Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   411 / 839
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
A D5 és D6-nak mi a szerepe így egymás mellett, párhuzamosan?
(#) Hitman3 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
Üdvözletem! Na, akkor kezdjük az új projektet. Összedobom proteusban és csinálok egy két szimulációt, aztán "mondok valamit", majd megépítem és megint "mondok valamit". Rendesen izgatott lettem.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
Ne számíts hibákra, ez egy sokszorosan kipróbált kapcsolás, csak most apróbb módosításokat és kényelmi kiegészítéseket kapott a méréssel és huzalozhatósággal.
Végül, amit én fontosnak érzek, és részem is van benne, az a két új panelterv, amin már érvényesülnek a módosítások.
(#) Pioneer válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
Szia!
Ezt már egyszer kiveséztük. Az induktív terhelések esetén fellépő feszültség impulzusok ellen védi az áramkört.
(#) Tonybacsi válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Szia!
Köszi, nem úgy értettem.
Miért kell kettő, kétféle típus, különböző terhelhetőségű?
Gyakorlati, vagy elméleti szerepe van?

(csak azért érdekelne behatóbban, mert az elég régóta -közel húsz éve- használt labortápom kimenetét "csak" egy db BY... dióda védi, és kapott már szegény táp rendesen: induktív terhelést, több, különböző teljesítményű tápot, sorosan-párhuzamosan, akkut fordítva kötve, Farad-os elkó-t oda-vissza, 20W fölötti RH-URH adóberendezés stb...talán csak 230V nem került a kimeneti kapcsokra Ezek szerint már rég tönkre kellett volna mennie, mert csak egy dióda védi a kimenetet...soha nem kellett cserélnem benne egyetlen alkatrészt sem, most is működik)
(#) Hitman3 hozzászólása Jún 3, 2012 /
 
Olyat tehetnék ugye, hogy az R3-at és R10-et egy többállású, többáramkörös kapcsolóval más értékre kapcsolnék át. Így volna egy nagyáramú (30 V-kb. 4A) és egy kisáramú, de nagyfeszültségű mód (50 V-kb. 2A). Tehát a bemeneti feszültség az kb. 57 VDC marad, de lekorlátoznám mondjuk 30 V-ra és a kimeneti max. áramot megnövelném 4 A-re.
Esetleg lehetne egy akku mód is, amelyen max 14,4 V-ot tudok beállítani és 8A-t kiküldeni a kimenetre. Bár, ahogy látom itt már változtatás szükséges a zénernél is.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Ha a bemeneti DC-t nem csökkented, akkor hiába állítsz be kisebb maximumot, akkor is el kell fűteni a különbséget.
Ha kapcsolgatni akarsz, akkor akár Proli007 tápja, akár a v1.4.2 is alapból képes ezt kezelni.
(#) Hitman3 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Értem, csak egy ötlet volt... Nem fontos dolog. Viszont a másik csatornára szeretnék egy feszültség-szimmetrizálót +-25V-ra, gondolom ezt simán meg lehet oldani.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Hallottam már virtuális GND létrehozási próbálkozásokról, de szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban ha labortápról van szó. Nekem nincs elméleti alaptudásom, ezért csak találgatot, de abban látom a buktatót, hogy nem tudni előre mennyire lesz egyforma a plussz és minusz oldal terhelése. Ha mondjuk egy erősítőt próbálsz, és abban minden jól működik, akkor a két oldal terhelése közel azonos, tehát a GND is " jó helyen" lesz. De ha mondjuk hiba van, és csúnyán félrebillen a polaritások áramfelvétele, akkor ki tudja mi lesz.
(#) Hitman3 hozzászólása Jún 3, 2012 /
 
Lenne egy kérdésem, észrevételem. Az R6, P2, R9 és a DC-OFF lábai a BY500 dióda katódjára kell, hogy kerüljön egy csomópontba, vagy ezek is kerüljenek az RX söntök elé? Azért kérdem, hogy mennyire van szabad terem egyszerűen lehúzni a mínuszra.
(#) dB_Thunder válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 3, 2012 / 1
 
Csak a DC-OFF kapcsolót teheted át a söntök elé büntetlenül. A többi módosítás rontaná a feszültség stabilitást !
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 3, 2012 / 1
 
Nem lehet, mert a két ellenállásnak a negatív kimeneten kell lennie, a stabilitás miatt. Ha áttenéd a sönt elé, akkor az azon eső feszültség hibaként jelenne meg.
A panelterv már készen van, amin jó helyen vannak az érintett elemek. Mire vonatkozik ennek fényében a kérdés?
(#) shield válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Mikorra várható a panelterv közzététele?
(#) Hitman3 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Tervezem a nyákot és ahhoz kellett az eligazítás. Látom te is készíted a paneltervet. Mindegy, elkészítettem én is, figyelmetlen voltam. Nem olyan szép mint a tiéd, de a funkcionális pontok rendben vannak.
(#) Alkotó válasza shield hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
A rajzhoz vártam volna esetleges észrevételeket, de nem jött. A tervek készen vannak. Mindjárt felteszem.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Honnan tudod milyen az enyém? Eddig azt még csak nagyon kevesen látták.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012 1 / 9
 
Paneltervek, mindkét változathoz.
A tervezett módosítások mindegyike rajta van, melyek közül a mérési előtétek, és a kikapcsolási "reteszelés" akár ki is maradhat.
A határértékek beállításához (sőt akár átállítási szándék nélkül is), javaslom elolvasni az itteni mellékletet.
Kapcsolási rajz itt van.
A panelképek pl. vasaláshoz alkalmas nézetben vannak.
(#) pjg válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Köszönet érte. Nagyszerű emberek vagytok! (akik terveztétek)
(#) shield válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Köszi a rajzokat. Ha nem érkezett észrevétel, akkor biztos nincs mit változtatni rajta. Megérett a véglegesítésre.
(#) Tonybacsi hozzászólása Jún 4, 2012 /
 
Lassan az összes táp végleges formát ölt (Köszönjük Mindazoknak akik ezen fáradoztak!), így hamarosan összejöhet(ne) a "Nagy Labortáp Teszt".

Egy erről szóló, átfogó leírást szívesen olvasnék.

Egy, a labortáp tranziens viselkedését (is) ellenőrző áramkört (előzetesen) mellékelnék.
(#) nferi1 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 5, 2012 /
 
Itt is érvényes az ami a 7.2-nél volt, hogy ha 50V 5A kellene szabályozni, akkor a R2=3k3; R3=430k; R10=86k kell módosítani?
(#) Alkotó válasza nferi1 hozzászólására (») Jún 5, 2012 / 2
 
Nem tudom kapásból, számolj utána a leírás alapján, hiszen éppen ezért készült.
Úgy rémlik nekem, az R3=430k nem erre az osztóra számoltam ki, hanem talán R9=100k esetére. De most már csak R9=47k, ezért nagyjából 240k körül saccolom az R3-at. R10 szintén nem jó, mert akkor még a trimmer csak 5k volt, most meg már 47k-t javaslok helyette (leírtam részletesen miért), és mivel a kettő összegének kellene kb. 90-100k értéknek lennie, ezért az ellenállás csak kb. 47k.


De sokadszor mondom, nem 50V ÉS 5A, hanem VAGY 50V, VAGY 5A.
Ha mindenképpen valami szabályt kell kitalálni, akkor az egyszerűség kedvéért kössük ki feltételként: a két érték szorzata nem lehet nagyobb kb. 100W-nál.
(#) miklosch válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 5, 2012 /
 
Valaki fog ehhez az új verzióhoz NYÁK-ot gyártatni? Ha igen, én 3 darabba beszállnék.
(#) Alkotó válasza miklosch hozzászólására (») Jún 5, 2012 /
 
Melyik változatból, mennyire lenne szükség? (Ha az megfelel neked, akkor Én is adhatok ajánlatot.)
(#) koadi válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Szia!
Az én tápomban is egy feszültség szimmetrizáló van, olyan elgondolásból, hogy talán az életben nem fogom használni, de ha tápot csinálok, akkor már ezt is tudja.
(Hely hiányban pedig nem tudtam kettős tápegységet csinálni)
Az egyszeres/kettős kimenetet az előlapon egy kapcsolóval tudom váltani.
Az áramkör erről az oldalról való, de az IC (L165) adatlapján is valami hasonló az ajánlás.

elolrol_.jpg
    
(#) Hitman3 válasza koadi hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Sikerült valami mérést csinálni, hogy mennyire tudja stabilan tartani a GND-t(földpontot)? Próbálgatások alapján, meg szimulációban (Proteus) arra juttottam, hogy bőven megfelelő két elkot sorba kötni, meg velük párhuzamosan egy 4k7-es ellenállást, ami kisüti, ha kikapcsolod. Ha jó is lenne a szimmetrizáló, akkor is 50 V-ra kellene.
(#) Alkotó válasza koadi hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Esetleg kipróbálnád nekem, mi történik akkor, ha a pozitív oldal és a GND között mondjuk 100mA folyik, a negatív oldal és a GND között pedig 2A? (Tehát ha egyértelműen elbillentjük a két oldal terhelését.)
Hogyan változik "U+" és "U-" értéke a GND-hez képest? Mennyire marad "középen" a GND?
(#) koadi válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Kipróbáltam 2 * 1,3A terheléssel, stabilan tartja feszültségeket.
Egyébként az adatlapja alapján a maximumok: +-18V 3A, szóval 50V-ra nem valószínű, hogy jó lenne, de hátha van valami hasonló, nagyobb terhetőségű!
(#) koadi válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 6, 2012 1 /
 
Kipróbáltam ezt is. Az egyik oldal 200mA-el lett leterhelve (kis DC motor), a másik oldal pedig 1,66A-el (12V 20W spotlámpa).
A GND 0,03-0,04V-on belül középen maradt.
(#) Alkotó válasza koadi hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Köszönöm, akkor ez így jó megoldás, az IC adatainak határain belül.
Következő: »»   411 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem