Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg voltmérő (multiméter)
 
Témaindító: Görgő, idő: Máj 16, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 6
(#) proli007 válasza Moci.net hozzászólására (») Márc 1, 2013 /
 
Hello!
Ha elviekben két tekercs van de nem egymáson, hanem egymással ellentétben húznak, (vagy is ha egyik húz egyik irányba, ha a másik másik irányba mozdul el a mutató) akkor jó lehet a diódás dolog. De egy olyan műszer (pld. Deprez) amiben mágnes van, abban eleve teljesül a dolog.
De egy műszernek a tehetetlensége cseppet nagyobb, mint hogy ide-oda lengjen. Két Led dióda mondjuk ésszerűbb lenne erre a célra. Valamint sokkal gyorsabb lesz a freki, mint azt Te megszámolnád. Már 3Hz-et sem tudsz megszámolni.
Mikor gyerek voltam, hangszórót kötöttünk a dinamóra, és az úgy berregett, ahogy hajtottuk. Az jobb mulatság volt, mint lesni a mutatót.. A küllőre szerelt papír kereplőről nem is beszélve. De ma már nem tudnak a gyerekek játékot készíteni. Pontosabban semmit..
üdv!
(#) soskajoska hozzászólása Jún 10, 2013 /
 
Sziasztok!

Bár van egy 2006-os fórumtéma hasonló témakörben, azonban az már 7 éve halott. Ezért nyitok egy új témát.
A segítségeteket szeretném kérni. Van egy EMG 1341 Orivohm csővoltmérőből mentett műszerem. Szeretnék köré építeni egy hangfrekvenciás analóg millivoltmérőt. Az alapműszer 200uA-es, azonban az eddig talált kapcsolások rendre 50uA-es Deprez műszerre lettek kitalálva. Bár inkább azt mondanám, ez az egy kering a neten.
Tudna-e valaki egy pár tíz, vagy esetleg 100kHz-ig működő kapcsolást ajánlani érzéketlenebb alapműszerhez?

csvm.jpg
    
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 10, 2013 /
 
Ja bocsánat, tranzisztoros, vagy IC-s áramkörre gondoltam.
(#) proli007 válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 10, 2013 /
 
Hello! Ha keresel itt a fórumon is található, de én is tettem fel valamikor ide egyet. üdv!
(#) soskajoska válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Köszi. De ez nem kimondottan az a műszer, amire én gondoltam. Fogalmazzunk úgy, hogy analóg multimétert keresek, ami mondjuk 3mV-tól 100V-ig (végkitérések) tud egyen- és váltófeszültséget mérni. A sávszélessége pedig mondjuk DC÷100kHz (ez utóbbi lehet 50 is).
(#) proli007 válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Hello! Azt nem tudok ajánlani, de ezt írtad.. "hangfrekvenciás analóg millivoltmérőt." üdv!
(#) Doky586 válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Gondolom neked se nagy gond ellenállás-osztót méretezni és egy műveleti erősítővel meghajtani a műszert.. ez szerintem iskolában is csak beugró feladat lenne vizsga előtt.
(#) pucuka válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
A hangfrekvenciás milivoltmérő, meg az egyen/váltó mérő multiméter két külön műszer. Meg lehet ugyan csinálni egy műszernek, de akkar vagy egyik, vagy másik funkcióban nem lesz teljesértékű.
(#) pinyó39 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Azért létezik olyan multiméter amelyik bőven 20kHz fölé lát váltóban,csak kicsit drágább mint az olcsóbb műszerek.
(#) pinyó39 válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Én építettem egy kb ilyen paraméterekkel bíró műszert, de a LIN/LOG átalakító, meg a jó bemenő osztó drágáb volt mint a komplett műszer amit a "vatin" vettem.
(#) pucuka válasza pinyó39 hozzászólására (») Jún 11, 2013 /
 
Nem sok multimétert láttam, ami váltómérésnél 3 mV méréshatárban 100 kHz -et tudott volna.
LIN/LOG még szóba sem került, mondjuk egy multiméternél nem feltétlen alap.
Persze sok múlik a bemeneti osztón, leginkább a műszer pontossága, dehát ez bármelyik műszernél alap. Már ha műszernek, és nem saccográfnak tituláljuk.
És persze, lehet építeni bármilyen öszvér műszert, (célműszert) de azért jobb, ha nem kell egy műszernek többféle követelményt is kielégíteni egyszerre. Pl. felesleges egyenfesz mérésnél a 3 mV -os méréshatár, a nagy erősítés miatt eléggé problémás a offset kiegyenlítés, vagy drága erősítőt igényelne. Viszont a hangfrekvenciás multiméter erősítőjébe ez a kérdés nem merül fel, viszont az érzékenység fontos.
(#) csjoki válasza soskajoska hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Szia! A rádiótechnika 1992/3-as számában egy precíziós analóg multimétert közöl amely
10mV-1000V egyen-váltó, 10uA-1A egyen-váltó, ellenállás, dióda, dB-méréshatárokkal.
Megépítettem és működik.
Üdv
(#) endrusz válasza csjoki hozzászólására (») Jún 12, 2013 /
 
Tessék itt az emlitett rajz.

rt1992.pdf
    
(#) kirally hozzászólása Márc 21, 2014 /
 
Sziasztok!

Kaptam ismerőstől egy analóg voltmérőt, GANZ HLV-2 típusút.
Az lenne vele a problémám, hogy egyik méréshatárban sem mér.
Kimérve az összes ráírt ellenállásérték jó.
Valami zörgött a mutató részénél, szétszedtem és egy kis fémlapocska volt.
Ha valaki ért hozzá, meg tudná nekem mondani, hogy mit csináljak vele, hogy működjön?

Köszönöm előre is,
Üdv: Bence
(#) Gabi válasza kirally hozzászólására (») Márc 22, 2014 /
 
Szia,

ugyan nem értek hozzá, de ez lehet valamilyen érintkező valahonnan az áramkörből.
Lehet a forgókapcsoló vagy az alapműszer része. Ellenörizned kéne az alapmüszert mechanikusan és elektromosan is, lehet, hogy ott van a baj.
(#) kirally válasza Gabi hozzászólására (») Márc 22, 2014 /
 
Szia!
Köszi a választ!
Ez az alapműszer része, mert teljesen el van zárva a többi résztől.
Megpróbálok valami kis feszültségét adni az alapműszerre.
(#) kirally válasza kirally hozzászólására (») Márc 22, 2014 /
 
Sziasztok!

Leírom, hogy oldottam meg a helyzetet, hogyha valaki más is így járna.
Az alapműszer részét teljesen kiszedtem (leforrasztottam a kivezetésit, eltávolítottam a tükröt előle), azután lebontottam a burkolatot, majd leszereltem a tekercseket. A tekercsek közepén volt, ami gondolom kijelezte a mágnesességet, és azon volt a kis lemezke. Ide vissza is ragasztottam pillanatragasztóval, összeraktam és működik is!
(#) dassar hozzászólása Máj 12, 2014 /
 
Üdv!
A segítségeteket szeretném kérni! Elektronikában viszonylag kezdő vagyok és figyelmetlenségem okán egy régi orosz multiméter tönkrement. (Típusát nem tudom leírni, de a képeken rajta lesz cirill betűkkel!) Véletlenül a 50V helyett 50mA-be dugtam a vezetéket és valószínűleg több ampert kapott, azóta se kép se hang. Látszólag az egyik tekercs égett le (a képeken is látszik és remélhetőleg más alkatrész nem sérült meg). Mindenképpen fontos lenne megjavítani, mert nem az én tulajdonom.
Kapcsolási rajzot is mellékeltem! (szükség esetén a műszer előlapjáról is tudok képet küldeni)

Tehát a laikus kérdésem, mit mire kellene kicserélnem?

Köszönettel, dassar
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2014
(#) endrusz válasza dassar hozzászólására (») Máj 12, 2014 /
 
Szia! Itt egy kicsit bővebb irodalom róla.

C 4323.pdf
    
(#) proli007 válasza dassar hozzászólására (») Máj 12, 2014 /
 
Hello!
- Nagy valószínűséggel az R10 és esetleg az R9 égett meg. Mert azok nem tekercsek, hanem manganin Shunt ellenállások. R9=18ohm R10=2ohm.
- De ha a "se kép-se hang" alatt azt érted, hogy nem mér semmit, feszültséget sem, akkor akár az alapműszer ment tönkre. ekkor viszont leginkább "dobni lehet vele".
- Tehát első lépés, megnézni, hogy a 10V feszültség mérésnél mit mutat a műszer. Ha semmit, akkor a diódahíd környékén kell körülnézni. D1-D4 szakadását, vagy D5 zárlatát keresni.
- De ahogy nézem,máskor is történt már hasonló dolog vele, mert az ujjad melletti két ellenállás nem tűnik gyári megoldásnak.
(#) dassar válasza proli007 hozzászólására (») Máj 12, 2014 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Igen a se kép se hang alatt azt értem, hogy semmilyen módban, semmilyen méréshatárban sem hajlandó megmozdulni a mutató.
Tudomásom szerint történt már vele hasonló eset (40 évvel ezelőtt), ha jól tudom akkor a 220-at sikerült megmérniük vele mA-ben! Tehát valaki már belekontárkodott az biztos, meg ahogy nézem ez a Shunt ellenállás is már volt egyszer forrasztva.

Köszönöm a tippet, akkor először beszerzek egy másik műszert, amivel elindulhatok hibát keresni!
(#) proli007 válasza dassar hozzászólására (») Máj 12, 2014 /
 
Sok sikert! De nem szabad alaphibákat elkövetni, miszerint "Szerszámot, járművet, feleséget, nem adunk és nem veszünk kölcsön!" Érdemes megfogadni..
(#) ZorK_D válasza dassar hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Nem tudom, hogy állsz azóta a projekttel, de van ott bőven hidegforrasztás is, a helyedben végigmennék a panelon egy kis ónnal és a pákával. Persze, miután az égett, rossz alkatrész cserélve lett. Biztosítékokat pedig méret szerint tegyél bele, nem jó ez így, hogy hazavágja egy ilyen ballépés.
(#) hegi hozzászólása Jún 29, 2015 /
 
Sziasztok!

Kaptam egy mutatós műszert, melynek legkisebb méréshatára: 1mV DC/AC - 1kohm/mV - 1%
Szeretném ellenőrizni a pontosságát az említett méréshatárban.
Hogyan, milyen trükkel tudnám ezt ellenőrizni, ha csak egy olyan etalon műszer áll a rendelkezésemre, amely 500mV-ot tud mérni 0,05%DC és 0,3%AC pontossággal?

Köszönöm!
(#) proli007 válasza hegi hozzászólására (») Júl 1, 2015 /
 
Hello! Pld. sorba kötsz egy 1kohm-os és egy 1ohm-os ellenállást. Az osztás pontos osztásarányát megméred úgy hogy az osztót nagyobb feszültséggel táplálod. Majd pld. 0,5V-al táplálva, 0,5mV-ot kapsz és azt korrigálod az előzőleg mért érték alapján. Vagy eleve pontos ellenállásokból állítod össze az osztót. (UPR)
(#) abcdabcd válasza hegi hozzászólására (») Júl 1, 2015 /
 
Vagy esetleg ha az osztót úgy építed meg, hogy az egyik tagja trimmelhető legyen, akkor így betrimmeled pontosan úgy, hogy abban a kérdéses (vagy a többi méréshatárt is ellenőrizni szeretnéd, nem csak ezt az egyet?) 1mV-os méréshatárban az analóg műszer pontosan végkitérésben legyen, közben párhuzamosan rajta van az a 0,05% pontosságú másik műszer, és így megállapíthatod az eltérést....

mod: mondjuk azt nem írtad, hogy hány digites ez a referenciaműszer, mert pl ha 5 számjegyes, akkor az 1mV-ot 1,00-ként elméletben méri, és az analóg műszerről meg valószínűleg ettől nagyobb felbontással úgyse tudod leolvasni az értéket/eltérést, tehát egy nagyjábóli ellenőrzésre valószínűleg tökéletes megoldás...
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2015
(#) hegi válasza abcdabcd hozzászólására (») Júl 1, 2015 /
 
Köszi az ötleteiteket!

Az etalonműszer 5 digites, legnagyobb felbontása 000,01mV azaz 10µV
DC pontossága 500mV-nál 0,05%+2digit. Ebből számolva a pontosságot 500mV/0,05%+2digit=+-0,25mV+2digit tehát legrosszabb esetben +0,27mV/-0,25mV tévedés lehet.
1mV-ot mérve ez +27%/-25% tévedés lehet.
AC állásban pedig 0,3%+30digit, tehát 1mV-nál +1,8mV/-1,5mV lehet, ami +180%/-150%.

A hitelesítendő mutatós műszernek is a legkisebb osztása 0,01mV tehát 10µV, mivel az 1mV-os teljes kitérés 100 osztásból áll. Belső ellenállása 1kOhm 1mV méréshatárban.

Én is gondolkodtam osztós megoldáson, méghozzá egy 490mV/1mV-os osztón. A problémám abból ered, hogy a mutatós belső ellenállása párhuzamosan fog kapcsolódni az osztó alsó tagjával, ami emiatt megváltozik. (csökken) Ez nyilván számolható lenne, ha tudnám a mutatós pontos belső ellenállását. De nem tudom, mivel az szintén változik a kalibrálás hatására, igaz csak szűk tartományban. Megmérni sajnos nem tudom, mert az Ohm mérő mérőfeszültségére megszólal a mutatós védelme, és emiatt jóval kisebb értéket látok. Áram és feszültségméréssel pedig megint csak nem tudom kiszámolni, mert nem tudok megfelelő pontossággal ilyen kis értékeket mérni.

Most azon gondolkodok, hogy az osztó alsó tagját nagyon kis értékűre választom, pár Ohmra, így a mutatós belső ellenállásának változása elhanyagolható replusszolást okoz. A felső tagot pedig illesztem a 490mV-hoz. Így számításaim szerint az etalonműszer lehetséges hibája (+0,27/-0,25mV) 490-el osztva már csak +551/-510nanoV lesz.
AC állásban ugyanez +3,67/-3,06µV.

Ez a számítás megállja a helyét szerintetek?
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2015
(#) abcdabcd válasza hegi hozzászólására (») Júl 1, 2015 /
 
A számításod szerintem nem jó a digitális műszer pontosságáról, bár az is lehet, hogyha a leírás megvan hozzá és az azt írja, hogy a specifikált pontosság a végkitéréshez vonatkoztatott, akkor jól írtad, viszont digitális műszereknél általában a leolvasott értékhez képest szokott lenni megadva a pontosság, és akkor így már nem igazán vészes, mert a skála alján az a 0,05% az kb elhanyagolható, a 2 digit van, de az meg valószínűleg az analóg műszer leolvashatósága miatt nem számít vagy esetleg ez valami óriásméretű analóg műszer? Bár az a 0,02mV valószínű ott se túl sokat számít Ha 1% a pontosság akkor az végülis +-1 digit a digitális műszeren... tehát kalibrálni lehet nem lehetne ehhez a digitális műszerhez így, viszont ellenőrzésre ha a digit műszerrel kapcsolatban igazam van, akkor szerintem jó lehet (Vagy esetleg ez írja, hogy a végkitéréshez képest van megadva a %-os hiba?)

mod: ja és persze úgy gondoltam, hogy mindkét műszert párhuzamosan kötni arra az osztóra, így ugyanazt a feszültséget méri mindkettő, így az analóg műszer belső ellenállása se számít, a trimmerrel csak úgy kell beállítani, hogy pont végkitérésbe menjen...
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2015
(#) hegi válasza abcdabcd hozzászólására (») Júl 2, 2015 /
 
Igazad van! Elolvastam a doksit, írja is, hogy a leolvasotthoz kell viszonyítani. És az is beugrott, hogy tanultam is erről, de most valamiért egy kalap alá vettem a mutatóssal. Így sokkal jobb a helyzet.

A mutatóson kényelmesen leolvasható 10µV, de még 5µV is ha megfelezek egy osztást. 10µV kb 1mm-t jelent. A skálája méretre megegyező a Ganzuniv 3 100-as skálájával.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2015
(#) elektroncso hozzászólása Jan 6, 2016 /
 
Sziasztok.
Kaptam egy hibás analóg multimétert, egy PU-120-ast. Több sebből is vérzik, de lassan rendbe teszem. Meg volt szakadva a deprez-műszer kivezető vezetéke, azt kicseréltem. Rendbe tettem a körkapcsoló tárcsáit is, mert rosszul volt összerakva. Viszont az R11 és a R12 sönt hiányzik belőle. Most a tesztelés kedvéért betettem helyettük hasonló értékű ellenállást, de ugye így nem mér pontosan. A műszerben speciális ellenállások vannak, amiket talán direkt ide gyártottak. Arra gondoltam, hogy 0,25W-os SMD ellenállások vegyes kapcsolásával helyettesíteném a két hiányzó söntöt. Ha jól számoltam akkor teljesítményben rendben lenne.
Úgy számoltam, hogy:
P=R*I2
Így a PR11=0,078W
a PR12=0,00007W
Jól számoltam?
Plusz még ugye a vegyes kapcsolás miatt még oszlik az egy darabra eső teljesítmény.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2016
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem