Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   127 / 960
(#) dil válasza abubabu hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Ezen a címen találtam.
(#) dpeti válasza dil hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Sima hintőpor nem jó?
(#) Dudus válasza dpeti hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Talkum por. ( hintőpor alapanyag! )
(#) abubabu válasza piros1 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Piros! Írjál ám holnap hogy mire jutottál?
Sokan kíváncsiak vagyunk a sikeredre.
(#) szabi83 hozzászólása Feb 7, 2011 /
 
Manapság, milyen márkát kedveltek?
Kapcsoló, konnektort illetően, olyan érdekel, ami sorolható, négyig.
(#) Joy válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Ezeket favorizálom Én. Elsősorban Prodax (Schneider), majd Legrand
(#) dpeti válasza Dudus hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Mindig megtud az ember valami újat
Amúgy esszük is:
Talkum
(#) SzAndras00 válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Szia, a legjobb ár-érték talán ma a Schneider Grado. Ha nem sürgős, akkor nemsokára lesz egy nagytesója kicsit drágábban, viszont mindenféle funkció lesz belőle. Talán Sedna a neve, de ez nem 100%
(#) fulcsii válasza Dudus hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Nekem bevált a kézvédő krém és a WD40-is síkosításra!
Sőt egyszer jobb híján mosogatószert kellett használni!
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Szia! A WD40 drága,mosogatószertől tiszta takony leszel,(igaz hogy tiszta lessz a kezed),a szilikon sprayt befújod a csőbe azt hali. Próbáld ki.
(#) Dudus válasza abubabu hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Én használtam Vaselin spray -t is és az is tökéletes, a szigetelést sem bántja, de amikor sok év alatt beporzódik és a massza megszilárdul, kínlódás kihúzni, ha valami miatt át kell vezetékezni.
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Helló!
Tudom! Én csak alternatív megoldásnak ajánlottam ezeket!
(#) abubabu válasza Dudus hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Dudus! Jogos,gondolni kell a jövőre is. Van egy szabvány hogy bizonyos méretű,védőcsőbe,hány szál vezetéket lehet behúzni.Gondolom mindannyian ezt a határt átléptük,ezért fórumozunk a kenceficékről.
Nem gond,de ha betartanánk az előírást,sokkal költségesebb lenne a kivitelezés.Lényeg hogy a munka tökéletes legyen.
(#) zoli_varga hozzászólása Feb 9, 2011 /
 
Igen saját életünk megkönnyítésére érdemes betartani a csőbe fűzhető vezetékek számát.
A gégecsőnél kb 1 mérettel nagyobbat kell választani.
(#) maTaKee hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
Helló!
A harmonizált vezeték jelölésben kellene egy kis segítség: itt a jobb oszlopnál a vezető kialakításánál van az E típus, ott mit jelent a "kh" rövidítés?
(#) puporka.fulop válasza maTaKee hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Bal ( középső ) táblázat 5. sor
Idézet:
„_ K különsen hajl. szerk. vez.(kh) e-á. kábeleknél VDE szerint”
különösen hajlékony.
(#) merlingerin hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Sziasztok!

Lakó övezetben, légkábellel szerelt hálózat esetén ha B+C kombi villámvédelmem van, közvetlen óraszekrényben, óra után, és van nappali, éjszakai villany is, hogy kell hivatalosan kinézni a védelemnek?

Nappali óra után egy B+C, meg éjszakai után is egy B+C, vagy elég a nappali oldalra? amúgy is azonos fázisok, csak van közbe kismegszakító.. Vagy kell egy-egy B+C védelem mindkét ágra? (éjszakai ágról is él érzékeny berendezés, nem csak villanybojler van rajta.

Sajnos nem olcsó egy ilyen védőegység, így nagyon megfontolandó, hogy 50-60e vagy 100-120e Ft-ot adok ki érte..

Köszönöm!
(#) Feri válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
A túlfeszültségvédelem a méretlen hálózat része.
Az órák elött kerülnek beépítésre, blombálható kivitelezést kell alkalmazni.
(#) merlingerin válasza Feri hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Kivéve itt.. a szolgáltató elhajtott, tegyem az óra után..

Ezen a körön túl vagyok már. Ők adják az "A" védelmet, a többit meg oldjam meg.
(#) plepi válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
A nappali és az éjszakai után is kell tenned,azért mert az órától elmenő vezetékek teljesen külön álnak egymástól. Abban az esetben lett volna elég egy B+C HA AZ ÓRA ELÉ A MÉRETLEN FŐVEZETÉKHEZ megengedte volna a szolgáltató.
(#) Feri válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Melyik szolgáltató?
(#) merlingerin válasza Feri hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
ELMÜ...
(#) merlingerin válasza plepi hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Szia!

A "külön állnak egymástól" dolgot hogy érted?
(#) plepi válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Elvileg két mérőd van egy nappali és egy vezérelt egy nappali és egy vezérelt kismegszakítóval ,az órák után a mért fővezetékek nappali és vezérelt,ez két teljesen egymástól külön áramkör ezeket közösíteni összekeverni tilos. Mind a nappalira és a vezéreltre külön védelem kell!
(#) merlingerin válasza plepi hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Jaja.. Értem értem Csak a megfogalmazást nem fogtam fel elsőre.

De alapvetően a bejövő 3F azonos. Vagyis bejön 3F. Ez egyszer megy 3db kismegszakítóba, meg órába, illetve másik 3 kismegszakítóba, meg a vezérelt órába. Ami kijön az órák másik oldalán, az attól még ugyan az a 3F, csak az egyik vezérelt, a másik pedig nem. Természetesen nem összeköthető a vezérelt, meg a nem vezérelt. Ez egyértelmű.

A kérdésem kézenfoghatóbb megfogalmazása:
Ha a nem vezérelt oldalon van egy B+C védelem, akkor az hatásos a vezérelt oldalon is, vagy nem?

Logikusan hatásos, mert azonos a 3 F. Baj akkor lehet (szerintem) ha az égi áldásra kiold a védelem, ettől leold a nappali kismegszakító, mert a következő égi áldáskor már nem lesz az éjszakai oldalon semmi, ami védene.

Van a közmondás, hogy 2* nem csap be ugyan oda, de erre nem merek védelmet alapozni

Magyarul kell mind a nappali, mind az éjszakaira.. ezek szerint.
(#) plepi válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Igen mind a kettőre kell akkor kellene egyre ha az óra előtt,vagy is a méretlen fővezetékbe lenne beépítve. Akkor nálad úgy néz ki a dolog hogy három fázisod van légkábelen jön az áram ami a villanyóra szekrénybe megy itt belemegy a szolgáltató kismegszakítóiba onnan az órába onnan pedig a lakáselosztóba. Ha jól értem a vezérelted is három fázisú,ebben az esetben a vill szekrénybe el van osztva a három fázis,ha pedig egy fázisú vezérelted van akkor egy fázis van elosztva,igy magától adódik hogy a zárópecsétek mögött van ez a leágaztatás ill szétválasztás és innen indul a két külön áramkör így hát hiába teszel a nappalra az éjszakai védelem nélkül marad mivel az egy külön ág. Milyen szerelés vagyis új mérőhely műanyag szekrénnyel vagy régi fa szekrényes?
(#) Feri válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Ezt olvasd át.
http://www.elmu.hu/energiapont
Villám és túlfeszültség védelem (PDF)

Ebben levan írva, hogy a "B" típusú levezetőt a mérő elé kell beszerelni. A mérő után csak 40A felett lenne értelme.


(#) merlingerin válasza Feri hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Szia!

Az óra elé nem lehetséges a beépítés, mert egyrészt az óraszekrény kialakítás olyan, hogy nem fér el.. Kérdeztem a villanyászt, aki kint volt blombát cserélni, meg ellenőrizni. Elmondása szerint bár műanyag szekrény, de mivel nincs kialakítva benne hely a védelemnek, így az egészet kellene lecserélni, viszont ehhez új engedélyeztetés, stb kellene, meg nem kevés falbontás.

Nem igazán értem, miért ne lehetne a "B" védelem az órák után. Ebben az esetben kialakulhat olyan zárlati áram, ami a kismegszakítókat leoldja. És?

De egy "D" védelem is le tudja oldani, ha helyesen működik.

Meg eleve nem értem, hogy ha ezt így "kell", akkor miért gyártanak B+C kombi védelmet, ha a "B" az óra elé kötelező, a "C" meg utána. Logikátlan.

Kétségtelen, hogy a nagyobb áram levezetése a "B" feladata, de kritikus esetben, amikor aktiválóik, nem érdekel, hogy az óra fizikailag károsodik, vagy nem.
(#) Gafly válasza merlingerin hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Inkább örülj neki, az óra is védi a védődet
És most nem viccelni akartam...
Konkrétan nálam például úgy van, a kerítésben van a mérő, onnan földkábel (innen már külön van nulla és védőföld) és a földkábel után van a B+C (ez TN-S, azaz a nullán is van...) védelem (meg egy plusz földelőnyárs is, de minek), majd a FI relé és utána az összes többi...
Szerintem teheted az óra utan, emiatt nem kell aggódnod.
(#) Dudus válasza Feri hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Ha szolgáltató lennék, akinek, mivel a tulajdonában van a mérő, kötelessége a megmakkant mérőt cserélni, én is arra próbálnálak rábeszélni, hogy úgy építsd be, hogy az órámat is megvédd vele, én meg majd jó sok pénzért kijövök, és újraplombálom, ha egy jópofa villám rendet rakott benne. ( hiszen az óra előtti cuccok csak plombált dobozban lehetnek. )


Simán be lehet rakni mögé, csak az előírt olvadóbetétet be kell építeni, mert az óra alatti kismegszakító zárlati megszakítóképessége kevés.
Következő: »»   127 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem