Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítása akkutöltőnek
Lapozás: OK   15 / 16
(#) lithium válasza lithium hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
annyi még, hogy a tápban a TL494 melett van még egy LM339 is.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Feb 16, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy tápot készíteni pákához, ami 24V-os, és minimum 2-3A-t bír.
Forrasztóállomáshoz kellene. PC táp alkatrészekből szeretném elkészíteni.
Van esetleg valami leírás, vagy kapcsolás? A PC táp trafóját szeretném használni, ha szükséges, áttekercselve.
Előre is köszi!
(#) erbe válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Van részletes leírás a PC táp átalakítás címszó alatt.
Semmit nem kell áttekerni, a lehető legegyszerűbb átalakítás. Csak a -12 V-os oldalt kell a +-os oldal mintájára átdolgozni. Nagyobb áramú diódák, nagyobb kondi, vastagabb tekercs a gyűrűmagon és nagyobb terhelhetőségű fojtó (induktivátás) a két pufferkondi között. 5 V-os ágra kisebb előterhelő ellenállás.
(#) pedro7 hozzászólása Feb 28, 2016 /
 
A részletes leírás alapján megpróbáltam én is csinálni egy akkutöltőt régi pc tápból.
De akár hogy változtattam annak a feszültség osztónak az ellenálásait, soha nem ment 12V fölé a kimenő fesz.
Mindegy, hogy milyen a pc táp akkor is így kellene müködnie ?
Annak az osztónak a változtatásával a 3,3V és az 5V is ugyanolyan arányban változott, de a 12V soha nem lett több csak kevesebb. És ha 12V fölé mehetett volna ( az ellenállás értékek szerint ) akkor valami letiltott mert 0V lett a kimeneten.
Valami ötlet, mi tudnék még megnézni ?
(#) lithium válasza lithium hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
A hiba azóta megoldódott! (egy rossz IC és egy rövidzár okozta a "galibát") Elkészült és remekül működik! Az eredeti kapcsolástól eltérően ledeket Pumi 1980 Kapcsolása alapján hajtottam meg. Köszi!
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2016

tolto.jpg
    
(#) Tommy50 hozzászólása Ápr 12, 2016 /
 
Sziasztok!

PC tápról szeretnék működtetni egy 12V 55W autó fényszórót/izzót. Hogyan lehetséges ezt bekötni? Kell bármilyen átalakítást eszközölni a tápon.

Köszi a válaszokat előre is.
(#) Poli válasza Tommy50 hozzászólására (») Ápr 13, 2016 /
 
Szia!
Zöld és egy Fekete vezetéket összekötöd, ezzel kapcsolod be a tápot.
Narancs +3,3V
Piros +5V
Sárga +12v
Fekete GND
A többi alapesetben nem terhelhető, táptól függően lehet, hogy csak az +5V ágon van feszültség figyelés, ez esetben 5-10W-tal ezt is le kell terhelni. A hideg izzószál nagy áramot vesz fel. ez hajlamos aktiválni a védelmet.
(#) Tommy50 válasza Poli hozzászólására (») Ápr 13, 2016 /
 
Köszönöm szépen. A jövő héten megcsinálom, és feltétlen írok hogy sikerült -e életre hívni az izzót.
(#) Tommy50 hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Nos megprobáltam. 450w codegen pc táp. A táp szépen indul terhelés nélkül. Az izzóval azonban csak egy pillanatra indul és villantja fel. Mi a teendő ebben az esetben?
(#) erbe válasza Tommy50 hozzászólására (») Ápr 17, 2016 /
 
Hova kötötted az izzót? 5 V vagy 12 V?
Javítás menete:
1. kondicsere
2. kondicsere
3. lásd az egyest!
(#) Tommy50 hozzászólása Ápr 17, 2016 /
 
Természetesen 12V ahová kötöttem.

Nem ment ki kondi. Minden alkalommal csak egy pillanatra felvillantja aztán letilt. Lehetséges lenne plusz kondi beiktatásával tároltatni annyi feszt ami képes megindítani az izzót? Vagy inkább fesz szabályzás kellene amíg bemelegszik aztán rátolni a kakaót? Mi lehet a megoldás?
(#) erbe válasza Tommy50 hozzászólására (») Ápr 17, 2016 / 1
 
Tegyél előterhelést az 5 V-os ágra! 1 Ohm, 10 W-os ellenállás vagy 12 V 5 W-os égő megfelel.
Szemre nem mindig lehet megállapítani, hogy a kondi jó vagy nem. Nem ártana tudni a vezérlő IC típusát.
300 W-os tápról üzemeltet egyik szomszéd 12 V 100 W-os reflektort. Nem kellett különösebb átalakítás. 5 V-ra kötöttem a ventillátort meg 1 W előterhelést. Megemeltem a 12 V-ot 13-ra és az indulóáram csökkentésére sorbakötöttem 12 cm 1-es átmérőjű vashuzal darabot.
(#) Töröcsik Tibor hozzászólása Júl 5, 2017 /
 
Sziasztok!Van egy Dell N305P-00tápegységem amit szeretnek megcsinálni akkutőltőnek,12V/9A az aksi.Horgászni használom.Segítségeteket kérném,hogy mit hogy alakítsak át rajta?A hozzászólásokban nem találtam hasonló tápegységet.
Valamiért nem tudok képet felrakni,azt irja ki,hogy hiba a feltöltéskor....
(#) Inhouse válasza Töröcsik Tibor hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Gondolom 9Ah akarna lenni. Ez olyan ágyúval verébre eset. Ehhez az akkuhoz jó lenne egy kis dugasztáp, csepptöltéssel. Ez a PC táp nagy is, meg egy jó bonyolult felépítésű is...
(#) Mazsika hozzászólása Okt 1, 2017 /
 
Autóakkumulátornak PC táp semmiféleképpen nem alkalmas, teljesen más töltési karakterisztikát igényel egy akkumulátor, mint amit egy ilyen táp a maga szűrt sima egyenes graphjával mutat. Ez alaplapokhoz fejlesztett TÁPEGYSÉG. Akkumulátortöltőnek még az is jobb, ha teszel egy trafót egy műszerdobozba (kb 5 -8 A terhelhetőséggel) , egy Graetz-hidat egyenirányításként, és egy védőbiztosítót 5A-re aztán kész.
(#) szevasz hozzászólása Dec 1, 2017 /
 
Sziasztok van egy régi töltöm amibe BTW 27 tirisztor van ami tönkrement mivel lehet cserélni ?

Ebben szeretném a segítségeteket kérni
(#) Inhouse válasza szevasz hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Mivel PC tápban kevés a tirisztor, ezért inkább itt, vagy itt kellene feltenni a kérdést.
(#) JOCO10 hozzászólása Dec 18, 2018 /
 
Sziasztok
Egy BTC PSC 200A tipusú AT tápot szeretnék átalakítani akkutöltőnek.
A kimenő 12v-os feszültséget tudom szabályozni, de aterhelés hatására (12v 20w izzó) a kimenő feszültség 14.4v leesik 8-9v-ra . A 4-es lábról minden lekötve kivéve a földre húzó ellenálás. Mellékelem az átalkított kapcsolást.
BTC PSC 200A modosítás
A kérdésem miért nem stablil a kimenet, hol keresem a hibát.
(#) Poli válasza JOCO10 hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Szia!
Az 5V-os feszültségfigyelő ellenállás hiánya szokott ilyen jelenséget okozni (ezt át kell kötni a 12V-os ágra).
Az én példányomat Ez a cikk alapján alakítottam át és ezt az Akkumulátortöltő kiegészítést építettem meg hozzá kb. 5-6 éve azóta kifogástalanul működik.
(#) zoly15 válasza Poli hozzászólására (») Dec 23, 2023 /
 
Szia,
A cikkben szereplo “Control” kimenetet, laptop tolto eseten hova kell kotni?
Vagy te milyen tapegyseggel hasznalod? Pc tap eseten hova kototted?
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2023
(#) Poli válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 23, 2023 /
 
Szia

Az én példányom egy TL494(KA7500) vezérlős ATX PC táp amit az első cikk alapján alakítottam át, itt a vezérlő 3-as lábára kell kötni. A töltőrész mély kisült akkunál nem kapcsol be, de ez kikerülhető,
a potméterrel a töltő áramot tudod beállítani, az enyém 1,3A - 7,5A-ig szabályozható, addig a feszültségig tölti ami a PC tápon be van állítva. A modult a lehető legrövidebb vezetékkel kell bekötni, a potmétert nekem árnyékolt vezetékkel kellett bekötni mert cicergett a táp.
A két cikk alapján meg lehet építeni minimális kapcsoló üzemű működési elv ismerettel.
Raszteres próba NYÁK-ra van megépítve "ideiglenesen", azóta is teszi a dolgát.

Laptop tápot nem ismerem, így ebben nem tudok segíteni.
(#) zoly15 válasza Poli hozzászólására (») Dec 23, 2023 /
 
Szia, koszonom a valaszt!
Tehat ha jol ertem, a PC tapon, ki lehet venni a 3,3V, 5V-os agbol mindent, diodak, tekercsek, stb…
A 4-es labrol csak a GND-re meno ellenallas marad (vedelem kiiktatasa)…
A +12V-os visszacsatolo ellenallast kell valtoztatni? Vagy hany V-ra allitsam be a PC tap kimeneti feszultseget? A control vezeteket mindenfele modositas nelkul, csak a TL494 3-as labara kossem ra, arnyekolt kabellel? (Arnyekolas a GND-n?)
Alakitottam mar at eleg sok PC tapot 14-24V +\-40V-ra is, de nem vilagos, hogy a kimeneti fesz mekkora legyen? 14,4V, es majd a kiegeszito elektronika leszavalyozza?
En mar kimarrattam a cikkben kozolt NYAK-ot
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2023
(#) Poli válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 24, 2023 /
 
Igen kipucolhatod.
Idézet:
„A +12V-os visszacsatoló ellenállást kell változtatni? Vagy hány V-ra állítsam be a PC táp kimeneti feszültséget?”
Igen, itt állítod be a töltő feszültséget 14,4V-ra és a kiegészítő elektronika szabályozza a töltőáramot.
Idézet:
„A control vezetéket mindenfele módosítás nélkül, csak a TL494 3-as lábára kössem rá”
Igen a 3-asra, emlékeim szerint nekem csak a potméter vezetékét kellet csak árnyékolni gerjedés miatt. Csak az egyik végét tedd GND-re.
Gyakorlatilag a teljes szabályzás a hibaerősítő segítségével történik, ha az 1-2-3 láb közötti egyensúly felborul akkor dolgozik a táp, amikor nyugalom van akkor alapjáraton ketyeg.
Bővebben: Link

Idézet:
„En mar kimarrattam a cikkben kozolt NYAK-ot”
Megcsináltam én is, valahol kallódik, mert azóta sem szedtem szét a töltőt.
(#) Ge Lee válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 24, 2023 /
 
Van olyan hogy PC táp átalakítás topik, ott nézelődj, találsz működő rajzot, nem kell utólag semmit hozzáépíteni mert a 494-ben van 2db hibaerősítő ahol is az egyik el tudja látni a feszültség a másik pedig az áram szabályozást, két potit kell csak utólag beletenned hogy ezeket állíthatóvá is tudd tenni, és ezzel kész is van egy egyszerű kapcsolóüzemű "labortáp".
(#) zoly15 válasza Poli hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Koszonom a segitseget!
Osszeraktam, mukodni latszik, de meg csak izzoval es tapegyseggel probaltam, kesobb akkut is fogok ra tenni!
(#) zoly15 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Igen, azokat ismerem, de mi tortenne, ha forditva lenne rakotve az akku? Valaki porul jarna… igen tudom, oda kell figyelni… koszonom azert a valaszodat!
(#) Poli válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Szívesen. Szép rendezett, használd hosszú ideig.
(#) zoly15 válasza Poli hozzászólására (») Dec 26, 2023 /
 
Kiprobaltam akkuval, de nem az igazi…
2,5A-tol lentebb nem lehet allitani, es 5A a max… ha akkun van, cicereg a tapegyseg, es van hogy beragad a jelzes, akku nincs rajta, de egyszerre vilagit a toltes, es a csepptoltes LED…
Meg megprobalok egy IC cseret, de egyenlore tobb otletem nincs …
(#) Poli válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 26, 2023 /
 
Vezesd el külön a Control vezetéket, mert valószínűleg zavart(gerjedést) okoz ez a vezetékezés és ha lehet akkor még rövidebb vezetékkel kösd be.

Idézet:
„Eltérő áramigény esetén a söntöt illetve az R14-R15-R16 osztót kell módosítani, viszont vegyük figyelembe, hogy az alsó áramértékhez tartozó referenciafeszültség ne legyen 50 mV alatt, mivel ez már összemérhető az IC ofszetfeszültségével.”


Elsőre a gerjedést szüntesd meg, nézd meg hogy a kiegészítő panel nélkül mekkora áramot tudsz kivenni maximum (a kimeneti feszültség emelésével jelentősen csökkenhet az áramerősség.)
(#) erbe válasza VIM hozzászólására (») Dec 27, 2023 / 1
 
S30S04M
A lap alja felé ott van ez is.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2023
Következő: »»   15 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem