Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STK erősítők javítások
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Lapozás: OK   8 / 42
(#) Directors válasza szamóca hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Köszi a segítséget.
(#) gal1968 hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok lenne egy kérdésem
STK-465 őst ki lehet cserélni 4231 re úgy hogy nem kell átépíteni az egészet?
előre is köszi mindenkinek!
(#) szamóca válasza gal1968 hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Nem.
(#) Jax hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok!
Van nekem egy STK 463 sztereó végfok ic-vel ellátott végerősítőm. Egy haveromtól vettem fél éve pár DVD lejátszóval, és egyszer csak az alacsony frekiket elkezdte túl erősíteni (35-40Hz-től lefele), aminek köszönhetően a hangfalaim mélynyomói csak lobognak. (Ez a hiba előjött 2-szer, de akkor el is tűnt, viszont most újra előjött, de ezúttal nem múlik el) Ezért sajnos nem tudom hangosabban hallgatni a zenét.
Mi lehet a gond?
Egy ismerősöm azt mondta, hogy valószínűleg valaki sokáig csak az erősítő egyik kimeneti csatornáját terhelte, ezért "megnyúlt az ic-lába" vagyis tönkrement.
Lehetséges ez?
ui.: Ha jól tudom, akkor ez a végfok kb. 2x30W/4-8Ohm-os, és egy pár 6 Ohm-os/100W-os hangfalat csatoltam a kimenetére.
A hangfalaknak semmi baja, mert megnéztem, és minden hangfalnál ugyan az..
Ja, és még valami. Egyaránt használom MP3-ról, és DVD lejátszóról. Ha megnézek egy filmet és közben folyamatosan megy az erősítő is, akkor utánna még ha torzításig csavarom és full bass, se rezegnek annyira a mélyek, mint amikor alig van rajta basszus, és alap hangerő, de ha zenét hallgatok rajt, semmi változás.
Kérlek segítsetek!
(#) tatabike válasza Jax hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Az STK-k általában 8 ohm-os terhelésre vannak méretezve, a 463 is ilyen. Tehát nem igazán szerencsés kisebb ellenállású hangsugárzókkal (túl)terhelni őket. Amúgy is nagyon érzékenyek. Szerintem nézd át az áramkört, és ha nincs semmi hiba, cseréld ki az STK modult, nem nagy érvágás, itt elég jó áron kapható...

Szerk.: Esetleg még valószínű az előfok/hangszín hibája.
(#) tungsram hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Ha hangszóród "lobog" az alacsonyfrekis gerjedés is lehet, Tehát nézd meg az IC viszacsatolását, hogy rendben van-e. Kettő nézd át a tápot nincs-e valami bekakázva. Lehet akár egy hidegítő kondi ami csinálja a Kambodzsát.
(#) proba válasza Jax hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
A hangszínszabályzó ,vagy táphiba esélyes szerintem,ha mindkét csatornán csinálja.Ha volt már ilyen hibája, és eltűnt,akkor esélyes egy jó kis forrasztási hiba is.
Próbáld ki ,hogy csak egy bemenetére kötsz valamit ,hátha valamelyik bemenet lobogtatja.
(#) shalafi.66 válasza tatabike hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Csak tápfeszfüggő a dolog, hogy 4 vagy 8.

Lehet, hogy olcsó, de eredeti STK-t már évek óa nem láttam.
(#) tatabike válasza shalafi.66 hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Én láttam, használtam is, egy régi Akaiból származott. Kb. két hétig bírta a 4 ohm-ot 8 helyett, 44 volt helyett 28-cal hajtva, aztán szépen megfőtt az eredeti bordáján...

Szerk.: Meg gondolom poénból írják a kapcsolási rajzaikra is a 8 ohm-os terhelést úgy, hogy a tápfesz nincs is jelölve...
(#) Jax hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Köszi a tippeket! Majd utánna nézek.
Nem tudom, szerintem nem táp hiba, mert ha jól tudom, akkor van benne egy trafó és kész.
Na de majd rákukkantok.
(#) szamóca válasza Jax hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Minden műsorral "lobog" a hangszóró, vagy csak egyes műsoranyagokkal? (Van olyan lemezem, amivel minden hangszóró 1-2Hz-en mozog. ) Ha mindennel, akkor már vázolták a lehetőségeket. Tápkondik, visszacsatolóág RC komplexuma. Bár ha mind a két csatorna ugyanazt produkálja, inkább a táp.
Az IC +-26V mellet 8Ohmra ad 25W-ot. a max fesz Vcc=+-38V. Ha 6Ohmal terheled, nagy kivezérlésnél megnő az áram, és a végfokban komlementerdarlingtonok nem erre lettek méretezve. Az STK hibridek nagyon érzékenyek erre, könnyen elszállnak. Van hogy minden jel nélkül, van hogy pár volt jelenik meg a kimeneten. Ez már előjele a végnek.
(#) Jax válasza szamóca hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Minden zene, de a filmeknél semmi (álltalába a dvd-ről megy, és csak néha mp3-ról). És mint már említettem fogalmam sincs miért, de most is meg néztem egy filmet full basszussal dübörgött, elég hangosan, és elmúlt az a hiba. :eek2: Eddig ezen a hangerőn kissebb basszussal is előre csúszkáltak a hangfalak a szekrény tetején, mert annyira rezonáltak az alacsony frekin, most meg masszívan állnak..
Azt meg nem értem, h miért terhelem túl az ic-t ha 6 ohmos hangfalat kötök rá.. ugyanis rá van írva gyárilag, az erősítőre, hogy 4-től 8 ohm-ig bármilyen hangfalat rá lehet kötni.
(#) shalafi.66 válasza tatabike hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Ez mindig adott esettől függ, a 463 simán működik 4 ohmmal alacsonyabb tápfeszen.

Már akkor, ha valóban nem megy 3 ohm alá sehol a hangsugárzó impedanciája. Mert attól még hogy 4 vagy 8 ohm impedanciát írak rá, könnyne lehet a minimumpont valahol 1 ohm környékén is. Lásd JMLab 8 ohmosnak eladott régebbi darabjai.
(#) Directors hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
Sziasztok!

Az STK4241-es ha jól látom 8 ohm-on üzemel.Semmilyen módon nem lehet üzemeltetni 4 ohmon?(Például kisebb feszültségen?)
+-56V-ról mennyit adhat le ez az IC ha megfelelő teljesítményű a trafó?
(#) tatabike válasza Directors hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Van aki szerint igen. Szerintem nem. Legalábbis nekem egy "igazi", tehát nem utángyártott szállt el a 4 ohm-tól, pedig le volt csökkentve a tápfesz...
(#) Directors válasza tatabike hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Rendben,köszi.
(#) tatabike válasza Directors hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Megnéztem az adatait, az STK külön jelöli, ha tápfesz csökkentéssel lehet egy adott modult 4ohm-os terheléssel hajtani, sőt, 2ohm-os is létezik (4196 X). A Te 4241-esed sajnos csak 8ohm-mal működik biztonsággal, a +/-56VDC-vel pedig simán leadja a 120+120 wattot.
(#) Directors válasza tatabike hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Ez elég jó hír.Egyedül csak az nem jó,hogy 4 ohm-on nem járattatható.

STK4196 X ?
Ilyet hol találtál?
(#) tatabike válasza Directors hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Csak az adatlapokon. Hogy venni hol lehet, azt nem tudom, nagyon úgy néz ki, hogy sehol. A HQ-nál nincs, márpedig amelyik STK ott nem kapható, az 99%, hogy máshol sem... Amúgy itt a teljes lista, csatoltam.
(#) tatabike válasza shalafi.66 hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Én adatlapokra hivatkozva írtam, amit írtam. Van STK, ami alkalmas 4 ohm-ra is, ott külön jelölik is a hozzá tartozó tápfeszt, ami általában 4-5 volttal kisebb. A 463-as viszont a gyártó ajánlása szerint csak 8 ohm-mal terhelhető.
(#) Directors válasza tatabike hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Köszi szépen az infót.

TDA-ról szerinted van ilyen kis táblázat?
Hogyan érdemes rákeresni a googelba?
Ekkora tápra és 4 ohmra nem tudsz valami egyszerű kis IC-s erősítőt 100W körüli teljesítménnyel ?
(#) szamóca válasza tatabike hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Tata! Már régen fenn van itt is, csak sokan nem használják ki, a fórum nyújtotta lehetőségeket.
(#) tatabike válasza shalafi.66 hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Említetted, hogy évek óta nem láttál eredeti STK-t. A Sanyo leállt vele sajnos, gondolom már a raktárkészlet is kifogyott. Én most állok majd neki egy STK-s erősítőnek, szert tettem egy eredetire...
Nem egy házbontó, de bőven elég, STK4142II, 2x25W, 4 ohm-on is járatható +/-22VDC-ről.
(#) Ronin válasza tatabike hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Ha megnézed, a 463-asnál is oda van írva a tápfesz 4 ohm-ra.

STK463.jpg
    
(#) tatabike válasza Ronin hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Valóban, de akkor nézd meg az enyémet is...

Kérdés, melyik adatlapnak higgyen az ember. Én inkább maradok a biztonságos zónában, mert volt dolgom kétszer is 4 ohm miatt megsült STK-val...

STK463.pdf
    
(#) Ronin válasza tatabike hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Nekem meg van egy ilyenem mint a képeken, és ennek a hátuljára is 4-8-ohm van írva.
Amíg a Siemens-t használtam, mindig 4 ohm-os, 100W-os hangfalak voltak rákötve, és nem kíméltem akkoriban.
(#) tatabike válasza Ronin hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Szép készülék, biztos jól is szól. Én sosem hiszek annak, amit a készülékekre írnak. A 2x25wattos STK-val szerelt Sony elején is 2x45watt virít, meg 2x80watt zenei teljesítmény... Persze, nagyot szól, és leveri a tényleg 40-50wattos IC-s végfokokat, de azért ezt túlzásnak tartom.
Más kérdés, hogy ha meg a valóst írnák rá, nem vette volna meg senki, így meg vígan tolják neki azt gondolva, hogy 2x80 wattal döngetnek...
(#) Zsinor válasza Lacika001 hozzászólására (») Márc 8, 2010 /
 
(#) tatabike hozzászólása Ápr 26, 2010 /
 
Csináltam már pár STK-t, de most egy gyári panelessel küzdök. Egy megpurcant erősítő belét kell kicserélnem, egy 4151II-es STK-t kell belerakni, gyári paneljén van, előtte LM1036N előfok. A probléma az, hogy alacsony hangerőn torzít, ha feljebb tekerem, akkor kitisztul. Az alacsony hangerőn azt értem, hogy lehet mellette beszélgetni, vagyis háttérzene-hangerőn szól. Valakinek ötlete? Mitől lehet ez? Már átnéztem mindent, és a kondikat is kicseréltem. Ugyanez az előfok szintén gyári paneles 4142II-es STK-val, ugyanazzal a táppal semmi furcsát nem produkált. Nem akarok új panelt gyártani neki.
Szerk.: Mármint a 4151II-nek nem akarok új panelt. Biztos, hogy ott van valami gebasz, mert másik előfokkal is ezt csinálja.
(#) szilva válasza tatabike hozzászólására (») Ápr 26, 2010 /
 
Nyugalmi áramot mértél? A kis hangerőnél torzítás úgy hangzik, mintha nem lenne elég nyugalmi árama a végfoknak. Esetleg (akár emiatt is) gerjed. Gondolom, ellenőrizted, de teljesen csereszabatos a két végfok?
Következő: »»   8 / 42
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem