Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CRT monitor javítás
 
Témaindító: szgabor, idő: Jan 26, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 5
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Ha monitorból akarsz wobbler kijelzőjét faragni, azt kétféleképpen teheted meg.
Az egyszerűbb, ha a monitorból meghagyod a képcső működéséhez szükséges tápfeszültségeket, és mindkét eltérítő tekercset külön hajtod meg. Mivel a képeltérítő tekercs függőleges eltérítést végzi, ezért mindkét tekercset tartalmazó gyűrűt el kell forgatnod 90 fokkal. Így a frekvenciával arányos sweep jel vízszintesen fog eltéríteni, amit előállíthatsz a frekvencia eltérítést végző jelból megfelelő teljesítmény erősítővel. Mivel ez aránylag kis frekvenciás jel, nem okozhat nagy problémát. Mégcsak lineárisnak sem kell lennie, egyetlen feltétel, hogy ugyanolyannak kell lennie, mint a sweep generátor eltérítő jelének. A pontos frekvenciát, úgyis markerezni lell. A másik tekercsre pedig a mérőszonda felerősített jelét adod. Mindkét erősítő jó combos differenciál erősítő legyen, ami képes a viszonylag kis impedanciás eltérítő tekercsek meghajtására.
A másik megoldás bonyolultabb, meghagyod a monitor eredeti eltérítéseit, és komparátorral, sorszámlálóval előállítasz egy "video" jelet, ami csak akkor világosítja ki a sugarat rövid időre, amikor a soridővel arányos, és a mérőszonda feszültsége találkozik. Ez a módszer bonyolultabb, viszont több jel markerezését is lehetővé teszi.
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Júl 13, 2017 /
 
Csináltam már hasonlót, 15 625Hz-es függőleges eltérítés, 50Hz-es vízszintes eltérítés kioltott fénysugár mellett, a bemenetre vezetett jelet és a sugár helyzetét egy komparátor összehasonlította és amikor a két feszültség megegyezett a sugár kigyúlt (katódvezérlés). Ebben az a jó, hogy egymástól független, és akármennyi csatornát ki tudok alakítani. Itt is ebbe az irányba fogok indulni, a cél egy három sugaras megjelenítő, egy piros egy zöld és egy kék sugárral. Az előzőt fekete-fehérrel csináltam, most a színes következik.
De ezzel a témával már átköltözök ebbe a témába.
(#) Mazsika hozzászólása Dec 8, 2017 /
 
Üdv Urak. Vállalna valaki egy CRT monitor javítást? EIZO F563T . Hiba: nem indul, nincs képcső fűtés. Zöld LED-ek világítanak, hangjelzést ad. Budapesten van a monitor IV. ker. Előre is köszönöm !
(#) quite hozzászólása Ápr 7, 2018 /
 
Sziasztok,

Érdeklődnék, hogy valaki ismeri-e az LG Flatron 776FM multimédiás monitort. (képcsöves)
Cseréltem benne a vízszintes eltérítés tranzisztorát, a gyári Toshiba 2SC5589-et. Mivel ez már nem beszerezhető, így a helyettesítő, a picit többet tudó Fairchild FJL6920 került bele.
A monitor azonnal el is indult, működik is tökéletesen, de a tranzisztor hűtőlemeze iszonyatosan melegszik. Már kb. 10 perc után forró, de konkrétan 30 perc tesztüzem után már megérinteni sem igen lehet. Digitális, kalibrált, tapintós hőmérővel mértem a hűtőlemez hőmérsékletét, így 30 perc üzem után 59 C fok!

Fogalmam sincs, hogy eredetileg is ilyen forrófejű volt-e, de ez szerintem így ebben a formában elég soknak tűnik.
Mindez 20-21 fokos műhely hőmérsékletnél.

Ezen a hűtőlemezen, még van egy duál dióda és egy tranzisztor is, így nem tudom, hogy mi melegszik jobban a három alkatrészből, de a dióda az biztosan nem, mert az többszörösen túlméretezett a rajta folyó áramhoz képest.
A hűtőlemez elég méretes, kb. 30 négyzetcentiméter méretű.

Szóval a kérdésem az az lenne, hogy ez az 59 C hőfok normális ennél a modellnél?

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) Gafly válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Nem szívesen mondom, de lehet hogy a környéken van egy "púpos/kiszáradt" kondenzátor és emiatt nem kap tökéletes vezérlést, nem tiszta kapcsoló üzemben megy, és ezért melegszik annyira.
Lehet hogy az elődje is ezért ment tönkre?
(#) quite válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Egy árva púpos kondi sincs, nyilván ezt én is láttam volna. Az egész készülék úgy néz ki, mintha most csomagolták volna a gyártósorról.
A gyári tranzisztor attól szállt el, hogy a hűtőlemezén, ami négy ponton van forrasztva a NYÁK-ba, minden forrasztás szakadt volt, meg még más hűtőbordáknál is, és pár darab egyéb alkatrésznél.
13 év hibátlan üzem után megadták magukat ezek a forrasztások, ezen a csodás bakelit NYÁK-on, amik nagyon szeretnek görbülni és hullámosodni.
Tehát 13 éves korában egyszercsak elment a kép, csak egy vízszintes csík volt a képernyő közepén.
A monitor mozgatásra mindig adott képet, így egy ideig ez a birizgálás volt. Aztán mikor bemelegedett, nyilván deformálódott a melegedésre a bakelit NYÁK, így a kép elment csak csík volt.
Egy ilyen mocorgatás közben egyszer csak megadta magát a monitor. Így végezte a kérdéses tranzisztor, nem pedig a melegtől.
(#) Gafly válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Attól hogy nem létszik púposnak, még lehet kiszáradva 13 év után.
Az első hozzászólásban vízszintes eltérítő tranzisztorról beszélsz, most meg függőlegesről...
(#) quite válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Mondom, hogy nem kondi kiszáradástól ment tönkre!
Mozgatták, birizgálták, hogy legyen kép, mert ekkor mindig megjött, és egy ilyen babrálás közben egyszercsak...husss elszállt.

Igen vízszintes, de szerintem te kevered.
És igen, a képernyőn csak egy vízszintes fehér csík volt középen, ezt a saját szememmel is láttam. Cserélve pedig az említett tranzisztor lett, és most hibátlan a monitor.

Nézz csak be ezekbe a doksikba.

Első a gyári tranzisztor adatlapja, a második a cseredarab adatlapja.
Egyértelműen ott van, hogy "HORIZONTAL DEFLECTION". Tehát vízszintes.

A harmadik doksi az eltérítőszerelvény tekercseit ábrázolja, magyarázattal együtt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) kadarist válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Szia!
Azért furcsa a dolog, mert ha vízszintes volt a csík, akkor a függőleges eltérítés a hibás. Persze, ha tele volt kontakthibával a nyák, akkor simán tönkre mehetett a horizontális végfok.
(#) quite válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Hali,

Nincs ebben semmi furcsa, ott van a csatolt doksiban az egyértelmű leírás, hogy melyik tekercs mit csinál.

A függőleges eltérítéssel semmi gond nem volt, hozzá sem nyúltam. kizárólag az említett tranzisztor lett cserélve, és a hűtőbordák lettek átforrasztva.
A monitor hibátlan, minden felbontáson atomstabil, kiváló képet ad.

De kár ezen leragadni, a kérdés a meleg hűtőlemez volt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) quite hozzászólása Ápr 7, 2018 /
 
Hoppácska...

Most méricskélem a cuccot, és egy 15V DC táp csak 13,9V, és ez a 15V bizony elég sok felé elmegy.
Minden más tápkör rendben van.
Na, akkor most "tűt a szénakazalban", hogy mi fogja meg ezt a tápágat.
Pfff...millió cucc van ezen az ágon.
(#) kadarist válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Ennek a 15V-nak a pufferelkóját nézd meg, azt, ami a tápszűrést végzi. Ha nincs elégséges pufferelés, akkor elfogy a villany és leesik a feszültség.
(#) quite válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Rendben...kutakodom. Most ez a monitor van a gépen, teljesen rendben megy egyébként, semmi képzavar.
Ráadásul a forrasztási oldalhoz hozzá sem lehet így férni, ha össze van rakva.. Szétszedve meg nincs mit mérni.... ajaj.
(#) quite válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Minden tápnál sima soros áteresztőtranzisztoros megoldás van, egyutas egyenirányítással.
Mind rendben is van.
Viszont ennek a 15V-os ágnak már az egyenirányító dióda (GUF30F vele párhuzamosan 220p 500V kondi) kimenetén, tehát az első 2200µF 25V szűrőkondin, vagyis magán a tranzisztor emitterén is csak 14,1V van.
Teljesen evidens, hogy a tranzisztor kimenetén (kollektorán) ebből nem lesz 15V.

Akkor megint bontani kell. Jajj.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) Gafly válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 / 1
 
Idézet:
„Tehát 13 éves korában egyszercsak elment a kép, csak egy vízszintes csík volt a képernyő közepén.”

Mondanám, hogy ez azt jelenti hogy nincs függőleges eltérítés, de nem értek hozzá.
Idézet:
„a gyári Toshiba 2SC5589-et. Mivel ez már nem beszerezhető, így a helyettesítő, a picit többet tudó Fairchild FJL6920 került bele.”

Azért nem mindenben tud többet. Pédául kisebb áramoknál az eredetinek jóval nagyobb az áramerősítése. Az már pont elég lehet, hogy ne nyisson ki teljesen, így jobban melegedjen. Megspékelve kiszáradt kondenzátorral, pedig...
Idézet:
„A harmadik doksi az eltérítőszerelvény tekercseit ábrázolja, magyarázattal együtt.”

Köszönöm, nagyon kedves vagy. Kár hogy angolul van.
(#) quite válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Rendben, semmi baj.

Idézet:
„"Mondanám, hogy ez azt jelenti hogy nincs függőleges eltérítés..."”


Ilyen apróságokon ne is akadj fenn. Biztosan a gyári adatlapokban rosszul írták az eltérítéseket.

Idézet:
„"Pédául kisebb áramoknál az eredetinek jóval nagyobb az áramerősítése."”


Ezért még jó hogy csak egyszerű kapcsolóüzemben dolgozik. Így ez a kis különbség nem okozhat ekkora hőemelkedést.
A kiszáradt kondenzátornak már korábban is lettek volna előjelei, de ennél a monitornál nem volt.

Idézet:
„"Köszönöm, nagyon kedves vagy. Kár hogy angolul van."”


És gondolj bele, hogy ez még egy egyszerű, illusztrációkkal ellátott leírás. Tehát már a képekből is egyértelműen érthető. De ha gond az angol, akkor hogyan tudod értelmezni az alkatrészek adatlapját?

Na, de ez a szurkálódás már nagyon messze van az eredeti kérdéstől, úgyhogy részemről ez a problémakör jegelve.

Koncentrálj a lényegre.

Üdv. Csaba
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) Delvideki válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Cseréld ki a C714 100µF 16V
(#) Gafly válasza Delvideki hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Megmondta, hogy nem kondenzátor hiba:
Idézet:
„Egy árva púpos kondi sincs, nyilván ezt én is láttam volna. Az egész készülék úgy néz ki, mintha most csomagolták volna a gyártósorról.”

Idézet:
„A kiszáradt kondenzátornak már korábban is lettek volna előjelei, de ennél a monitornál nem volt.”
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) Delvideki válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Biztos benne ? Van még nagyobb a Ibe (bázis- emiter árom) de ö tudja az övé a monitor...
(#) kadarist válasza quite hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Azt fogadd el tényként, hogy ha vízszintes fénycsíkot látsz, akkor a vízszintes (horizontális) eltérítés jó és a vertikális (függőleges) hiányzik. Mert ugye ha az elektronsugár vízszintesen elmozdul, majd vissza, akkor egy vízszintes fénycsíkot rajzol ki az ernyőn.
(#) quite válasza Delvideki hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Hali,

Mivel tegnap ismét szét kellett szednem, átnéztem a meghajtó részt, ez a kondi kimérve, és jó.
De ha már kiszedtem, egy vadiújjal is kipróbáltam, a helyzet nem változott.

A monitor kifogástalanul működik, csak forrósodik a hűtőlemez.
De amint írtam, valami "foghatja" a 15V DC tápágat, de mivel a monitor teljesen hibátlanul megy, így elég nehéz kideríteni, hogy mi lehet az.

Sőt, lehet, hogy ez eleve, eddig is ilyen volt.
(#) quite válasza Delvideki hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Nem az enyém a monitor...
(#) quite válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Ez nem elfogadás kérdése, mert pusztán "józan paraszti ésszel" elképzelve is egyértelmű.

Azt kell inkább tényként elfogadni, hogy amikor elsőként megnéztem a monitor hibáját (ekkor még nem bírtam elhozni, csak megnéztem), a saját szememmel láttam a vízszintes fehér csíkot a képernyő közepén!

Mikor már a cucc hozzám került, semmi kép nem volt, csík sem. Ezért, és mivel vizsgálódás közben gyanús lett, hogy a vízszintes eltérítés tranzisztora körül is minden olyan "jéghideg", hogy az ujjam majdnem odafagyott a hűtőlemezre, kivettem ezt a később cserélt vízszintes eltérítő tranzisztort, és rámértem.

BCE mindhárom irányban totál full zárlat. Kicseréltem, bekapcsoltam, hogy tovább vizsgáljam a fehér vízszintes csík problémakört.

Természetesen előtte a feltárt forrasztási szakadások már javítva lettek.

Bekapcsolás után a monitor azonnal üzemképes lett, minden frekvencián, minden felbontáson, teljesen korrekt, stabil képet ad.
Tehát már kontakthiba sincs. Csak egyszerűen melegszik.
(#) quite válasza Delvideki hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Ja, az lemaradt, hogy a C714 nem 16V, hanem 25V. És ebben a verzióban, amit te írsz van mellette egy C745 1000µF 25V párhuzamosan.

Tehát te a másik szervizkönyvet, a régebbit nézed, mert a 776FM több verzióval készült. A két kapcsolás teljesen más, még a 2SC5589 teljes fokozatai is tök mások.
Ami cucc nálam van, ott nincs C745.

A monitorra minden verziónál a FLATRON 776FM felirat van szitázva, a szervízkönyvekben is ez van az első lapon, de a kapcsolás az FM776B (régebbi) és FM776F (újabb, nálam ez van) verziójú.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2018
(#) quite hozzászólása Ápr 8, 2018 /
 
Na, ismét elővettem a dolgot és méregettem, hogy mi "fogja" a 15V DC tápot.
Meg is találtam. Ezen a 15V-os tápon van még egy 12V-os áteresztő tranzisztoros táp, pont a NYÁK átellenes sarkában, mint ahol az összes többi táp is van.

A képen látható a dolog, a mérési adatok a következők:

A 15V az ugye csak 14,4V (korábban csak 13,9V volt) .

A zener katód - 11,59V,
a D701 anód - 1,235V,
a D703 anód - 0,611V

Tehát 1N4148-ak rendben, a zener hagy némi kívánnivalót maga után, de a tranzisztor emitterén még így is legalább 11,5-11,6V-nak kéne lennie. Mondjuk ez még nem 12V, de mondjuk rá...

Ehelyett van 10,73V.

Sem a diódák, sem az ellenállás, de a lényeg, maga a tranzisztor sem melegszik hosszabb üzem után sem. Vagyis nem valószínű, hogy valami atomra leterheli, mert akkor fűtene is rendesen.

Az egész H/V vezérlés, és visszacsatolás kör használja ezt a két tápot. Mivel ez fault, így semmi sem megy gyári értéken, minden alsóhangon, épp hogy csak működik.

Hiába megy szépen a monitor, hiába stabil a kép, ez már bőven elég a nagyfokú melegedéshez.

Na, most akkor szedhetek szét 10ezer Km kábelezést, meg kb. egy tonna csavart.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2018
(#) Delvideki válasza quite hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Vissza a kályhához. A többi feszültség,hogy áll azok is kis sebek , mekkora tranzisztor emitterén a feszültség , ha kicsi a bemenő akkor ki se mehet több. Lehet még a nagy
Ibe, próbaként tegyél 0,47Ohm 1W 2SC5589 bázis meghajtó trafó szekunder közé.
A 2SC5589 E B közé egy 4148 as diódát a katód megy a bázisra. Járasd és mérd a hőt ez szokott segiteni
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2018
(#) quite válasza Delvideki hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Hát nem cinkelésből, de eléggé felületesen olvastad át amiket eddig írtam.

Írtam már, hogy a többi feszültség rendben van. És nem 2SC5589, hanem FJL6920.
A tranzisztoron mérhető feszültségeket egyel előbb írtam!

Tehát még egyszer.
Az 50V DC az pöpecre 50V (tegnap állítottam a primer kör vezérlésén, itt a szokásos szekunder oldali kombó: poti, 431-es vezérelhető zener, optocsatoló a PWM IC-hez), a 80V DC az 79,9V, az 5V DC az kereken 5V, a 6,3V DC az 6,4V, a sorkimenő feszültségei nagyon pici eltéréssel de rendben vannak.

Tehát a tápegység sok feszültsége közül, kizárólag a 15V DC a bibis, itt van 14,4V, ezen pedig egy jó távoli csücsökben lóg ez a fentebb vázolt 12V-os stabilizátor, a maga 10,73V-os kimeneti feszültségével.

Ezeken van az egész audio rész, előerősítő, végfok, de ezeknek 9V is elég lenne.
És ezeken vannak a meghajtó és visszacsatoló áramkörök is, egy talicskányi tranzisztorral és egyéb kacifántossággal.

Nézd kísérletezni sem kedvem, sem időm, meg egyenlőre értelme sincs, kiderült egy hiba, ezt kell elsőkörben orvosolni.
Ha ez megvan, meglátom, hogy melegszik-e ennyire mint most. Ha nem, akkor dobozolás és viszlát, ha igen, akkor talán babrálok még vele. De az teljesen nyilvánvaló, hogy átalakítani, újragondolni, tervezni nem fogom.
Egy ilyen monitornak már egyébként is a múzeumban volna a helye. Azért ez már igencsak idejemúlt darab.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2018
(#) Prometheus01 hozzászólása Máj 17, 2018 /
 
Sziasztok!
CRT monitor (de TV-hez közelebb áll ) függőleges eltérítése elszállt. Thomson 4921. CRT-t még nem javítottam, és a kapcsrajz is kínai a számomra... Segítenétek a kérdéses áramkörrész megtalálásában?
(#) killbill válasza Prometheus01 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Ha kinai a kapcsolasi rajz, akkor a bevalt modszer, hogy elviszed a keszuleket egy szakemberhez.
(#) killbill válasza Prometheus01 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
A TEA2017 csinalja az elteritest.. Az alldatasheet.com-on van rola adatlap is.
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem