Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   515 / 840
(#) papus51 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Én ezt a tápot a 2SC2922-vel építettem meg. Pontosan azért választottam ezt a típust, mert szélesebb és jobb a hőátadása a nagyobb felület által. A 2SC5200-ról nem is találtam hőmérsékleti adatokat csak a 25 fokra vonatkoztatott teljesítményt.
Ha valaki ezt a 2SC2922-t választja tudok adni hozzá szigetelő csillámot korlátozott mennyiségben.
(#) Alkotó válasza papus51 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Semmilyen ellenérzésem sincs az említett típussal szemben. Ha nálad jól bevált, akkor másnál is jó eséllyel meg fog felelni.
(#) TheShaft válasza papus51 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Szerinted miért kell a kimenetre a két párhuzamos dióda?
Kimeneti szűrő kondit használtál (ha igen, milyet)?
A tranzisztort (2SC2922) honnan szerezted be?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) papus51 válasza TheShaft hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
A diódák a tápot védik, külső fordított polaritású feszültségek ellen, pl. fordított polaritással feltöltött kapacitás vagy indukciós feszültségek. Az egyik dióda nagy áramú, a másik meg gyorsabb.
Kimenetre nem kell szűrőkondi. Hagyományos, disszipatív tápnál nem nagyon van mit szűrni. Ráadásul egy kimenetre kapcsolt nagyobb kondi lerontja a táp áramkorlátjának hatékonyságát.
A 2SC2922-t az e-bay-en vettem.
Nálam öt darab van párhuzamosan kötve csatornánként. Erre terveztem egy NYÁK-ot, amin rajta van az 5 tranyó + emitter ellenállások + egy LM35DT hőfok szenzor és egy relé áramkör, ami lekapcsolja a DC-t 70 fok körül. Az egész úgy lett tervezve, hogy a NYÁK-ról oldalt kilógó félvezetők felfogathatóak egy közös hűtőfelületre (nálam közvetlenül a hűtőbordára).
(#) TheShaft válasza papus51 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
5 tranzisztor? Akkor a kimeneti áramod gondolom nem 3A...
Ha már itt tartunk, hogyan (mely elemértékek megváltoztatásával) lehet a kimeneti áramot 4A-re, a feszültséget 40V-ra kiterjeszteni?
(#) Ghoost válasza TheShaft hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„....a kimeneti áramot 4A-re, a feszültséget 40V-ra kiterjeszteni?”

Egy kis segitseg.
(#) TheShaft válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Szuper!! Köszi szépen!
(#) papus51 válasza TheShaft hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Lekéstem. Ghoost már megválaszolta.
Az 5 tranyóból 10A jön ki.
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„A táp nem termel saját zavarokat, ezért nincs szükség a kimeneti elkóra”


A táp valóban nem termel (het) -általában- saját zavarokat, (bár a könyökpont azért elég kritikus) de kívülről (akár a hálózat felől, akár a vezetékeken, akár az éteren...stb.) bejuthat, mely esetleg azután megjelenhet a kimeneti kapcsokon is, de ez csak az én véleményem.

Ezért is kérdeztem általánosságban:
Idézet:
„Mindenki aki után építi, így építi meg, kondi (k) nélkül?”


Az után építők népes táborának véleménye (is) érdekelne, mik a tapasztalatok e-téren?
(#) Tonybacsi válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Mindössze csak arra lettem volna kíváncsi, hogy miért került az R5-C4 páros a negatív segédtápot kialakító áramköri részhez, holott anélkül is működne (szerintem). Tehát aki beletervezte azt nyilván ésszerű okból tette.

Az R5 az 75 ohm, (miért pont annyi?) tehát valamit korlátoz, mit? A D3-D4 áramát? (nem hinném, hiszen 1A-es típusok, az OPA-k meg közel sem vesznek föl annyit a negatív oldalból )
És miért kell még egy soros kondenzátor is?

Valaki homályosítson föl kérem szépen !

Több helyen láttam már ezt a megoldást, de nem tudom mi a szerepe, ha -elméletileg- elég lenne egy dióda és egy elko a negatív táphoz, amit azután stabilizálunk és szűrünk.

Ja...diódák a kimeneten:

papus51:
Idézet:
„Az egyik dióda nagy áramú, a másik meg gyorsabb.”


Esetleg nem lehetne egy darab nagy áramú Shottky-t alkalmazni?

...csak elmélkedem...
(#) _vl_ válasza Tonybacsi hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
A C4 nélkül nem működne a negatív oldali táp. Amikor AC1 > AC2, akkor a D3 nyit, a D4 zár, és a C4 feltöltődik. Amikor AC1 < AC2, akkor a D3 zár, a D4 nyit, és a C4 tartalma áttöltődik a C3-ba. Az R5 miatt a C4 nem fog akkora feszültségre feltöltődni, így a Z2-nek nem kell annyit disszipálnia. Az R5 méretezéséhez a C4 és a C3 kapacitása, a betáp/Z2 viszonya, és a negatív oldali tápfogyasztásból kell kiindulni. Ha az R5 túl kicsi, akkor nagyon sokat fog fűteni a Z2, ha az R5 túl nagy, akkor meg nem lesz meg a Zeneren a kívánt feszültség.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) Tonybacsi válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Kezdem "kapiskálni". Köszi!
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Üdv!
Jövőhétre sikerült rendelnem helyi boltban alkatrészeket a penelmérőre, kicserélek párat és megnézem helyrejön-e.

De közben gondolkodtam, hogy lehetne csökkenteni a kimeneti zajt.
Pc tápból bontott toroid magra tekertem 7szál 0,45mm-es huzalból pár menetet, 22uH lett.
Mondjuk szerintem tekerek újat mert 10mOhm lett az ellenállása így 10A-en 100mV esik rajta, de próbának jó volt.
0,1Ohm-os söntön néztem a zajt 1A-en, a tekercset csak sorba beraktam a kimeneti pozitív ágba.
Első kép tekercsel a második nélküle. Elég szépen csökkenti a zajt.
Te próbáltad ezt a megoldást?
Nem tudom merjem-e belerakni, begerjedhet tőle a táp?
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
A labortáp elődjében volt kimeneti fojtó és az SMPSII-nél is volt az utolsó két prototípusát kivéve. Sőt ott nem is mint egyszerű fojtó szerepelt hanem közösmódosú szűrő volt. Végül a végleges verzióból kivettem mert alig csökkentette csak a zajt, cserébe viszont induktív terhelés esetén begerjedt a tápegység. Ráadásul plusz egy alkatrész volt amit ráadásul saját kezűleg kellett elkészíteni, ami jobban elriasztotta volna a kevésbé gyakorlott hobbistákat. Így hát nem véletlen nem raktam a kimenetre fojtót. Persze tehetsz ha gondolod, de hogy hogyan fog tőle viselkedni a labortáp nem rezisztív terhelés esetén, azt nem tudom neked borítékolni.
(#) _vl_ válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Ha jól emlékszem, akkor a fő kimenetre raktad azt a szűrőt. Szerintem nem oda kellett volna, hanem a kapcsolóüzemű előfokozat és az áteresztő fokozat közé (hiszen az áteresztő fokozattól már nem várjuk, hogy plusz nagyfrekvenciás zajt termeljen). Természetesen a szűrőnek LC-szűrőnek kell lennie, azaz kondi - tekercs - kondi. A kondik és a tekercs méretezése egy érdekes kérdéskör, hiszen befolyásolja a kapcsolóüzemű előfokozat visszacsatolásának frekvenciamenetét, ezáltal a stabilitását is.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Értem, akkor méregetek még, hogy gondot okoz-e és meglátom végül beépítem-e.
(#) Attila86 válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Igen, a kimeneten volt. A két szabályozó között is lehetne, de pz87 azt kérdezte hogy rakhatja-e a fő kimenetre, ezért erre válaszoltam.

Nekem is megfordult a fejemben hogy az elő és a főszabályozó közé teszek egy szűrőt, de egész egyszerűen nem fért rá a nyákra. Ráadásul Tóth Gábor barátom aki szintén hasonló tápon dolgozgat, ő tett oda szűrőt, ráadásul mindkét ágba! Egy gyűrűre tekerte fel a két fojtót, bifiláris tekercsként. Aztán rájött hogy az sem csökkenti radikálisan a zajt, cserébe viszont egy marék problémát okozott neki a táp működésében. Legutóbb mikor erről beszéltem vele azt mondta hogy már ki is vette és soha többé nem csinál ilyet.

Az a baj, hogy a vezetett zaj csak egy része a dolognak. A kapcsolóüzemű rész azonban emellett elektromágneses zajt is termel ami a fojtót ide-vagy oda mindenképp tovább jut az áramkörben, az éteren keresztül. A legjobb zajszűrés ezért az elő és a főszabályozó egymásról való elektromágneses különválasztása, árnyékolása lenne. Az SMPSII megálmodásakor ez is volt az első terv, még vaslemez-profilokat is rajzolgattam de úgy nem lett volna ennyire kompakt és egyszerű a készülék. Bár mondjuk az vita tárgya lehet hogy ez így most mennyire egyszerű vagy nem egyszerű, de az árnyékolós verzió garantáltan ennél is bonyolultabb lett volna szerelés szempontjából.
(#) Kovabe hozzászólása Szept 19, 2013 /
 
Sziasztok
Folyamatosan olvasgatom ezt a topikot de még mindig nem derült ki számomra melyik a megfelelő táp. Esetleg tudnátok ajánlani valami olyat ami mindennapos hobbicélra megfelelő illetve tudjak akár 10A-t is kadni belölle? Jelen esetben egy 24V-os 240VA-es trafom van és ez köré szeretnék építeni valamit.
(#) kaqkk válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 19, 2013 / 1
 
Én meg folyamatosan nézem az autós újságokat ,de még nem tudtam eldönteni melyik a megfelelő autó ..... Azt kell tudni mik az igények és ehhez választani a "szerszámot"
(#) Kovabe válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Igen igazad van. Az elképzelés az "atom" stabil szabályozható feszültség illetve áramerösség, esetleg egy áramkorlát szabályzással, a feszültség 0-24V-ig mig az áramerösség 0-10A-ig és minkettö minél nagyobb felbontásban.
Ennyi elég hogy ajánlani tudj valamit?
ÉS bocs elfelejtettem, az ár is fontos mint álltalában.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) kaqkk válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Nem . Az alkotó féle tápok közt is van ilyen , és attila 86 tápjai is tudják ezeket az adatokat ...
(#) szili83 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
24V AC-ól olyan (28) 30V DC-t majd ki tudsz venni.
(#) Kovabe válasza szili83 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Az már nekem böven jó. Köszi.
(#) papus51 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
A 24V-os trafód feszültségéből elvész valamennyi a graetzen és a teljesítmény fokozaton is. 10A mellett a puffer elkón is számíthatsz olyan 6-8V körüli hullámosságra még 10.000µF mellett is.
Szerintem 20V DC-nél többet nem fogsz kivenni belőle ilyen terhelés mellett.
Üdv.
(#) Kovabe válasza papus51 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Igazábol nekem még az is jó mert idáig maximum 14.5V-ot használtam a szabályzott tápon (317). Nekem föként a 10A-er ami kell mert sokszor jol jönne.
(#) Kovabe hozzászólása Szept 19, 2013 /
 
Még fontolgatom a dolgokat de az attila 86 féle kapcsolóüzemü elöszabályzott tápot nézegetem de fennakadtam, nekem csak egy kimenetel van a trafon. Ha a segédtrafo egy különállo trafo lenne az nagygondot jelentene?
(#) Attila86 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Nem, nyugodtan használhatsz arra egy másik, kisebb teljesítményű trafót.
(#) Kovabe válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Köszönöm.
(#) bakos13gab válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Szia!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy okozhat-e bármi problémát szerinted, hogy az egyenirányító részt kihagyom a panelról és közvetlen a pufferelt DC-t adom a panelre? Az egyenirányítást egy 35A-es egyenirányító kocka végezné, amit a bordára csavarozok. A megoldásnak értelme csak annyi lenne, hogy az előlapra kivezetném a teljes nyers DC-t is a trafóról, amit az SMPS II-től függetlenül is tudnék használni.
(#) Attila86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Szia!
Kivezetheted ha akarod, de azt semmiképp össze ne kösd a labortáp rendes kimenetével! Egyébként miért kell ez? Hogy még nagyobb feszültséged is lehessen ami viszont nem stabil és nem szabályozott?
Következő: »»   515 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem