Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   497 / 840
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Sajnos nincs meg annyi, csak -3,6V...
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Helyzet jelentés: a 12-lábon lehet változtatni a feszültséget, de -os, a 10lábon semmi sem jelent meg...
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
A 10 es 12labon a potmeterek mozgatasara valtoznak a feszultsegek? --- mar targytalan
Ugye elvileg azert van negativ feszultseg is, hogy a tap valoban NULLA Voltig leszabalyozhato legyen. En azt mondanam eleg a -3.6V is.

Szoval a 10-en is latnod kell valamit, vagy szakadas van a referencia /1lab/ utan.
R10 -P3-P1 utvonalon
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Te janikukac, nincs zarlat az IC 10-11-12 laba kozott veletlenul?
Mert, hogy a 12labon pozitiv iranyu potencialkulonbseget kell detektalni.
(#) janikukac válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Nincsen se zárlat, se szakadás, megvizsgáltam mind a 2 esetet. Készítettem pár képet, hátha ez könnyítene a helyzetemen..
(#) janikukac válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Oké, köszönöm, megpróbálom!
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 / 1
 
S láss csodát, Köbzöli, Te óriási vagy! MŰKÖDIK! Hihetetlen!!!
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Akkor KöbZolie a pont
(#) janikukac válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Kétség kívül! De Te sem maradsz dicséret nélkül, mert Te is sokat segítettél! Még úgy is lesz gondom, majd írok! Ma már nem esek neki, hogy bekalibráljam, majd holnap...
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
[off]Ennyit a "drága" precíziós IC foglalatról.
Az nem értem, hogy miért használtad, de ennyivel okosabbak lettünk.
(#) pjg válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Pedig ez az úgynevezett precíziós foglalat.
(#) janikukac válasza blackdog hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Mikor még olyan szinten voltam amatőr, hogy tényleg (még mindig az vagyok különben), akkor rám lett szólva, hogy IC-t csak FOGLALATBA, sosem szabad direktbe forrasztani. Főleg nem a uC-eket..
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Koszonom! De nem azert mondtam!
Poen volt
semmi irigyseg nem szolt belolem
Minden olyan tudas amivel segithetek, megosztok.
(#) janikukac válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Hát még én. Végre nem az, hogy valamit figyelmetlenül építettem be, vagy stb. Holnap rendesen kitesztelem magamat a tápegységgel.
Ghoost:Nem is azért mondtam! Komolyan sokat segítettél! Múltkor is adtál már tanácsokat...
Üdv!
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Aug 23, 2013 1 /
 
[off]Akkor lehet, hogy amatőr választ kaptál. Erre jó a saját tapasztalat.
Én csak akor használok ma már foglalatot (mert én is ezt hitem), ha az adott IC-t később ki akarom venni mert csak teszt eszközbe teszem.
TQFP44 AVR nem is tudnék foglalatba tenni. De egyre inkább átállok az SMD IC-kre. Furat szereltet ma már csak próbapadon vagy kétoldalas nyákon használok, ha kell.
(#) kokimy hozzászólása Aug 23, 2013 /
 
Egy ideje szemezek a labortápegységek megépítésével, de nem tudom melyiket építsem meg az itt felsoroltakból. Tudnátok benne segíteni, hogy melyiket érdemes? Mik a tapasztalatok?
3x 30V 3A-es trafóm van, 3 példányt építenék.
(#) Ge Lee válasza kokimy hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Mindenképpen Attiláét javaslom. Nem csak azért mert azzal megspórolsz egy jó nagy hűtőfelületet és vele együtt egy csomó (egyébként elfűtött) energiát, hanem mert használati értékét tekintve semmivel sem rosszabb mint teljesen analóg társai.
Sokan nem tartják a kapcsolóüzemet alkalmasnak erre a feladatra. Kérdem én, nem kapcsolóüzemű táppal működik ma már minden eszköz? Jómagam évek óta használok ilyeneket (nem is ilyet ami áteresztő fokozattal van javítva, hanem teljesen kapcsolóüzeműt), megelégedéssel, a kényesebb dolgok is működnek róla. Egyetlen egy PIC-es projektbe futottam bele a több év alatt ami nem örült neki, az csak akkuról, vagy alaposan szűrt 50Hz-ről volt hajlandó normálisan működni. De az ilyen az tervezési hiba, és az ilyen esetekre lehet készíteni hagyományos áteresztős tápot mondjuk 0,5A-re, mert annyi bőven elég, minimális alkatrészköltséggel.
(#) mrex hozzászólása Aug 24, 2013 /
 
Szép napot mindenkinek!

Belefogtam a cikkek között, Attila86 által publikált 0-40V-ig szabályozható kapcsolóüzemű előszabályozós labortáp építésébe.

Érdeklődnék a tapasztaltaktól, hogy az L1 pozícióban lévő 100µH 10A es induktívitásnak megfelelő-e a képen bejelölt?

Üdv!
(#) Attila86 válasza mrex hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Szia!

A képen szereplő adatok alapján tökéletes! Más kérdés hogy milyen geometriai méretei vannak annak a fojtónak, hogy befér-e a panelra. Bár legrosszabb esetben be lehet kötni két vezetékkel is a panelba és akkor akár a műszerdoboz oldalához is csavarozható a fojtó.

Viszont ha elfogadsz egy jó tanácsot; ne ezt a tápot építsd meg hanem annak az újabb verzióját. Ez minden tekintetben jobb és bár ez relatív, szerintem még egyszerűbb is: Bővebben: Link
(#) szücsien válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Szia!
Meg tudnád adni az SMPS Labortápegység II.-ben lévő 100uH-is induktivitás porvasmagjának méreteit?
(#) kokimy válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Igen az Övét néztem, de nekem az túl drága sajnos, nem engedhetem meg magamnak. (Az alkatrészek a HE storenál 12e, és abban nincs benne még minden.

A másik amit néztem, azt Alkaotó tette fel, amivel szimpatizálok, csak sok változata van. Találtam olyan verziót ami át van alakítva, nem rég tette közzé. De nekem van egy nagy Al házam (2mm vastag Al az alja és a hátulja (alja 30x20cm, a hátulja 20x12cm), amibe pasziv hűtésként meg tudnám oldani, nem kell semmi ventilátor, semmi arra nem kellene költenem.
Gondolom ez így működne passzívan.

Láttam több féle megvalósítást, de ahol a panelen vannak a nagy tranzisztorok, az nekem nem lenne jó, mert a hátuljára kintről tudnám felfogatni. Al profilom pedig nincs, mivel csak több méteres szálban akarják adni a fémkereskedésben, amivel nem tudok mit kezdeni, nekem csak ~20cm-es darab kellene.
Ezért gondoltam felfogatom a hátuljára, de ahhoz pedig friss rajzot nem találok, mert volt valami verzió váltás, s gondolom a korábbi hibák kijavítására.
Erre gondolok:
Bővebben: Link
Vagy valakinek nincs meg az a verzió amit én keresek?

Műszert milyet érdemes venni bele, ami olcsó, és jól is mér? Építeni nem akarok, mert bonyodalmas, s annyiért már kapni beépíthetőt is.

Köszönöm a tanácsokat!
(#) Ghoost válasza kokimy hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Szia!

Az utolso verzio a 2.7.4-es [nekem 2.800.-HUF volt eddig]
Itt vannak Alkoto altal koze tett dokumentumok. A "B" verzio a kivezetekezett ateresztokhoz keszult.
Amit te jeleztel, az csak annyi modositas, hogy a 2db potmeter kozepsolaba es a GND koze
bekerult 1-1db 470k-os ellenallas. Azert kerult be, hogyha a potmeter laba kontakthibat produkalna, a tapegyseg leszabalyoz 0V-ra,
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) Alkotó válasza kokimy hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
A linkelt helyen lévő ("biztonsági" ellenállással kiegészített) változat a huzalozott verzióhoz is megvan.
De ennek jelentőségét magadnak kell megítélni -ártani biztosan nem fog-, sőt az eredeti tervbe is könnyedén integrálható (akár a potira forrasztva, akár a panel aljára).

A választásnál, a lehetőségeid mellett azt is mérlegelni érdemes, hogy egy drágább eszköz, vélhetően többet is kínál.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) mrex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
A képen látható indutívitás méretei : külső átmérő 35mm, furat: 14mm szélesség: 9,5mm
ezek a kész tekercs méretei.
A RET ben kapható, cikkszám 56-00-66
Az smd- technológiával még sohasem foglalkoztam.
Viszont már megrendeltem az első verzió alkatrészeit , de átgolgozom az smd részeket.
De jó hogy feljöttem a műhelyből, épp le akartam szabni az első verzió nyáklemezeit.Most legalább átalakítom a második verzióra.

Üdv!
(#) Schnitt válasza kokimy hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Panelműszert az apróban szoktam látni 1000 Ft körül. (Csupasz kollega árul rendszeresen) Mondjuk azon is kell módosítani, mert alapból nem külön tápos, így nem tud lemenni, 1,5V alá, ami labortápnál nem jó, de ha jól rémlik, Vicsys már alakított át olyat külső táposra, kérdezz rá nála, pontosan hol kell megbontani.
(#) kokimy válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Köszönöm a tanácsokat. Igen az olcsóbb amit linkeltél, és köszönöm a doksikat, igen én is ezeket találtam meg, de azt hittem van abból is módosított.

Alkotó:
Neked is köszönöm! Akkor használom a korábbi terveket.
A drágább eszköz nagy tudású, de gondolom mivel a Tied is jó, sokan megépítették, és olcsóbb, akkor az is az erősen ajánlott kategória.
Akkor használom azt a NYÁK-ot, és megpróbálom kisütni hogyan esztétikus.
(#) janikukac hozzászólása Aug 24, 2013 /
 
Sziasztok!
Valaki segítsen már még valamiben (én mondtam, hogy lesz még kérdésem... )!
A feszültséget beállítottam,szerintem az OK lesz-kérdés az Alkotós műszer is kerek 30,00-át mutat-e majd, mint a multiméter. (de ez mind csak kalibrálás kérdése). Hanem: még mindig nem világos az áram beállítása, s ezt újra végig szeretném tárgyalni. Két verziót is olvastam a fórumon, valamit biztos félreértelmezem. 1)multiméter piros zsinór a 10A-os aljzatba, fekete COM-ba marad. 10A-os méréshatárra kapcsolok, a kimenetet rövidre zárom.(Most jön a kavarás) A piros zsinórt a pozitív kimenetre, a feketét a negatívra. Potmétert maximumra tekerem, trimmerrel beállítom a kívánt áramkorlátot, amit a kijelzőről olvashatok le. 2)piros zsinór 10A-os aljzatba, fekete COM-ba. 10A-os méréshatár, kimenetet nem zárom rövidre. Piros zsinór a pozitív kimenetre, fekete a negatív kimenetre. EZ Elméletileg nem szabadna, hogy működjön, s gyakorlatilag sem. Az árammérőt mindig sorosan kapcsoljuk az áramkörbe.
Ha az első leírás alapján rövidre zárom a kimenetet (pozitív és negatív kapcsot) akkor nem fog túl nagy áram folyni, nem lesz gond? A multimétert meg nem épp mindegy, hogy hova kötöm, hisz ha rövidre van zárva, ott épp mindegy, hogy hova csatlakozom azt a fránya 2 krokodil csipeszt, úgy is zárlaton lenne (gyakorlatilag),de ez a szabályos, hisz így sorosan van kapcsolva a műszer az áramkörbe..
Bocsi, ezért a hosszú agymenésért...
Üdv!
(#) Attila86 válasza mrex hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Amit én használtam az a HEStore-os (Bővebben: Link), ez 50mm átmérőjű és 21mm vastag. Amit te mutattál az jobb mert kisebb az ellenállása és a mérete is, ráadásul nagyobb áramterhelhetőségű. Ráadásul csak 710Ft a HEStore-os pedig 2160Ft! Ezek után szerintem senki ne vegyen a HEStore-ban ilyen induktivitást! Lehet mindjárt bele is írom a cikkbe és belinkelem ezt a RET-es fojtót. Basszus, harmadannyiba kerül!

Szerk.: Bele is írtam.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Hello! Egy labortáp kimenetét rövidre lehet zárni, de élesztéskor ez nem célszerű. HIszen ha valami van, vagy magas értéken van a korlátozás rögtön elpuffannak a végtranyók, és esetleg a műszered is megköszöni. Vagy is célszerű a kimenetere egy olyan terhelést tenni, ami túlterheli a tápot, de mégsem zárja rövidre. A műszert pedig ezzel sorba kötni, mikor már működik is a szabályozás. Ha pld. 30V/10A-es a táp, akkor 10ohm alatti ellenállás megfelelő lenne. De teljesítményben általában ilyen nem áll rendelkezésre, ezért egy olyan izzó az egyszerű választás, ami túlterhelné a tápot. Sokszor egyszerű a gépjármű fényszóró izzó használata. A legtöbb embernek van, kiégett a tarsolyában, mert a tompított ég ki a használat miatt, miközben a fényszóróé még használható. Az áramszabályzó potit, meg rákapcsolás után alulról szabályozzuk felfelé. Aztán ha beállítottad a maximális áramot, bírja is a terhelést, lehet "kínozni" a tápot. De az izzó hideg-ellenállásán nem kell meglepődni, mert felfűtve lesz az áram akkora, mint amit a teljesítménye megkíván. Bekapcsoláskor akár 5..10-szerese is. üdv!
(#) szücsien válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Nekem a RET-től 250uH/16A-es változat van meg. A mért induktivitása 10kHz-en 253uH kis terhelésen.
A HEStore-ban kapható 100uH induktivitásnak az adatlap szerint kis terhelésen 150uH az induktivitása (terheléstől függően változik a vasmag Al értéke). Ezt a RET-es induktivitásnál is figyelembe kéne venni.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
Következő: »»   497 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem