Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zselés akkumulátor töltése napelemmel
Lapozás: OK   5 / 12
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Egy Schottky dióda és egy PB137 töltésvezérlő nem árthat.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Azért gondoltam, hogy nem szükséges, mert hiába 17V, de csak 86mA.
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Nem tudhatom, milyen szituációban használod az akkumulátort. Egy ilyen csepptöltés valóban nem árt az akkunak.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Valójában heti 2x megyek az autóval 20km-t (péntek-szombat). Ez nem elég akksi töltéshez. Egyébként pedig áll és csak a riasztó szívja az aksit.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Természetesen ezzel a napelemmel csak a szintentartás a cél.
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Az akkumulátorral akármi is történhet, például kontakthiba. Esetleg pont akkor, amikor a napelemed kiadja a maximális feszültséget. Egy 200Ft-s alkatrésszel érdemes spórolni?
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Jelen esetben mit értesz kontakthiba alatt?

Csak ha nélkülözhetetlen akkor ruházok be egy ilyenre:
http://www.shopmester.com/spd/unas_508328/12_Vos_feszultsegszabalyz...t_tabs
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Én erre céloztam. Körülbelül 200Ft.
Kontakthiba lehet pl az áramkör megszakadása egy oxidálódott csatlakozó révén.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Meggyőztél, viszont biztosabbnak érzem, amit én linkeltem. (Hátha a jövőben meggondolom magam és veszek hozzá még napelemeket.)
Mit gondolsz a fesz szabályzót ki kell kötnöm/vagy le kell kapcsolnom az áramkörből, ha indítom a motort. Csak azért, mert a napelem írja, hogy ne járjon a motor. Viszont nem tudom, hogy a fesz szabályzó ilyenkor lekapcsolja-e.
(#) nedudgi válasza napiplus hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Ez az IC megfelelő védődiódákkal még 10-20 ilyen napelemet elbír. A linkelt töltésszabályzó az ágyúval verebet tipikus esete.
Ha indítasz, illetve jár a motor, a napelem nem rúg labdába, természetesen védő Schottky diódát nem szabad kihagyni.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Értem. Köszönöm a segítséget.
(#) napiplus válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia,

kész a rendszer, ami áll 1db feszültségszabályzóból és 3db napelemből párhuzamosan kötve.

A problémám a következő:
Az akksi feszültsége jelenleg 12.4V, ha rákötöm a fesz.szab.ra a szabályzó abbahagyja a töltést, illetve a töltés led világít, de nem mozdul a feszültség és áramot sem sikerült mérnem a + ágon, tehát nem tölt. Ha az akksit lehúzom, akkor a fesz.szab-ból kimenő akksi ágon a fesz ~14V. Lényeg a lényeg, ha rajta van az akksi megszűnik a töltés 12,4V akksi fesz esetén. Ez normális? (Fesz.szab kapcs rajza itt.)
(#) Tomi111 válasza napiplus hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Üdv!

Szerintem ezt a napelemet szabályzó nélkül rá lehet kötni. Nem fogja túltölteni, esetleg sorba kötnék egy diódát, hogy a visszáramot megakadályozza.
A biztonság kedvéért tehetsz az akkuval párhuzamosan egy zenert, pl ilyet:
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/1n5350b.html
két diódával sorbakötve. Így kb 14,2-14,4V felett a diódákon folyik a töltőáram, nem emelkedik tovább a feszültség.

Üdv! Tomi
(#) napiplus válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia,

Értem, de mivel már megvan, szeretném használni. A kapcsolási rajz alapján, szerinted mi lehet a gond?
(#) végyé válasza napiplus hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Üdv
Hát ez számomra elég zavaros rajz.
Mondjuk nem nyit ki rendesen a napelem "- " ágában levő Q1 .
Feszmérővel mérhetsz rajta valamit, de tölteni már nem tud.
Az hogy miért nem nyit ki sok dolog okozhatja, az optocsatoló és onnan visszafele sok minden.

Számora is túl bonyolultnak tünik, sok csilivili semmiért
(#) napiplus válasza végyé hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Azt lehet tudni a kapcsolási rajzból, hogy hány V-nál kapcsol le a töltés?
(#) antikzsolt hozzászólása Jún 12, 2012 /
 
Szeretném megoldani a laptopom töltését megoldani napelemről. Annyit már sikerült kivennem kell napelem töltésszabályzó aksi inverter(12v-220v)
meg egy rakat vezeték.

De esetleg valaki megírná hogy mekkora aksi invert stb kell?
50W napelem és egy 12v 17aH zselés aksira gondoltam.
de az inverter témában és a töltésszabályzót nem értem. természetesen olyan rendszer kell amit nem kell figyelni.
Egy átlagos laptopot ki tudja szolgálni ?
(#) végyé válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Üdv
A felépités úgy néz ki, hogy a napelem a töltésszabályzóra csatakozik. Annak a kimenetére van kötve az akku amit majd tölt ha van elég nap. Az inverter fogja a 12V DC ből a 230 AC-t előállitani.
Ha csak azt a laptopot akarod táplálni elég a legolcsóbb 100W körüli autós inverter is (lehet van kissebb is)
Az invertert vagy az akku sarkaira kötöd rá vagy a töltészabályzó fogyasztó kimenetére. Ebben az esetben tök mindegy hova mert az inverterekbe bele van épitva az akkumulátor mélykisütésének védelmére egy lekapcsoló áramkör.
Az akku kapacitása attól függ menyi időt akarsz áthidalni a napmentes üzemmel. Ha nem akarod hogy az akku hamar bedögöljön akkor nem szabad a kapacitásának 80-90% -a alá sütni, tehát ennyinek kellene még benne maradni, amikor abbahagyod a terhelését.

Ezzel a rendszerrel az a baj hogy kevésnek tünik.
Az 50W névleges tely csak nagyritkán annyi, álltalában kevesebb.
A laptop fogyasztása ott lehet 30-40 W körül,(az enyém elég régi és 4 A körüli áramot vesz fel az inverter 12V on) igy gyakorlatilag ha be van kapcsolva a laptopod nincs elég energia az akku töltésére.
Ha nem csak áthidaló megoldásnak akarod használni szerintem nagyobb rendszer kellene, mondjuk a duplája.
(#) antikzsolt válasza végyé hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Akkor ha jól értelmezem akkor kell egy 100W amorf napelem. (Szort fénybe jobban müködik?) Megy egy 40-50 aH aksi. Az elöző hsz-ben én csak a napelemre gondoltam 50 1 ot. Az inverter természetesen tudom hogy nagyobnak kell lenni mint a teljesitmény.

Esetleg nem tudnál olyan embert v. céget aki foglalkozik ekkora szigetüzemű rendszerrel? Vagy esetleg össze tudnál álitani egy komplet rendszert ami ár teljesitényben jó és megfizethető? Köszi.
(#) végyé válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Üdv
Az amorf nem igazán jó választás, nagy a feszültsége kicsi az árama kommersz töltésstzabályzókkat kinyirja.
Olyan kell ami elbirja a kb 60V max feszültéget, és van benne stepdown konverter. Ideális választás egy MPPT szabályzó csak drága, ahoz illene az amorf.
Kérdés menyit szánsz a rendszerre.
Valószinű hogy olcsóbb egy alacsony feszültségű nagyáramú napelempanel és azt egy egyszerű töltésszabályzón át rá az akksira.
Olyat nem tudok aki ilyesmit csinál, de a neten biztos találsz, de hát nem nagy ügy.
Eldöntöd mit is akarsz menyit szánsz rá és itt tudunk segiteni tanáccsal a kivitelezésben.
(#) antikzsolt válasza végyé hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Közben én is rájöttem hogy hülyeség et írtam. Utána olvastam és az amorf a legdrágább és a legrövidebb élet tartalmú. Na meg ahogy írtad magas a fesz. Nézegettem pár céget de nem találtam olyant ami megfelet volna. Ilyen kicsi rendszerekel nem nagyon foglalkoznak.
Azt már eldöntöttem hogy mit akarok.
Egy olyan rendszert ami vigan ellát egy kb 100W os laptopot egész nap.
Természetesen elsőre elég lenne ha az aksik kihuznának 4-5 órát ha nincs töltés. És csak később épitenék be a maradék aksikat. Bár erre szerintem nem lesz szükség mert a laptop aksi is elmegy vigan 2 órát. Az árakról nem tudok semmit. Jelenleg csak telefonos lehetőségem van a netre. Igy csak egy sac árat tudok mondani. 40E ft nem tudom hogy elegendő rá.
(#) Cini88 hozzászólása Jún 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Hasonló dolgot szeretnék én is megvalósítani mint az előttem lévő hozzászóló.
Én jelenleg gyártom a napelememet. 65 W körül lesz a teljesítménye, és üresjárati fesz 22,5 V lesz. Ehez építek egy töltésvezérlőt amit itt a hobbielektronika fórumokon találtam. És van 3 Akkumulátorom, ezekkel csak az a baj hogy 2 db 12V 7 Ah-s zselés aksi (riasztókhoz használják) a harmadik pedig 1 db 12 V 44 Ah-s autóakkumulátor ami már nem 100%-os, azért is lett kivéve az autóból. Én is a laptopomat meg egyéb kis fogyasztókat szeretném ellátni ezzel a rendszerrel. A laptopom tápja ha jól emlékszem 21V-ot ad és 120 W-os 6 A-os maximum, persze ha nem turbó üzemmódra használom akkor ennél jóval kevesebb teljesítmény kell neki.
A napelemem készítésénél viszont olyan problémába ütköztem, hogy mivel fedjem be a hátulját, én sziloplasztra gondoltam, de láttam a neten hogy valaki műgyantával önti ki a hátulját. Ez lenne a legjobb megoldás. Egyenlőre a napelem táblából 1 sor van készen, és ebből 4 sor lesz, a cellák 1,8 W 0,54 V és 3,6 A 80*150 mm. Egy sorban 10 cella van. Üveglapra várok ami az elejére kell amire ráteszem a cellákat. Az üveglap 5 mm-es.

Régebben én is írtam ide, hogy hogyan tudnám tölteni a laptopom ilyen kis napelemes kerti kislámpákból kiszedett napelemmel, de azok kevés teljesítményt adnak le így letettem róla, pedig van már kb 18 db-om. ) Majd jó lesz másra. ) Én is olvasom a topikot, és figyelem ki mit szól hozzá a témához, hogy okuljak én is.
(#) antikzsolt válasza Cini88 hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Az tudnod kell szerintem kevés a 65 W os napelem. Kb 2 óra töltés kell 1 óra használathoz. Ha minden tökéletes és nincs veszetég. De a valóság más. 2 óra töltés kb 30 percre lesz elég. Minimum 150W napelem kell hozzá.
(#) végyé válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Üdv
A 40 talán elég ha nem számolod bele az akkukat.
Konkrét árat nem tudok de a töltö nemigen lehet több 5-7 ezernél, a 100 w os autós inverrer is olyasmi, de ha tudsz kiszuprerált szünetmentes tápot ami 12 V os az is jó. A maradék pénz megy a napelemre de hogy abból milyet és mennyiért kapsz.......
Akkunak meg megfelleőek a kiszuperált autóaksik amik még nem cellazárlatosak, ha nem akarod hordozhatóra az a legjobb megoldás.
(#) Cini88 hozzászólása Jún 19, 2012 /
 
Még majd csinálok napelemtáblákat, de most csinálok elsőre, és még nem megy minden zökkenőmentesen, na meg ne feledkezzünk meg az anyagi korlátokról is.
Szerintem először a nem 100%-as autóakkumulátort veszem használatba hogy azzal mi lesz. Utána kipróbálom a két zselés akksit.
(#) végyé válasza Cini88 hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Üdv
Én "arcal" ráfektettem az üvegre az összehuzalozott cellákat és hátulról leragasztottam az egészet átlátszó öntapadós fóliával.
A lényege hogy a cellák között elég sorközt kell hagyni hogy a fólia letapadjon 2 oszlop között az üvegre.
Na meg az üveg zsir és mindenféle szenyeződés mentes legyen.
Ez talán a legolcsóbb megoldás négyzetmétere párszáz forint csak. Persze a gyűrődésre vigyázni kell, nem 1 emberes munka akkora felületű fólia kezelése.
(#) Cini88 hozzászólása Jún 19, 2012 /
 
A rendszert nem akarom hordozhatóra tenni. Van egy Belkin 300W-os inverterem, meg van egy amit én csináltam, de az kb max 90 W körül van, nagyobb trafót nem találtam hozzá, van egy UPS-em a asztali gépemhez kötve, és van egy másik amit már szétszedtem egyszer, így akár azt is ráköthetem az akksira, meg a Belkin invertert is. Az autóaksim ugye nem 100%-os, lehet már döglődik.

Írtad ezt az átlátszó fóliát a napelemhez, honnan lehet olyat venni/kapni? Én meg ilyen FBS ragasztón meg ahhoz hasonló dolgon agyaltam meg ugye a műgyantán.
Van itt a környéken 1-2 műszakis bolt + Praktiker meg OBI, Cora, persze azok már kicsit távolabb.

A napelemet meg azért saját magam kezdtem el, mert szeretek építeni/barkácsolni, igaz az ősök nem támogatták hogy milyen "hülyeségekre" költöm a pénzem. De jóval olcsóbban megúszom mintha egy eredeti gyárit vennék. (Szerintem)
(#) antikzsolt válasza végyé hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Van egy szünetmentesem. Apc 500ei. Nem tudom hogy az jó lehet. 12V 17 ah aksi van benne. Bár ez cserére szorul mert folyikm gondolom ezzel ki lehet huzni az inverter. Csak kell rá egy aktiv hütés vagy esetleg extra nagy bordák .
(#) antikzsolt válasza Cini88 hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Mégmielött ráteszed a feszt védelmet rakj rá. Nehogy a naplopoból lámpa legyen. Zokon veszik ha világitani akarsz velük.
Következő: »»   5 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem