Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   325 / 840
(#) Tonybacsi válasza blackdog hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Egy sima zümmer is jó lehet, a hangerő meg talán nem is annyira fontos, mint inkább az hogy szóljon. mint a kézi műszerekben ahogy szokott sípolni dióda vizsgálatnál. A megszólalási határ meg a kapcsolás felépítésétől függ, ezt ki kell kísérletezni.
(#) blackdog válasza Tonybacsi hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Igen most az optimalizálással kísérletezek mert vagy nem szólal meg időben vagy túl korán vagy későn, de iszonyatos hangerővel.
(#) Tonybacsi válasza blackdog hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Érdekes lehet!
Próbáld meg a komparátor részét megépíteni ( fél LM324) a rajznak, amit azután tetszőlegesen beépithetsz a tápod megfelelő helyére. A komparálási küszöb széles tartományban állítható, a két 100k nem terhel be jelentősen sehova, és az IC kimenetén vagy 0 vagy táp közeli fesz. jelenik meg. (a piezót meg tedd szivacsba
)
(#) Tonybacsi hozzászólása Feb 14, 2011 /
 
Ja, most nézem a rajzról kimaradt az LM324 tápját szűrő 100n kondi, viszont a nyákon már szerepel. Elnézést kérek!
(#) waterbird hozzászólása Feb 14, 2011 /
 
Sziasztok!
Felteszem újra a kérdésemet, hátha valakinek már van valami ötlete.
Megcsináltam az Attila86 által tervezett tápot. Működik és szabályoz, de a kimenő feszültséget nem hajlandó kijelezni, csak 00.0 van. Áram mérésnél megy rendesen. Mi lehet a probléma?
Köszi előre is a segítséget.
(#) Attila86 válasza waterbird hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Szia!

Idézz elő feszültség-generátoros üzemmódot!
Ekkor az R28 és R29 egymással nem közös lábain mérhető a kimeneti feszültség? Az R29-en ennek kb a századát kell mérned (R29=10k esetén), ez megvan? Ha igen, ugyan ez a feszültség mérhető a K2-es kapcsoló 3-as kivezetésén? Amikor feszmérésre kapcsolod a kijelzőt, ugyan ez van a kapcsoló 2-es kivezetésén is?
(#) subi válasza Tonybacsi hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Szia Tonybacsi!
Tettszik a tápod. És valahol írod, hogy a nyák rajz is elérhető. Sajnos nem találtam meg. Közzétennéd?
Köszi
Üdv.
Subi
(#) Tonybacsi válasza subi hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Szia Subi!
Köszönöm és örülök hogy tetszik a táp .
Valóban írtam nyákról, de csak a komparátoros hang-fény visszajelzőről készült (ez látható is). Lehet ha nagy lesz az érdeklődés csinálok egy univerzális nyákot.
(#) (Felhasználó 56240) válasza Doncso hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Szia
Igazad van nem írtam konkrétumot
A PC ATX táp át van alakítva, úgy hogy a -12V ágon ne legyen korlát
A 800mA helyet most 3A vehető le róla
De nekem 2A-nál nem nagyon kel több
Ha jól rajzoltam, akkor így néz ki a táp vége most
Azt hiszem le írtam mindent

Idézet:
„Sziasztok
Kérdésem lenne hozzátok
A LM324-el v2.7.1 labortápot szeretném meg hajtani PC ATX táppal.
Mit kel meg változtatnom a kapcsolásban?
A diódák gondolom Schottky legyenek mind de, a kondikat nem tudom
Remélem meg oldható”

PC táp.jpg
    
(#) pilotitalia hozzászólása Feb 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Előre is elnézést ha rossz helyre írtam a kérdésemet,de ezt találtam a legmegfelelőbb helynek!
Következő lenne a kérdésem,szeretném megépíteni Attila86 által publikált kapcsolóüzemű előszabályzós tápegységet,melynek az alkatrész listájában szerepel egy Porvasgyűrű (AL=64,5 33mm-es) illetve egy Ferritgyűrű ami Sárga színű.Kérdésem az lenne,hogy ezeket hol tudnám beszerezni illetve megrendelni mert sajnos nem tudok az alkatrészek után személyesen elmenni mert kerekesszékes vagyok és sajnos nem megoldott a közlekedésem.Ezért szeretném az alkatrészeket megrendelni mivel ez a járható út számomra.Illetve ha valakinek van felesleges alkatrésze a tápegységhez főleg porvas meg ferritgyűrű akkor azt szívesen átveszem.Minden segítséget előre is köszönök!
(#) tibibalogh520 válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!
A rajzon látható két belső diódára mi szükség van?
(#) Attila86 válasza pilotitalia hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!

A kimeneti folytótekercsnek gyakorlatilag szinte bármilyen gyűrű megfelel. Én PC tápból bontottam azt a sárga színűt amit felhasználtam. Az előszabályozó 100uH-s induktivitásához már nem ennyire egyszerű gyűrűt találni. Nem tudok róla hogy kapni lehetne pont ilyet boltban. Viszont az SMPS labortáp III nevű, soha el nem készült tápomban ugyan erre a célra E42-es csévét használtam, ami viszont a Lomexben bármikor beszerezhető. Ez viszont fizikailag jóval nagyobb méretű és ezért a panelra esztétikusan nem nagyon lehet beültetni (ettől még tökéletesen működik persze!).
(#) pilotitalia válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat,csévetestem azt hiszem nekem is van talán valahol már csak azt kell megtekernem.Annyi lenne még a kérdésem,hogy van valamilyen adat hogy milyen húzalból tekerjem meg a 100uH tekercset és kb hány menet kell hogy legyen?Előre is köszi a segitséget!
(#) waterbird válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!
Nem tudom, hogyan idézzek elő feszültség-generátoros üzemmódot, de az R29-et kicseréltem 10k-ra. Beállított 15 volt kimenő feszültségnél a k2 2. lábán 0.15 volt mérhető és ez el is jut az ic bemenetére. Ha az áramerősség potmétert letekerem, hogy világítson az áramgenerátor led akkor ki ír valamilyen számot. Ha növelem a feszültséget akkor csökken az érték.
(#) Attila86 válasza waterbird hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!

Ha azokra a kérdésekre válaszolsz amelyeket feltettem, akkor tudok csak segíteni.
(#) Attila86 válasza pilotitalia hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Az induktivitásról minden lényeges dolgot leírtam az oldalamon:
Idézet:
„Az L1-es induktivitást nekünk kell elkészítenünk. Ennek a tekercsnek olyan vezetékből kell készülnie, ami elbírja a maximális névleges áramot (7A vagy 10A), illetve olyan (porvas) magból, ami a maximális névleges áramnál sem megy telítésbe. Ezek mellett persze a tekercsnek kb. 100uH-nek kell lennie.”

Gondolom azt várod tőlem hogy mondjak menetszámot meg huzalvastagságot. Ezt nem fogom és nem is tudom megmondani, mert ez a csévétől függ. A cséve adatainak ismeretében kiszámolható vagy megmérhető (kikísérletezhető) a szükséges menetszám.
(#) pilotitalia válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Köszönöm a választ,valóban leírtad csak figyelmetlenségből átsiklottam rajta,Köszönöm válaszodat!
(#) (Felhasználó 56240) válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia
A diódák a PC ATX tápon voltak és csak a -12V ágon cseréltem ki a diódákat nagyobbra
De azóta eszembe jutott hogy ez már puferolt tápfesz így nagyobb feszültséget kel kicsikarnom belőle úgy kb. 32V
De a labortáp kapcsolásban nem tudom, hogy mit változtassak, meg hogy használható legyen kapcsi táphoz
(#) pilotitalia válasza pilotitalia hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Ilyen tekercs is jó lenne az Attila86 féle kapcsolóüzemű előszabályzós tápjába természetesen megfelelő áramerősségű, nem konkrétan az mint ami a képen szerepel mert az csak 5A-ig jó! Bővebben: Link
(#) waterbird válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!
Hogyan idézzek elő feszültség-generátoros üzemmódot?
Az R28 és R29 nem közös lábán mérhető a kimenő feszültség. R29-en a kimenő feszültség századát lehet mérni, ez megjelenik a k2-es kapcsoló 3-as és 2-es lábán is.
(#) zozz12 hozzászólása Feb 15, 2011 /
 
Üdv!
Érdeklődnék, hogy az Alkotó féle, 50V 5A -es "tuning táphoz" mekkora hűtőborda ajánlott! (4db 2N3055, BD244, 10A -es egyenirányító, kell még valamit hűteni?)


(#) Attila86 válasza waterbird hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(Feszgenerátoros üzem akkor van, ha tekered a feszültséget állító potit és ennek hatására szépen változik a kimeneti feszültség.)
Ha a kapcsoló 2-es lábán is megjelent a kimeneti fesz tizede, akkor onnantól a mérésnek jónak kell lennie ha az áram-mérés jó. Mivel ezt nem mondtad hogy problémás lenne, ezért jónak tekintem az áram-kijelzést.
Akkor viszont nincs ötletem.
Mostmár tudjuk hogy a K2-ig eljut a mérőjelünk, a K2 2-es lábától pedig teljesen ugyan úgy működik áram és feszmérés esetén is a panelmérő rész. Ha az árammérés jó, akkor a feszmérésnek is jónak KELL lennie. De mégse az, szóval sajnos nincs ötletem. :no:
(#) waterbird válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Ha az áram szabályozó potmétert letekerem 0-ra és feszültség kijelzésre van kapcsolva, akkor kiír egy számot ami akár a kimenő feszültség is lehetne, ha be lenne állítva. Ha ilyenkor növelem a kimenő feszültséget a kijelzett szám csökken. Áram mérésnél egyébként működik a kijelzés.
(#) tamitsrob hozzászólása Feb 17, 2011 /
 
Üdv.
Megépítettem EZT a tápegységet de nem működik jól nem jöttem rá mit ronthattam el ezért szeretnék segítséget kérni!
A kimeneti feszültséget 0,1V-8.88V lehet állítani. Az áramkorlát led folyamatosan világít, és 2 Ic langyos.

Az IC romlott el? mi lehet a baja? (a tápfesz ~24V-OS TOROID 200VA-es
(#) edison14 válasza tamitsrob hozzászólására (») Feb 18, 2011 / 1
 
Hali. Nézd meg hogy nincsen e valahol zárlat vagy nincsenek e fordítva alkatrészek. Ellenőrizd a tranzisztorok beültetését. Esetleg ha minden rendben van a nyákon akkor IC csere. Minden alkatrész olyan amilyen a listában meg van adva? Nem helyettesítettél valami? Remélem nem terhelted le valamivel a kimenetet és tettél az áramkörre pár amperrel többet mert akkor elszállhattak a teljesítménytranyóid és a IC a BC181-est beleértve.
(#) tamitsrob válasza edison14 hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Terhelés nélkül teszteltem!
Épp most nézem mit ronthattam el...
(#) raptor159 válasza tamitsrob hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Hello!
nekem is hasonló problémám van ezzel a tápegységgel. Bekötöttem a tápfeszültségek (24V 65VA TOROID), és nekem is világít az áramkorlát led, melegszik a 2 IC, és még az R1-es és R2-es ellenállások. átnéztem rajta mindent és jó lenne egy kis segítség, hogy hol lehet a hiba(zárlatot nem találtam benne).
(#) tamitsrob válasza tamitsrob hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Megnéztem nem találtam zárlatot.
Az alkatrészek elvileg jól vannak berakva.

Ha nincsenek benn az IC-k akkor is kell világítani az áramkorlát lednek?
(#) edison14 válasza tamitsrob hozzászólására (») Feb 18, 2011 / 1
 
Az első dolgod az lesz hogy ellenőrzöd az adatlap alapján a tranzisztorok beültetését. A második hogy készítesz képeket az áramkörről (lehetőleg jó képek legyenek az alkatrész és a réz felőli oldalról az alkatrészek legyenek beültetve még az IC-k is!). Ezek után lehet sorban menni a mérésekkel. Először vedd ki az IC-ket és kapcsolj feszkót a tápra. Mérj feszültséget az egyenirányítás a pufferelés után, és az IC-ken. Ezután helyezd be az IC3-at és az IC1-et. Most az IC1 6-os lábán mérj feszültséget a feszültséget szabályzó potmétert közben tekergesd. A feszültségnek 0 és 11,2V között kell változnia a potenciométer állásától függően. Ha ez megvan akkor be lehet helyezni az IC2-est és annak a 6-os lábán kell mérni a feszültséget miközben a feszültséget szabályzó potenciométert forgatod. Itt a kimeneten 0-33V-ig kellene a feszültségnek változnia. Ha eddig jó akkor lehet ellenőrizni a Q1-es, Q2-es és a 2N3055-ös tranzisztorok bekötését. A nyákot jól mosd át tiszta szesszel hogy lejöjjenek a gyantaszármazékok. Az eredményeket írd le és abból már ki fogjuk tudni szűrni a problémát.
(#) c27 hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Sziasztok.
Az Alkotó féle 2.7.1-es tápot építem a 4 tranyós változatot lassan elkészül végre, de egy olyan kérdésem van hogy 2 tápot hogy lehet sorba illetve párhuzamosan kötni és úgy vezérelni?
Következő: »»   325 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem