Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ATX-táp problémák, meghibásodás
Lapozás: OK   11 / 45
(#) Rakloo hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Hello!

Barátomék mellé villáma csapott be és lecsapta a gépet.Azóta semmire sem reagál bár az alaplap világít.Nálam is kipróbáltuk....Itt is ugyanaz a jelenség (Alaplap megy,de nem kapcsol be.)

Tudnátok segíteni?
(#) szilva válasza Rakloo hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Nem akarlak elkeseríteni, de a legszemetebb meghibásodások a villámcsapásból eredők szoktak lenni. A tápegységet mindenképpen a gépből kiszerelve kellene megmérni, mert a végén még a gépben is kárt tesz.

Először tisztázni kell, hogy a készenléti része rendesen működik-e (az 5VSB megvan és stabil). Ha ez jó, akkor körül kell nézni a nagyfeszültségű oldalon, hogy a végtranzisztorokra eljut-e az egyenirányított hálózati feszültség, valamint hogy ezek a tranzisztorok jók-e. Elsősorban itt gondolnám a hibát.
(#) Rakloo válasza szilva hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Végül is megoldódott a probléma,mert kaptunk egy teljesen új tápot ingyen.Legalább van mit szétszedni
(#) Vacok válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Szia!
Elkészültem a táppal. A fetet hagytam benne, kimértem egy újat, az is ugyanígy viselkedett.
Amit még cserélni kellett a megégett ellenálláson kívül az a vezérlő IC (AZ7500), ezt TL494-re cseréltem. Ezen kívül kimértem minden félvezetőt, és nem találtam benne hibásat.
A segédtáp 16V-ot ad az IC-nek, az 5VSB pedig 5,22V, a többi feszültség a következőképpen alakul:
5V - 5,24V
12V - 12,28V
3,3V - 3,44V
-12V - -11,42V
-5V - -4,77V
Amúgy a gép az tökéletesen működik vele már 2 napja, és alig langyos levegőt fúj ki.
(#) Doncso válasza Vacok hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Na, csak sikerült megjavítani? Ennek örülök, irígylem a kitartásod.
(#) Devil84 hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Hello mindenki!

A probléma a következő: adott egy 160W-os ATX táp, amelynek a gondja a következő: bedugom a konnektorba, majd nyomnám a gépen a bekapcsoló gombot, de nem történik semmi. Amikor bedugom a 230-ba, akkor egy kis halk kattanás hallatszik a tápból, de semmi reagálás a bekapcsolásra. Kb 5-6 ki-be húzogatás után viszont működik a táp gond nélkül, amíg ki nem húzom. Kérdésem lenne, hogy mit kellene rajta cserélni? Illetve mi lehet a baja? Gondolom a készenléti táppal lehet valami zűr? Esetleg kondi csere segíthetne rajta? Ja még annyi, hogy 2002 év eleji, a táp, és nem tudom, h mennyit ment. Előre is köszönöm a választ.
(#) elektrorudi válasza Devil84 hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Nagyon valószínű a kondenzátor hiba.
Vagy cseréld ki az összes elko-t, vagy mérd ki őket kapacitásmérővel és ESR mérővel.
(#) dokidoki válasza Devil84 hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Csak tippelem, mert ezt a hibalehetőséget általában kifelejtik. Szinte sose kerül említésre.
Az atx táp indulása a segédtáptól is függ. Előszeretel szakad meg a segédtáp mosfet felhúzó ellenállása, általában több darabból szokták beépíteni az alkatrészek alacsony feszültségtűrése miatt. Hagyományos ellenállás kb: 250V max, ott pedig 300 volt felett van tartósan, előszerettel szakad meg a mezei ellenállás, hosszabb idő után. Ha legalább kettőből pótolod a szakadtat, akkor akár örökéletű is lehet a tápod.
(#) Devil84 válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat, majd holnap talán lesz időm foglalkozni vele. THX még 1x
(#) Sebi válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Így van, ez is gyakori hiba. Annyit tennék hozzá, hogy nem a feszültségtűréssel van baj, hanem az impulzustűréssel. Ide jóminőségű ellenállás kellene, azt pedig kispórolják. Az orosz MLT, vagy a hasonló régi Remix gyártmányok sosem adják fel ebben a pozícióban.
(#) szilva válasza Sebi hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Az lehet még az oka, hogy ebben a pozícióban sokszor Mohm nagyságrendű ellenállások vannak (főleg, ha nem bipoláris tranyó van ott, hanem MOSFET), azok pedig idővel sokkal könnyebben nyúlnak vagy szakadnak meg, mint a kisebb értékűek. Gondolom, a fémréteg vékonysága okán is.
(#) zotyaxxx hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy FSP400-60GLN típusú tápegységem. 2006.10.-hóban vettem, és ment is hibátlanul kb. februárig.
Amikor is, először csak büdös égett szaga kezdett lenni, majd 1-2 hét után megadta magát. Konkrétan leégett benne a PFC tekercs. Ugyan magát a PFC vezérlő áramkört nem, de a meghajtóktól a pufferkondiig végigmértem, más hiba nem látszott, így újratekertem, egy másik sárga porvasmagra a PFC tekercset (azért nem az eredeti, mert kissé szenesre égett, nem mintha az gond lenne). Az eredeti 103 menet volt, én rá tudtam rakni 97-et (bőven elég, szerintem fele ennyiel is menne). Meg is javult, minden fesz OK, ment kb 3 hónapot, majd a jelenség megismétlődött.
Azóta visszaraktam a régi 300W-os codegen tápomat...
Nem szeretnék csak úgy lemondani róla, mert elég drága volt, és nem tűnik reménytelennek.
Van valakinek valamilyen ötlete, véleménye ezzel kapcsolatban?
Gondoltam egy meredek dologra:
Mi lenne, ha kiiktatnám a PFC-t, és a tekercs helyére átkötést raknék? (mondjuk nem ez a végcél, csak mint lehetőség érdekelne).
Előre is köszi a segítő hozzászólásokat
Üdv.: zotyaxxx
(#) roland9 hozzászólása Szept 23, 2009 /
 
Hello mindenki!

A probléma a következő: van egy KC-335-ös ATX táp, amelynek a gondja a következő: a kék vezetéken vagyis a -12V -on nem adja le a teljesítmény, vagyis az 1 ampert, 0,25A áram felvétel felett kikapcsol a tápegység.
A kérdésem az lehet hogy ez mitől van és, hogy ezt hogyan lehet javítani.

Előre is köszönöm a választ.
(#) balazswo hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni a tapasztaltabb rókáktól. Kaptam egy 450W-os Colorsit márkájú ATX-es tápegységet. Sajnos, a táp nem működik. Bekapcsoláskor, sípoló hangot kezd adni, amiből valamelyik kondenzátorra gyanakszom. A sípolás elég magas frekvenciájú (már ha ez érdekes). A tápot szétszedve, semmilyen külső elváltozást nem tapasztaltam a nyákon.
Szeretném megjavítani ezt a tápegységet, mert igencsak elkelne a számítógépemhez, meg hát legalább lenne egy tartalék is. Tudna valaki segíteni, hogy mit kellene először leellenőriznem? Ismeri valaki a tipikus problémáit ezeknek a tápoknak?
Amúgy volt ebben a gépben egy 400W-os Colorsit is, de az gyenge volt a gépnek, mert jó néhányszor újraindult a masina. Jelenleg egy 300W-os FSP hajtja, majdnem kifogástalanul (ajánlom mindenkinek ezt a márkát). Ez utóbbi már nem bír elhajtani még egy winchestert és néha elég rendesen megpörgeti a ventillátort, ami hangos.
Köszi előre is a segítséget!

Üdv!
Balázs
(#) Doncso válasza Sebi hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Sebi , Zoz11 és Szilva.

Júniusban még abba maradt egy ATX táp javítása, mert sajnos nem jutott idő rá, de most már nagy szükség lenne az általa meghajtott gépre, így ismét a segítségeteket kérném.

Az alap tünet ugye az volt, hogy ment a gép, majd egy másik tesztelés alatt lévő rezonáns tápot kihuztam a konnektorból, és az egyik banán dugó hozzáért a földeléshez, ami levágta az automatát, ezt felnyomva már nem indult a gép.

Azt kiderítettem, hogy a táp a hibás. Eddig jutottam.

Javasoltátok nézzem meg a biztosítékot, és hogy a készenléti táp megy e, jelentem bizti és a készenléti 5V működik, de a táp további életjelet nem ad.
Ráadásul elég bonyolult táp, ilyet még nem láttam, készítettem képeket róla, egyet fel is teszek, az a probléma, hogy ez nem a szokványos elrendezés és séma szerinti, tehát az egyenirányítás, szaggatás, transzformálás, majd újbóli egyenirányítás, ez valami komolyabb, ilyen rész is van benne, de ez előtt is van egy két cucc, amit nem értek minek van ott.
Szóval most itt állok. Sajnos lövésem sincs mivel kezdjem, adnátok egy két mentő ötletet?
Üdvözlet.

SDC10858.JPG
    
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Na egész ezidáig kinn száradtam, és nézegettem, ismerkedtem a táppal, elmesélem mire jutottam, kiderítette,. hogy a képen jobbról balra nézve, a bal szélen van egy egyenirányító, szűrő rész, és valamit szabályoz is a nyers 300V DC-n, innen kerül a táp második paneljára a DC fesz, ezen a panelon található a kapcsoló fet, az ezt vezérlő IC , a trafó, ez után a szokásos diódák pufferek, illetve itt lakik a segédtáp is, ami teljesen jó.
A panel végén, egész jobb oldalt van még valami vezérlés, panel, ez merőlegesen áll, ezen van 3 IC, ide fut be a PS on szál, a venti csati, ilyenek, ezt sem tudom pontosan micsoda, csak sejtem, hogy venti vezérlésre is való, és ide jön be a PS on szál, ez kapcsolja a PWM IC-t .
Nahát elkezdtem méregetni, kiderült, hogy a kapcsoló FET lábánál ott van a 300DC fesz, hát gondoltam egy merészet, rátettem a jó kis funkció generátoromat, és adtam neki 100kHz négyszöget, ahogy emeltem az amplitudót, szépen emelkedett a kimeneti táp csatikon a fesz, ezt egy 12V izzó is jól indikálta.
Na ezzel jó sok méréstől megkíméltem magam, lekalább tudom, hogy a kapcsoló fettől kifelé minden rendben. A kapcsoló fet előtt se lehet nagy gond, mert eljut odáig a 300 VDC. A FET-et vezérlő résszel van a probléma, és itt meg is akadtam.

Annyit tudtam még megnézni, hogy a fet-et vezérlő IC tipusa valami 2L2 1001DL , a függőleges panelen lévő IC-k egy sima LM324 OPA, egy LM 358 vagy valami ilyesmi, és egy 2M3 1002 DS.

A táp tipusa: Newton Power , NPS 200 PB - 132A

Egy fujitsu siemens asztali gépben van, sajnos nem tudom cserélmni, már megtettem volna, spéci szerkezet, szeretném megjavítani, nem lehet nagy problémája.
Tudtok segíteni?
Üdv.
(#) elektrorudi válasza roland9 hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
A többi feszültség kivezetésén e közben mekkora terhelés van?
Ha +5V-ot leterheled 10-20 Wattal, akkor is ez a hibajelenség?
(#) DJ Tacki hozzászólása Nov 2, 2009 /
 
Üdv!
Én is egy ugyanolyan táppal bírkózok, mint amiről nemrég Vacok kolléga írt, ugyanazokkal a tünetekkel, viszont nekem még plusszban annyi gondom van vele, hogy a segédtápban addig már eljutottam, hogy elindul, viszont primer oldalon, amig a kondik kb 300V alatt vannak minden rendben van, de bekapcsolás után(ahogy töltődnek a kondik) kb 1-2 másodperc utá elkezd gerjedni a segédtáp vezérlése, és iszonyatos alakok jelennek meg a trafón is, mindeközben a szekunder oldalon, egyenirányítás után a tl494-re 9V jut(-na ha nem lenne kivéve, mert rossz volt). Ha leveszem a 230-at, akkor ahogy csökken a primer fesz, megsznik a gerjedés, és szépen nő a kitöltés ahogy csökken a fesz. A félevzetők jók, kiszedtem,megmértem, ellenállások jók, elkókat cseréltem, de nem látszik semmi rendellenes(púpos,stb). A rajz megegyezik azzal, amit Vacok visszarajzolt, de azért csatolom. Kérdésem hogy mitől gerjedhet be? Előre is köszi.
(#) roland9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
A többi kivezetésen e közben nem volt terhelés.
A +5V-ot megpróbálom leterhelni ha haza érek
(#) roland9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
leterheltem a +5V-ot 20wattal de akkor nem kapcsolt ki a tápegység ugyan ezt megcsináltam a +12V-al is és ott se mutatkozott ez a jelenség.
(#) elektrorudi válasza roland9 hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Lehet, hogy értetlen vagyok, de nem értem a leveled.
Idézet:
„de akkor nem kapcsolt ki a tápegység”

Ki kellene, hogy kapcsoljon? nem értem....

Írtál +12v-ról, meg +5V-ról, de...
a-12V-ról nem írtál semmit, bár a kérdés feltevésed szerintem erre vonatkozott.
Most akkor jó, vagy nem jó ?
(#) roland9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
"A többi feszültség kivezetésén e közben mekkora terhelés van?"
Nem volt terhelés a többi kivezetésen.

"Ha +5V-ot leterheled 10-20 Wattal, akkor is ez a hibajelenség?"
Leterheltem a +5V-ot 20wattal és eközben terhelem a -12V-ot akkor a táp nem kapcsol ki.
De ha a +5V-on nincs rajt a terhelés akkor kikapcsol a táp ha -12V-ot terhelem.

A probléma ott kezdődött hogy próbáltuk bekapcsolni a számítógépet és nem akart elindulni csak nagyon ritkán.
Raktam bele 1 másik tápot a gépbe azzal simán elindult elsőre,elkezdtem kiméregetni a feszültségeket de azokkal nem volt gond,utána elkezdtem terhelni a különböző feszültségeket és ekkor jött elő ez a jelenség hogy a -12V-on kikapcsol a tápegység ha leterhelem.
(#) elektrorudi válasza roland9 hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
Idézet:
„A probléma ott kezdődött hogy próbáltuk bekapcsolni a számítógépet és nem akart elindulni csak nagyon ritkán.”

Csak csepegteted az információkat. Kis csalafinta...
Ha ezzel kezdted volna, akkor azt írtam volna, hogy 90% biztonsággal a kondenzátorokkal van hiba.
Pláne, ha elmúlt a gép 2-3 éves, akkor még nagyobb a valószínűsége.
Az viszont nem biztos, hogy csak a tápegység gyengélkedik. Attól, hogy egy másik, új táppal elindult, még lehet a processzor körül is hibás ELKO, csak most, az új táp miatt nem jön elő a probléma. Érdemes lenne szkóppal rámérni. Vagy olyan szervizbe átnézetni, ahol tényleg értenek hozzá.
(#) roland9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 8, 2009 /
 
köszi szépen a segítséget!
(#) tanczy123 hozzászólása Jan 1, 2010 /
 
Adott egy ATX-es táp. látszólag teljesen jó, be is indul feszültségek is jók kivéve eggyet. A lila kábelen a készenléti 5 Volt, a táp kikpcsolt állapotában is folyamatosan emelkedik. 8 V-ig felement utána kihúztam nehogy valamely alaktrész megadja magát. Mi lehet a baj, tudnátok segíteni?
(#) Atis57 hozzászólása Jan 1, 2010 /
 
Sziasztok!
van egy ilyen SL 500 s tápom . nagyon gyakran elmelegszik benne a +12V egyenirányitója --vagy valamelyik hálózati tranzisztor.....Hogyan lehetne kikuszöbölni?Esetleg vami gazdaságos ötlet --nagyobb teljesitményű tápra (pl 2db ból...)
köszönettel
(#) zoz11 válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 1, 2010 /
 
Hello
Ez egy semmit érő tápegység, komolyabb gépbe ilyet nem szabad bele rakni, mert jó ha 300W-ot tud stabilan.
Vegyél normális tápot!

Üdv: Zoltán
(#) bando hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Jó napot,
van egy COMPAQ PDP 110 táp ami egy bizonyos idő után leáll,és ez úgy néztem, hogy terhelés függő.Pl.CD játszóval hamarabb.
Kibontva, először is nem tudom elindítani a PS-on lábbal.Hogy indul?
Leterhelve 12 V és 5 V azt figyeltem meg, hogy a terhelt feszültség csökken,a másik meg megnő ugyanakkor.
Sztem kellene csökkenjen mindkettő.
Mi lehet a hiba oka?
Esetleg egy rajz nagyon jól esne..
A táp neve:TIBERIUS
Ami benne van:UC3845,KA339,LM324, optocsatolók, stb.
(#) Doncso válasza bando hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Hello, a 12-es lábat kell a testre kötni, ez egy zöld kábel nagyjából a csati közepén, ezzel indul a táp. A panelon PS-ON a neve.
Én első körbe átkondiznám, ezeknek a tápoknak 90% ban ez szokott lenni a bajuk, vagy ez okozza a galibát. (A nem rendeltetésszerű használattól és a rossz tervezéstől most tekintsünk el)
Üdv.
(#) bando válasza Doncso hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Helló,
ezt írtam pontosan, hogy nem indul a PS ON lábon (a gépben viszont indul).Ez 24 lábas csatlakozós táp.
A kondikat mérve (ESR+érték) rendben találtam.
Üdv.
Következő: »»   11 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem