Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Keltető hőfokszabályozó
 
Témaindító: Bfg10k, idő: Máj 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 41
(#) Mucu hozzászólása Márc 17, 2010 /
 
Digitális páratartalom szabályzót vagy mérőt épített már valaki? Az hasznos lenne még keltetőhöz.
(#) -zsola- válasza Mucu hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
páratartalommérő szerintem felesleges elég ha egy tepszibe teszel be vizet párolog anyit amenyit kell.
am meg marha drága ahogy nézegettem
(#) vicsys válasza Mucu hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Ha egy ilyet valaki kifizet nekem, szívesen eljátszogatok a program megírásával. Ez lenne a befektetés...
Nem egy rossz darab. Páratartalmon kívül még hőmérsékletet is mér és elég kicsi is.
Bővebben: Link
(#) SirLeslie válasza Mucu hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Megtörtént (fateroméknak kellett, mert amit vettek, abban nem volt páramérési lehetőség). Avr-hez lett kötve, mintapélda van a neten szerintem Pic-hez is, nem olyan bonyolult, mint a tok kis mérete miatti felforrasztás - hétszegmenses kijelzőre írja az adatot (felváltva mutatja a hő és páraadatot).
(#) Mucu válasza -zsola- hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Igen egyébként ez a B verzióm. Mint ahogy vicsys is linkelte, egy érzékelő ára több mint egy sima analóg páramérő. Szerintem maradok a tálcás módszernél.
SirLeslie, ezt amit említettél te készítetted?
(#) SirLeslie válasza Mucu hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Való igaz, jóval töbe kerül, mint a hozzá való proci+kijelző - de sürgős megoldásra volt szükség (saját gyártmány természetesen).
(#) Iszkakof István válasza petikebea hozzászólására (») Márc 19, 2010 /
 
Elnézést a kései reagálásért. Igazad van, mindegy milyen hőszabályzód van, éterkorong, hőmérő érintkezőkkel, tranzisztoros mint az enyém, esetleg programozható. Az összesnek van egy közös tulajdonsága: KELL !!! A kikelésnek van egy olyan időszaka, amikor maguk a tojások is hőt termelnek, annyit, hogy a csibék belefúlnának, ha nem hűtenéd. A kotló sem véletlenül áll néha a tojáson. Ehhez a meleghez még hozzájön az a meleg is amit a hőforrásod termel, és nem tudod, hogy a kész csirke miért fulladt be. Igazad van, hőszabályzó nélkül is megy, de az a stressz, hogy mikor szalad fel a hő, rettenetes. Valaki a csibekeltetőjében vasaló bimetall kapcsolóját használta. TE ne tedd. Ez a fórum a csibekeltető elektronikai részét tárgyalja, de ha inkább a csibekeltetés érdekel, mint a hőszabályzó építése, szívesen megosztom tapasztalataim.
(#) Mucu hozzászólása Márc 21, 2010 /
 
Nem ide tartozó, de kicsit azzá teszem. Pár kép, ha valakit érdekel a keltető dobozom, a félautomata tojásforgatóm, és a fűtőegységem. Ez utóbbi, nem a legprecízebb, de a többi egészen jónak igérkezik. Legközelebb 2 hét múlva leszek otthon hogy folytassam.
(#) dexter00000 hozzászólása Márc 24, 2010 /
 
Sziasztok. Nekem van egy házilag készített keltetőgépem. Leírom, hogy milyen.
Vasvázra csavarozott deszkákból áll, kívül pedig 2cm-es hungarocell borítás veszi körül. Található rajta néhány kisebb rés, melyet a készítéskor direkt hagytam rajta a szellőzés miatt. A párásítás egy sima "kajástálca".
A fűtés pedig 3 db 150W-os refiizzó fekete aludobozban.
Az egyenletes hőeloszlást egy számítógéptáp-ventilátor biztosítja.
a hőfokszabályzást egy OMRON E5CS - PT100 végzi.

Sokan a hőingadozás miatt aggódnak.
A tapasztalat: A szabályzón 38.5 C° van beállítva. A fekete alumínium ház nagy hőtehetetlensége miatt előfordul a +/- 0.7 C° különbség is. A gépben van egy alkoholos hőmérő is. Ezen a hőingás már nem vehető észre, a hőtehetetlensége miatt. Feltételezem, hogy a tojás mégnagyobb hőtehetetlenséggel bír, így ezt a kis "belengést" nem is "veszi észre".

Kelési arány: 10. napi lámpázás után 60db életképes tojásból 55 db ki is kel.

A páratartalmat én nem mérem, csak arra figyelek, hogy mindig legyen víz a 25x30 cm-es tálban.

Mielőtt valaki megkérdezi, hogy miért van 3 db 150W-os izzó, elárulom, csak azért, mert ha egy lenne és az megszakadna, nem lenne fűtés
(#) vicsys hozzászólása Márc 24, 2010 /
 
Urak!
Valaki leírná a pontos menetét a keltetésnek?
Elsősorban a napok, hőfokok és páratartalom értékei érdekelnének. No és persze, hogy mikor és mennyit kell forgatni.
Előre is köszi!
(#) lapose válasza vicsys hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Szia!

Van egy könyvem róla, elküldjem?
(#) vicsys válasza lapose hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Persze, hogy igen.
Azt gondoltam, hogy egyszerűbb... Igazándiból a berendezés tervezéséhez kellenek a technikai adatok. Nem igazán szeretném elkezdeni a tanulást a "cicerélés"-től.
(#) lapose válasza vicsys hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Elküldtem.

Igazából nem olyan bonyis, de egyszer érdemes átolvasni.
(#) SirLeslie válasza lapose hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Esetleg én is kérhetek szépen egy másolatot belőle?
(#) SirLeslie válasza SirLeslie hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Köszömszépen!
(#) Mucu válasza vicsys hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Helló, hogy a fórumon is meglegyenek a kérdésedre a válaszok. Több helyen is az általam közölt adatokat ajánlják.
(#) vicsys válasza Mucu hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Nagyon köszi!
(#) Iszkakof István válasza Mucu hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy annyi alkotóelemet hogyan tudsz tisztára mosni egy kikelés után?
(#) Mucu válasza Iszkakof István hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Bujtatáskor nem kell forgatni a tojásokat. Így az utolsó 2-3 napban már a keltető aljában, a rácson lesznek a tojások. A csibéket nem szívesen kínoznám hogy másszanak le a forgatószerkezetről . Így az nem lesz oda. Egyébként valaki írta hogy nem szokta kivenni belőle, szerintem nem okozna problémát a letisztítása sem.
(#) vicsys hozzászólása Márc 28, 2010 /
 
Itt tartok most.
Megjött a szenzor és mint látható, szépen működik.
Amit tervezek:
- Fűtés vezérlés
- Ventillátor(ok) vezérlése
- Forgatás vezérlés, léptető motorral
- Párásító szelep vezérlés
- Riasztás
- Visszaszámláló kijelzés (óra és dátum)
- manuális beavatkozási lehetőségek.
Kellhet még valami?

DSCN0002.JPG
    
(#) Mucu válasza vicsys hozzászólására (») Márc 28, 2010 /
 
Már ígyis felülmúlja az összes társát, ha mindet tudja amit leírtál. Pöpec lesz.
(#) vicsys válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 28, 2010 /
 
A kérdés teljesen helyénvaló! Nem dugtam rá, viszont virtuálisan már működik.
Nos, igen. Ez már kardinális probléma... T.i. a HEStorban nincs még megtermékenyített tojás.
(#) fongab válasza vicsys hozzászólására (») Márc 28, 2010 /
 
Esetleg, tojás fajta. (pulyka, kacsa, liba, stb. )
A riasztás nem tudom hogy gondoltad és mire. De én, másik hőmérőt is, készítenék.
Mert hogy az mindegy 14:20kor vagy 14:30kor szellőzteted a tojást, pára tartalom 78% vagy 85% ezzel a kelési arány fog romlani, de kikell a tojásból, a csirke.
De, csak egyszer szaladjon meg a hőfok, akár 1°C-al, a tojásnak, annyi.
Amit még, figyelmeztetésnek be tehetsz, az a lámpázás. Tyúknál, az eső lápázás 5-6nap, a második az a 14 napon, kell elvégezni.
Gondolom a visszaszámláló, a kelésre időre (21nap) vonatkozik. De abból, kijeleztetheted a lámpázást is.
üdv.
(#) vicsys válasza fongab hozzászólására (») Márc 28, 2010 / 1
 
Köszi, ez jó ötlet!
Igen, a riasztás mindenre kiterjed. Egy csipogó és a kijelzőn egy szöveges üzenet. Az időpontokat a felhasználó programozza be, úgy mint az egyéb paramétereket is. (hőfokok, páratartalmak, forgatások ideje-irány-szöge)
(#) vicsys válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Márc 28, 2010 /
 
Jópénzért, bármit!
(#) Mucu válasza vicsys hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Volna egy javaslatom. Írhatnál bele keltetési menetrendeket. A felhasználónak csak kikellene választania hogy milyen tojást tesz be, és az elektronika tudná a hőfokot, páratartalmat, kiírandó üzeneteket. Hasonlóan menetrendeket használnak pl: faanyag szárításánal, vagy nedvesség mérésnél. Visszaszámlálás helyett vagy mellett pedig az eltelt napok száma vagy időtartam kiíratása lenne helyesebb.
(#) vicsys válasza Mucu hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Köszi.
Valami ilyesmire gondoltam én is. Bár, adnék szabadkezet a felhasználónak is. Sajnos nulla tapasztalatom van. Pl. létezhet az, hogy nem a 21. napot bújik ki a kiscsibe, hanem 22.-en? Mert ha a 21-én lekapcsol a berendezés... :buck:
(#) fongab válasza vicsys hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Ha, mindent be kell programozni, van értelme?
Én legalább is a tojásokra ajánlott szerint csinálnám meg.

Esetleg a környezeti hőmérsékletet mérni ezzel a szellőztetési időt, lehetne változtatni. ( 10°C –nál kevesebb idő kell, a levegő kicserélésére a tojásba, mint 20°C –on. )

A másik, ha eladásra gondolok (szerkezet) akkor tennék bele, memóriát.
És minden nap rögzíteném, az átlag beállításokat. Hőmérsékletnél, az általam jónak tartott érték, alatti, és feletti értékeket is.

( jártam úgy, hogy mondták rossz a szabályzó. 25 kacsa 5tyúk és 30pulyka tojás tönkretett .
A furcsa csak az volt hogy ha ezeket mind ki keltette akkor még nem lehetett volna nálam. De jött, és követe a veszteségének megtérítését, mert a hőfokszabályzó tette ezt. Mind kiderült, ez egyszerre lett berakva. A 50db tyúktojásból 45kikelt. A többi nem. A szerkezetet visszavásároltam, mert hozta.
Ez 10éve történt. A hőfokszabályzó működik, igaz a relé cserélve lett, szilárdtest relére.
Ez egy két műveleti erősítős kapcsolás volt. Hasonlót, itt is láttam.
Ennél, tökéletesebb lett, az a megoldás, hogy magát az elektronikát is, azonos hőmérsékleten tartom. )

Tehát az én elgondolásom szerint, tojás fajtánként, a keltetés menetét előre beírni. ( ettől 10% eltérést engedni, amit akárki maga is beírhat. ) Minden tárolva, legyen. ( Legalább 1hónapig minden eltérés tárolva legyen. Amit mindig felülírhatok, 1hónap után. )
Ebből az elgondolásból külön lenne tyúk, pulyka, teknős, krokodil, stb, keltető PIC -ed.
Nem tartalak tovább fel.
üdv.
(#) vicsys válasza fongab hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Arra gondoltam, hogy bekapcsoláskor (vagy reset után) bekérné az értékeket a felhasználótól. Ezeket természetesen elmenti a memóriába és onnantól kezdve már csak meg kell nyomni a start gombot. A külső hőmérőt feleslegesnek tartom, mert a belső gyorsan reagál és leállítja a ventilátort, valamint a fűtést is bekapcsolja. A ventit amúgy sem hűtésre akarom használni, hanem szellőztetésre (CO2).
Nem értem, hogy miért kell a mérési adatokat menteni? Csak azért, hogy gubanc esetén vissza lehessen nézni?
(#) Iszkakof István válasza vicsys hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Mennyi időnek kell eltelnie, hogy egy ilyen gépnek az előállitási költségei megtérüljön?
Következő: »»   10 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem