Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1857 / 2487
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Nem szügségszerű a stabilizálás, az opák elég jól elnyomják a tápzajt. A zéneres megoldás inkább azért van, hogy limitálja a tápfeszt.
(#) djcaveman válasza tothbela hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 16, 2016 / 1
 
A C9-et és az R14-et feltétlen elhagynám.
A gyakorlati részéhez volna még pár ötletem: a P7 potin a csúszkát kösd össze a szabad véggel, hogy kontakthiba esetén se erősítsen nyílthurkúan! A hangszórócsatlakozási lehetőséggel párhuzamosan állíts be egy 1k-s ellenállást, hogy a bekapcsolt állapotban (esetleg) rádugott hangszórót előtöltött csatoló várja, hogy ne pukkanjon.
Ugyan ezen megfontolásból ajánlok C11 elé egy 220k-470k-t.
Megfontolnám R18 értékét, mi van ha vonali szintű jelet (775mV) kötnél rá?
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Én is azt hittem, de szerencsére a VR2 pont nem csatlakozik az OP2 invertáló bemenetére. csak pont rajta van a mérőpont az összekötő szakaszon. Jónak tűnik a rajz.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Kivettem C9-et és R14-et és nagy mértékben javult a frekvenciaátvitel. Köszi
A C11 elé közvetlen a bemenetre egy 220k raktam párhuzamosan.
R18 értékével kapcsolatban mire gondoltál? Kisebbre kéne venni hogy csillapítson is? megnéztem 700mV bemeneti jellel és ha a GAIN-t 0dB re állítom akkor 1x-es az erősítése ami a hangszínszabályzóba megy. Ha utána a hangerőt 20%-ra állítom akkor még pont nem torzít a kimenet (4V amplitúdó) lesz, úgyhogy ha nagy jel érkezik a bemenetre akkor a hangerővel tudom majd szabályozni.
(#) vajdaviktor hozzászólása Máj 16, 2016 /
 
Sziasztok

Sokat olvastam, de nem találok olyan eszközt, amivel laptopot, vagy telefont, vagy bármilyen lejátszót tudnék erősítőhöz csatlakoztatni. Mindegyiken csak fejhallgató kimenet van(Line nincs), és nagyon torzít, ha rákötöm pl az erősítő RCA bemenetére.

Mit tudtok javasolni?

Köszönettel:

Viktor
(#) Alkotó válasza vajdaviktor hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Talán a hiba máshol van. Torzítás itt általában nem merül fel, de esetenként a forrás szintje nem elegendő. A fejhallgató kimenet felfogható vonalinak is, csak jobban terhelhető annál (a szint még lehet kérdéses).
Ha mégis torzít, akkor ott egyéb hibát kell találni. Ez lehet pl. a kábel hiányossága, vagy nem megfelelő bemenetet használsz a végfokon.
Saját eszközeim (telefon, MP3 lejátszó, PC hangkártya) tökéletesen kompatibilis az erősítőimmel. Pl. a TDA7294-et, minden köztes fokozat nélkül is kivezérli.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 16, 2016 / 1
 
Feltéve - de nem megengedve - feltekered a basszust, máris 10-szer nagyobb jeled van. A hangszín kimenetén 3V-nál beüti a fejét a jel a tápba, tehát 300mV-ban meg kéne fogni az első fokozat kimenetét.
(#) reloop válasza vajdaviktor hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Szia! Az RCA bemented nem lemezjátszó mágneses hangszedőjéhez való véletlenül? Add meg a készülék típusát!
(#) Buvarruha válasza vajdaviktor hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Kapcsold ki a hangszínszabályzót és ne maximális hangerőn járasd.
(#) vajdaviktor válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Szia
Nem, a CD, vagy a TV audio bemenetén próbáltam.
Valamilyen eszközzel (pl laptop) torz, de pl telefonnal halk.
Nem ismerem ezeknek a jelszintjeit, de régen az asztali számítógépem volt rákötve, ha a hangkártya line-ba dugtam, gyönyörűen szólt, ha phone-ba, torz volt.

Az erősítő Technics SA EX 500
Laptop: Asus, telo Z3 Compact
(#) vajdaviktor válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Akkor meg totál halk csutkára feltekerve is csak duruzsol...
(#) reloop válasza vajdaviktor hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
A laptopon és a telefonon is tudod állítani a fülhallgató kimenet jelszintjét, próbálj meg optimális értéket találni! Dolby Logic nem zavar be?
Szerk.: ha egyszerre halk és torz, akkor kábelzárlatot sejtek.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
(#) Buvarruha válasza vajdaviktor hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Ahogy a kolega is mondja, ott valószínűleg rövidzár van.
(#) vajdaviktor válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Azt hittem, teljesen más a jel erőssége, vagy mittoménmi a Line és a Phone kimeneten, a régi asztali pc-hangkártyából kiindulva, ahol külön aljzat volt nekik, és torzított is a headphone kimenet rákötve az erősítőre.
Megpróbálok másik kábelt, de már csak holnap.
Ez fel sem merült bennem.
Nagyon köszönöm nektek!
Ha nem ez, akkor VISSZAJÖVÖK!
Jó éjt!
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Húú, tényleg, erre nem is gondoltam. Akkor csináljak egy magas szintű bemenetet is? pl: a bemenet után rögtön egy 50k ellenállást sorba kötve?
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 17, 2016 / 1
 
Egyszerűbben oldanám meg, például az R18 legyen 3k3. Ha vagy oly hedonista, tégy az R18 helyére egy 10k trimmer, amit tapasztalati érték alapján állítasz be minimum gain-re.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2016 / 1
 
Igazad van, köszi. Kicseréltem 3k3-ra és most -10dB-től +40dB-ig lehet szabályozni. Ez így bőven jó. Köszi mégegyszer
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 17, 2016 / 1
 
Ha ilyen fogékony vagy az áramkör részletes kidolgozására, adnék még két tippet.
A bementet illik megóvni a rádiófrekvenciás jelektől, ennek tipikus megoldása egy 1k/100pF aluláteresztő szűrő. Esetedben a 100pF párhuzamos lenne a 220k bemeneti lezáró ellenállással.
A másik dolog, a TDA2030 egy nagyon jó kis integrált áramkör, csak ne kérjünk tőle olyat amire nem képes. A 8V/us slew rate megköveteli a bemenő jel változás meredekségének határozott korlátozását. Erre a javaslatom ismét egy alulátersztő, melyet a kedvező impedanciaviszonyok miatt a C10 után helyeznék el, 3k3/1nF értékben.
Fentiek ugyan okoznak némi veszteséget, de sokkal komfortosabb lesz általuk a készülék.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Beraktam az aluláteresztő szűrőt, köszi, de ha jól számoltam akkor 1,6MHz a határfrekvenciája? Ez egy konkrét érték, vagyis egy előre meghatározott, és miért van erre szükség pontosan? Hallottam már erről régebben is de nem mélyedtem el annyira a dologban.
A másik szűrőt a C10 és a hangerő poti közé rakjam?
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Szép kis kompakt lett!
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
A bemenetnél csak durván tudjuk blokkolni az RF jeleket, mert a forrás kimenőimpedanciája széles határok között változhat.
A második szűrő 1nF-ja párhuzamos lesz a hangerő potival.
Ha megnézel pár gyári készülék rajzot, meg fogod találni ezeket az alkatrészeket.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Ha jól értem akkor a forrás impedanciája hozzáadódik a soros 1k-hoz és az eredő ellenállás alkot egy szűrőt a 100pF-al? A másik szűrőt is beraktam, köszi.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Igen, helyesen értelmezed.
A második fokozatnál kihasználjuk az OP2 stabilan alacsony kimeneti ellenállását.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Értem már. Köszi szépen mindent. Egyre többet tanulok
A héten beszerzem az alkatrészeket és megépítem. Amint kész rakok fel képeket meg hangmintát.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Nagyon szívesen! A C1, C12 ugyan egyszer szerepel a rajzon, de úgy az NE5532 mint a TDA2030 táplábai közvetlen közelében is el kell őket helyezni. A külső táp a gyakorlatban a TDA2030-ra érkezzen, és a pozitív ág 10Ω-on keresztül jusson el a műveleti erősítőre. Enélkül imádnak összegerjedni
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
Átraktam a tápforrást a TDA közelébe 100µF/100nF -al és egy 10 Ohmot beraktam a pozitív ágba ami az elektronika többi része felé megy. Vagy a 10Ohmot csak a NE5532 pozitív lábaihoz rakjam közvetlen?

Mellékeltem a jelenlegi frekvenciaátvitelt. Extra király
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2016

trans1.png
    
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
A 10Ω/100uF+100nF a hangszín és az előerősítő teljes tápjának RC szűrése.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
Rendben, megvan, köszönöm. Most csinálom a nyákot.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
Ez a két link segíthet az alkatrész-elrendezésben Bővebben: Link, Bővebben: Link.
Következő: »»   1857 / 2487
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem