Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   494 / 960
(#) Gafly válasza hobitibi hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Kerítés vezérdrót eternit csövön?
Vagy primer oldali fázishasító?

Ugyanakkor, ez hol villanyszerelés?
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2016
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Dec 13, 2016 / 1
 
Az egyes képen az ötödik vezeték a közvilágítási kapcsolószál, ami fázis, ha sötét van. Csak a félreértések elkerülése végett jelzem ezt.
(#) papo69 válasza (Felhasználó 51715) hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Családi ház? Mert ha igen, és megszüntette az összekötést az óra előtt, akkor ellenörzni kell, hogy óra után, jellemzően az elosztótáblában össze van-e kötve.
(#) hobitibi válasza Gafly hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Bocsánatot kérek,hogy meg mertem zavarni a szakmai eszmefuttatásodat.
(#) Gafly válasza hobitibi hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Mielőtt félreértenéd, nem trollkodás volt.
Az első módszert apám használta/készitette a megrendelők nagy megelégedésére.
A másodikról pedig AccessDenied irt szakdolgozatot (amit nagy élvezettel olvastam, és köszönet érte).
(#) hobitibi hozzászólása Dec 13, 2016 /
 
Olvasd vissza a hétfői válaszod,akkor mi,ha nem"trollkodás?Nem mindenki született zseninek.Próbálj meg hasznos tanácsot adni.
(#) Gafly válasza hobitibi hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Arról nem (én) tehetek, hogy eltűnt az a post, amire válaszoltam.
Igy eléggé "el van árvulva" szegény...
(#) ötfelezős válasza kadarist hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Így van.
A szolgáltató hálózatán nem látszik, hogy az a fogyasztók szempontjából TN vagy TT hálózat.
A szolgáltatóban amúgy megmaradtak azok az előírások, amelyek országosan megszűntek, így a saját dolgait nullázza akkor is, ha a hálózat nem minősül TN-nek.

Egyébként, már bocsánat, hogy ide írom, de a moderatúra nem szereti a magukban lógó bejegyzéseket, és igazából Miphee ügyéhez szól (de ő nem szakember), még akár az is lehet, hogy TT hálózaton volt nullázva, hiszen ez a lehetőség már a 70-es évek vége óta fennáll (belső feltételek).
(#) kowi válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 13, 2016 / 1
 
Én senkit nem szoktam győzködni vagy a jelenleg érvényben lévő szabványoknak megfelelően szerelek( Ami sok esetben vésés illetve vezetékcsere) Amire sokan azt mondják lehúzás és hívnak egy kókányt. Ők megússzák "olcsón" Én meg nyugodtan alszok
(#) gyuszo válasza kowi hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Szerencsére nem kellett vésni, elég volt a vezetéket cserélni.( csak a szerelvény dobozoknál , azok ki lettek váltva az új sorolhatóra, javítófesték volt ) Így a végén mindenki boldog volt és én is nyugodtan alszom. .
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) bencikusz hozzászólása Dec 18, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretném ha véleményeznétek a felszerelt dobozt, valamint azt szeretném kérdezni hogy van e valami akadálya annak, hogy ez elé az egész történet elé bekössek egy a mellékletben szereplő 3 fázisú kapcsolót ?

Előre is köszönöm.
B
(#) Gabó válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Kapcsoló az ok.
Fi betápot, hogy kötötted? 1-3-5ös pont a be és 2-4-6os pont a ki? A kmeknél is az 1 a be 2 a ki.
(#) Zsolt 73 válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Szia !

Fordítva kötötted be a FÍ relét , az 1 3 5 7 kapcsokra kösd a betápot ! Az ívoltás miatt nem mindegy hogyan kötöd be ! Inkább hívj egy villanyszerelőt, a 400 V nem hobbi kategória !
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
(#) bencikusz hozzászólása Dec 18, 2016 /
 
Köszönöm szépen a hozzászólást mindkettőtöknek.
Villanyszerelőt nem hívok, mert az ő munkája a mellékletben látható. Természetesen van olyan villanyszerelő aki nem így dolgozik, de nekem nem sikerült olyannal találkoznom.
A FI állását holnap ellenőrzöm, sajnos nem volt egyértelmű a dobozán látható bekötési rajz. Tesztelésre működött (természetesen nem csak a teszt gomb megnyomására) de valóban az ív oltásra nem gondoltam.

mod2.jpg
    
(#) Gabó válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 18, 2016 / 1
 
Én a helyedbe, ezt az elosztót jó messzire elhajítanám. Ezt se ártana felújítani, és szabványoknak megfelelően kivitelezni.
(#) bencikusz válasza Gabó hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Valóban, én is így látom. De a kinyitás utáni sokk, azt mondatta velem, hogy ehhez túl hideg és sötét van. Majd tavasszal. Mivel az elosztó és az óra a házon kívül van, így nem kellemes ilyenkor dolgozni rajta. A nagyobb baj, és kellemetlen dolog, hogy az a furcsa zöld vezeték sok helyen feltűnik a ház különböző kötődobozaiban, különböző feladatokat ellátva. Láttam már fázisként, nulla vezetőként, de védőföldként is. Amikor a ház !!ÚJRAVEZETÉKEZÉSE!! megtörtént, sajnos nem ellenőrizte senki a villanyszerelők munkáját, hozzáértés híján.
(#) Gabó válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Elsőre nekem azok a szürke vezetékek mm fal vezetéknek tűnt, (mert szürke, de a szürke alatt ugye szabványos színezése van) de most ránagyítva nem az. Tipikus esete, a jóvanazúgy kategóriának. Én az ilyen "villanyszerelőt" ki se fizettem volna, és még a nyakába akasztok egy pert is.
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
A szürke lehet fázis. Ennek ellenére az ilyennek én a horonymarót sem adnám a kezébe, nem hogy a csavarhúzót. Gipszet keverni, vésni talán, de hogy hozzányúljon a drótokhoz, az kizárt. Egy baj van, hogy a villany a trehány munkája miatt nem őt üti agyon!
Mondjuk az a fura zöld drót teljesen úgy néz ki, mintha karácsonyfafüzér lett volna valamikor.
(#) bencikusz válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Meglepő, de a zöldnek a keresztmetszete nem karcsú, 1,5mm^2 ha jól emlékszem. Azzal legalább nincs baj, csak azzal hogy miért ezt használta, és hogy miért mindenre ezt használta. Lehet ez volt akciós és gyorsan vett belőle pár 100 métert.
(#) Gabó válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Jaj már nem ismered az ilyen egysejtűeket... Ez volt neki a sufniba, amihez jutányosan jutott hozzá, 3 csirkéért
(#) gyuszo válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Idézet:
„ehhez túl hideg és sötét van. Majd tavasszal. Mivel az elosztó és az óra a házon kívül van”

Nem szükséges ezzel tavaszig várni, ez úgy is zsúfolt, ( már a mérőhely doboza ) ebbe már a FI-relé sem fér bele és ha bővítesz az sem. Be kell vinni a belső térbe az elosztót és ott kényelmesen szerelheted.
Legalább egy 18 modulos elosztótáblát vegyél. Egy ilyen művelet rövid idő alatt megvan.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Gabó-nak igaza van, hogy ki kell cserélni, hiszen 30 éves kismegszakítók vannak benne, de nem oda a mérőhelyhez. Én nem tenném egy légtérbe az elosztótáblát a mérőhellyel.
Az ilyen munka nem évszakfüggő bármikor megtehető.
(#) mraulajos hozzászólása Dec 19, 2016 /
 
Hali!
Mennyire szabályos?
Egymás mellé rakok két 220 as dugaljat. Az egyikben rendes nappali, a másikban különmért vezérelt áram van. Egy fázisú hálózatról van szó.
Két mágneskapcsolóval megvezérlem, hogyha a különmértbe van áram, akkor arról működjön a fogyasztó, ha nincs akkor az állandó nappaliról.
(#) papo69 válasza mraulajos hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Szabálytalan. Vezéreltbe csak fixen szabad fogyasztót kötni. Másrészt az átmeneti állapotban balesetveszélyes.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016
(#) mraulajos válasza papo69 hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Így tudom én is, hogy szabálytalan. Pedig a regisztrált villanyszerelő, ki is építi a különmért dugalljzatot.
(#) gyuszo válasza mraulajos hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
A vezérelt áramkörre csak fix csatlakozás lehet.
A megépített vezérlés pedig így nézhet ki.
Ha két konnektor van, egyikben nappali, másikban vezérelt, hol jön képbe a mágneskapcsoló ?
De konnektorra nem mehet a vezérelt.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016
(#) Ge Lee válasza mraulajos hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Szabályosnak nem szabályos, de itt olvashatsz a dologról hogy mit hogyan érdemes megcsinálni.
(#) Bakman válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Hálózati, váltó feszültségnél nem mindegy? A és B pontot távolítsa el eléggé egymástól. Nem?
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
A FI-relénél minden esetben a Nulla érintkező zár először és bont utoljára ez főleg 3 fázisú 4 pólusúnál lényeges, de a 2 pólusú is így működik. Erre gondoltál ?
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Nem, ezt tudom. Arra gondoltam, hogy az alsó vagy a felső fele a "bemenet". Mi különbség van az ívoltás szempontjából?
Következő: »»   494 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem