Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   332 / 960
(#) kissi válasza pjg hozzászólására (») Ápr 28, 2014 /
 
Amelyiknél jelez a fázisceruza (másban ne bízz!).
(#) pjg válasza kissi hozzászólására (») Ápr 28, 2014 /
 
Nem ez a lényeg. Mi a szabvány. Most még csak 3 szál drót lóg ki a falból.
(#) Gery78 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 28, 2014 /
 
Milyen színűek? Fekete, Kék, Zöld-Sárga?
Fekete: Fázis.
Kék: Nulla.
Zöld-Sárga: Védőföld.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2014
(#) pjg válasza Gery78 hozzászólására (») Ápr 28, 2014 /
 
Hova kössem a fázist? Jobbra, vagy balra?
(#) Gery78 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 28, 2014 /
 
Hát ha nagyon szabványos szeretnél lenni, akkor a konnektorban a szabvány szerint a bal oldalon van a helye a fázisnak.
(#) papo69 válasza Gery78 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Én is bal oldalra kötöm mindig a fázist, de nemigazán találtam meg, hogy melyik szabvány irja ezt elő. Örülnék ha irnál szabvány számot.
(#) pjg válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Nincs itt egy vérbeli villanyszerelő? Én az voltam 35 éve, csak felejtek. Igen, fontos a fázisvezető helyzete a dugaljban. Érintésvédelmi szabvány írja elő. Nem azért, mert a dugó bedugható fordítva is.
(#) papo69 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Szerintem vagyunk páran akik gyakorló villanyszerelők. Egy google-ról linkelt kép ugye az még nem bizonyiték, pláne minden másodiknál forditva van bekötve ha rákeresel.
Szerinted miért fontos magyarországon a fázisvezető helye.
(#) Szirty válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Üdv pjg!

Idézet:
„Nem azért, mert a dugó bedugható fordítva is.”


Hanem miért fontos?
(#) kadarist válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Szia!
Nem fontos a helyzete és nem írja elő szabvány. Én is gyakorló villanyszerelő vagyok és soha semmilyen előírással vagy utasítással nem találkoztam ezzel kapcsolatban. Aminek nincs gyakorlati értelme, azt nem szabványosítják.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2014
(#) eyess válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Általában egy ház huzalozási rajzán felszokták tüntetni a színek szerinti bekötést.
De egy ismeretlen helyen nem lehetünk biztosak abban , hogy ez , így is van.
És egy konnektor aljzat szétszedéséből ezt még nem igazán tudod szemre megállapítani.
A biztos az , ha a mérő óránál lévő dobozban nézed meg , illetve méred ki , és akkor fogod tudni a bejövő , és a helyiségenkénti elmenő szín bekötéseket.Mert volt arra is példa , hogy két külön automatával védett helységnek más más színű elmenő vezetékezése volt.

Persze egy fogyasztó dug villa fordított bedugása nem gond , addig amíg normál körülményekről beszélünk.De ha egy kimondottan fázis oldali vezérléssel ellátott egységnél /fényerő szabályzó stb/ már jelenthet gondot a fordított csatlakozás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2014
(#) kadarist válasza eyess hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
A fényerőszabályzásnál nem gond, ha a nullában van a triak, ezért ez így nem helyes megállapítás.
(#) eyess válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Az nem gond , így ahogy mondott , csak nem tudni , hogy egy szabályzó milyen kialakítású , vagy építésű .
(#) pjg válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Viszont az ionizációs lángőrrel működő kazánnak nem mindegy melyik a fázis.
(#) tibibalogh520 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
És ennek mi köze, az eredetileg feltett kérdésedhez?
Ja, és van olyan kazán, amelyiknek mindegy!
(#) pjg válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Semmi. A kérdésre sem kaptam hiteles választ.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2014
(#) papo69 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Épp ezért Kötelező fixen bekötni 2sarkú kapcsolóval.
(#) kameleon2 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Sziasztok! Ne kezdjük elölről..... Én amióta itt lebzselek - vagy 3x láttam ugyanezt a meccset. A dugaljat is fel lehet szerelni fordítva. Tessék egyszer hátulról megnézni egy német dugaljat. Van rajta: L, N és védőföld jel is.
(#) pont hozzászólása Ápr 29, 2014 /
 
A szaktanárom úgy mondta, hogy mivel az emberek többsége jobbkezes, ha ingert érez rá, nagy valószínűséggel, először a jobb oldalba dugja a százas szeget, ezért mindenki kösse balra a fázist!
(#) kameleon2 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 29, 2014 / 1
 
Engem pont emiatt tanítottak arra, hogy jobbra kössem a fázist. Mert ha jobb kézen és bal lábon megy az áram - kimarad a szív a körből és túl lehet élni. Ellenkező esetben kisebb a valószinűsége.
(#) pont válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Azért csak jobban járna ha nem is ott lenne a fázis.....
(#) maszek0005 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Gyakorló villanyszerelőként, én részemről mindig meg szoktam kérdezni a megrendelőt, mert 4 munkahelyen mindig a főnök határozta meg, melyik oldalra legyen kötve a fázis.
(#) zolika60 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
A kétkezeskről nem is beszélve. Például én nem tudnám megmondani, hogy jobb vagy bal kezes vagyok.
(#) kameleon2 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Én már tudom. A 90-es években egy ABC felújításánál kikötöttem a villanyszerelőnknek, hogy NE kösse be az elosztót amíg szerelvényezünk. Az eredmény megrázó volt. Amikor kérdőre vontam, ő csak annyit felelt: Csak a védőföldet és a nullát kötötte. Csak arról feledkezett meg, hogy nem mi alakítottuk ki az alaphálózatot és a színeket. A kéken volt a fázis. Innentől kezdve mindegy. De örülök, hogy jobb kézzel nyúltam hozzá.
(#) kameleon2 válasza papo69 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Idézzünk az oldalról talán ez elég egzakt: Dugvilla bekötése a HE oldalon
(#) proba válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Mint írtad: és környéke... meg még néhány hely.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2014
(#) ötfelezős válasza pjg hozzászólására (») Ápr 29, 2014 /
 
Ilyen szabványt nem tud senki sem felmutatni. Az ellenkezőjét viszont fel lehet mutatni, mert az le van írva*, hogy akárhogyan be lehet kötni.

*Kádár Aba szerk: Érintésvédelem 1971.
(#) dudassandor1 válasza pont hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Csatlakozom! Én is így lettem okítva. Kimutatás szerint a jobbkezesek nagy többsége elsőnek a jobb oldalt kezdi buherálni (pl. a gyerekek is!). Talán így nagyobb esélye van a kevesebb "véletlen" áramütésnek.
(#) pjg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
'72 - 73 táján vagy még előbb oktatták a "jobbkéz" szabályt. A villanyszerelő a bal kezét zsebreteszi és csak a jobbal dolgozik. Minél távolabb a fázistól.
Köszönöm a segítő hozzászólásokat és az Adminok türelmét.
(#) ih.he válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 

Tudom, hogy a jobb/baloldal ügye lezárásra került, csak a képpel kapcsolatban tennék egy halk megjegyzést, nehogy valaki félreértse.

A német csatlakozó szabványa F és nem polarizált.
A francia csatlakozó szabványa E és polarizált.
A hozzászólásban levő kép a mindkét szabványnak eleget tevő CEE 7/7 típusú polarizált csatlakozó, de ez csak Farnciaországban használt konnektornál jelent valamit.
Érdekesség, hogy francia E szabvány hiába polarizált, nem egységes ezen csatlakozónál sem, hogy ki hova mit köt... pld. Franciaország és Csehország ellentétes oldalra rakja az L és N vezetéket. Csehek balra, franciák 2002-tól jobbra, ráadásul azt sincs megtiltva, hogy fejjel lefelé legyen a konnektor felszerelve. Szóval ez a kép és dugó Magyarországon semmit sem ír elő. Elég szerencsétlen szabványt sikerült kitalálni-kiválasztani...
Következő: »»   332 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem