Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezeték nélküli vezérlés
Lapozás: OK   3 / 4
(#) pucuka válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 6, 2011 / 2
 
Az adóba, és vevőbe RF tranzisztorokat kellene használni, (BFxxx) a többi lehet BCxxx, és BD. A linkelt tranzisztor mező nem ide nem igazán jó, megy egyet használsz belőle és a többi? Amennyire csak lehet ragaszkodj a rajzon szereplő értékekhez
(#) Lamboo válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2011 /
 
Értem és köszönöm a segítséget A héten valamikor nekiállok, összerakom, és leírom a tapasztalatokat
(#) Lamboo válasza pucuka hozzászólására (») Szept 8, 2011 /
 
Majdnem el is felejtettem:
A tekercseket milyen átmérőre csináljam és milyen drótból? ja és milyen vasmagra? Nem volt semmi leírás a rajzokhoz
(#) gerenk válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 8, 2011 / 2
 
A 27 MHz-es sávra a tekercs 12 menet átm. 0,4 CuZ huzal 4mm-es sárga jelzésű N10 ferrites tekercstestre, a rezgőköri kapacitás 47 pF
(#) Lamboo hozzászólása Szept 12, 2011 /
 
nem lehetne a tekercseket valahogy inkább a nyákon kialakítani?
(#) gerenk válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 12, 2011 / 1
 
Lehet, kb 10 menet 1,5 mm-es vezetősávval spirál alakban, viszont a hangolást trimmer kondival kell megoldani.
(#) Lamboo válasza gerenk hozzászólására (») Szept 12, 2011 /
 
Ajjaj az egy kicsit sok helyet foglalna mégiscsak megpróbálok keresni valahonnan n10 ferritmagot Vagy esetleg ha egy régi rádióból buherálok egy ferrit rudat, azt is megfelel? (persze a kellő méretekre alakítva)
(#) gerenk válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 12, 2011 /
 
Nem elérhetetlen egy 5 mm-es ferritmagos tekercstest, TV kép KF modulból kitermelhető, rádió ferritrúdja nem igazán jó, csak sárga szinjelzésű ferritmag alkalmas erre a frekvenciára.
(#) imix77 hozzászólása Okt 31, 2011 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki linkelni egy olyan kapcsolást ami azt tudja, hogy:
Van egy kapcsoló fel ki le állapotokkal . Amíg "fel" állapotban van, egy villanymotor jobbra forog, ha pedig le akkor egy villanymotor balra. A kettő között nem mozog.
És ami a lényeg vezeték nélkül kéne ezt megoldani.
A válaszokat előre is nagyon Köszönöm!
(#) CheeseE hozzászólása Nov 2, 2011 /
 
Sziasztok!

Vezérléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Van egy vezetékes digitális kazán termosztátom, amit szeretnék mobil egységgé átalakitani. Már vettem rádió adót és vevőt, ilyeneket:
Bővebben: Link Bővebben: Link

Ezekkel szeretném megoldani a vezeték nélküli kapcsolatot. A kérdésem, hogy milyen elektronikával tudom megoldani a vezérlést, mivel ez az adó(v vevő) nem folyamatos jelet sugároz, csak egy impulzust.
Az se lenne tökéletes megoldás, ha egyik impulzusra bekapcsolna,másikra pedig ki, mert ha véletlen egyszer nem veszi az adást a vevő, akkor bekapcsolva marad, és sose nem fog kikapcsolni...
Nem szeretném viszont túlbonyolitani sem mikrovezérlővel, ha lehetne anélkül kellene megoldani...
Valami olyasmin gondolkodok, hogy amig a termosztát be van kapcsolva, addig sugároz valami jelet, és akkor kapcsol a vevő, ha ez megszünik, akkor kikapcsol...
Hogyan lehetne ezt egyszerűen megoldani?

köszönöm a segitséget!
(#) pucuka válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Az adó-vevő pár adatok átvitelére képes, az adatlapban meghatározott sebesség tartományban. Valahogy úgy, hogy az adatjelet megfelelően kódolva rákötöd az adó dat lábára, és a vevő dat kimenetén megkapod. Az információt, pl előre, hátra, jobbra, balra, stb kódolni kell, vagy egy enkóder dekóder párossal, vagy mikrovezérlővel.
(#) bankimajki válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Én nem bonyolítanám túl, ha elég csak 2 állapot átvitele. Egy 555-össel, egy 100Hz-es jelet küldesz, ha be kell kapcsolni a fűtést és semmit nem küldesz, ha ki kell kapcsolni. A vevő oldalon egy 30ms-um idejű monostabil multivibrátorral pedig figyeled a vett jeleket. És ennek a kimenete kapcsolja kazánt. (Bár ez könnyen zavarható.) Több monostabillal és pár digit kapuval megoldható. Vagy encoder-decoder párossal.
(#) pucuka válasza bankimajki hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Nem jó, FSK jelnek mennie kell. Az adó vivőjét folyamatosan "bökögetni" szükséges. Amúgy az adatsebesség 800 és 9600 (úgymond) kHz között kell lennie.
(#) CheeseE válasza bankimajki hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Én is valami hasonlót gondoltam ki, egyszerű, és nem kerül sokba. Esetleg sémát tudnál linkelni?

Mit értesz az alatt, hogy zavarható? A legolcsóbb kódoló/dekoódoló milyen árban van? Nem akarok már sokat költeni rá.

Köszönöm.
(#) bankimajki válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
A bökögetésre gondoltam a 100Hz-es jelet. (Én így teszteltem a saját adó-vevő párom átviteli frekijét.) És simán átvisz egy négyszögjelet, ebből a vevő oldalon a monostabil pedig elintézi a be vagy kikapcsolást.
(#) bankimajki válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
A zavarhatót úgy értem, hogy bármilyen azon a frekin működő eszköz megzavarja és bekapcsol a kazán, ha jelet kap. Az enkóder/dekóder a legegyszerűbb, ami megbízható. pl. HT12A
(#) CheeseE válasza bankimajki hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Megépítettem az általad leirt kapcsolást! Egészen addig tökéletesen működik amig a 100Hz-es jelet sugárzom. Viszont amikor nincs adás, akkor a vevő kimenetén "zagyvaság" jelenik meg. Ahogy oszcilloszkóppal mérni tudtam egy magas frekvenciás, ám de amplitudóban azonos 0-5V négyszögjel van a kimeneten... Szóval amig van adás addig tökéletesen veszi a 100Hzes jelet, amikor megszünik akkor jön ez a kavarodás. Ezzel az a gond, hogy a monostabilt ez is triggereli, igy állandóan be van kapcsolva a kazán...
nem ismerem különösebben ezt a rádió párost, de szerintem ennek nem igy kellene működni, vagy tévedek?
Esetleg valami megoldás valakinek?

köszi!
(#) proba válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Szerintem a vevő oldalon min egy NE567 kellene.Ami az adó frekijére van hangolva.
(#) bankimajki válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Erre írtam a zavarhatóságot. Van pár megoldás. Vagy az amit előttem írtak, vagy sugározz 2 kül. jelet És válogasd szét a vevő oldalon. (Vagy az encoder-decoder páros, az egyszerű és megbízható.)
(#) pucuka válasza CheeseE hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Ha a vevő nem kap RF jelet, akkor a kimenetén nagy amplitúdóval zaj jelenik meg, hasonlóan a műsorvevők FM zajához. Azért kell az átvitt információt valamilyen formában kódolni, hogy a vevő tudja, mikor jön információ, és mikor nem. És mivel az RF csatorna csak egy van, az adat (információ) átvitel csak soros lehet. Ezt meg lehet építeni külön áramkörökből is, pl NE567, XR2206 PLL áramkörökkel is, de a legegyszerűbb enkóder/dekóder cél áramkör párossal, vagy mikrovezérlős cím + adat + vonali hibajavító, felismerő kódolással, tisztességes vezetéknélküli adatátvitellel. Minél egyszerűbb a védele, annál inkább zavarérzékeny lesz az átvitel.
(#) tib12 hozzászólása Máj 28, 2012 /
 
Üdv. Szeretnék készíteni egy olyan távirányítót amivel egy egyszerűbb robotot tudok vezérelni(mozgás, esetleg robot-kar, világítás stb.). Tehát jópár csatornával kellene rendelkeznie amik nem egyformák: 2db H-hidas kimenet PWM-el, 2db szervó és a többi 4 pedig relé(vagy tranzisztor). Ezek miatt szerintem jó lenne bele egy nagyobb PIC amit felprogramozni tudok, de magát a programot megirni nem, úgyhogy ehhez kellene segítség, meg a kapcsolást megtervezni, vagy legalább ellenőrizni amit csináltam(később feltöltöm). Az adórol meg annyit, hogy ugyanúgy PIC-el lehetne. Ehhez persze rádiómodul is kell, amit már régebben megvettem: Bővebben: Link és Bővebben: Link
Minden segítséget előre is köszönök.
(#) tib12 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Megtaláltam azt ami nekem kell(tudom már egyszer megkaptam de most újra előkerestem). De van egy kis gond. A távirányítóhoz(adó) csak PIC16F628-am van. Az előző hsz.-emben említett rádiómodullal szeretném megcsinálni, a vevő panelterve már kész is csak az adót nemtudom, ha valaki tudna küldeni egy módosított rajzot az adóhoz PIC16F628-al, programmal együtt azt nagyon megköszönném(ja és úgy kéne programozni hogy 4 öntartó és 4 rögtön elengedő relé). Ja és a kapcsolás Bővebben: Link Előre is köszönöm.
(#) szel.balazs hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
Sziasztok.!

Olyan kérdésem lenne, hogy hogy bírnám megoldani azt a problémámat (persze a legegyszerűbben), hogy vezeték nélkül bírjak vezérelni 4 villanymotort (12V-os) és ha megoldható a forgás sebességüket is. Mindezt tenném 4 db potival vagy esetleg valami mással.

Köszönöm előre is a válaszokat.!

Üdv.! szel.balazs
(#) csaby93 hozzászólása Jan 17, 2015 /
 
Sziasztok.

A kód IC-k tehát a dekóder encoder párosítást hogy kell megoldani?
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Tehát ha megvan az adó vevő modulom, veszek hozzájuk egy-egy ilyen dekóder/enkóder IC-t majd hogy mozom össze?? Az "A" lábakkal a címeket tudom beállítani ha jól gondolom, a "D" lábak mire jók?
(#) gerenk válasza csaby93 hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Szia !
A csatolt képek segítenek, az adatlapját is tanulmányozd.
(#) csaby93 válasza gerenk hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Köszönöm szépen! Rajta leszek a megvalósításon.
(#) Qju hozzászólása Jan 5, 2017 /
 
Szevasztok!
Kis útbaigazítást kérnék.

Az a problémám, hogy van egy munkaterület ahol homlokrakodó Volvo dolgozik, közlekedik. Munkavédelmi szempontokat figyelembe véve erre a területre csak láthatósági mellényben lehet belépni.

Szeretnénk a biztonságot úgy fokozni hogy egy vezetéknélküli (csengő) jelző készülékkel a munkagép kezelőjét figyelmeztetjük amit ő esetleg nyugtázni tud.
Ez lenne az alap pribléma amire megoldásokat, javaslatokat privátban vagy erre alkalmas fórumon kérnék tanácsokat.

Üdvözlettel :Zsolt
(#) kaqkk válasza Qju hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Miért nem veszel egy pár walky talky -t?
(#) Qju válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Sajnos azt nem engedélyezik.
Valami üzembiztos 800 - 1000 m hatósugarú (kapucsengő) lenne a jó.
Lehetőleg olyan amit ellopni sem érdemes és eléggé figyelemfelhívó viszont nem vonja el a gépkezelő figyelmét. Hanggal és fénnyel is jelez.
(#) Bakman válasza Qju hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Pedig a biztos megoldás a PMR. Fel nem fogom, miért nem engedélyezik, biztonságnövelő dolog lenne. Egyébként az 1 km sík terep vagy vannak akadályok is?
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem