek már tényleg nincs semmi értelme.
(#) Kicsa válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 2, 2009 /
 
Igazából nem ismerem a 'kollégát' még fórumról sem de nem értem hogy mi okon tudott így kiakadni.Na mindegy,ahogy látom,törölték a HSZ-t így nem is offolok.
Üdv Kicsa

ui.:most így kicsit úgy tűnik mintha a saját HSZ-emre reagáltam volna az 523387ben
Következő: »»   637 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem