Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Ez elég gyakori alkatrészeket tartalmaz,(ami jó), talán kicsit sok a három
kvarc, de ez egy lehetséges megoldás! A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2021
Erre keress rá: "crystal ladder filter"
Pár gondolat hozzá: Nem biztos, hogy a 6 dB-es sávszélesség a legfontosabb tényező. Ez mint változik azzal, hogy milyen terhelés van a ki-, illetve bemenetén, mennyire válogattad össze a kvarcokat, stb.. Igazából ezeket méretezni szokták, a rendelkezésedre álló kvarcok mérése alapján. De nagyon nem lehet velük mellélőni, a sávszélességgel kevésbé szokott gond lenni, mint inkább a sávon belüli csillapítással, oldalsáv elnyomással. Másik gondolatom inkább gyakorlati tapasztalat, miszerint egy távíró állomás megkeresése szűk szűrővel nehézkes. Ezért inkább érdemes szélesebb szűrővel keresni a jelet, és ha megvan átváltani a keskenyebbre. Ez alapján inkább érdemes lenne hangfrekvenciás szűrőt építened - ezzel is van gond, de - egyszerűbbek, és igen hatásosak.
A neten találtam, ennél egyszerűbb megoldás talán nincs is:
HA8SA minima tcvr videó Amúgy gratulálok hozzá!
Ha már így szóba került a hangfrekvenciás szűrő. Ezt a szűrőt a KF után kell betenni igaz?
Itt találtam egyet, aminek a paramétere 6 dB, 500 Hz és 3400 Hz van.
A demodulátor után, a hangfrekvenciás végerősítő elé.
Értem. DX jelzője csak, akkor csak a sávszélessége miatt van. Akkor tulajdonképpen, csak jobban hallhatóvá teszi az adott frekvencia sávot? Sima hangfrekvenciás LPF.
Leírás szerint egy nagy jelű állomás (hang)frekvenciáját tudod vele kiszűrni,
hogy a mellette lévő halk, távoli (DX)-et ne zavarja.
Igen, ez volt az amit említettem feljebb, a varikap hangolású kvarc szűrővel...!
![]()
Szerintem is jó lehet, bár az rontani fogja a teljesítményt(ha megépül)
hogy én nem válogatott kvarcokból raknám össze. Ezt a szűrőt olyan esetben használnám, amikor ismerem a gyenge jel frekvenciáját, és ahhoz állítom be az oszcillátort. A többi nem kívánt, erősebb jelet ez a szűrő csillapítaná.
Az egy gyártási sorozatból készült kvarcok közti frekvenciakülönbség egy - két kHz is lehet. Válogatás nélkül nehéz elképzelni, hogy ezekből 500Hz-es szűrőt építs.
Nekem megfelel 2KHz-s sávszél is, de 3 felé nem szívesen mennék.
Van elképzelésem, de tapogatózom ezen a téren. Elsőnek, ezt kellene kipróbálnom. https://www.qsl.net/pa2ohh/11filterdiag.jpg Teljes oldal Rövidhullámú oszcillátorommal nézném, mi jut át rajta, különféle frekvenciákon. A kimenetet USB szkóppal figyelném spektrumanalizátor módban.
Keskeny egy csatornás rádióvevőnek jó lesz az antenna bemeneten lévő egyetlen kvarc.
Ha csak azt az 1 frekvencia 10 - 100Hz-es (Kvarc körül lévő elemek kvarc jóságot rontó hatásaitól függően) soros rezonanacia környezetét szeretnéd venni. A középfrekvenciás kvarc szűrő a megoldás a problémádra. Ha nem akarsz a kvarc válogatással foglalkozni akkor AS szűrőd lesz (AhogySikerül). A varikapos sávszélesség szabályozás jó megoldásnak látszik. Azzal a kompromiszummal amit a varikap diódák jellemzői rontanak a fix kapacitásokhoz képest. Ennél látványosabb lenne ha a KF frekvenciát I/Q keverővel hangfrekvenciára konvertálnád és SDR eszközzel feldolgoznád. (számítógép/hangkártya/SDR szoftver). A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
Idézet: „A varikapos sávszélesség szabályozás jó megoldásnak látszik.” A BRG -nek volt varikapos szabályozása, igaz nem a sávszélesség, hanem a szimplex/duplex átkapcsolás miatt a vevő bemeneti szűrőjének masszírozására. Hát nem volt egy szerencsés megoldás, nem is terjedt el. A folyamatos hangolásnál az együttfutás biztos problémás lesz.
Tegnap teszteltem kristályokat oszcillátorral és szkóppal.
Az osc. és a szkóp földje közös az osc. kimenete a szkóp bemenetére a vizsgált kristályon keresztül kapcsolódott. Az szkóp bemenetét a földhöz egy 1k -s elennálással csatlakoztattam. 3.5v körüli feszből ami az osc kimenetén volt, 80 mV jutott át a kristályon. Óvatos keresgéléssel megtaláltam a kvarc frekvenciáját, itt a feszültség 800 mV környékére ugrott. Több kvarccal is sikerült a kísérlet. ![]()
A kvarcszűrővel egyelőre nem boldogultam, de lehet nincs is rá szükség.
Fentebb írtatok a hangfrekvenciás szűrőről, ami pl opampokkal kialakítható , és szerintem egy szuperheterodin IF frekvenciája lehet hangfrekvencián, (vagy kevéssel felette) egy keskeny sávú vevő esetén. Az IF-et egyenirányítva AM vétel, újra mixerre vezetve direct conversion vétel jön létre. |
Bejelentkezés
Hirdetés |