Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Máj 16, 2006
Lapozás: OK   66 / 66
(#) dB_Thunder válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Nah igen erre én is gondoltam! Ezért is beszéltem a mikrofonba jó hangosan, de akkor sem volt semmi!! A kis műszere a cb-nek is inkább visszafelé mozdul.
(#) Kera_Will válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Antenna vagy műteher volt rajta 50 Ω-t képviselve és legalább 5-10 W terhelhetőséget?
Annak a végén is 1 diódás csúcs detektorral adáskor Változó DC-t kellene mérni ami arányos a kimenó teljesítménnyel. P=U^2/R után SQR(P*R) alapján feszültséget mérhetsz.
SSB-ben annak is ott "libegni" kellene moduláció függvényében.
AM esetén moduláció nélkül is kb fél kimenő teljesítményű vivőnek kell ott lennie.
(#) dB_Thunder válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Van rajta egy antenna, gyári. Az oszcilloszkóp szabad mérővezetéke veszi a jelet, így látom!
Illetve gyönyörűen kifagy a számítógépem egere, ha adásra kapcsolok, de csak AM-ben
Induljunk el onnan hogy valaki belebarmolt a PLL részébe hogy legyen "felső" sáv is.
Ezért abban se vagyok biztos, hogy jó frekit szintetizál adásnál.

A nagyobb bajom, hogy még mindig nem értem, hogy lesz az adás egy oldalsávos!!
Az AM tök egyszerű a két RF vég tápfeszültségét manipulálja, de a két SSB-nél azok teljes tápon vannak (nyilvánvalóan). Gyanítom, hogy a varázslatot az IC6 csinálja...de mit!?!
(#) Kera_Will válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Műteherrel jobban járnál és mindenki más is aki a környezetedben CB sáv környékén működne.
Ha más nem egy provizórikussal is.
pl 20 db 1k ellenállás párhuzamosan vagy valami hasonló 50ohmra eredőt képviselő fémréteg ellenállás köteget forrasszál össze egy konzervdobozba egy RF bnc/amphenol csati köré.Minél rövidebb kivezetéssel.


Hol kezdjük?

AM-DSB-SC mint fogalommal és utána menjünk át az AM-SSB/SC fogalom körére ?
Mindezek a rövidítések/fogalmak adás és vétel technika alapjai kétoldalsávos és egy oldalsávos AM adásmódok esetén.
Frekimérő se ártana ha PLL-t is tekerni szeretnéd ... (na jó a szkóp részben segíthet nyomozni a jelek útját).
Valahol valószínűleg nem csak elvi rajz hanem service manual is van ahhoz a rádióhoz.
Ott pontról pontra (belső mérő pontonként + külső kezelőszerv állások) leírják mikor mit kell mérni , melyik üzemmód estén.( ha más nem RT 1980-87 közti évkönyveiben részletesebb/szegényebb működési leírást is találhatsz róluk , avagy közeli rokon típusáról.

ha ez a tipus hasonlít rá már jó lehet

Persze ha nem "steril" a rádió akkor macerásabb a meglévő állapotot az eredetihez viszonyítani.
Igen az előzőekben említett DIMMER kapcsolós sávváltás "megszokott buhera" része volt annó a CB-s világnak .
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
(#) dB_Thunder válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Idézet:
„Műteherrel jobban járnál és mindenki más”
Van beton pincém!!
Egyébként itt akkora a csönd a cb sávban, hogy én még nem hallottam senkit se!!

Idézet:
„Hol kezdjük?”

Nem kell Ádámtól, tudom mik ezek, csak azt nem, hogyan "csinálják"!!
Hogy tökbe nyomják el a "felesleget", miközben van 120 csatorna pl. a Granton...
Gyanítom, hogy még KF frekin ezt megcsinálják, utána keverik ki a megfelelő adó frekit...

Közben még egy teszt! A vétel az jó, mert veszi a Grant adását. De tényleg nincs adás SSB-ben!

Kera_Will!

Itt lejjebb felraktam a kapcsolási rajzát,ill van service is: https://www.rigpix.com/cbfreeband/president_mckinley.htm
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Update!
Ez AM-ben sem modulál! RF van, de nincs moduláció!!
(#) Kera_Will válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Akkor nem adamtol...
Legalabb nezzel meg egy ssb radio blokkvazlatat es akkor vilagosabb minden.
Igen igen KFben rendezik le az uzemmodokat.
Az ugynevezett SSB kvarc szuro hozza letre az oldalsav mentes ssb jelet adas es vetel iranyban.
Az also felso valtast pedig a de/modulator korokben levo plussz oldalsav kvarcok vagy 1 kvarc melle rakott diodakkal kapcsolt paralel kapacitas/tekercs huzza el a megfelelo iranyba (u/lsb) a vivofrekit (kf frekinek megfelelo kozbensot , az ado es vevo kevero ugyis atmozgatja a megfelelo tartomanyba), hogy a szuro jo oldalt valasszon ki.
Igen ez kisse pongyola de rovid es tomor szerettem volna lenni.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
(#) dB_Thunder válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 31, 2024 /
 
Idézet:
„Igen ez kisse pongyola de rovid es tomor szerettem volna lenni.”

Ez így kb elég is volt! Láttam ezt a részt a Grant rajzán, csak nem tudtam mit látok!

Mivel nincs moduláció, elindulok a 105-ös ponttól, ez hangvég kimenete...
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 31, 2024 / 2
 
Nah kérem szépen!
Először is kösz mindenkinek az okítás!!
A nyomorult koncentrikus 2x1kOhm szívatott, azaz a Mic Gain része, szakadt volt...De mivel nem lehet kapni ilyen potit szétszedhettem, megoperálhattam, most jó!!
(#) dB_Thunder hozzászólása Ápr 1, 2024 /
 
Tegnap kivittük a kertbe a rádiókat tesztre, aztán felmásztunk vele az állványzatra is. Onnan rálátok a 8-as útra, Csórra, Iszkára, talán még Inotára is. De hogy gyakorlatilag nem volt a közép 40 db csatornán, majdhogynem senki se, ez durva!!
Egyedül 109HA001 kabhegyi QSO hívásait hallottuk a K38-on illetve a 36-on valakik videó témában beszélgettek. Ennyi!
Érdekes felfedezés volt, hogy a két mágnestalpas antenna közt hallható különbség volt vétel minőségében! A gagyibbnak tűnő jobb volt!
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Mindenképp kellene beszerezned agy SWR/teljesítmény mérőt legalább, az biztosan mutatja, hogy mi van az adással, milyen az antenna hangolása.
A pince igencsak hibás választás, mert ugyan nem tudom milyen pincéd van, de igen valószínű, hogy 10 - 20 m -nél kisebb. Mivel ha mágnestalpassal próbálkozol, ezen távolságon belül igencsak közeltér van az antenna számára, a hullámhossz 11 m, és ennek többszörösének kéne szabadon lenni. Remélem az antenna alá pakoltál egy min 1 m2 fém (vas) lemezt. Ezeket az anomáliákat csak a beiktatott SWR mérővel láthatod. Ha az állóhullám arány mértéke meghaladja az 1:2 -t, (amit az antenna környezete is jelentősen befolyásol) a végtranzisztorok is veszélyben vannak. Sugárzás valószínűleg nem sok megy ki, de az is elég néhány km -re.
(#) dB_Thunder válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Valahol van SWR mérőm, ha ki nem "dobtam"
Nem a pincében akarok brékózni, csak ott van a műhelyem, és amíg nem nem szólalt.. Szóval nem fogok csak ezért kiköltözni az udvarra..
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Nyilván nem gondoltam, hogy a pincében szeretnél rádiózni, de a műhelyben műterheléssel kell lezárni, nem antennával. Műterhelést viszonylag könnyen lehet gyártani egy vagdalthús konzervdobozba, 2 W fémréteg ellenállásokból (annyiból, hogy kiadja az 50 Ohmot), UHF csatlakozóból, és ügyesen kivágott nyák korongokból.
Az udvaron lehet antennát hangolni, ahol jó, vagy viszonylag jó tágas tér van. Ezt meg pincében nem lehet.
(#) dB_Thunder válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Teljes mértékben igazad van!
Egyenlőre nem tudom mennyire akarok elmélyülni a CB-zésbe! Eddig vettem két készüléket és két mobil antennát, ez eddig erős 70ezer. Egy szettet beszereltem a kabriómba, elmert az egész hóbelevancra elég sok idő, és még senkivel nem tudtam beszélni!!
Ha tényleg ennyire kihalt a környékemen a CB-s élet, akkor nem eszközölök további beruházásokat a témában!!
Van még pár 10 tucat dolog ami vagy félbe van hagyva, vagy még bele se kezdve, de meg kell csinálnom, vagy érdekel!
(#) Gafly válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Ebben lehet hogy neked is teljes mértékig igazad van.
Nagy lelkesen én is vettem CB rádiót, aztán elajándékoztam tombolára.
Leginkább azért, mert nem volt forgalom, amit hallgathattam volna.
(#) kendre256 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Idézet:
„Van még pár 10 tucat dolog ami vagy félbe van hagyva, vagy még bele se kezdve,”

Ismerős, nekem is van néhány...
(#) mraulajos válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 1, 2024 / 1
 
Hali!
1983 óta van CB rádióm. (STALKER IX) Kb. 15-20 évig dobozban volt. 4 - 5 éve beállítottam a kis műhelyembe, egy mágnestalpas antennával, egy 1,5 m2 es vas lemezre állítva a padláson. 1,2 es SWR értékkel beállítva. Mikor nagyon jó a terjedés, Portugáliából hallok egy magyart forgalmazni magyarokkal, de a magyarokat nem hallom. Mikor mezőgazdasági munkák dandárja van, (csemege kukorica) akkor lehet sofőröket hallani, egyébként semmi.
(#) dB_Thunder hozzászólása Ápr 3, 2024 /
 
CB vs. gyújtás!!
A McKinley bemászott a kocsiba, de a vételbe úgy belecsipereg a gyújtás, hogy az kibírhatatlan!!
Az antenna letestelve, a tápkábel, és elvileg minden más test, azaz földhurok megszüntetve! Változás nincs!
A készülékben van a tápágban egy halom folytó, nem hinném hogy több kellene, de holnap kipróbálom független akksival is, hátha..

A gyújtás 2 trafós parazita gyújtás, a hengerfejbe "rejtve", nem igazán látom hogy ott lehetne e javítani a problémán...
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Azt nem tudom, hogy a McKinley -nél hogy van, de a Stalkernél tudom.
A tápvezeték mindkét szálát vidd előre az akkuhoz, a + -ot biztosítékon keresztül, a negatívot közvetlenül kösd az akkura, és nem fog ciceregni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
(#) dB_Thunder válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Idézet:
„mindkét szálát vidd előre az akkuhoz,”

Az izgalmas lesz! Egyetlen gumi átvezető van a tűzfalon, a gázbowdennek!!
Van plussz tápdrótom, azzal kasznin kívül mekk-próbálom!
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Ha bizonytalan vagy, először próbáld ki hosszabbítóval, a helyére beszerelt állapotban. Ha úgy jó, akkor nekieshetsz a tűzfalon átvezetésnek, de óvatosan, mert könnyen megsértheted a kábelköteget. Kell lenni kábelköteg átvezetőnek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
(#) dB_Thunder válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Idézet:
„Kell lenni kábelköteg átvezetőnek.”

Nincs!!
Ez francia!! Itt a megszokott dolgok nem léteznek, vagy pont fordítva vannak kitalálva!
Egyébként egy karaj kis csatlakozón megy át az energia a tűzfalon, egy kisebb sündisznónyi saruval, elérhetetlen helyre szerelve!

Visszatérve a tesztre! Csak külön akksit használva tűnik el a zavar!
Ez abból a szempontból jó hír, hogy tápágon szedi össze a csiripet!!
Következő: »»   66 / 66
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem