Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ICL7106/ICL7107
 
Témaindító: Zoli007, idő: Ápr 10, 2006
Lapozás: OK   22 / 93
(#) Moderátor hozzászólása Feb 28, 2010
 
A téma a nem ide való hozzászólásoktól kitisztítva!
Ínnettől szankcionálom a hasonlóakat!
(#) m.joco hozzászólása Feb 28, 2010 1 /
 
Hello
Ilyen panelműszert szeretnék használni a nemrég elkészült labortápomban, de sajnos kb. 0,2V-os intervallumon belül ugrál a kijelzett érték. A labortáp kimenete biztos rendben van, mert a multiméter fix feszültséget mutat rajta. A modul egy saját 2x9VAC trafóról kapja a tápot + stab IC + 100µF + 100nF. Próbaképp 9V-os elemről adtam neki a delejt, így valamivel kisebb intervallumon belül ugrált. Mit lehetne tenni vele, hogy ne kelljen 9V-os elemet beszerelnem a labortápba?
Üdv.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Feb 28, 2010 /
 
Sziasztok,nekem is lenne egy kérdésem,7107 el építettem egy feszmérőt,amit rákötök a labortápomra és mér ahogy illik,viszont ha olyanra kötöm a labortápom,amiben van feszültség,akkor azt is kijelzi a műszer.Kérdés az lenne hogy van erre valami spépci megoldás,vagy ez elkerülhetetlen?
(#) Sebi válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Egy megfelelő áramú schottky dióda a kimenetre. Ez a tápegység védelme érdekében is szükséges, ha akkut akarsz vele tölteni. A műszer által mutatott kimenő tápfesz viszont a dióda nyitófeszültségével kisebb lesz... Valamit - valamiért.
(#) Mucu hozzászólása Márc 2, 2010 /
 
Sziasztok! Alkotó "akárhány voltos digitális alapműszerét" link építettem meg. Bekapcsolás után a kijelzett érték össze-vissza ugrál. 2 voltos állásban rámértem egy ceruza elem feszültségére, a műszer 1 et mutat, fordítva teszem rá az elemet -1 et ír ki. Ezután ha leveszem az elemet, továbbra is 1 vagy -1 a kijelzett érték, de ha az ujjammal megérintem ismét ugrál az érték. Próbáltam labortáp kimenetére is rátettem 200mV os állásban is ugyanez a hiba jelentkezett. Tudnátok valami tanácsot adni nekem? Üdv!
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Tettél bele osztókat? Mert ha nincs benne akkor ugrál. De ha van bent osztó akkor stabil egyet kell mutatnia!. Az 1-est meg azért mutatja mert túlcsorulás van. Ebből gondolom hogy nincs bent osztó.
(#) Mucu válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Milyen osztókra gondolsz? Csak a megfelelő ellenállásokat tettem bele a méréshatárhoz.
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Milyen a méréshatár? és az ellenállások értéke? Esetleg kép?
(#) Mucu válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Sajnos most képet nem tudok küldeni. 2 voltos állásban van Rx2a 1kohm Rx2b 9.1kohm. 200mV osban meg rövidre zártam az Rx2a-t. Kétszer is leellenőriztem hogy jók-e az értékek, és jó helyen vannak-e.
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Ha rövidre zárod a Rx2a-t és zövidre zárod a bemenetet akkor annak 000-át kell mutatnia!
(#) Mucu válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Igen ekkor nullát mutat! De ha rámérek egy a méréshatáron belül lévő feszültségforrásra akkor egyet.
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Próbáld meg azt, hogy a méréshatárt 20V-osra állítod. Tehát:
Rx1: 100R
Rx2a:10K
Rx2b:1M

És így próbálj feszültséget mérni vele. De 20V alattit.

Amúgy a 2V-os méréshatárral milyen feszt akarsz mérni? Javaslom egy ceruzaelem mérését.
(#) Mucu válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Mint írtam is, pár hozzászólással ezelőtt, egy ceruzaelemen próbáltam. 20 voltos állásban nem próbáltam még. Kipróbálom, de ha 2 voltosban nem volt jó, nem hiszem hogy 20 voltosban hirtelen jó lenne
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Az ellenállások értékét ellenőrizd mielőtt beteszed. Csak azt furcsálom, hogy 2V-os méréshatárnál egy ceruzaelem feszültségétől túlcsordulást mutat. Arra gondolok, hogy az ellenállások itt se jók.
(#) Alkotó válasza Mucu hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Nem tudunk eleget, de azért van amit érdemes "látatlanban" is tanácsolni.
1. Ellenőrizd a tápfeszeket. (1-es láb +5V; 26-os láb -5V, és 21-es láb GND
2. Rx2 vagy legyen rövidzár, vagy legyen bent a megfelelő osztó érték (ha 200mV-osként használod, akkor Rx1-et is kiveheted, olyankor nincs szerepe). Utána zárd rövidre a bemenetet. Így megszűnik minden lebegés, minden külső zavar.
3. Most állítsd be a referencia feszültséget 100mV-ra. Ezt a 36-os lábon méred, és a trimmerrel tudod beállítani.
4. Most kapcsolj rá olyan feszültséget, ami illik az éppen használt méréshatárhoz. Ezt mérni fogja a műszer, de párhuzamosan mérd egy másik "hiteles" műszerrel is. Vélhetően lesz egy kis eltérés, amit szintén a trimmerrel lehet korrigálni. Csak minimális hiba lehet! Ha az eltérés jelentős, akkor más gond van valahol.
5. Az utolsó számjegy kicsit mozoghat, ezt a specifikáció is megengedi, de valójában nagyon stabil szokott lenni. Nálam annyi a "lengés", hogy a kiiírt nulla elé néha kiteszi a negítív jelet, és nagyon ritkán bevillan +1 vagy-1 kijelzés.
(ide tartozik, de nem tudom mennyire hiteles információ, én még nem találkoztam vele, ezért csak óvatosan kezeld. Vannak bizonyos gyártási sorozatok, amik sokkal rosszabbak mint kéne, vagy esetleg ezek hamisítványok, vagy ingyenes mintákból származó darabok, vagy ki tudja miért, de előfordul, hogy egyes 7107-ek sehogy sem jók, majd egy csere után azonnal minden helyreáll.)
(#) roland0327 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Idézet:
„Vannak bizonyos gyártási sorozatok, amik sokkal rosszabbak mint kéne, vagy esetleg ezek hamisítványok, vagy ingyenes mintákból származó darabok, vagy ki tudja miért, de előfordul, hogy egyes 7107-ek sehogy sem jók, majd egy csere után azonnal minden helyreáll.”


Ezt bizony Én is tapasztaltam! Már minden járható utat végigjártam és nem segitett semmi, gondoltam kicserélem az IC-t, és lám ez volt a hiba.
(#) Mucu válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Rendben, ha otthon leszek megcsinálom amiket írtál. Ingyenes mintából származó IC-vel próbálom. Megpróbálom egy másikkal is! Köszönöm a tanácsokat!
(#) BEMcorp hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Érdekelne, hogy a 7107-es mintavételezési sebességét lehet-e növelni?
Nem nagyon, csak a 3/sec-ről kb 10-15/sec -re.
Lassítani lehet, azt már olvastam a hőmérős topicban, de vajon ez is megoldható a 100pF-os kondi, vagy a 100kohmos ellenállás csökkentésével?
Fordulatszámmérőt szeretnék építeni vele, de a gyári alapfrekvenciája ahhoz kicsit kevés.
(#) Alkotó hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Egyedi kialíkításban duplázott kijelző, kimondottan egy labortáphoz optimalizálva. Fotók itt.
(#) Mucu válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Heló.
Megmértem a panelműszeremen az 1-es láb, GND +5.01 volt, 26-os láb GND -4.91 Volt. Tehát ez jó.
Referencia feszültséget 100mV -ra állítottam. 2Voltos állásban rátettem egy ceruza elemet és továbbra is megjelenik egy egyes a kijelzőn! Megpróbáltam egy másik IC vel is, hiába. Az Rx1 helyén kell az a 100 ohmos ellenállás? Mert ez nincs benne nekem.
(#) Alkotó válasza Mucu hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Nem tudom most pontosan mit mondtam már korábban és mit nem, de nem látsz tisztán az biztos.
A feszültségek jók, azokkal nem lesz gond. Viszont "elem" és "Rx-ek" illetve bármilyen mérés egyenlőre szóba se jönnek. Mellékeltem egy rajzrészletet, amin a beállítási (élesztési) állapotnak megfelelő beültetés van. Vedd észre a két átkötést (pirossal ködölve), és hogy nincsenek osztótagok. Ezt az állapotot hozd létre. Ha megvan, állíts be a 35-36 lábra 100mV-ot a trimmerrel. Ekkor 000-t kell a kijelzőnek mutatni (az előjel bevillanhat). Ez a normális működés. Ilyenkor nem csordulhat túl, nem ugrálhat, nem csinálhat semmi mást a 000 kiírásán kívül.
Eddig próbálj eljutni. Ha ez már megvan, akkor jöhetnek a "cugehőrök", akkor már fel lehet díszíteni osztótagokkal.
(#) roland0327 válasza Mucu hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Az a 100R nagyon is kell oda!.
(#) roland0327 hozzászólása Márc 13, 2010 /
 
Ma volt időm kicsit kisérletezni. Van egy tápom amiben +-5 és +-12V-om van csak, a +-5V nagyon megvan szűrve. De ha multival mérem akkor is ugrál. Na most rátettem a műszert ami 20V-os méréshatárra van most állitva és ugrált nagyon. Gondoltam kicserélem a -5V-os ágban lévő 100mikrós kondit a műszerbe 1000mikróra. Ezzel sokat javult a helyzet, de mikor még úgy volt kedve át váltott az utolsó digit. Ekkor gondoltam azt, hogy a műszer bemenetére egy 4700mikrós kondit rakok, ezzel olyan szinten javult a dolog, hogy kb egy órája folyamatosan megy és még egyszer se váltott át az utolsó digit. Azt szeretném megtudni, hogyha például egy labortáp kimenetével párhuzamosan kötök egy 4700µF-os kondit akkor lesz valami hiba?( csak azér kérdem mert még nem építettem labortápot és nincs is nekem még) Vagy csak megszűri? Vagy ekkora kapacitás már pufferel rajta? Mert így ezzel a bemenet szűréssel meglepően stabil lett, semmit nem ugrál! Jajj, még azt elfelejtettem, hogy a test vezetősávok a lehető legvastagabbak.
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Alapból olyannyira nem kell, hogy szinte tilos berakni!
(#) roland0327 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
A bemenet szűrés elméletemre gondolsz? Tényleg túlzásnak tűnhet de nagyon stabil.
(#) roland0327 válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Azt még meg akartam kérdezni, hogy a 30 és 31-es láb között a 10nF-os kondi az valami zajszűrő lenne? Mi lenne ha kicserélném nagyobbra? Lehet hülyeség lenne de azt akarom, hogy stabil legyen.
Ha lenne olyan eszközöm amivel tudnék 200mV-ot előállítani akkor azzal kisérleteznék de nem tudok mivel.
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Totál rossz nyomon jársz. Ez a példa jutott eszembe: ha mondjuk ásás közben eltörik az ásónyél, akkor nem a talajt kell kicserélni.
Az a panelterv amit csalárd módon eloroztál tőlem, és sajátodként árulod, nem igényel módosítást. Ezt számos példa igazolja, akár mások építették meg, akár az én alkotásaim nyomán. Azon alapból nem ugrál semmi. A puffert a terheléshez kell méretezni, és nekem elhiheted, hogy a -5V-on nem folyik sok áram.
Labortáp kimenetére nem teszünk sok ezer mikrós kondit. Esetleg egy 47-100µF -ot maximum. Mint ahogy mérőműszer bemenetére sem!
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Másoknál ehhez elég 2 ellenállás, amivel bármiből lehet bármit leosztani. Neked is ezt kéne tenni, és miután az alapműszer jól működik, utána cifrázni.
(#) roland0327 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
A te panelterveddel is építettem 4db-ot de ott is ugrált az utolsó érték. Lehet, hogy én szúrtam el valamit és azért. Akkor nem jól közelítettem meg a dolgot. A labortáp kimenete mennyire stabil? Mármint ott nem ugrál a feszültség igaz?! Mert akkor hiába is kisérletezek én stabilizátoros tápegységgel, az nem olyan mint egy labortáp.
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Egy normális labortáp (de még a kevésbé jók is), funkciójából eredően nagyon stabil. Éppen erre van kitalálva. Az más kérdés, hogy univerzalitásuk miatt még állítani is lehet azt a bizonyos stabil feszültséget. De a kimenete nem ugrál.
Ha kétséged van a mérendő feszültség stabilitását illetően, akkor teszteld elemmel (azt is le kell osztani, kb. 100-200mv körüli értékre, hogy a műszer osztótagjait ki lehessen hagyni a beállítás és ellenőrzés idejére.
Következő: »»   22 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem