Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD probléma
 
Témaindító: Szergely, idő: Júl 6, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 16
(#) speccy válasza gerry hozzászólására (») Jan 20, 2009 /
 
Fú, köszönöm szépen. AZ első nekem is meg volt, de abból csak a lábkiosztásra jöttem rá. Viszont a második nagyon jó, én csak láttam egy oldalo, de ott fizetni kellet volna érte... Köszönöm szépen!
(#) vzoole hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Hali

Kéne egy kis segítség HD44780 kompatibilis 4 bites mód megértéséhez.

Igaz prociból (AVR) kapcsolgatom, de mintha "manuálisan" csinálnám, azaz a port kimeneteket álligatom be.

Elsőként így csináltam:
(D7-D6-D5-D4)

//Bekapcsolom a 4 bites módot
parancs mód
0010 - enable
0000 - enable

//Beállítom 4 bites mód, 2 soros kijelzés
parancs mód
0010 - enable
1000 - enable

//Kijelzőt bekapcsolom
parancs mód
0000 - enable
1111 - enable

//Kijelzőt törlök
parancs mód
0000 - enable
0001 - enable

//Beírok A betűt
karakter mód
0100 - enable
0001 - enable


Így megy ha már van rajta feszültség, és resetelem a procit.
De amikor rákapcsolom a tápot nem indul el.

Próbáltam várni 1 másodpercet táp után, és úgy kiadni a parancsokat, de nem lett jó.

Vagy próbáltam amit a cikkben is javasolnak, hogy adjam ki előtte 3x a 8bites mód parancsát, de így se ment:

parancs mód
0011 - enable
0011 - enable
0011 - enable

Remélem érthető.

Mit nem csinálok jól?

Köszi
Zoli


(#) feki00 válasza vzoole hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Hagyjál szüneteket az egyes utasítások között. Én minden írás után 1ms-t hagyok.
A bevitt adatok hasonlóak nálam is, azzal nincs gond szerintem.
(#) vzoole válasza feki00 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Habár nem írtam, de minden "enable" után van 1ms delay.
(#) feki00 válasza vzoole hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Lemértem a dolgot hogy itt hogy zajlik, Mellékelem az analízist meg a progit amivel meg tudod nézni a dolgokat. Meg egy képet hogy nagyjából mi micsoda és akkor nem kell leírnom.

Ha kattintasz a logikai jeleknél akkor letesz egy jelölést, így mutatja a kurzor és a jelölés közi időt, így meg tudod nézni hogy a jelek közt mennyi idő van.

A működő progi kb így néz ki:
parancsmód
0011 //
0011
0011
0010
0010 //4bit
1000 //2sor
0000 //
1100 //bekapcs
0000 //
0110 //karakterbevitel után ugrik a következőre
0000 //
0001 //törlés
adatmód
felsőnibble
alsónibble
...

Értelemszerűen írás van minden nibble után.
A kontraszt be van állítva?

(#) vzoole válasza feki00 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Köszönöm!

Így már jó lett.

Habár vacakolt eleinte így is, de csak mindenhova belekkett tennem egy kis szünetet.
Főleg parancs/karakter mód váltáskor kell több szünet.
(#) feki00 válasza vzoole hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Örülök hogy sikerült.
Kellemes szerelést
(#) szilva válasza vzoole hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Talán érdemes nem hasraütésszerűen megoldani ezt a problémát, mert akkor lehet, hogy olyan megoldást ütsz össze, ami a jelenlegi kijelződdel megy, egy másikkal meg nem fog. Javasolnám, hogy nézd meg a HD44780 gyári doksiját, mind a 8, mind a 4 bites üzemmódra történő inicializálás folyamatábrában, időzítésekkel van felvázolva.

Az alábbi pdf-ben 45. és 46. oldal:

Bővebben: Link
(#) vzoole válasza szilva hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Köszi

Átnéztem, így már világos miért indult nehezen.

Persze majd ha valóban akarok használni LCD-t akkor letöltök hozzá egy driver-t.

Most csak kipróbálni, működését megérteni csináltam ezt a kis tesztprogramot.
(#) cassis hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
aki az LCD vel kísérletezgetni akar, az kattitson ide:

LCD simulator

Jó szórakozást!

(#) Mate12345 válasza (») Ápr 9, 2009 /
 
Mégis van probléma. Hogyan kell a kontrasztot beállítani? Bármit csinálok, vagy minden sötét, vagy világos. Mintha bináris lenne. Pedig ott a trimer...

Ha a testre kapcsolom, teljesen sötét. Ha pedig csak 1.5 V-tot rakok rá (5 V a táp) akkor már világos. Mit kell csinálni, hogy normális legyen?
(#) Mate12345 hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
[TÖRÖLVE....]
(#) Pulyka válasza Mate12345 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Szia

LCD panelból sok féle van :S

Melyikre gondolsz?
Van telefonban,monitorban(LCD-s) stb stb

Nem hiszem,hogy a "jobban" hozzáértők tudni fogják :S
(#) vzoole hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
HD44780 LCD kijelzőn hogy lehet ékezetes karaktereket megjeleníteni?

Külön létre kell hozni?
Vagy tudja az LCD, mert az adatlapján látok egy másik kódtáblát is?
(#) Mate12345 válasza Pulyka hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Törölve lett az eredeti téma és át lett ide helyezve. Az első kommentben volt a típus, de azt én töröltem ki. Bocs.
Szóval egy 16*2 soros alfanumerikus kijelzőről van szó.

Ezeket a cikkeket használtam. Már minden megy, csak a kontrasztot nem tudom állítani normálisan.
(#) pipi válasza vzoole hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
a másik kódtábla másik betűjeles 44780-ra vonatkozik valószinűleg, próbáld meg kiiratni a karaktereket, meglátod mit tud, a hiányzó ékezeteseket a user char-ral tudod letolteni a 0..7 karakterhelyekre
(#) pipi válasza Mate12345 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
a kontrasztot potméterrel kell tesztelni, utána használhatsz fix ellenállást helyette, bár van olyan kijelző ahol földre kötve normális. amig normálisan fel nem progizod a kijelzőt addig max fekete kockákat látsz (általában) az első sorban végig
(#) MPi-c válasza pipi hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Vegyél egy 10k-s potit. Az egyik végét a tápra a másikat a földre kösd, a közepső menjen az LCD 3-as kivezetésére.
(#) mnorb hozzászólása Ápr 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Fujitsu SCALEOVIEW C17-3 monitorról lenne szó . Még személyesen nem találkoztam vele ezért is kérdeznék rá a dologra. Külső tápos a monitor. A jelenlegi tulajdonos azt a hibaleírást adta róla hogy idézem" Van mikor 5 percig van mikor fél napig is működik, a tápegység hangosan zizeg mikor kikapcsol csak úgy lehet bekapcsolni hogy a tápegység csatlakozót kihúzom a konnektorból másképpen nem indul el"
Eddig csak képcsöves monitorokhoz volt szerencsém ezért nem nagyon tudom hogy a nyaka véres e vagy csak az ujja vége...
Kecsegetető árba van azért is gondolkoztam el rajta.
Tápom van ha csak az a gáz vele.
Esetleg lenne vmi ötletetek tanácsotok?
Előre is köszi !
(#) patexati válasza mnorb hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
Valószínű a tápot át kell kondizni ez okoz általában ilyen hibát. Tüskés a tápfesz és ezt nem szereti a monitor elektronikája.
(#) mnorb válasza patexati hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
Köszi szépen a gyors választ hát akkor beleugrok a dologba. Másik monitort akartam venni csak közbejött vmi egy jó barátomnak és kölcsön kellet adni a pénzt és most csak erre telik
A kondicsere meg biztos nem fog gondot okozni
(#) pipi válasza mnorb hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
ha van lehetőséged, próbáld ki a saját tápoddal is
(#) mnorb válasza pipi hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
van egy laptop tápom azzal fogom kipróbálni a másikat hozzá sem kötöm ameddig nem csináltam meg
Remélem télleg nem lesz vele gond nem szeretnék befürödni a dologgal
(#) delaney hozzászólása Ápr 11, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy Bluesky FS26H típusú lcd tv-m, néha működik, néha nem...
Mikor megunja, a következő hibaüzenetet írja ki:
Sync nem érzékelhető
Tudna esetleg valaki segíteni, hogy ez mit takar?
Egyébként most épp üzemel...
A segítséget előre is köszönöm!
(#) trudnai válasza delaney hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Sracok, ez a topic ez a topic barmely meglepo nem LCD TV-kkel es nem is LCD monitorokkal foglalkozik, hanem, hogy LCD kijelzoket hogyan lehet meghajtani, vezerelni pl mikrokontrollerekkel. Nyugodtan inditsatok LCD monitor / LCD TV topicot, nem kellene az eredeti temat elteriteni.
(#) Kónya001 hozzászólása Ápr 14, 2010 /
 
Sziasztok !
Olyan kérdésem lenne hogy a napokban elkezdtem egy 2x16 karakteres lcd-t programozni amiben HD44780 chip van . Egy atmega16-tal van összekötve helyesen!!! az biztos ! Az a gondom inicializálom a kijelzőt ahogy illik és egy 'A' betűt szeretnék kiírni rá és léptetni tovább a kövi karakterre, de mindig az 'A' ascii-je előtti karaktert írja be és mindig 2töt ugrik a karaktertáblázatban pedig csak egyet léptetek program szerint és 2 szer ír ki minden betűt is . Esetleg lehetséges hogy tönkretettem a kijelzőt valami úton módon vagy esetleg a programomban az időzítések a rosszak ? Előre is köszi a segítséget mellékelem a .c forráskódot ha valaki komolyabban utána szeretne nézni a dolgoknak .
(#) szilva válasza Kónya001 hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
A kódból úgy látom, hogy 8 bites módban hajtod meg a kijelzőt. A leírt hibajelenség utalhat a DB0 nem megfelelő működésére, ami lehet elektromos elkötés, zárlat, szakadás eredménye, illetve lehet, hogy az a bit már a mikrokontrollerből nem megy ki helyesen. Ellenőrizted a mikrokontrollerből kijövő összes adatbit működését valamilyen módszerrel?

Ezen kívül kicsit fura a programban, hogy egyes függvények végén úgy lépsz ki, hogy az EN-t nem húzod alacsonyba. Lehet, hogy nem okoz gondot, de szerintem nem jó gyakorlat.
(#) Kónya001 válasza szilva hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
köszönöm válaszod jövő héten akkor utánanézek , megprobálom valemelyik másik portról meghajtani plusz a enable -t visszahúzni 0ra
(#) Mate12345 hozzászólása Ápr 17, 2010 /
 
Sziasztok!
Írtam egy LCD-vezérlőt 2x16 soros kijelzőre, ami négy biten működteti a modult.

Át akartam alakítani 2x8-asra (látszólag 1x16-os, de valójában 2x8-asként viselkedik) és nem megy.
A problémámról részletesebben:

Az inicializálás megy. A parancsokat elfogadja. Tudom változtatni a kurzort, jobbra és balra tolni, "sort" váltani, de a karaktereket nem hajlandó megjeleníteni. Ha karaktert küldök neki, egyszerűen megismétli az utoljára küldött parancsot, kódoktól függetlenül. A 2x8-asom és a 2x16-osom kompatibilis (az adatlap szerint), minden részletre ügyeltem.
A 2x16-osom gond nélkül megy.

Van valami ötletetek, hogy mi okozhat ilyen hibát?
Nekem már nincs.

Állítgattam az időzítést, meg mindent. A parancs és a karakterküldő utasítás nem különbözik, azt leszámítva, hogy milyen bitet küld az RS-lábra.
Azt is tételezzük fel, hogy az LCD-modul jó, mert külön próbapanelen (igaz, hogy 8 bites vezérlésen) kézzel állítgatva fogadta a karaktereket is.

Találkoztatok már ilyennel?
(#) Mate12345 válasza Mate12345 hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
írok példát is:

Ha azt mondom, hogy:
  1. movlw           b'00010100'
  2.   call          SendOrd
  3.  
  4.   movlw         b'01000010'
  5.   call          SendChar  
  6.   goto          $


akkor kettőt ugrik a kurzor.

Ha a parancsok sorrendjét megcserélem, akkor csak egyet. (Az ezt megelőző parancs a kurzort változtatta villogóvá. Azt ismételgetheti)
Következő: »»   8 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem