Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD kijelző vezérlés - PIC
Lapozás: OK   2 / 4
(#) szilva válasza Tzl hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Azért a HD-típusú kijelzőnél az az egyetlen, 100us-os időzítés nekem kicsit kevéskének tűnik. Ha nem figyelsz ready bitet, akkor a parancsok után illik 3ms-ot várni az adatlapban lévő feldolgozási idők alapján, karakter kiírása után elég a 60us. Ha nem megfelelőek az időzítések, főleg az init folyamatnál (adatlapban érdemes tanulmányozni az init folyamatábráját), akkor lehet, hogy az init sem fut le rendesen, és azért nem működik megfelelően.
(#) Tzl válasza szilva hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Mivel a példaprogram alapján elsőre működött a régi LCD, így aztán nem feküdtem neki a HD IC áttanulmányozásának.
Mi számít paramcsnak?
(#) kissi válasza Tzl hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Parancsokkal üzemmódot állítasz be: pl. 1/2 soros üzemmód, 8/4 bites vezérlés, display törlés, kurzor mozgatás, stb. Ezek ugyanazokon a vezetékeken mennek, mint az adatok, csak közben az RS láb más állapotban van!

Azért az adatlapot nézd meg, ha használni szeretnéd!!

Steve
(#) Tzl válasza kissi hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Kurzor mozgatás az amikor fix pozicióra irok, nem pedig csak az előző karakter mellé, ugye?
Mert ott nem várok többet, mint a sima egymás mellé irogatásnál. Lehet, hogy ez a baj?
Köszi, majd délután kipróbálom.
(#) viktorka0011 hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Sziasztok
A kővetkezőben kérném a segítségeteket.Van egy forrás fájlom ami HD44780-re lett kitalálva,de én szeretném egy DEM 16216 LCD-vel használni csak sajnos én ezt nem nagyon látom át!
Előre is köszönöm a segítséget
Kijelző adatlap
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
A belinkelt adatlap sajtóhibásnak látszik (Function Set-nél DB5-nek szerintem nem nullának, hanem 1-nek kell lennie!). Találtam itt egy másik adatlapot, ha ez az igazi, akkor az eredeti programodnak változtatás nélkül mennie illik.

(A programodat nem néztem, meg, csak azt ellenőriztem, hogy a kijelzőt vezérlő parancsok hasonlóak-e a HD44780-hoz...)
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Pedig valami nem stimmelhet mivel én úgy nézem hogy belép a kétsoros módba és onnantól semmi.(mind a két sor teli fekete halványan).
Az adatlapon én még az időzítésekben láttam különbséget.
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Idézet:
„az időzítésekben láttam különbséget.”

Ezt jó lenne, ha kigyűjtenéd, mert én azt nem néztem.

Idézet:
„mind a két sor teli fekete halványan”

Érdemes volna az inicializálásnál (Start címkénél kezdődő programrészben) a "cursor off" beállítás helyett ideiglenesen "cursor on"-nal próbálkozni. Az adatlapból ki tudod nézni, hogy melyik bitet kell megváltoztatni.
(#) Auf hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy két lcd-s kis jätékom.(bizonyára mindenkinek ismert a gyerekkorából hasonló eszköz, pl: tetrisz)
A kérdés pedig az lenne,hogy meg lehet e valósítani,hogy pic-el "beindítani" magát az lcd-t.
Mármint a pic vezélelné a szegmenseket.( pl. Megírni magát a game-t) azt tudom,hogy az lcd-k nem sima H és L szintek, hanem kb 1kHz-en kapják a jeleket.
Köszi
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Megpróbáltam a "cursor on " trükköt de semmi nem változott semmi!!!
Az időzítésekkel kapcsolatban viszont:
Clear Display 1.53ms (DEM16216) 1.64ms(HD44780)stb
(#) viktorka0011 hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Minden próbálkozásom ellenérne, nem akar feléledni a szerkezet! A kővetkező gondolat támadt a fejembe,ez a forrásfájl amit szeretnék használni eredetileg 16f84-re lett kitalálva csak ezt valaki módosította itt a fórumba 16f628a-ra.
Ebből az irányból is próbáltam már megközelíteni a problémát de nem vettem észre semmit.
Bővebben: Link
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Ezek után már csak azt nem tudjuk, hogy végül is milyen PIC és milyen kapcsolás az, amivel szenvedsz?

Mindenesetre a kód, amit korábban belinkeltél, az PIC16F628A-ra van (át?)írva.
A konfigurációs beállításoknál az utolsó sor véletlenül komment lett. Valaki erre rájöhetett, mert az utolsóelőtti sor végére odabiggyesztette az _LVP_OFF-ot, de a _CPD_OFF kimaradt. Kell ez vajon?
  1. include p16f628a.inc
  2.         __CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _XT_OSC & _PWRTE_OFF & _BODEN_OFF& _LVP_OFF
  3. ;& _LVP_OFF & _CPD_OFF
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Ez a kapcsolás a Vicsys-féle frekimérő lenne 1f6628a-val.
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Ebből nem derül ki számomra, hogy Te mit és hová kötöttél.
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Itt a kapcsolási rajz!!itt
Itt a 16f84-re való forrás:itt

Közbe azért próbálkoztam vele és arra lettem figyelmes hogy,megjelent a cursor egyszer egyszer amikor ki-be kapcsolgattam!!
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Arra gondoltam hogy megpróbálom a Pic-eket,mert kettő van belőle egy másik kapcsolásban egy másik hex-el hogy mit csinálnak.
Ott sem működtek pedig az már egy kipróbált kapcsolás!
Így egy kicsit értetlenül állok ez előtt mivel mikor felprogramozom a Pic-et a visszaellenőrzésnél hibátlan!
Van ilyen hogy teljesen jól fel lehet programozni a porcit és mégsem működik?
Holnap veszek egy másik procit és kipróbálom azzal!
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Idézet:
„Itt a kapcsolási rajz!!itt”

Ne fárasszál, ez PIC16F84! Ebből hogy derül ki, hogy a PIC16F628A-t hogy kötötted be?
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Idézet:
„Van ilyen hogy teljesen jól fel lehet programozni a porcit és mégsem működik?”

Hát persze! Ha rossz a program, vagy rossz a kapcsolás, vagy nem teljesül valami feltétel, ami a programfutáshoz kell, akkor miért is működne?
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Amit linkeltem oldalt ott van egy kapcsolási rajz én semmit nem változtattam rajta csak hogy 16f84 helyett 16f628-at használtam.vicsys még nyáktervet is biztosított hozzá és azon sem változtattam.
(#) fejesg hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Csinálok egy DCC vezérlőt, Robert Cóté ötlete és Lidi dekóder-támogatása mellett.

16F1936 mikrovezérlőt használok, a kijelző 4x16-os EDT LCD modul (Chipcad), potival állítom a mozdonyok irányát és sebességét.

Van ugyan HD44780 rutincsomagom, DE LASSÚ.
Hiába hajtom a rendszert 8 vagy 16 MHz-cel, a dekóder megy, forog a motor; de ha megpróbálom kiíratni az irányt, a fokozatot; ha a jelküldés soraiba rakom a kurzorpozíciót&kiírást akkor teljesen halott a rendszer, rezeg a motor és villognak a LED-ek, ha TMR1 megszakításba teszem, akkor hosszabb ideig rezeg a motor és tovább világít a LED.........

Megpróbáltam pár módszert a HD44780 doksik alapján, de egyelőre nem sokat értem el.

Tud valaki gyors HD44780 ASM rutint küldeni?

fejesg
(#) fejesg válasza fejesg hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Azt gondoltam (már többször), hogy értem a lényeget. De nem.

Van olyan megoldás, ahol az RS beállítása után bsf EN, kirak adat, bcf EN; Robert Cóté másképp csinálja- beformáz, vár 40mikrosec, RS kirak bsf EN bcf EN.

Mindkettőt kipróbáltam, de valami gyík van.
(#) icserny válasza fejesg hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Szerintem elég egyértelmű, hogy az adott LCD modul adatlapja szerint kell betartani az időzítéseket.

Például a Raystar RC1602B-GHY-CSXD típusú kijelzőjénél ezt írják:

RS, R/W beállása után min. 30 ns várakozás után mehet E magas szintre, s minimum 150 ns ideig ott is kell maradnia, illetve az adatbeállítás után még min. 40 ns-ig nem mehet alacsony szintre. (Értelemszerűen a kettő közül a később véget érő a meghatározó...)

Az E alacsony szintre váltása után még további min. 10 ns-ig kell tartani az adatot és a címet (RS).

Idézet:
„Robert Cóté másképp csinálja- beformáz, vár 40mikrosec, RS kirak bsf EN bcf EN.”
PIC18 esetén ez már lehet túl gyors. Másrészt kérdéses, hogy az odavezetések mennyire torzítják a jelalakot...

(#) fejesg válasza icserny hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
Szia!

Ezekre gondolsz? (csatoltam)

Ha ez így menőképes, miért van az, hogy több Kolléga ettől ellentétes módon mégis működésre bírta a kijelzőt? Pl. Robert Cóté vagy Tóth Bence....

(#) icserny válasza fejesg hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
Igen, ezekre. Úgy tűnik,hogy típustól/gyártótól függően jelentős különbségek vannak.

Idézet:
„miért van az, hogy több Kolléga ettől ellentétes módon mégis működésre bírta a kijelzőt?”
Valószínűleg nem ugyanazt a kijelzőt, s nem ugyanazon az utasításfrekvencián.
(#) vicsys válasza viktorka0011 hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
az F84 és az F628 alapjáraton nem kompatibilis. Nézd át a 2 adatlapot. Külön figyelj a komparátorra...
(#) fejesg válasza icserny hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
Ugyanilyen EDT EW162/164xxx kijelzőkről volt szó.

Átnéztem a doksit, lépésről-lépésre megírtam újra a progit az időzítési tábla alapján.... NEM MEGY.

Pedig 16F883-ra átfésültem az egészet, amit még normálisan kezel az MPLAB; bár a PGM lábat 10k-val le kell húzni GND-re (...) a programozáskor.

Csatoltam az asm-et.

:pardon1:
(#) fejesg válasza fejesg hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
MEGOLDOTTAM KÍNOMBAN.
EGYIK DOKSIBAN SINCS TELJESEN JÓL LEÍRVA A MENET.
RÁMENT 2 NAP, DE MEGÉRTE.
(#) dinokal válasza fejesg hozzászólására (») Nov 29, 2009 /
 
Szia. Elárulhatnád a megoldást, biztos tanulnánk belőle.
(#) okes hozzászólása Dec 12, 2009 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy pic-el foglakozom és van egy LCD kijelzőm amit használni szeretnék. Na most az a baj hogy az lcd egy működö basic stampel van egy panelen, és mivel működik és programozható is, ezért nem szeretném szétszedni se forrasztgatni, de az lcd és a stamp között van kivezetés és így rá tudnám csatlakoztatni a pic-et (az lcd léptető regiszterrel vezérelt így csak 3 vezeték kell hozzá). A kérdésem az lenne, hogy elég e egyszerüen a pic lábait és a kivezetéseket összekötnöm és hogy a stamp ne okozzon adathibát a lábait bemenetre állítanom? (Azt elfejtem írni hogy az lcd csak a stampel együt kap feszültséget.)
Remélem érthetően vázoltam a problémámat. A segítségeket meg előre is kösz.
(#) TubySmith válasza dinokal hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
fejesg hozzászólására
Idézet:
„MEGOLDOTTAM KÍNOMBAN.
EGYIK DOKSIBAN SINCS TELJESEN JÓL LEÍRVA A MENET.

Írd meg légyszi, mert én is PIC - LCD párosítással szívok már 3 napja.

Nálam PIC16F886 és LCD 1601 panel 4 bites felületen csatolva.

LCD_RW PORTB , 4
LCD_E PORTB , 5
LCD_RS PORTC , 7
LCD_PORT PORTB

Mi a megoldás?
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem