Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   364 / 964
(#) matyi16 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2014 /
 
Ok, gondoltam, hogy azért tévesztett meg...
Egyedül a kimegszakítók vannak megvéve, az FI rélé es az összekötősín, netről töltöt képek.
Amúgy FI reléből hány amperest vegyek?
(#) proba válasza Gery78 hozzászólására (») Szept 20, 2014 /
 
Gép nélkül is megoldható. Lehet ,mégjobban jár ha önt a gödörbe vízet.
Felénk egyszerűen egy/két ásónyom mély gödröt ásnak vizet beleöntve a szonda beleállítva, ez után fel-le mintha döngölnél vele. Simán lemegy. Ha kalapáccsal rásegítesz , csak a dolgod nehezíted. (egy dologra kell vigyázni, a ráhegesztett rúd ne vágjon fejbe senkit.)
(#) Bakman válasza matyi16 hozzászólására (») Szept 20, 2014 /
 
30 mA / 40 A jó lesz. 30 mA a kioldóáram, 40 A a terhelhetősége.
(#) matyi16 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Nem túl nagy az egy kicsit, én 25 vagy 30A-re.
Végülis mindegy, mert a FI relé elsődlegesen nem rövidzárlat ellen véd...
(#) Bakman válasza matyi16 hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
A Fi után vannak kismegszakítók. Nem baj az, ha a Fi többet kibír, mint a várható terhelés. A 40A-es terhelhetőségű Fi-relé eléggé általános, kb. a sarki fűszeresnél is lehet venni.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) bakos13gab válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Ez a tömszelencés dobozos emgoldás jó. De eszméletlenül drága, ha az anyagiak fontosak. Én egy helyen megcsináltam és nagyon jó lett (igaz,nagy dobozzal,mert nem szeretek kicsikben matatni. Az a kötéspont 5-6000 Ft lett. A doboznak is célszerűen csavaros fedelűnek és gumírozottnak kellene lennie, tehát IP55 vagy felfelé.
(#) matyi16 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Ok!
Akkor olyat veszek!
(#) Busz hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Adott egy telek házzal, de két tulajdonossal. Mindkét tulaj saját mérőórát akar. 1 légkábeles már van. De ha akarunk mégegyet, ugyanarra a telekre csak mondjuk a másik felébe akkor annak milyen feltételei vannak, egyáltalán lehet-e?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) gyuszo válasza Busz hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Igen lehet, társasházzá kell átíratni. Utána lehet.
(#) ha6qt válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Én most vettem 19*15 cm széles, 13cm magas tömszelencés, gumitömítéses, csavaros dobozt (összesen 8db) 1.800 Forintért. Ami neki kell, szerintem darabja 500 Ft lehet, legalábbis a 10*10-es ennyi.

Nem vészes, de erre amúgy sem szabad sajnálni a pénzt.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) gyuszo válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Szerintem ha át akarod új vezetékre cserélni , fel akarod újítani, hagyd ki a padlást. Ne vigyél fel oda vezetéket . Meg lehet oldani a földszinten mindent és egyszerűbb a szerelés, mint fel-le mászkálni a padlásra. Ha kis költség a lényeg és nem akarsz vésni, akkor szerelj MüII 16 csővel falon kívül és bilincsel. Mármint a vízszintes szakaszokon a plafon alatt. A függőleges szakaszokat valószínűleg át tudod vezetékezni, húzni. Ehhez kapható 10x10 cm kötődoboz kb 120-150 Ft/db. Ha később vésed, a csöveket fel tudod később is használni., besüllyeszted a falba.
Mint írtad a padlástérben ócska bergmann csövek vannak, megnyomorodva. A padláson szüntess meg mindent, max. felviszel 1 vezetéket a padlás világításhoz.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) bakos13gab válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
A kisebb doboz igen. De a tömszelence is pénz. Szóval sok apró nagyon elszállhat, ha 4-5 helyen kell ezt megcsinálni. Én ha jól emlékszem majdnem 200x300-as dobozt raktam fel. Igaz, 4-5 kábel érkezett be és a földszint felé egy 25-ös cső ment le.
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Ismét jelentkezem, ma rengeteget haladtunk, a nagyja megvan, mindenhova elmegy a földelés a táblától. A sütő környékén szétbontottam a dobozt, szintén meglepődés. Ha hihetek a táblának, akkor a drágaság maximum 7kW-ot vesz fel. Ez cca. 30A Ez ott kezdett fura lenni, hogy nem láttam 32A-es biztit, csak az elműét, onnantól mind 16-os. A bekötést elnézve, fel is vázoltam, hogy néz ki, a vezetékeket követve, két megszakító van párhuzamosan kötve, mert már a sütőnél a falig össze van párhuzamosítva mind a három bemenete, innen pedig a két alukábel csak két megszíkítóhoz megy, vagyis kettő párhuzamosan van kötve. Ez alapból nem maradhat, de most kis dilemma előtt állok.
a sütő (esco etf 1000.50) hátán az van feltüntetve, ha egy frázisról megy, akkor az L1-2-3 összekötve, valamint N1-2 szintén, és akkor 3x2,5 kábel kell neki. Ez itt sántít. Ha tényleg 30A-t vesz fel a sütő, akkor eleve minimum 3x4-es vagy 6-os Mtk/MbCu dukálna mellé, nemde? Értem én, hogy egyszerre nem fog minden lapja, meg a sütő is menni, de akkoris, illene oda vinni normális vezetéket. Vagy tényleg elég lenne neki a 3x2,5? Vagy vigyek neki 4x2,5-öst, és mondjuk L1 és L2-3 legyen két külön kör? Vagy hogy legyen? Eleve, azt sem értem, hogy működött ez a 4-es aluról? Valamit, ez már részletkérdés, de megoldhatom-e úgy, hogy a falra teszek egy 3 fázisú 16A/32A-os aljzatot, és a sütő vezetékére is? Vagy azt az ipari 230V-ost, azt a kék színűt? Vagy inkább kössem fixre?
Előre is köszönöm a választ, és a fáradozást.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014

sütő.png
    
(#) kameleon2 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Szia! Amiket én kötöttem sütő+főzőlap - az is 27-32A között volt - jellemzően 1 fázisról. Nálam nincs ekkora, de 5x4-es a betáp - mert ki tudja, mikor lesz cserélve.
(#) ha6qt válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Régen csináltak olyat, hogy sima vasdrót vitte a földet a falban? Ez mikori házépítés lehet?
(#) gyuszo válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 / 1
 
A bekötést végezd 3x4 vezetékkel fixre lehetőleg a biztosíték és a sütő között toldás, megszakítás mentesen. Az 5x2,5 is megfelel, de ekkor 2 eret a L1 és L2-höz, a másik 2 eret a N1 és N2-höz kössed. A Nulla vezetőnek is azonos keresztmetszetűnek kell lennie a fázissal, A zöld-sárgát pedig ne a vasdróthoz, hanem a fogyasztói elosztótáblába . Az 5 eres vezetéknek még annyi előnye van, ha később 3 fázisra lesz cserélve a mérő, nem kell vezetéket cserélni, csak a bekötésen változtatni. L1, L2, L3 és N .
(#) pont válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Nemcsak a nulla vezetőnek kell azonosnak lenni az adott áramkörben lévő legnagyobb keresztmetszetű fázisvezetőével, hanem a földelő vezetéknek is...
(#) gyuszo válasza pont hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Igen így van, ezért hibás minden szempontból a rajz és természetesen 1 fázis esetén ezért is javasoltam első megoldásként a 3x4 mm2 vezetéket. Toldás, kötés mentesen, fixre.
(#) pont válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
És a 4mm2 csak réz esetén lehet megfelelő ha nem több 10 méternél....stb.
(#) gyuszo válasza pont hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Idézet:
„Ha tényleg 30A-t vesz fel a sütő, akkor eleve minimum 3x4-es vagy 6-os Mtk/MbCu”


A kérdezőnél sem merült fel réz vezetéken kívül más, de nem én voltam a kérdező.
A mikrokapcsolo -nak kell a segítség, így neki válaszolj.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2014
(#) Gery78 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Szia!
Én tesóméknál 5x4mm2-es vezetékkel oldottam meg a bekötést, igaz náluk bent van a 3 fázis. A főzőlap is elektromos és a sütő is amely külön van. Miért ne mehetne mind a négy főzőlap és a sütő is egyszerre? Tesóm rendszeresen azt csinálja, hogyha nagy főzést rendez, pl. szülinap, akkor mind a 4 főzőlapon kotyvaszt valamit, plusz a sütőben sül a hús, vagy a süti. Tehát nála minden megy egyszerre, és simán elképzelhető ez nálatok is, hogy előáll ilyen eset. Ezt az elektromos rendszernek el kell viselnie köhögés nélkül. Én 5x4-es MTK vezetéket használtam a bekötéshez, a főzőlapot a szervizes ember kötötte be a garancia miatt, a sütőt én. Kiépítettem neki odáig a vezetéket, még érvéghüvelyt is tettem rá, ő meg csak betekert öt csavart. Mindegy a gari miatt fontos volt, hogy így történjen.
(#) potyo válasza Gery78 hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Ha van három fázis, akkor sokkal egyszerűbb a dolog. Jó elosztás esetén fázisonként alig tíz amper csorog 7kW esetén. Nyilván nem érhető el ez az állapot, de 16 amper simán elég lehet, ha a tűzhely tervezője jól elosztotta a terhelést. Arra meg még 5x2,5 is elég.

Elég hülye ötlet, de az jutott eszembe, hogy mi lenne, ha lenne két csatlakozási pontja a készüléknek? Hőtároló kályhánál nem szokatlan, hogy van egy csatlakozás a vezérelt áram számára, és egy másik az állandó áramra, hogy bármikor lehessen fújatni. Ha már van N1 és N2 csatlakozás pont, akkor nem lehet, hogy a készülék gyártója is erre gondolt? Húzni két darab 3x2,5-ös, esetleg 3x4-es vezetéket a sütőnek, aztán két külön dugaljba dugni. Jobban utána kellene nézni, de talán nem elvetendő ötlet.
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Akkor maradok a 3x4-esnél, de a táblától sütőig van kb 15m. Valamint az is most tünt fel, hogy az órától a tábláig is alu van, 4 vagy 6- os. Ezt hogy lehet cseréltetni?
(#) kameleon2 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Szia! Nálam 4m sincs az elosztótól és 5x4mm2 van. Hozzáteszem vastagabbat be sem tudsz szerintem kötni a tűzhelybe...
(#) szamóca válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Csapos tüskével akár 6mm2-est is.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2014
(#) gyuszo válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
A mérőhely és a fogyasztói elosztótábla között csak regisztrált villanyszerelő tudja kicserélni, mivel ahhoz le kell venni a plombát. Ha cserélteted, 10mm2 sodrott réz vezetékre kell cserélni, a végein érvéghüvellyel, négyzet alakú profilra préselve. ( Ha sodrott réz lenne, elég lett volna a 6 mm2 , ez 35A bír, de ilyen mértékű felújításnál érdemes kicserélni a későbbi kellemetlenség miatt ) A 6mm2 Alu 27 A-rel terhelhető.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2014
(#) amdni hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Üdv mindenkinek!

Nem vagyok villanyszerelő, ennek ellenére elkezdtem a házban ami 73-ban épült, néhány átalakításra az áramhálózattal kapcsolatban.
A fő ág 4 mm2-es alu, a mellékágak 2,5mm es alu kábelek.
Ma viszont találtam olyan hogy az alu össze volt kötve sodrott réz kábellel, már látszódott az égés, a szigetelőszalag kicsit meg is volt olvadva.
Még várható hogy találok ilyet, pedig szakemberek csinálták a házban a villamoshálózat kiépítését, legalábbis nekem ezt mondták.
Utána olvastam többek között itt is, mivel lehet szabályosan összekötni alut rézzel, nem egyértelmű.
2 villanyszerelőt kérdeztem, mindkettő a lemezes sorkapcsot javasolta, de mikor említettem a wagót, mondták hogy az is jó csak alu pasztával.
Én wagót alkalmaztam, mivel volt olyan hogy 9 kábel volt eredetileg összekötve, és volt közöttük réz is, szerencsére ez föld kábel volt.
De már van ami 0 kábel illetve fázis, és vagóval kötöttem össze, alu pasztával a kábelt bekentem és nyomtam a wagóba mielőtt belenyomtam.
Hibát követtem el?
Csak sorkapcsot lehet használni?
A lemezes sorkapocs illetve a wagó nem "alu barát" anyagból van, mint a konnektorok és kapcsolók?
Ez nem egyértelmű a számomra.
Ha sorkapoccsal össze lehet kötni alu paszta nélkül, wagóhoz minek kell?

Előre is köszi a válaszokat.
(#) nandi71 hozzászólása Szept 23, 2014 /
 
A segítségeteket kérném, hogy szerintetek kössem-e össze egy zöld sárga kábellel a két fémtárgyat. Adott egy földbe ásott tartály (régen benzinkutnál használták, de most is minimális gázolaj tartalék van benne a mezőgazdasági gépeink miatt) mellé 0,5 méterre került egy vascső leütve kb 0,5 méter mélyre arra egy műanyag kötődoboz ami az öntözőszivattyút és a világítást kapcsolja azaz benne csak a kötések vannak. Érdemes lenne a vascsövet és a tartályt összekötni szemes saru és z/s 6-os MKH-val, vagy a távolság és a műanyag ház miatt nem kell.

Üdv. Nándor
(#) bakos13gab válasza amdni hozzászólására (») Szept 23, 2014 /
 
Bővebben: Link

E szerint kell valamiféle pasztát belenyomni.
Mindig érdemes a gyártó honlapját is megnézni, előny az angol tudás.

Én eddig úgy tudtam, hogy ezekbe alut simán is lehet dugni.

Szerk.:
Wago 222

Ha itt figyelmesen átnézed van egy ilyen sor a kategórialécen:
Idézet:
„Products in Category: Compact Splicing Connectors for All Conductor Types (222 Series)”

Én ebből arra következtetek, hogy ebbe mindenfélét bele lehet dugni. De lehet, hogy ez a kivitelre és nem az anyagára vonatkozik. Letölthető a minősítő okirat is és ott bizony a rezet említi.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2014
(#) amdni válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 23, 2014 /
 
Alu pasztával tudtommal hivatalosan is jó az aluhoz, de nem értem hogy ezek szerint rézből van a wagó??? Vagy csak azért kell a paszta hogy ne oxidálódjon az alu? Mert az összesodort alu összekötés is oxidálódik, ennek ellenére nemrég láttam hogy egy szakember csak simán összesodorta.
A lemezes sorkapocs pedig nem mivel ahhoz nem szükséges az alu paszta.
Ez nem világos.
Meghagyhatom a wagókat a villanyhálózatban, vagy sorkapocs, ahány embert kérdezek annyi a válasz.
Következő: »»   364 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem