Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   493 / 962
(#) gyuszo válasza alienco hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Inkább alakíts ki egy vastagabb védővezetőt és kösd össze a földelőszondával. Ha a bojler bekötésnél valami gond van, megszakad a kapcsolat, megrázó élményben lesz részed. Ezzel nem jó játszani. Legalább 6 mm2 legyen a zöld-sárga vezeték.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2016
(#) Kovidivi válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Sziasztok!
Mit gondoltok arról, ha egy ideiglenes áramvételi hely, mint ez: Bővebben: Link földelését nem külön levert, ideiglenes földelőszondához, hanem a már kiépült villámvédelemhez kötik?
(#) alienco válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Köszönöm az ábrákat, végre megértettem az EPH lényegét. A házi elosztó PE pontjáig a falban védőcsőben ki tudnék húzni külön a kádnak egy 2,5mm2-es kábelt. Az nem lenne elég? Miért kell minimum 6mm2-es? A házi elosztó után nincs sehol 2,5mm2-től nagyobb keresztmetszet, sőt, a bojler azt hiszem, 1,5mm2-el működik. A ház önálló.
(#) mikado válasza alienco hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Csak az EPH gerincnek kell min. 6-osnak lennie, a leágazások lehetnek 2,5-es is.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Villámvédelem és földelés két külön kategória.
(#) hegman válasza alienco hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Ha végig védőcsőben megy akkor lehet 2,5mm2 és 60364 alapján a jelenlegi hálózat védővezetőjét is fel lehet használni ha réz és legalább 2,5mm2 keresztmetszetű, és arról leágaztatni!

Most tudom sokan felhördülnek.
De tény, hogy a MSZ HD 60364-5-54:2012 értelmezhető így és megengedi ezt.
Konkrétan voltam nemrég olyan fejtágítón ahol ez a kérdés elhangzott és a fenti válasz volt rá, olyan személy szájából aki érintésvédelmi felülvizsgálókat oktat és képez.


Bővebben: Link
(#) Kovidivi válasza Bakman hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Azt tudom. Egészen a felettem levő hozzászólásban levő képig azt gondoltam, hogy külön földelést van a villám- és életvédelemnek, de a rajzon egybe vannak kötve. Eddig teljesen butaságnak tartottam a kettőt összekötni, de a rajz most kételyeket vetett fel bennem. Csak szeretném tudni, hogy mi a szabvány/szabály.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Bocsánat a beleokoskodásért, de a rajzon a "villámvédelem" szerintem a túlfeszültség levezető PEN kapcsára megy, csak aki az ábrát készítette félreérthetően írta oda. Ugyanis a túlfeszültség levezetőt oda kell bekötni, minimum 10mm2 vezetővel.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2016
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Így már kicsit más a leányzó fekvése...
(#) ötfelezős válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Fel lehet használni a villámvédelmi földelést.
Idézek a villámvédelmi felülvizsgálói jegyzetből:
A villámvédelmi földelő érintésvédelmi, technológiai célra is felhasználható, és a közös földelő kialakítása villámvédelmi szempontból előnyös is.
(#) ötfelezős válasza hegman hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
"Ha végig védőcsőben megy akkor lehet 2,5mm2"
Bocs, nem lehet, mert ha az EPH csomópontba csatlakozunk, akkor az a szabvány szerint csak a 6, stb lehet.
"60364 alapján a jelenlegi hálózat védővezetőjét is fel lehet használni ha réz és legalább 2,5mm2 keresztmetszetű, és arról leágaztatni"
Igazából ez a 60364-ben nincs benne. Ez a megszűnt MSZ 172 előírása, amivel ellentétes előírás nincs,tehát alkalmazható. Ez van amúgy leírva a felülvizsgálói jegyzetben is, amit ezek szerint az sem tud, aki a képzést tartotta.
(#) hegman válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Légyszíves nézd meg a belinkelt oldalt, ott középtájt le van írva miért lehet és hogyan.
(#) gyuszo válasza alienco hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
A szabályokat félretéve ( de sajnos ezt sem lehet ) miért akarsz saját magaddal kiszúrni, veszélyeztetni ? Ha a bojlernél is vastagabb vezetéket használsz ( 1,5 mm2 helyett 2,5 mm2 -est), az az anód jobb működését is befolyásolja, ami meghosszabbítja a tartály élettartamát.
(#) Kovidivi válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Köszönöm a felvilágosítást.
(#) alienco válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Épp hogy nem akarok kiszúrni magammal, azért kérdeztem. De ahogy látom, elvileg a meglévő hálózat védővezetőjét is fel lehet használni, ha réz min. 2,5mm2? A bojler kábel átmérőt szívesen cserélném 2,5mm2- átmérőre, ha akkor a kádhoz is mehet. Nem szívesen húznék át egy 6mm2-es kábelt egy kádnak úgy, hogy az egész házban max. 2,5 mm2 van. Vagy ilyen esetben (kádcsere!) kötelezően ki kell építsek EPH-t?
(#) hobitibi hozzászólása Dec 10, 2016 /
 
Sziasztok,fürdőszobába ha fölkapcsolom a villanyt,a szagelszívó ventilátor is elindul,ami nem mindig szükséges.Hogyan tudnám függetleníteni?A kapcsolóba 1 fázis be(1 ki)és 1 0 be(1 0ki).A megoldást szeretném kérni.
(#) VIM válasza hobitibi hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Szia! Valószínű, hogy csak vezetékcsatornával lehet utólagosan kialakítani egy külön kapcsolóval a leválasztást.
(#) hobitibi válasza VIM hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Köszi a választ,megpróbálom előbb csak vezetékkel,ha működik,belerakom csatornába.
(#) gyuszo válasza alienco hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Szerinted kötelező az EPH ?
Bővebben: Link ( 1985 )
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2016
(#) gyuszo válasza alienco hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
De hogy jobban megértsed, itt a védőföldelésre is :
Bővebben: Link ( 1983 .)
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2016
(#) kowi válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Teljes mértékben ez már nem állja meg a helyét. Egy dolog ami biztos a védőföld kötelező és a FI relé sem helyettesíti a földelést.
(#) Marty McFly válasza 444Tibi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Csillagpont eltolódás!
(#) gyuszo válasza kowi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Persze, pont a héten voltam egy helyen, a ház 1977-ben épült, mindenhol 1,5 mm2 alu csak fekete vezeték, a nulla még jelölve sem volt. Az egész házban a védőföldelésnek még a nyomát sem látni.
Azóta lett villanybojler bekötve, mosógép, mikrohullámú sütő. Egészen a múlt hónapig "működött" minden. Na az ilyen tulajt mivel tudod meggyőzni, hiszen "jó" volt minden 40 évig ?
Most miért nem jó ? Csak a "hibát" kell kijavítani . Persze, csak a hibát ...
(#) (Felhasználó 51715) hozzászólása Dec 12, 2016 /
 
Sziasztok!
Totál hozzá nem értő kérdés következik.
Ma felújították a villanyóraszekrény néhány elemét (régi alumíniumvezetékek cseréje) és a szerelő (szolgáltató alvállalkozója) az óracserével egybekötve megszüntette a föld-nulla összekötést a mérő előtt. Utána leellenőrizte egy műszerrel a házban a konnektorokat, azt mondta jó.
Valamilyen indíttatásból megnéztem néhány fórumot ezzel kapcsolatban, de csak összezavartak vele. Most melyik jó? Összekötve vagy nem?
Bocsánat ha sületlenséget kérdezek, abszolút nem értek ehhez csak nem akarok áramütést, ha valamelyik készülékkel gebasz van.
(#) Bakman válasza (Felhasználó 51715) hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Az összekötés kérdését az dönti el, hogy milyen hálózata van ott a szolgáltatónál. Ritka, de még előfordul TT hálózat, abban tilos összekötni. Tehát nem lehet egyértelműen válaszolni a kérdésre.
(#) (Felhasználó 51715) válasza Bakman hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Valahogy sejtettem.
EON terület, K-E megye. Azért bízom benne, hogy egy profin felműszerezett szakember nem csinált semmit ok nélkül..
(#) gyuszo válasza (Felhasználó 51715) hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Ha van nálad kéznél egy műszer mérjél egyet meg , a Nulla és a Védőföld között feszültséget.
(#) Bakman válasza (Felhasználó 51715) hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
A TT rendszert általában az 1-es képen látható módszerrel viszik az utcán. 4 + 1 vezeték van az oszlopokon, onnan van leágaztatva a lakásokhoz. A 2-es kép bal oldala az érdekes (csak gyorsan kerestem két képet), a kidöntött oszlopról nem mennek vezetékek közvetlen a lakásokba. Ott kötegelve vannak a szigetelt erek. Utóbbinál kell az összekötés. Viszont, nem merem 100 %-ra állítani a dolgot, egy helyi villanyszerelőt kérdezz meg, azok általában tudják, milyen a hálózat a környéken.

1.jpg

2.jpg
   
(#) (Felhasználó 51715) válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
0,2 VAC
(#) (Felhasználó 51715) válasza Bakman hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Nappal meg fogom nézni, köszönöm.
Következő: »»   493 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem