Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   70 / 163
(#) sopi hozzászólása Szept 9, 2010 /
 
Sziasztok!

A vf2 bemenetén lévő 680n-os kondi helyett 470n vagy 1mikró lenne jobb. Köszi a választ.

sopi
(#) szamóca válasza sopi hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Ha ez kérdés volt, akkor a nagyobb értékűvel kapsz valamivel alacsonyabb frekiátvitelt.
(#) gleccser16 hozzászólása Szept 11, 2010 /
 
Helló!

Valami gubanc van a vf2-mel. Eddig hibátlanul működött, vagyis mielőtt a szekrénybe tedtem, de nyár végén elővettem hallgatni és recseg ropog a hangfal. KD Mester féle Alkotós átrajzolat van megépítve. +-58V-ról megy,oldalanként 2 pár fettel, 8 ohm os hangfalakkal. Mind a kettő oldalon ugyan ez a hiba. Van 1 db hangfalam amivel nincs ez a jelenség, ott 100w-ot szépen lead. A többivel (amivel ezelőtt is jól működött) recseg. Ha simán hangváltó nélkül kapcsolok a kimenetre hangszórót akkor még rosszabb a helyzet. Azonban ha a kimenettel párhuzamosan bekötök egy soros RC-kört 8 ohm 5w és egy 4,7µF 63V-ot jobban szól. Van a kapcsolásban a c4 c5 egy picit mintha túl meleg lenne.

Mi történhetett vele? Légyszi segítsetek :no:

rajz.pdf
    
(#) water válasza gleccser16 hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
100W-ot ad le maximum (amin nem lepődnék meg), vagy csak ennyit próbáltál kivenni belőle? Hangváltó nélkül is jól kéne szólnia, vagy még jobban. Mindkét oldal csinálja vagy csak az egyik? Ha csak az egyik, akkor össze tudod hasonlítani miben tér el a másiktól. Műszerrel mérd végig az egészet (IC táp, tranyók, Io, DC null), ha szkópod is van az mégjobb.
(#) mrex válasza gleccser16 hozzászólására (») Szept 12, 2010 /
 
vizsgáld meg a bemeneti csatlakozót a szekrényben áram nélkül ezzel biztosan nem történt semmi hacsak nem az egerek
(#) gleccser16 válasza water hozzászólására (») Szept 12, 2010 /
 
Mind a két oldal ugyan ezt csinálja. És mint már említettem egyetlen 1 darab hangfallal tökéletesen szól. Egy 25cm 200w-os mély 1 közép+magassal és egy SAL hangváltó van benne. A hangváltót vagy 5 éve vettem 5-6 ezerért.
Ja és ha erre a hangváltóra kapcsolok rá hangszórót akkor is jól szól. Eddig váltó nélkül is jó volt. Ez nagyon érdekes.

mrex! Nem rack szekrényben volt, hanem a szobámba a szekrényben egerek kizárva.
(#) mrex válasza gleccser16 hozzászólására (») Szept 12, 2010 /
 
Az egér poén volt
Gondollkozz logikusan
Mint írod van olyan hangfalad amivel az erősítő hibátlanul működik!
Ebből 1 dolog következik A végfok jó tehát itt nem ez a hiba!
Elektronikában olyan, hiba, hogy egyszer működik egyszer nem, az általában kontakthiba.
Én rákötném csak a hangszórót és megnézném mi történik.
Ha a másik hangfalon minden rendben van akkor ne is keress tovább a hiba a hangszóróban van! vagy az impedancia nem megfelelő. Itt további kutatás értelmetlen!
Ha a csupasz Hsz el jó akkor a hangváltó a ludas vagy valamelyik hsz kuka a rendszerben.
Mindegyik hsz-el kipróbálnám a végfokot. Itt azért vigyázz mert a vég valszeg többet tud, mint a közeped és a magasod ja és a mély hsz elviseli ha magas frekit kap de fordítva nem tehát célszerű generátorról a középre 1kHz a magasra 4kHz-t adnod.
Ha minden hsz jó akkor a hiba a hangváltóban van.
Az erősítőt kizárnám a hibás egységek sorából,
Indok: Eddig szekrényben volt, leírásod szerint más hangfallal jól működik.
Utoljára! Valamire nem figyeltél a bekötéskor a hiba pedig, mint mindig annyira bagatel, hogy nem veszed észre hiába nézed.
Csak a logikus és következetes hibkeresés hoz eredményt
(#) mrex válasza gleccser16 hozzászólására (») Szept 12, 2010 /
 
Gondolkodtam a problémádon!
Ha a hozzászólásodat újraolvasom akkor azt mondod, hogy ha 1 darab hangfalat használsz és ez a hangfal ugyanaz akkor a végfok jó, és külön-külön mindkét végfok jó! Akkor a probléma egyszerűbb! Minden jó kivéve a tápod teljesítményét . Üzemben terhelés és kivezérlés közben mérj rá a tápra ha ez jelentősen csökken akkor a nyugalmi áram elmászik ami okozhatja a leírt problémáidat. Tehát a tápod nem bírja el a két paneledet.
Ha valamit félreértettem a hozzászólásodban akkor a választ se vedd figyelembe!
(#) mrex válasza gleccser16 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Idézet:
„Van a kapcsolásban a c4 c5 egy picit mintha túl meleg lenne.

Ez egy tápszűrő kondi ha ez melegszik akkor kicsi a feszűltsége vagy fordított polaritással van beűltetve.
(#) brugo hozzászólása Szept 24, 2010 /
 
Tudnatok valami jo minosegu hangfalakat ajallani a 80w-os conductorhoz ?
(#) kzoca válasza brugo hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Én tudom ajánlani a Somogyi PA1020cp típusú hangfalakat. Árban nagyon barátságosak és még szépen is szól a vf2-vel. Énis ilyenekkel használom és nagyon szépen szól rajta mindenféle zene.
(#) szamóca válasza kzoca hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Részint ez egy basszusreflexdobozos rendszerű hangsugárzó, és nem hangfal.
Másrészről van topikja, és az nem ez.
(#) Alkotó válasza kzoca hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Nekem is van ilyen dobozon 2db, gondoltam jó lesz a műhelybe. NEM lett jó. Se oda, se máshova. Borzasztóan gyalázatosan rettentően iszonyú hangja van. Nem találtam semmit ami egyáltalán hallgatható lenne rajta. Hetekig küzdöttem vele, próbáltam a hangváltóval operálni, de semmi jelentős pozitív hatás. Végül még aktiv váltóval is játszottam, ahol mindent állítgattam de így se lett belőle használható hang. Tulajdonképpen a mélye hiányzik, a magasa csipog mint egy madár, és nincs közepe.
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Alkotó mester, akkor mégiscsak egyféle hangzásvilágunk lehet mert nekem is volt olyan cuccom és én sem tudtam vele mit kezdeni,hasonlóképpen jártam vele én is...az nagyon rossz egy láda!
(#) kzoca válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ez nagyon érdekes, hogy ennyire negatívak a tapasztalatok ezzel a típussal. Bár bevallom nekem is csak a vf2-vel van jó hangja mással egy nulla volt. Bocsi az Off-ért.
(#) hpeti hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Hali!

nekem olyan kérdésem van h MPSA42 és 92 helyett BF422 és 423-at rakhatok be?
(#) CIROKL válasza hpeti hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Ha van eredeti példányod akkor miért ne ! Viszont ezekből a tranzisztorokból már csak olyat lehet kapni aminek a gyártója bizonytalan és így nem igen biztos az eredetisége.
(#) Alkotó válasza hpeti hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Az MPSA42/92 kb. 10-15Ft. Minek leváltani bármire is? Nagyon jó kis tranyó, ezer helyre használom.
Arra azért nem árt odafigyelni, hogy fordított a lábkiosztása.
(#) Ge Lee hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Gondolom nincs neki otthon...
Úgy hozta a sors hogy nekem is el kellett kezdenem kísérletezni ezzel a csodával.
Kell a nagy teljesítmény a figurának, pénze az persze nincs. Átnyálazva a topicot és a vitákat megpróbálkoztam először a legegyszerűbbel. Legalább 400W kéne 8 ohmon, úgy néz ki hogy meglesz. Voltak itt érvek-ellenérvek, az igazság nem odaát, hanem valahol félúton van.
Ha valakit érdekel írok majd bővebben, és talán lesznek mérési eredmények is.
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Híd!
Oldalanként 2-2 egyenként 100w4ohmra belőtt egység duplafettel meg egy jó erős táp.
(#) (Felhasználó 46585) válasza mrex hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Túl nagy lesz a tranyókon a disszipáció zárlatban.
(#) mrex válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Igy is úgyis lelköszönnek a fetek zárlatban.Ilyen alapon csak az autóvezető belátásán múlik, hogy elüt e a zebrán.Nálam fél éve hiba nélkül üzemel. tudom hogy el kell kerülni a zárlatot, és mindig gondosan ellenőrzöm a kábelezést.Csatlakozóból pedig csak olyat használok ami kizárja a zárlatot csatlakoztatáskor. Megfelelő óvatossággal együtt lehet élni ezzel a veszéllyel.
(#) Ge Lee válasza mrex hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Nálam nem. Egy ekkora végfoknak neki sem állnék áramkorlát nélkül. Most csak sacc/kb lett összerakva, a tápágban mérve 0,8A a zárlati áram átlaga, ezzel a beállítással még teljesen kivezérelhető.
Arra már régen rájöttem hogy a nagyubb U kisebb I a hangra is jótékonyan hat és a végét is jobban kíméli, ezért nem vagyok híve a hídnak, és a 2x annyi alkatrész miatt sem.
A tápom nem a legjobb mert a 2x89V terhelve már csak 80 lesz, ez így kb. 350-360W a klippelésig. 4-4db IRFP van benne, amikben 4V körül marad teljes kivezérlésen 2kHz-en. A koncepció hasonló a water féléhez, 2-2db dióda "figyeli" a nyugalmi áramot. 20kHz-en sem lesz háromszög a szinuszból, de látszik hogy itt már egy picit kezd torzulni, az amplitúdó viszont jócskán csökken de még így is nagyjából 2dB-en belül van.
A "torzítatlan" kivezérléshez tartozó kimenőjel 2x80V esetén 2kHz-en 2x76Vpp, 20kHz-en 2x60Vpp.
Ahogy mondani szokták falura parasztnak jó lesz.
Képeket is csatolnék ha nem halt volna meg a kamerám.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Hidat akkor kell csinálni, ha a tranyók kisfeszültségüek, vagy a betáp kisfeszültségű. Az IRFP240/9240 viszont 200 V-os, úgyhogy belefér, inkább a párhuzamos kötés. A baj inkább a csatornaellenállásokkal van, a P csatornásnak nagyobb... abból inkább több kell, a 240-ből meg kevesebb. ( más ha egyébként a kevesebb N csatornás disszipációra kibírja ) Ekkor kicsit nagyobb lesz a kimeneti teljesítmény, mert a 9240-ek nem kezdenek el vágni.

Egy kicsit ha megnöveled a földelt bázisú fokozatok áramát, akkor nagyobb lesz a sávszélességed is.
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Igen sajnos a 0,18 és a 0,5 ohm elég nagy. Ez az eltérés a meghajtáson is tetten érhető, úgy lett jó hogy alul soros 360ohm, felül 330ohm van. A tranyók áramának emelését még kipróbálom ha lesz időm. A tápot majd úgy méretezem hogy a fetek négyszögjel esetén is bírják a teljes áramot, illetve a disszipációt.
(#) Robi85 hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Sziasztok.

A KD-Mester féle 130Wattos Conductor +-50V tápfesz mellet birná a 4 Ohmos terhelést? Igaz a leirásban ottvan, hogy +-38v kell 4 Ohmra de engem érdekelne azis, hogy +-50el menne e.
(#) punkkazy válasza Robi85 hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Addig bírja, amíg nem léped túl a FET-ek maximálisan megengedhető áramát, de az is jó, ha csak 130W-ot veszel ki a végfokból. Ugyanis 4ohmos terheléssel már 260W körül alakulna a maximálisan kivehető teljesítmény. Magyarul: ha nem tekered csutkára, akkor nyugodtan, de veszélyes játék.
(#) (Felhasználó 46585) válasza punkkazy hozzászólására (») Okt 28, 2010 / 6
 
Azért ennyire nem egyszerű. Addig lehet terhelni a tranyót, ameddig a biztonságos működési területben ( SOA )benne marad. Ha megnöveled a betápfeszt, de nem veszel ki belőle nagyobb teljesítményt, az azt jelenti, hogy nagyobb feszültség marad a tranyókon. Az áram viszont ugyanannyi, tehát mégiscsak megnő a tranyók vesztesége. Ha ezt kibírják, akkor jó, ha nem, akkor könnyen tönkremehetnek. Igen szoros összefüggés van egy végfok kimeneti teljesítménye, a hangszórók ellenállása, a betápfesz, meg a tranyókon eldisszipálandó teljesítmény között.
(#) Ge Lee válasza Robi85 hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Teszel bele még 1-1 fetet és bírni fogja.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Például.
Következő: »»   70 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem