Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   403 / 962
(#) Thomas82 hozzászólása Márc 27, 2015 /
 
Tiszteletem!
Szakmai tanácsot kérnék,legalábbis mit hibáztam,vagy mit változtassak.
Kezdő villanyszerelő vagyok,tapasztalatlan,de szégyen lenne ha nem én csinálnám
a magamét,gondolom megértitek,és valahol el kell kezdenem.Házamat
újravezetékezem.a mellékelt vázlaton bejelöltem a kérdéses helyeket.
A 12 es elosztódobozhoz két tömör 3x2,5mm2 MBCU vezetékkel csatlakozom.
Innen az egyik ágról világításra,illetve a dugaljakra,tömör 3x1,5mm2 MBCU
vezetékkel,1-1 egypólusú 16A XBS kismegszakítóval biztosítva.
A másik ágról:
-1 Fi reléről(25A 220V XBS 0.03 30ma)3x2,5mm2 MBCU vezetékkel-1400W-os bolylerhez megy.
-1 Fi relé(azonos típusú mint a bolyleré)3x2,5mm2 MBCU vezetékkel az automata mosógép,
a konyhai,és a fürdőszobai dugaljakat látom el feszültséggel.
-1 kismegszakítóval (16XBS) viszem az áramkört a villanytűzhelyhez,3x2,5mm2 MBCU vezetékkel.
A vezetékeket a falban mü3 as, a gerinc illetve a hátramenő 3 áramkört mü2es
védőcsőben vezetem a padláson át.A kötéseknél Wago-t használok,tömör vezetékre,esetleg ahol sorkapocs
lenne,illetve a kismegszakítóknál érvéghüvelyezek,a gázcsöveket az eph hálózathoz csatlakoztatom.
Köszönöm az észrevételeket.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015

minta.png
    
(#) Zsolt32 hozzászólása Márc 27, 2015 /
 
Üdvözlet!

Szerintetek lehet abból valami baj, ha egy ilyen relét úgy használok, hogy három érintkezője van bekötve, fázis, nulla és földelés? Ezeket kapcsoltatnám vele és így a fogyasztóhoz nem menne ki semmi ha nincs meghúzva a relé. Leginkább a szigetelés miatt kérdezem, amúgy nem nagy teljesítményű fogyasztót kapcsol.

Köszönöm
(#) granpa válasza Zsolt32 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Nem látom a feliratát, de ha 220V-os, akkor jó. Földelést nem szakítunk meg!
(#) Bakman válasza Thomas82 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Első ág, világítás és dugalj. Jól értem, hogy ott nincs Fi-relé? Plusz kicsit sokallom a 16 A-es biztosítást 1,5 mm2 -re.
(#) Zsolt32 válasza granpa hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Igen, 220-as, a földelés megszakítás az én fejemben is megfordult, de ez egy egyszerű világítás lesz, máshogy nem kivitelezhető, mert ha nem relével, akkor Wago-val kellene összekapcsolnom.
(#) Kismazsika válasza Thomas82 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Szia. Az egész lakást ráteheted FI-relére, külön Bojler és a Lakás, az 1,5mm2-es MBCu kábelnak én is sokallom a 16A inkább 10A. Az XBS termékek nem a legjobbak, volt már nekem is vele gondom és nem is használom őket, inkább ETI vagy EATON. Tömör vezetéket ha kismegszakítóba vagy nulla/föld sínre kötök akkor vissza szoktam hajtani és így nagyobb felületen érintkezik. Mosógépnek külön áramkört csinálnék MBCu 3x2,5mm2-es kábellal, fürdőnek is és a konyhának is külön áramkört MBCu 3x2,5mm2-es kábellal. A Sütőnek a helyedben megnézném a típusát és az alapján kábeleznék a sütőnek. A Gázcsövet alaposan csiszold fel fém tisztára és EPH szalaggal csatlakozz rá, amibe betudod kötni az érvéghüvelyezett vezetéket. ( Bővebben: Link EPH Szalag ) A Relével kapcsolatos kérdésedben pedig csak azt tudom válaszolni hogy a Védő Vezetőt ( PE ) Tilos megszakítani. A padláson szerelt kábelekkel nincs baj, ha védőcsőbe van rakva.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) kameleon2 válasza Thomas82 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Szia! Csak egy buta kis kérdés: Miért éppen MBCu? Nehezen kezelhető, jobban melegszik, nehezebb kötni... Akkor már inkább valamilyen hajlékony kábel (ha már kábel), mondjuk MTK. Csőnek én a MÜV II 16-ost kedveltem meg a legjobban, mert rogyásmentesen lehet mindig hajlítani, szinte szétverhetetlen és taposható. Érvéghüvelyt csak a sodrott vezetőkre érdemes rakni. Nem mellesleg, a bojlerhez ugye teljesen önálló hálózatot húzol? Mert ha csúcskizárásos lesz? A tűzhelyhez én mindig 5 eret húzok és 4-est. Miért? Mert a tűzhelycsere mondjuk üveglaposra - egy döntés. A vezetéket újrahúzni - megfizethetetlen....
(#) yulo5310 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Nem beszélve arról,hogy a legtöbb tűzhelynél három részre van osztva a fázis,külön-külön biztosítva! Így zárlat,fűtőszál szakadás esetén működhet a maradék. Mindenképpen 5 ér kell oda!
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) Kismazsika válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Ha már cső, akkor miért nem MCu vezeték ? Az MTK kábelt én nem ismerem csak az MT-t A Bojlernak mindig külön áramkört csinálunk. A tűzhelyek és a főzőlapok csatlakozását úgy alakítják ki hogy egy fázisról is tudjon üzemelni de ekkor már nem mindegy a kábel keresztmetszete, az hogy 5 eres kábelt raksz itt arra gondolok hogy te abból két áramkört csinálnál ami nem helyes mert nem csak külön fázis és külön nulla vezető kell hanem külön védővezető is.
(#) Kismazsika válasza yulo5310 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
És ha a lakásban csak egy fázis van ? Továbbá a tűzhely és a főzőlap két különálló készülék általában, főleg ha beépíthető.
(#) yulo5310 válasza Kismazsika hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Az 1 fázis van 3 részre osztva,és szálanként biztosítva!
(#) Kismazsika válasza yulo5310 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Ez érdekes, még olyat nem láttam hogy egy fázisú sütő vagy főzőlap és a fűtőszálak külön-külön ki vezetékelve a kapocs táblára.
(#) kameleon2 válasza Kismazsika hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
A két védővezetőt megindokolnád 4-es keresztmetszetnél?
(#) Kismazsika válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Még sosem csináltam úgy, kettő darab 3x4mm2-es MT-t raktam mindig.
(#) yulo5310 válasza Kismazsika hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Pedig itt mindenhol így van,már vagy 40 éve! Lényegében minden tűzhely 3 fázisú,és 1 fázisra osztottan célszerű kötni.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) Thomas82 hozzászólása Márc 28, 2015 /
 
Üdvözletem!
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat.kicsit átgondoltam,
és erre jutottam:
-a mérőórától a lakáselosztóig 3,1X6mm2 MCU vezetékkel csatlakozom.
-innen a világítást,dugaljakat egy fi relé,és 3 kismegszakító védi,
-a bolyer innen megy,1 Fi,és 1 kismegszakító védi a 3x2,5mm2 MBCU vezetéket.
Természetesen a bolyerhoz direktbekötöm,nem dugalj vagy vagy ilyesmivel,megszakítás nélkül.
-az elosztóból 3x2,5mm2 MBCU 1fi relével,1kismegszakítóval megbiztosítva megy a mosógéphez,
illetve a konyha,és fürdőszoba dugaljak,világításhoz.
-a tűzhely:jövőre lenne csak,de most ki szeretném építeni hozzá az áramkört,sokat olvastam uttánna,
úgylátszik akkor leszek okosabb ha megveszem,mivel sok típus van.Úgy döntöttem egy 5x4mm2 MBCU
vezetéket behúzok a helyére,és ha meglessz,tudva a paramétereit akkor veszem meg a hozzá illő
védelmet.
Egyéb megjegyzések,jó tippek:
-földelés-ellenállás méréshez nincs eszközöm,de megoldom.Pár hónapja nézte át az eon a mérőt,de
gondolom ilyesmit nem néznek.Természetesen megbizonyosodom a használhatóságáról.különösebben még nem
néztem,csak annyit,hogy van védővezető,bár külön dobozba,eph ba nincs kihozva,a falat meg nem akartam
szétverni
-igen,eph szalagot használok a gázcsőnél,jól felcsiszolom,sodrott 5mm2 rézvezeték,érvéghüvellyel kötöm,
és úgy a védővezetőre.(esetleg valami tipp,hol érdemes kialakítanom,hátul,vagy az órához közelebb?hallottam
olyanról aki minden helyiségben rákötötte a védőföldet,valaki csak a bejövő résznél,gondolom ki hogy ragozza.)
-igen minden letesztelek,kötéseket átnézem,stb.Az XBS-t lecserlélem ETI vagy EATON márkára.Csak rosszat
hallottam az XBS ről
-a lakást 16A,vagy 13A val biztosítom,nem 10A kismegszakítóval,mivel ugyan a mostani eszközök,pl porszívó
nem úgy szívnak ahogy kéne,de legalább 2000W-osak,és mellette megy a számítógép,TV,istentudja mi,maradnék
13 ill 16A nál.
-És egy kérdés:amivel a mérőtől megyek a lakáselosztóba,a 6mm2 ill a 2,5mm2 keresztmettszeteket Főáramköri
leágazó kapoccsal a legegyszerűbb csatlakoztatni?
-a betáp,3 fázis,a szekrényben van egy digitális mérőóra is.szeretném ellenőriztetni,sokat kérnek ilyesmiért?
-a dugaljaknál,világításnál a konyhát leszámítva 1x1.5mm2 MCU-t használok,könnyebben tudom majd kezelni,igaz.

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat,tippeket,örülök egy ilyen fórumnak!Csak pár gondolat:
Annyira "sűrű" ez a szakma, a gyakorian változó előírások,anyagok,technológiák,félelmetes
gyakorlatban szinte mindenki más vezetékre,vagy kismegszakítóra esküszik,nehéz megtalálni
az arany középutat Beszéltem régebbi villanyszerelőkkel a környékről,de nemnagyon
segítőkészek,okoskodni meg és lekicsinylőnek lenni egyszerűbb nekik,mintsem egy helyes
megoldást mutatni.A legtöbbje csak pénzéhes,az egyik nállam volt,máradta az eonos "haverja"
számát hogy cseréltessem az órát,meg a betápot,(kb 2-3 éve cserélték,s mint mondottam pár
hónapja ellenőrizték)pár százezerért csak!nekem,eh...vagy horribilis összegekért vezetékeznek
át egy házat,se védőcső,mindenhol falkábel,se mérés,sok helyen a kibontottat visszateszik,ellenőrizetlenül,keressenek az anyagon.Vagy éppen be tud kötni egy motort,
3fázisról 1 egyre,esetleg forgásirányváltást mágneskapcsolókkal már nem.
Én szeretem megérteni is amit csinálok,tudjam mit miért kell,mindenhol tudjak alkalmazkodni
a körülményekhez.Csak arra akarok ezzel utalni,hogy amitcsinálok korrektül,és jól akarom
csinálni,és nagyon sok gyakorlatra van szükségem,míg villanyszerelőnek nem vallhatom magam.
Minden tippet,akár konkrét javaslatot szívesen veszek!
Szép napot!
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 28, 2015 /
 
Sziasztok! szeretnék venni egy mosogatógépet de a konnektor földeletlen, a vezetkékek is alu lehetséges valahogy meglehetne oldani úgy hogy ne vájam szét a falat?
(#) elektroncso válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Vezetékcsatornában a fal külső felületén vihetsz közvetlenül a ház központi elosztószekrénytől megfelelő keresztmetszetű és érszámú vezetéket és ezt biztosíthatod egy megfelelő áramerősségű kismegszakítóval. Azért írok általánosságban mert semmi adatot nem adtál meg. Csak halkan mondom, hogy a ház teljes elektromos rendszerét a megemelkedett fogyasztás és igények miatt érdemes lenne cserélni. A rezet sem toldhatod akárhogyan az alumínium vezetékhez. Ha nem végeztél még erősáramú szerelést fordulj inkább JÓ szakemberhez.
Saját hozzászólást pozitívnak megjelölni elég csúnya dolog...
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 28, 2015 1 /
 
Ha hívnék szakembert kicserélteni az egész ház vezetékeit és földelést megcsinálni kb menyibe fog kerülni?
(#) elektroncso válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Kaptam egy kérdést tőled privátban:
Idézet:
„Helló földelés helyet lehet tenni áramingadozás védőt hogy ne rázzon a mosogatógép,mikró?”


A védőföldelés nem helyettesíthető semmivel! Megfelelően kiépített EPH, szabványos védőföldelés és felszerelt, majd havonta ellenőrzött áramvédőkapcsoló (ÉV-relé, FI-relé ahogy tetszik, mind ugyan azt az eszközt takarja). Itt nincs kompromisszum, emberéletekről van szó!
Mellesleg mi az, hogy áramingadozás védő? Gondolom túlfeszültségvédőre gondolsz, arra ami a számítógépek előtt van jobb esetben. Na ez a készülék csak a hálózaton jelentkező rosszindulatú feszültségtüskék ellen véd, a védővezetőt nem helyettesíti!
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2015
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 28, 2015 /
 
a házban kicserélni a vezetékeket réz vezetékre és védőföldelés kialakítása kb. menyibe fog kerülni?
(#) cupika97 válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Egyre jobb kérdéseid vannak Elaktroncso melyik ujjából sz0pj@ ki?
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 28, 2015 /
 
gondoltam még arra is hogy az alumínium vezetéket hagyjam meg és a csak a konyhába a nappaliba és a fűrdőbe tennék földelt vezetéket de ha a kábelcsatornában
(#) elektroncso válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Erre a kérdésedre három ok miatt nem tudok felelni:
1. Mivel küldtél privát üzenetet gondolom láttad az adatlapomat, mint ott fel van tüntetve Felvidékről olvasom az oldalt, nem vagyok tisztában a magyarországi árakkal.
2. Adatlapomban szintén fel van tüntetve, hogy középiskolai tanulmányokat végzek ezért szintén nem tudom az árképzést.
3. A házról semmit nem tudunk, mivel nem mindegy, hogy 3 emeletes családi ház, vagy egy szoba-konyhás garzon.

Kérdezz meg egy helybéli KÉPZETT szakembert, mérje fel a terepet és adjon egy árajánlatot. Mink itt a helyszín ismerete nélkül nem tudunk csak általános tanácsokat adni, ilyen jellegű feladatnál esélytelen, hogy láttatlanban konkrét tanácsot kapjál.
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Még meg van mind a húsz, majd valamelyikből megpróbálom. Bár múltkor a köszörűvel elég rendesen belecsíptem két körmömbe, szerencsére az élő húst már nem érte el, elkaptam az ujjam.
(#) elektroncso válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Egy két jó tanács ha nem baj:
-Válasz gombot használd, mert így követhetetlen, hogy kinek válaszolsz.
-Figyelj a helyesírásra, mert ezt a hozzászólásodat sem tudtam értelmezni. Nem hagytad félbe véletlenül?
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2015
(#) tranyo22 hozzászólása Márc 28, 2015 /
 
Nagyon köszi elektroncso
(#) Moderátor hozzászólása tranyo22 hozzászólására (») Márc 28, 2015
 
Az hogy friss a regisztrációd, nem jogosít fel a szabályzat benem tartására.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2015
(#) Gafly hozzászólása Ápr 6, 2015 /
 
Szerintetek ennek melyik az alja és melyik a teteje?
Azaz az a búrának alul, vagy felül kellene lennie hivatalosan?

IMG_1145.JPG
    
(#) mikrokapcsolo válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 6, 2015 /
 
Nálunk hasonló van, és felfelé van az üveg része. De ezen a képen is látszik, hogy az üvegbúra fölött van az eresz alja, valamint, a tartószerkezete is arról a felülről porosabb.
Következő: »»   403 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem