Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   538 / 577
(#) MrBrown hozzászólása Júl 16, 2020 /
 
Sziasztok, segítséget szeretnék kérni. Tudom hogy van hangszórós és csöves erősítős (bár ez egy ideje büntiben van) topik is, de talán a kérdésemre itt kaphatok helytálló választ.
Szereztem egy viszonylag jó állapotú Orion 331 dobozt, amit csöves gitár erősítőnek szeretnék kialakítani.
A végfok része PCL86 PP ami kb. 8W. Amivel vsizont dilemmában vagyok az a hangsugárzó része. Arra gondoltam, hogy két régi csöves rádió 16-20cm-es hangszóróját kötném sorba a kimenő 8ohm-os szekunderén, de nem tudom ez így teljesítményben mennyire illesztett a végfokkal.
Köszönöm a segítséget.
(#) fgyj válasza szalamandra hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
A magyar rádióállomány második világháborús pusztulásában az a legszomorúbb, hogy nem az idegen megszállás okozta főképp, hanem saját hatóságaink intézkedései.
Mit zsákmányoltak lelkesen az idegen katonák? A hatalmas rádiókat nem; olyan nem hangzott el, hogy „davaj ragyio”. (Ha ugyanakkor mindenkinek csak nagy faliórája lett volna, akkor a „davaj csaszi” mondatot sem ismernénk.)
(#) Tomi94 válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Gyakorlatilag mondhatjuk, hogy az analóg kábeltévé egy ősi előfutára volt.
(#) fgyj válasza tiko77 hozzászólására (») Júl 18, 2020 /
 
A kimenőtrafó környékét - szerintem - nem jól látod. A Kádár 1 könyvben hibás volt a rajz, a Kádár 2-ben javította. Az a helyes kapcsolás, amelyiket eredetileg közöltem a kérdés felvetésekor. (A másikon - és a Te piros javításodon is - az UBL anódja közvetlenül a katódra van kötve.)
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2020
(#) fgyj válasza fgyj hozzászólására (») Júl 18, 2020 /
 
Pontosítás: "... az UBL anódja közvetlenül az UY1N katódjára van kötve."
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 18, 2020 / 2
 
Az, hogy "ősi", egy kicsit erős.
A II. világháború alatt, után Mo -n előtérbe került a vezetékes rádió kérdése, mert akkor a falusi környezetben még a villamosítás egyáltalán nem volt elterjedve, a telepes készülék, főleg az üzemeltetése elég drága mulatság volt.
A falusi lakosságnak a híreket kisbírók útján juttatták el. (kidoboltatás)
Ezért folytak ilyen vezetékes rádió hálózatok kiépítései, hogy a községházáról legyen lehetőség a házakban elhelyezett hangszórókat működtetni. Ez, tekintve az esetleges 1 - 2 km hosszú hálózatokat, nem volt egyszerű feladat. (hasonló, mint az iskolarádió, csak jóval nagyobb méretben)
Ezek tervezése a PKI -ban (Posta Kísérleti Intézetben) folyt. Ezen mérnökök egyike a háború utáni években Amerikába emigrált. Mivel New Yorkban is hasonló a helyzet, mint Svájcban, csak ott a sok, magas felhőkarcolók miatt, az itteni ötletből hozta létre a kábeltelevíziós hálózatot, ami gyorsan terjedt.
(#) fgyj válasza tiko77 hozzászólására (») Júl 18, 2020 / 2
 
Mindkét rajz Kádár Géza könyvéből származik (Rádiókészülékek kapcsolásai). 279. oldal (Orion 228A), 298. oldal (Beloiannisz 228A). Csak az utóbbi rajzon helyes a kimenőtrafó bekötése (a készülékemben is úgy van).
(#) fgyj hozzászólása Júl 21, 2020 /
 
Örülök annak, hogy a "rejtvény" kapcsán érdekes történelmi adatok és tanulságok is elénk kerültek!
A betűkkel jelzett valószínűségi tippekkel való játékba a társak nem "mentek bele" - csak egy "C" tipp érkezett, amely helytálló döntés volt. Csak az a részállítás volt túlzó a részemről, hogy "bárki elvihette" a rádiókat. A kép nem egészen azt sugallja.
Köszönöm az értékes hozzászólásokat.
(#) pucuka válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Kimenőtrafó kérdése, nem a teljesítmény a lényeg. A kimenőtrafóval megoldható a 4, vagy 8 Ohmra való illesztés, és akkor elég az egy hangszóró is. Ha két hangszórót szeretnél használni, akkor párhuzamosan köthetsz két 8 Ohmos, 4 ohmos illesztés esetén, vagy sorba köthetsz két 4 Ohmos hangszórót 8 ohmos illesztés esetén.
De ha Te készíted a kimenőt, akkor a rendelkezésre álló, vagy a kívánt hangszóró kombinációkhoz tervezd a kimenőt. Ajánlatos ha több hangszórót használsz, akkor egyforma hangszórókat használj. A gitár erősítőbe amúgy is elég a szélessávú hangszóró.
(#) Kera_Will válasza fgyj hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Mi lett volna ha használtad volna a VÁLASZ(jobb oldalt felső sarok az üzenetednél a keretén belül ) gombot a rejtélyesen feladott képeidhez ?!?!?
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) Kera_Will válasza fgyj hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Pontosabban erről a rejtvényről van szó : kép-rejtvény
Idézet:
„A betűkkel jelzett valószínűségi tippekkel való játékba a társak nem "mentek bele" - csak egy "C" tipp érkezett, amely helytálló döntés volt. Csak az a részállítás volt túlzó a részemről, hogy "bárki elvihette" a rádiókat. A kép nem egészen azt sugallja.
Köszönöm az értékes hozzászólásokat.”
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) Kera_Will válasza fgyj hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Válasz gomb és ahol meglelheted : jobb felső sarok az üzenetet határoló téglalapban.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) fgyj válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Idézet:
„"Mi lett volna ha használtad volna..."”

Akkor az lett volna, amit most itt javasolsz és szemléltetsz
(Persze köszönöm - majd máskor ügyesebb leszek.)
(#) fgyj hozzászólása Júl 21, 2020 / 1
 
Kedves Társak! Orion 221 vagy 222 rádiócskának a dobozát újította már fel valaki? Milyen módszert javasoltok? (A régi fedőréteg tartja magát, de sok mini sérülés van rajta, főleg a tetején. Ha el kellene távolítani, hogyan tennétek? Milyen anyag ez?)
A fotón érintetlen állapotban látható.
(#) pucuka válasza fgyj hozzászólására (») Júl 21, 2020 / 1
 
Janó bácsi tudná pontosan megmondani, de szerintem politúr. Csiszolni, polírozni, és újralakkozni kell.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) fgyj válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Csak a politúrréteg felszínét csiszolni, vagy lecsiszolni teljesen a fáig?
(#) granpa válasza fgyj hozzászólására (») Júl 21, 2020 / 1
 
Nagyon a felszínét! A hibákat több lépcsőben, szeszes páccal javítani, és egybe dörzsölni.
(#) fgyj válasza pucuka hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Isten nyugosztalja Janó bácsit! Még sokat segíthetett volna a tapasztalatlanoknak És milyen pompás alkotásokat hozhatott volna még létre

--- "újralakkozni" Pontosabban milyen lakkal?
(#) fgyj válasza granpa hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Elég annyira csiszolni, hogy a mostani fénye eltűnjék, tompuljon? A "szeszes pác"-nak nincs további jelzője? Bármit adnak nekem a festékboltban ilyen címen, az jó lesz erre a célra? (Én eddig csak olyan egyszerű rádiódobozokat újítgattam fel, amelyeken célszerűen az adódott, hogy a fáig csiszoljam, aztán színtelen lakkot kapjon. Ezért nekem a politúrozás ismeretlen világ.)
(#) szalamandra válasza fgyj hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Bővebben: Link
(Bár ugyan az internetnek a fele se igaz, meg wikipédia, de hátha segítség.)
(#) madzagos válasza fgyj hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Sellakk +denszesz kell hozzá. Politurozni kell.
(#) fgyj válasza szalamandra hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Biztosan jó leírás (mint ahogy a többi is - jó néhányat találtam). Csak az a baj, hogy elolvasni is nagyon fárasztó ezeket - hát még végigcsinálni a műveleteket
Az sem rossz ezekben a munkákban, hogy a beszerzendő anyagok jó nagy kiszerelésben kaphatóak - igaz, hogy aztán 20 ilyen kis rádióra is elég lesz az anyag

Ezt az egyet szeretném egy kicsit csinosabbá tenni. Mi lehetne a minimális program?
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2020
(#) fgyj válasza madzagos hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Más anyag nem kell? És a politúrozás a sellakoldatok felvitelét jelentené több vékony rétegben?
(#) madzagos válasza fgyj hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Igen.Illetve a rétegek között finom csiszolást. És azután polírozás.
(#) jani1987 válasza fgyj hozzászólására (») Júl 22, 2020 / 1
 
Idézet:
„Isten nyugosztalja Janó bácsit!”

Magamra vállalom a munkásságának a dokumentálását. Az elejétől olvasom a fórumot.
(#) Tarcsai60 hozzászólása Júl 23, 2020 /
 
Jó napot kívánok!

UA 758-as IC-vel szerelt Videoton sztereo dekódert keresek.Természetesen,megvenném.
Nagyon bízom az oldalban,és Önökben.

Üdvözlettel:
Tarcsai60
(#) fgyj hozzászólása Júl 23, 2020 / 1
 
Köszönöm mindenkinek a politúrozott Orion 222 rádió felújításához adott tanácsokat.
Jó lenne elérni a mostanihoz képest a másik képen látható külsőt, vagy valamennyire hasonlót. Kezdő politúr-inasként lehet erre esélyem?
(#) circuit válasza Tarcsai60 hozzászólására (») Júl 23, 2020 /
 
Üdvözlöm
Többek között az RA-4311S Szaturnusz rádióban is van ilyen, bár az nem egy különálló modul, hanem az alap lapon helyezkedik el. Ha érdekli , a részleteket privát üzenetben írnám le

Üdv: circuit
(#) jani1987 válasza fgyj hozzászólására (») Júl 23, 2020 / 1
 
Türelem és gyakorlás kérdése.
(#) pucuka válasza Tarcsai60 hozzászólására (») Júl 23, 2020 /
 
az uA 758 IC egy egész általánosan használt sztereó dekóder IC. Mivel ez a hangrész része, még sohasem láttam külön modulként, hanem ahogy előttem írták csak alaplapra integrálva.
Míg a Tuner, és a KF/demodulátor egységek az árnyékolás miatt előfordulnak önálló modulokként is.
Ha szükséged van egy önálló sztereó dekóder utólagos beépítésére, akkor azt egy öcsipanelen elkészítheted az adatlapi mintakapcsolás alapján, és úgy építheted be.
Következő: »»   538 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem