Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   544 / 577
(#) granpa válasza Latya_1 hozzászólására (») Jan 3, 2021 / 1
 
Visszarakás előtt össze kellett volna húzatni a kiskereket. Valamint áttétel számolással kiderült volna, hogy volt-e ott fog. Szerintem nem volt.
(#) tiko77 válasza Latya_1 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Valóban a kis lemez tartja, emlékezetből próbáltam segíteni.
(#) szikorapéter hozzászólása Jan 4, 2021 / 1
 
Sziasztok. Kis találós kérdés:
Kinek ismerős ez a rádió? Milyen típus lehet?
Kicsit furán néz ki, és gyenge minőségű a kép de hátha valaki ismeri.

radio.jpg
    
(#) Latya_1 hozzászólása Jan 4, 2021 /
 
Beszereztem egy masik rádiót ennek jo a forgókondija meg a sáv váltó gombjai, viszont az URH tuner rész hangoló mechanikája nem teker, a menetes fém rúd kiugrik a vezetö drótból, és el is van törve a rúd tartó műanyag.......felrémlettek képek hogy kb 40 éve epokittal próbáltam ilyet otthon javítgatni....
Most viszont az URH egységet átrakva a másikból megjavult az RH is, és az URH- n megjelent a zaj. Rendeltem egy 3 kristályos oirt/ccir konvertert, remélem azzal működni fog. https://www.tme.eu/hu/katalog/zsm-288-ccirt-oirt-konverter-9-12vdc/...b.html
Ja és a furaság , hogy az előzőtől eltérő, kisebb, műanyag hátas forgókondi van az újabb szerzeményben....
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) Latya_1 válasza granpa hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Hát nekem úgy tüŰnt, ha megpróbálnám összenyomni, akkor a fogak sínylenék meg a nyomást. Meg eléggé passzentosan megy bele a tengely, nem nézem ki belőle, hogy annyit össze lehessen nyomni. Bár akármi lehet...... De most_már, hogy van egy másik , működőkáÉpesebb rádió lehEt hOGY bátrabban kiÍsérletezgetek vele.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza Latya_1 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
A képről nem lehet jól megítélni, de számolással, próbálással kiderül.
(#) tdi75 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy kérdésem lenne. Nem tudjátok hogy ezek az epoxi gyantával kiöntött kondik mennyire hajlamosak tönkremenni?
Illetve ezek a fémtokos Remixek?
(#) MakSamu válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Eléggé hajlamosak meghibásodásra. Áteresztenek vagy zárlatosak lesznek. Epoxis általában mind megadja magát. Az aluházasok között volt több is ami jót láttam, de ezeket is ajánlott kicserélni. Egy ilyen "műszerrel" szoktam zárlatot, vagy átvezetést ellenőrizni kondiknál, de ehhez ki kell forrasztani előtte: http://users.atw.hu/mesterfogasok/szerzok/herczegistvan/002kondiviz...lo.htm
(#) Miklós81 hozzászólása Jan 5, 2021 / 2
 
Sziasztok!

Egy retró MÁV-os csengőt kaptam.
Tudja valaki, hogy ennek hogy is kellene működnie?
Szét lett kapva, mechanikája (a bronz harangokat verő nyelv már újra mozog), az a beforasztott kondi nem teszik nekem, se sorosan se párhuzamosan nincs kötve, mintha valaki mókolta volna.

Csatolok pár képet.
(#) Gafly válasza Miklós81 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Ha már ennyire szétszedted, akkor drótkefézd le és a korhű jellegű (szürke olaj) festékkel fesd le (vékonyan).
A tengelye a gyenge pont, azt ki kell venni, megtisztitani, műszerolajjal kenni.
A tiszta azt jelenti, hogy kiveszed, beteszed akkor "suttyan", és lerakódást már nem tudsz letörölni a tengelyről, csak sima olajat. Akkor jó.
A kondenzátor nem igazán belevaló, 1 µF olajpapir (vagy hasonló) szokásos hozzá sorban. Működéshez igazán nem kellene, de CB telefonhoz azért kell, mert ha nincsen, akkor olyan mintha mellé tetted volna. LB telefonnál meg keresi a műszerész a zárlatot.
50 Hz-ről nem nagyon szeret dolgozni, hiszen induktoros/kurblis/LB telefonhoz készült. Harangjai szándékosan "csámpásak/nem szimmetrikusak", tekergetéssel tudod beállitani hogy jól szóljon.
Sok sikert, irigyellek érte.
(#) Miklós81 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Aha, köszi tengelyt megtisztítom a harangok jelenleg tisztítás alatt.

Fiatal vagyok úgy néz ki, utána kellett néznem az LB CB telefonoknak, ennek a kütyűnek köze sincs a telefonhoz, ez egy csengő, de lehet a működési elve ugyanaz mint azokon a csengőnek.

Ennek a harangjai szimmetrikusak és a csengő nyelv köztük van és veri azokat, ahogy a bal vagy a jobb terkercs behúz.

holnap lehet összerakom, hogy jobban látszódjon mi is ez.
(#) Gafly válasza Miklós81 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Akkor szakirodalomként.
Ez egy (általában) bakterház falára szerelt telefoncsengő.
(#) Miklós81 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Köszi!

Elolvastam párszor, meg még puszban pár dolgot.
Akkor kondit kidobhatom belőle, mert csak csengőkénk szeretnénk használni.
Valamint a meghajtására valami kisfrekvenciás váltóáram lenne a jó, van manapság erre valami vagy kurblis induktoros megoldás az egyedüli?

Köszi az eddigi segítséget, hogy képben legyek
(#) Gafly válasza Miklós81 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
50 Hz-el is szól, amihez be kell állitani a harangokat.
Jól 16...25 Hz között érzi magát, olyan 70...100 Volt magasságában.
Kapucsengőnek lehet vele "barbárkodni".
Tengely és rozsda fontos tétel.
(#) jani1987 válasza MakSamu hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Az ilyen barna kondikból egy sincs mert mind hibás. Ami a tesztert illeti: most is méregetem a kondikat egy áram mérővel kombinálva. Ami jónak tűnik annál a glimm kialszik. De itt már nem akar.
(#) VJ72 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!
És mekkora feszültséggel méred? Mert az a 18uA szivárgási áram nem rossz érték.
Ennyit adnak meg egy mai elkóra.
Gyártó: NICHICON
Üzemi feszültség: 400V DC
A kondenzátor típusa: elektrolit
Élettartam: 3000h
Kapacitás: 270µF
Szivárgási áram: 0.98mA
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) MakSamu válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Mikrofarados elkóknál sajnos nem működik. Ez a glimmlámpás teszter piko és nanofarados kondikhoz jó csak.
(#) jani1987 válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
290 körül. 200V váltakozó egyenirányítva és kondizva. A régiek között sok jó van de a bontottak egy része kuka.
(#) Latya_1 válasza Tomi94 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Ha gondolod, egy tesztre kölcsön tudom adni az AM transzmittert.....
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) Gafly válasza Miklós81 hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Közben eszembe jutott, hogy a baterok kezének kimélése céljából, felénk 90 V-ra áttekercselt csengőreduktort használtunk.
Kapucsengőnek teljesen korrekt egy másik csengőreduktor beépitése. Senkit nem ráz meg, és semmi nem megy tönkre. Azaz a meglévő reduktornál a a szekunder oldalt 3 V-ra kötöd, a csengőnél meg 8 V-ra. Természetesen a két szekunder van összekötve, közöttük a csengőnyomó. Ez a csengő pedig második reduktor primerjére megy.
Megjegyzésem lenne még:
- Találsz majd egy furatot, ahol lehet műszerolajjal kenni a tengelyt. Azt érdemes kitakaritani, és azon keresztül olyan anyaggal kenni, ami nem "kövül" bele.
- Durva beállitáshoz, kézzel billegtetve éppen ne érjen hozza a nyelv a haranghoz. Finomhoz meg "fül alapján" a harangokat kell tekergetni.
- Olyan helyre kell tenni, ahol nem éri csapadék (például eresz alá).
Sokkal többet szerintem ehhez már nem lehet hozzátenni. Sok sikert!
(#) Miklós81 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Köszi az eddigi segítségedet.

Valószínűleg dísz lesz, após szerezte 2000 FT-ért, ő meg a máv-nak dolgozik, szóval neki emlék, persze azért egyszer meghallhgatjuk a hangját, de nem lesz állandó csengő.

A tengelyt nem sikerült kiszedni, mert belülről a csúcs kijött, de elől a nyelv nem mozdult nem akartam eltörni. WD40-nel a tengely olyan szépen jár jelenleg mintha sose szorult volna meg. Az általad említett furatot a teljes szétszedés hiánya miatt nem találtam meg.

Köszi a segítséget!

Ha elkészül teszek fel róla valamit.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 7, 2021 / 3
 
Végül elért hozzám a rádiócska.
Hát a kérdésem nem talált mivel ez olyan minden típus, a skálaüveg orion, a doboz Standard, a belseje meg ki tudja....
Csövezete: AZ1 , ECH3, EF9 , EBL1
(#) color válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Innen lesz szép nyerni. Gratulálok szép darab. Sok sikert a helyreállításához.
(#) szikorapéter válasza color hozzászólására (») Jan 7, 2021 / 2
 
Remélem sikerül is nyerni.
Kicsit egérrágta, kicsit mindenféle van benne, de a miénk szokás szerint.
(#) jani1987 válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Baj ha az én Orionom kívül jól néz ki de amúgy nem működik? Soha nem hallgatom amúgy sem.
(#) szikorapéter válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 7, 2021 / 4
 
Nemtudom, kinek mi, én szeretem hallgatni is és javítani is. Bár ez nem tudom miből született, sajnos sok helyen kapott is rendesen, de menthetőnek ítélem meg, így megmentem.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 8, 2021 / 1
 
Mint valamikor a VHS hős korában ... angol nyelvű film , cseh felirattal ... magyar alá mondással ...
(#) fgyj válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 8, 2021 /
 
Nem baj. De az sem baj, ha a helyreállított régi rádió szól is. Igaz, nem való már napi rádióhallgatásra, de jó érzés, ha be lehet mutatni másoknak, hogyan szóltak a rádiók 80 vagy 60 éve. És ezek sokaknak gyermekkoruk hangjait idézik fel. (Én például - kiegészítve az itteni azonosítómat - fgyj1943 vagyok.)
(#) jani1987 válasza fgyj hozzászólására (») Jan 8, 2021 /
 
A még kHz-es sávban működő adásokban is gyakori a kormánypárti híradás (tudom no politika) és pont ezért nem szeretem hallgatni. Dísznek még kiválóan megfelel.
(#) küzmös Gergely válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
A tévékben , meg a Pacsirta rádióban is kicseréltem minden epoxy-t, meg kátránypapírt. S az aluházast is (REMIX az is epoxy). Az addigi összes működési bizonytalanság, és anomália eltűnt. Ilyen idős korukra ezek elromlottak. A stryloflex érdekes mód meg mind jó, de ezek.. A kis 25/30V-os aluházas MM-eket is rosszak szoktak lenni.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2021
Következő: »»   544 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem