Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   312 / 315
(#) proli007 válasza tibistor hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Nekem miért ne tetszene bármit mondasz.
A névleges kapacitás az, amit a gyártó ráír. Persze ha nem egy kókler és definiálja, hogyan mérte.
De minden esetben csak összehasonlítási alapot jelent. Mert a használat közben sem egy fix árammal sütöd ki az akksit.
Amúgy túl igényes vagy. Mi az a mai társadalomban ahol korrekt eredményeket adnak közre.
(#) furko válasza tibistor hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Én Gipsz Jakabnak hinnék!
(#) tibistor válasza img hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Kösz a választ.
Most már tudom, mi a C. Proli007 válaszából, ez a névleges kapacitás.
De mi az 1C? Miért 1, és van-e 2C, 3C, stb. ?
A másik. A referenciát mihez képest kell értelmezni?
(#) tibistor válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Kösz!
Az első bekezdésedben írtakat elfogadom, a második bekezdésben írtakkal egyetértek.
Kösz a türelmedet, tisztellek, Tibor
(#) tibistor válasza furko hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Bocs Bakmannek. Fiktív személyt gondoltam írni, természetesen nem a regisztrált nevére hivatkoztam!
(#) furko válasza tibistor hozzászólására (») Márc 27, 2024 /
 
Poénnak szántam, szerintem nem ez az igazi neve.
(#) proli007 válasza tibistor hozzászólására (») Márc 27, 2024 / 1
 
Ha a C pld. 2,9Ah, akkor az 1C azt jelenti, hogy ha az akksit 2,9A-al terheljük, akkor ezt 1 órán keresztül biztosítja. Ha 3C a terhelés, akkor a 8,7A-al terhelve 1/3-ad óráig fogja ezt biztosítani.
Persze nem fogja addig, mert mint írtuk, ha nő a terhelőáram csökken a kivehető kapacitás.
És a megadott névleges C értéke nem a "C nagyságú" terhelésre vonatkozik, hanem esetleg C/10 vagy C/20 terhelésre. (Ami kedvezőbb értéket ad a gyártónak.)
Itt tanulmányozhatod.
(#) tibistor válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2024 2 /
 
Köszönöm, el fogom olvasni a linkelt tanulmányt.
De hadd reagáljak egy előző megjegyzésedre, miszerint miért nem olvastam utána a vonatkozó témának.
Tegyük fel, hogy próbáltam tájékozódni, után olvasni a témának, de nem találtam meg amit akartam, vagy éppen nem volt éléggé érthető.
Ilyenkor nem célszerű-e, hogy olyan szakmai fórumon érdeklődik az illető, aminek egyébként is nagyon-nagyon régóta tagja, még ha kevésbé aktív is, mint mások.
Az meg 100%-ig biztos, hogy nem lenne ennyire aktív, népszerű és terjedelmes ez a fórum, ha csupa magasan kvalifikált szakember beszélgetne egymással. Mert mi történne, ha mindenki mindent tud, akkor legfeljebb egymást "fényeznék", de szakmailag nem tudnának egymással mit kezdeni.
Tehát attól ilyen ez a fórum, hogy vannak kevésbé "nagytudásúak", és szerencsére valódi tudásúak, akik szívesen adnak tanácsot másoknak. Pont olyanoknak, mint én, aki ha sokkal időigényesebben utána olvasna, keresgélne máshonnan is megkaphatná a választ.
Hát miért kell a magamfajtáknak azt javasolni, hogy menjenek más éghajlatra tájékozódni?
Bocs, ha idegesítő vagyok.
Ezennel befejezem ezt e témát.
Köszönöm mindenkinek, aki segített tisztán látni!
Üdv!
(#) Suba53 válasza tibistor hozzászólására (») Márc 27, 2024 / 2
 
Kicsit túl érzékenynek tetszik lenni, de nem ártana korrektül értelmezni Proli írását.

Nem azt írta, hogy olvass utána mindenhol, és ne itt rontsd a levegőt !!!!!

Hanem belinkelte azt az írását, amivel neked akart segíteni, és amit szerinte nem olvastál el tüzetesen, helyesen értelmezve az írottakat.
(#) proli007 válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 27, 2024 / 2
 
Pontosan..
(#) 444Tibi válasza tibistor hozzászólására (») Márc 28, 2024 / 1
 
A gyári adatlap alapján kell mérni.
ha az 0,5C-t adott meg referenciának akkor annyival, ha 1C 0,1C akkor annyival. Ha 3-4,2V között akkor így, ha megengedi a 2,5-4,25 voltot akkor így.
Az más kérdés hogy a hamisított celláknak ilyenje nincs hogy hiteles adatlap.

Jellemzően minél nagyobb Ah, mAh egy adott méretű cella, annál kisebb a terhelőárama.
Ezért van hogy egy szerszámgép akku 2500mAh egy kisáramú felhaszálású cellára meg 3400mAh-t adnak meg.
Ez minden akkura igaz egyébként.

Nemrég teszteltem a házi inverteremet, 24V/230V szinusz.
2 darab akku, egy 12V/90Ah PB és egy 12V/50Ah lifepo.
32A terheléssel a PB 52 perc alatt halt meg, az ugye 0,3C. terhelés és 30% kapacitást adott.
A majdnem fele kapacitású lifepo beesett 12,4 voltra és ezt atomstabilan tartotta 52 percig, a sokkal nagyobb PB meg ekkorra 11V lett. Ez igen durva eltérés terhelhetőségbe a lifepo javára. Egyébként hasonló a liion kémia is csak az lassan esik, a lifepo meg viszonylag egyenes platót tart sokáig és utána nem esik hanem zuhan.

Ha a PB akkut sokkal kisebb, 0,1C vagy alatta terheltem volna, meglett volna a normál kapacitása.
Vagyis ugyanaz az akku lehet 90 és 30Ah kapacitású is, a használati körülményektől függően.

Kb érthetően próbáltam leírni.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2024
(#) tothgyula hozzászólása Ápr 1, 2024 /
 
Gombakku vagy elem?
Van egy 5,1V-os lézer minizseblámpám(1996-os).MAX:<1mW.3db gombakku(typ:LR44 Matsushima) van benne.1,7V-ot mérek darabonként.Az a kérdésem,hogy tölthető-e?Egyébként halványan világít kék fénnyel.Köszönöm.
(#) vargaf válasza tothgyula hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Nem. Az LR44 nem akkumulátor, hanem egyszer használatos elem.
(#) tothgyula válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) vision61 válasza tothgyula hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Idézet:
„1,7V-ot mérek darabonként.”

Ez nem elírás? Ennyit még egy új LR44-es elemen sem mérsz.
(#) Skori válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Dehogynem: kellően ócska műszerrel akár mégtöbbet is
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2024
(#) formasu hozzászólása Ápr 2, 2024 /
 
Sziasztok!
Sajnos ebben a következő kérdésben nincs kellő ismeretem...
Van-e valami előírás, javaslat, hogy egy BMS-t hogyan, azaz milyen sorrendben kell bekötni az akkura? Értem ez alatt, hogy az akkupakk mely pontjait, milyen sorrendben "illik-kell" a BMS-re kötni? Tehát, van egy 5S BMS, és a lehetséges 6 vezetéket milyen sorrendbe kell a BMS megfelelő pontjaira forrasztani?
(#) Suba53 válasza formasu hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Általában a BMS panelon jelezve vannak a szintek, cella feszültség szerint.
5 cella esetén ez rendre 0V, ~4V, ~8V, ~12V, ~16V, és 20V. Ez pont 6 bekötési pont.
Értelem szerűen a 4V az első cella pozitív pólusa, ami a második cella negatív pólusa is egyben.
És így tovább. Remélem nem kell mindet szájba rágni.

Ezen a képen másként jelölik, de egyértelmű.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2024

5S-BMS.jpg
    
(#) formasu válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Ha figyelmesen elolvastad, nem ez volt a kérdésem... Bocs.
Ezzel amit áleírtál, én is tisztában vagyok. A kérdés arra vonatkozott, hogy érdekes-e a sorrend, hogy mit kell, melyik pontokat kell az akku 6 pontjából, kivezetéséről először bekötni, és így tovább, vagy ennek nincs-e jelentősége?
(#) sdrlab válasza formasu hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Jobbik esetben talán nem okoz gondot a véletlenszerű bekötés..., de én biztosan az akkupak negatívját forrasztanám be először, majd a legpozitívabb ágat, s ezek után a köztes potenciálokat! Így a vezérlő elektronika biztosan rendesen megkapja a feszültséget, és egyik bemeneten sem alakulhat ki magasabb, mint a táplábain...
(#) Suba53 válasza formasu hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Arra gondolsz, hogy ha nem a megfelelő sorrendben kötöd össze, akkor a BMS valamelyik alkatrésze károsodhat?
Gondolom amikor összeforrasztod a BMS-t az akku pakkal, akkor nincs rajta sem terhelés, sem töltés. Én a logikus sorrendben forrasztanám fel, 0V-4V-8V-12V-16V-20V.

Nagyon sokféle BMS kapcsolás létezik, ismerni kellene a konkrét darab elvi rajzát, hogy egyáltalán el lehessen gondolkozni rajta.
(#) sdrlab válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Töltés/terhelés az nincs, de potenciál attól még van!
(#) uniman válasza formasu hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Szia! Nekem csatlakozós van, kb. ilyen...ennek a bekötési sorrendje is érdekes lehetne.
(#) Suba53 válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Ez logikusnak tűnik.
(#) formasu válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 3, 2024 /
 
Én is így, ilyen sorrendben forrasztottam, mint leírtad. Ami feltűnt, hogy amikor az első cellát forrasztottam, tehát a második vezetéket, akkor egy kis szikra volt hallható, és kigyulladt mellette a kis LED is. (Itt mindegyik akkuhoz tartozik a forr. pont mellett egy LED is) Utána, vagy amikor a következő cellát forrasztottam, kialudt a LED. Ezek után már nem gyulladtak fel a többiek. Mind a hat vezeték beforrasztása után ráforrasztottam a kimenetet, és a töltő vezetéket is. Rátéve a fúróra működik, utána próbáltam tölteni, és az is megy. Amikor elérték az akkuk a 4.2-4.3 Voltot, sorra gyulladtak ki a LED -ek, kivéve az elsőt, ahol a kis szikrát tapasztaltam. Ezért kérdeztem, hogy esetleg valamit hibázhattam?
Balanszos az 5S BMS- 100 Amperes. Az akkuk pozitívja közös töltésnél és fogyasztásnál, de a negatív (töltésnél és fogyasztásnál) a BMS külön pontjára megy.
(#) formasu válasza formasu hozzászólására (») Ápr 3, 2024 /
 
Ez a BMS.

5S BMS.jpg
    
(#) sdrlab válasza formasu hozzászólására (») Ápr 3, 2024 / 1
 
Ha a vezérlő IC nem kap rendes tápot, mert pl csak 1 cella kerül bekötésre, akkor csak ajóisten a megmondója, milyen vezérlést kapnak a tranzisztorok?!! Tehát mindenképpen célszerű a teljes pack feszültségével kezdeni...
Az már alapban nem túl jó jel, ha szikrázott, mert nagy kondi nincs rajta, így annak töltődése nem okozhatta. Talán túl volt töltve a cella, és a balanszer áramköre bekapcsolt. Mondjuk, szikrának akkor sem kellene lennie...
(#) formasu válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 3, 2024 /
 
Ez inkább hallható kis szikra volt, amikor oda érintettem az első cella vezetékét...
(#) formasu válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Most már én is arra gondolok, hogy úgy lenne helyes sorrend, ahogyan leírtad. Tehát az akku + és a -, és utána a többi. Keresek, de nem találok erre a sorrendre előírást sehol...
Ma még próbálgatom tölteni és kisütni, hogy egyáltalán felgyullad-e valamikor is az első akku LED-je. Eddig "csak" az volt a szembetűnő, hogy töltéskor, amikor elérték a 4.2-4,3 Voltot az aksik, az első akkunál lévő LED nem kezdett világítani, míg a többi igen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
(#) sdrlab válasza formasu hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Én sem láttam erre való utalást sehol..., de áramkörileg ez indokolt. Legalábbis jobban, mint a többi verzió...
Következő: »»   312 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem