Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   740 / 2208
(#) MrMarcee válasza mark.budai hozzászólására (») Okt 18, 2009
ezt részletezd kérlek!
(#) sturbi válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
A primerek autotrafósan sorba vannak kötve, ha szét tudod választani a primer tekercset a 220 -as pontnál, akkor lesz leválasztott 220 V-od is, ami jó lesz egy erősítőnek, az ilyen 440 V-os trafók elég jó szigetelésű drótból készülnek, nem valószínű, hogy gond lesz vele, de még az is lehet, hogy mindegyik kivezetésnél van sorszigetelés is.
(#) mark.budai válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Az primer, csak nagyobb feszültségre is lehet kötni a trafót. Sturbi leírta, hogy ha a 220-nál szét tudod választani a tekercseke, akkor lesz egy 220-220, 6V-os trafód. Ez jó lesz csöveshez. Egyenirányítva 280-300V-od lesz. Szűrőtekercsen, ellenálláson ejtesz 10-20V-ot, és a PCL86-hoz pont jó lesz!
(#) MrMarcee válasza mark.budai hozzászólására (») Okt 18, 2009
Tehát ha jól értem akkor valahogy így néz ki?

trafo.JPG
    
(#) sturbi hozzászólása Okt 18, 2009
-Én is elkezdtem építeni egy kezdőknek (kezdő őrülteknek) való erősítőt. 6C33-as sikerein felbuzdulva készítek egy olyan erősítőt, ami egy panelen egy függetlenül működtethető kisteljesítményű erősítőt tartalmaz, ami egyben egy külön bekapcsolható nagy teljesítményű végfok meghajtása. A nagy teljesítményű végfoknak még kölön két fokozata lesz egy 2*12 W-os, és egy 2*18 W-os fokozat. 12W-os állásban a kimenő 1,5 K-s lesz, a 6C33C-ek-nek csak fele lesz befűtve és 100 mA lesz a nyugalmi áram. 18 W-os állásban mindkét fele be lesz fűtve a csöveknek, és 200-220 mA lesz a nyugalmi áram, a kimenő ekkor 1,1 K-s lesz.
A kis erősítő GU 32-vel felépített tetródás erősítő lesz 12 K-s kimenővel, aminek a szekundere a hangszórócsatlakozóra megy ha a 6C33C fokozat nincs bekapcsolva, illetve műterhelésre ha be van. A 6C33C ennek primerjéről kap direktcsatoltan vezérlőjelet. Ennek az erősítőrésznek 2*2 W lesz a kimenőteljesítménye 8 ohmra, és teljesen független hálótrafó szolgálja ki. A GU 32 meghajtását még nem döntöttem el, valószínűleg triódás SRPP-bemenőfokozattal oldom meg, kondenzátoros csatolással.
Az alaplapot (dobozt) már nagyjából elkészítettem, a 400 W-os trafót kell még megtekernem a 33-asokhoz, akkor elvileg meglesznek (a másik hálótrafó megvan) az alkatrészek.
Pár kép a szérnypróbálgatásaimról, ködös, alkatrésztologatós stádiumban :
(#) sturbi válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Pontosan így néz ki, de még a primer elején ott a +-7%-os leágazás is.
(#) hapro válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
:eek2: Az nem rossz kezdő aki egy ilyet megépít. Én nem vállalkoznék rá most egyből. Az a (nagy) őrültség valóban kell hozzá, amit említettél.
(#) MrMarcee válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
és ha letekerem róla a drótot, és feltekerem csak a 220at a primerre, meg szekunderre még 220at meg a 6ot?
PCL86 vagy PL500 jobb?
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
Ez valóban elszánt embereknek való mivel ha megnézzük a 6C33C és a GU 32 árát ? akkor bizonyára egy kezdő elretten ettől !
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 18, 2009
Na igen! Sajnos nem olcsó csövecskék!
(#) sturbi válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Az meg a legjobb megoldás, mert az a biztos, amit az ember maga megcsinál, de fűtéshez akkor már 6,5 V-ot tekerj kb. 2 A terhelhetőségre és P-s sorozatú csövekhez 14-15-16 V-ot (leágazásosan) 1 A terhelhetőségre.
(#) mark.budai válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Attól függ mire kell! Szobába jobb a PCL86, de ha buliba akarsz menni, vagy az utcának zenélni egy kicsit(!), jobb a PL500
(#) MrMarcee válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
terhelhetőség... azt hogy szabályzod? drótvastagság, menetszám?
meg akkormár tekernék mind2-t mert ha rakok bele egy ECC85 előfokot (kell a PCL-hez?) akkor annak 6,3. Meghát legyen akkormár multifunkcionális....
Szerintem marad a PCL86 egyenlőre, aztán majd legköelebb a PL500.
(#) mark.budai válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Ne rakj ECC85-öt bele. PCL86-nak nem kell, mert ott a trióda benn a csőben.
A terhelhetőséget nem szabályozzuk, csak maximális értékeket adunk meg. A drótvastagság alapján, de gondolom ez logikus, hogy 0,25-ös huzalon nem vezetünk 30A-t .
1-es huzalról ~2-2,5A-t vehetünk le.
(#) MrMarcee válasza mark.budai hozzászólására (») Okt 18, 2009
rendben.
Akkor ennyi az egész?
Vagy van jobb kapcsolás is hozzá?
És... hamár ilyet csinálok, szerintem szereóba lenne a legjobb (mivel van 2 ilyen csövem), Ahhoz ennek megépítem a dupláját?
Meg még ami fontos, mekkora teljesítményt ad ez le kb?
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 18, 2009
Nem olyan nagy meló (erről próbálom magam meggyőzni. ), részeiben már mindent kipróbáltam, a csövek valóban drágák. Nagy méretű trafókat viszonylag könnyű tekerni (árban az a nagyon húzós, ha úgy kell megvenni). A 6C33C-nek SU 75 B (296 VA) vasakat vettem még régebben (6C41-hez, de szűken jó a 33-asnak is, ezen egyoldalasan elkészített kimenő az említett impedanciákkal szépen tud szólni. Erre már rutinból tekerek lassan. Mindenesetre egy darabig el vacakolok vele, az biztos.
(#) mark.budai hozzászólása Okt 18, 2009
Igen ennyi az egész. Meg persze az egyenirányítás, stb.. De az erősítő rész ennyi. Sztereónak 2 ilyet kell megépíteni. 2-3W-ot fog adni.
(#) MrMarcee válasza mark.budai hozzászólására (») Okt 18, 2009
oh... az nem sok... PL500ból azért 20W-t ki lehet hozni (az meg itthonra már lehet sok... ). egy 8-10W körüli jobb volna
(#) sturbi válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Ha még nem építettél csövest, ne csinálj nagyobbat (ezzel is lesz elég gondod, mire belerázódsz), jó ez a kapcsolás nem kell jobbat keresgélni, és szerintem megdöbbensz majd, hogy milyen hangos is tud lenni 2-3 W. Ha ez már szépen szól az asztalodon ráérsz azután is kergetni a wattokat, sokkal könnyebb dolgod lesz, hidd el.
(#) MrMarcee válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
Úgy legyen
Akkorhát marad ez
Csütörtökön angol érettségi, utána héten KRESZ vizsga, de őszi szünet is Azthiszem tökéletes időpont lesz ezekre... (Nov.1. temetőjárás, rokonlátogatás, tv-szerelő bácsi látogatás, csőrerákérdezés, beszerzés Nagyszerű szünet lesz.... )
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
Hát ami azt illeti én nem is a meló bonyolultságára akartam célozni csak egy kezdő csöves erősítőnek azért ez eléggé húzós feladat mind elektronikailag S mind anyagilag ! Kiváncsian várom majd a kész művet ?
(#) MrMarcee válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
csőhöz foglalat miért jó? simán panelbaforrasztani nem elég? (nem légszerelve szeretném, hanem -ha több külön panelon lesz is, de - mindenképp panelra szerelve.
(#) Doncso válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
Ezt én is aláírnám, kicsit fanyalogtam én is a 2-3W hallatán az EL84 építése előtt, nade utánna mikor kész lett és beüzemeltem, azt mondom mostmár, hogy teljesen jó szobába, persze a következő nagyobb lesz, de a lényeg az hogy 2-3W sokkal több mint amire számítottam, nemcsoda hogy az ember első hallásra azt mondja "csak 2w" amikor egy kínai házimozi 1000W aztán jön a döbbenet.
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 18, 2009
A kezdő természetesen irónikus, azért tettem zárójelbe, hogy milyen kezdőre vonatkozik.
(#) CIROKL válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Idézet:
„csőhöz foglalat miért jó?”
A csövekhez illik foglalatot használni , beforrasztani nem igen szoktuk a csöveket ! Hogy miért is talán a legegyszerűbb dolog a gyors csere lehetőség meg aztán a csövek igen csak tudnak fűteni . Ha beforrasztod akkor gondolj bele mi is fog történni a melegedéstől ?
(#) MrMarcee válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 18, 2009
áhá... értem.
Nincs valakinek olcsón eladó fogalalta?
(#) CIROKL válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Szerezz régi Csöves TV készüléket ! abból tudsz bontani . De a használt piacon is tudsz venni , vagy vadi ujjakat eléggé szuper áron Innen szoktam vásárolni , Egy - két száz forintért el is küldik postán .
(#) sturbi válasza MrMarcee hozzászólására (») Okt 18, 2009
Ha jársz Tapolca fele, adok neked pár nyákos foglalatot, de pákával (ónszippantóval) ki lehet forrasztani rossz TV panelból is. Durvább módszerekkel ónszippancs nélkül is megoldható a műtét.
(#) MrMarcee válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 18, 2009
sima csomagként is küldik?
más: csatolok egy képet. ekkora trafó nem lenne elég? Ugyiscsak 3-3W lesz, plusz amit még elfűt meg ilyenek az mégegyszer annyi talán. 12W-t ekkora trafó elbír, nem?
mégmás: egyenirányítás. simán diódával jó, vagy hamárcsöves, célszerűbb beszerezni egyenirányítócsövet? (jobb lesz-e tőle)
(#) MrMarcee válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2009
sajnos tapolca messze van innen. De ha kifizetem a postát, nem küldenéd el? csak 2 kéne 9 láábú PCL86-hoz
Következő: »»   740 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem