Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   766 / 838
(#) Jonni válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
A 0, és 1. digit pineket amúgyse ajánlatos használni az leginkább az RX, TX szerepét tőlti be.
ha nyomogomb miatt kevés a digitális láb akkor jobban jársz egy olyan panellal aminek több lába van EZ ITT olcsobb készletbe
(#) Kovács Tibor válasza Josi777 hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Igen, lemaradt a kérdőjel... A kérdés ezek után : hogyan lehet digitális bemenetként használni az A0-A5 -öt?
(#) Kovács Tibor hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Az alábbi logikusnak tűnt de nekem nem működött:
pinmode(A0,INPUT);
digitalread(A0);

lehet elütöttem valamit...

Más: LM 35 (igaz még csak huzalozott próbapanelen) nagyon nagy lengésekkel dolgozik. Mivel célszerű ezt a zavarjelet kiszűrni. A nagyobb amplitúdónál csak közelebb tettem a kezem és már ennyit számított.

lengés.jpg
    
(#) Jonni válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Idézet:
„pinmode(A0,INPUT);
digitalread(A0);”

A digitalRead-el olvasod a pint nem irod
A digitalWrite irja

Ha LM35-ön a hőmérőszenzort érted akkor azzal nehéz pontosan mérni. A dallas DS18B20 sokkal pontosabb, megbizhatóbb, és egyszerübb használni, sok megirt kód is van hozzá.
(#) Massawa válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Nem árt a felhuzo ellenállás sem ( pullup).
(#) Jonni válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Ha a belső felhúzóellenállást használja Tibor akkor kötelező bekapcsolni, pinMode(ledPin, INPUT_PULLUP); , a külsőnél nem kell (10K ellenállást szoktak használni külsőnek). De a belső bekapcsolásánál vigyázni kell mert a logika megfordul (a HIGH értékből LOW lessz és forditva LOW-ból HIGH)
(#) Massawa válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Nem értem, miért változtatná meg a logikai szinteket a belsö ellenállás?
(#) Jonni válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Ezt a gugli forditotta le de érrthető

Amikor egy érzékelőt egy INPUT_PULLUP konfigurált érintkezőhöz csatlakoztat, a másik végét a földhöz kell csatlakoztatni. Egy egyszerű kapcsoló esetén ez azt eredményezi, hogy a tű HIGH-t, ha a kapcsoló nyitva van, és LOW-t, amikor a kapcsolót megnyomja.
PINS
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2023
(#) Josi777 válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Ugyanúgy, mint a 0-13-as tartományt. Csak a hivatkozási nevük A-val kezdődik. De használhatod a 14-19-es pin definíciót is és akkor nem zavar be az A betű
A0 -> 14
A1 -> 15
és így tovább.
(#) Massawa válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Ez alap minden digitális kütyünél, a nyitott bemenet mindig HIGH. Csak az arduinoban - talán a kezdök miatt, akarnak külsö szerkezetekröl HIGH szintet kapcsolni a bemenetre.
Szoval nincs semmi különbség ha ott a pullup vagy nincs, legfeljebb annyiban, hogy nem kell külsö potenciál a HIGH szint kialakitásához, de a GND mindenképpen kell a LOW szinthez.
(#) moltam válasza SVFeri hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
"Settling time (number of samples) and data filtering can be adjusted in the config.h file"
Bővebben: Link Ebben tudod állítgatni hogy mennyit átlagoljon. A hx711 nek van 10Hz és 80Hz mintavételű módja is. adatlap
(#) benjami válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 2
 
Ez csak a bipoláris tranzisztoros TTL áramkörök esetén igaz. Annál a levegőben maradt bemenet tényleg magas bemeneti logikai szintet eredményezett, és az alacsony szinthez a GND felé kellett lehúzni a bemenetet (ekkor még egy kevés bemeneti áram is folyt). CMOS bemenetnél a bemenetet a levegőben hagyva teljesen megjósolhatatlan lesz az, hogy éppen magas vagy alacsony jelszintet fog eredményezni (a szivárgó áramoktól fog függni), ezért sosem szabad egy valamire felhasznált bemenetet a levegőben hagyni. Hogy ezt kívülről rákötött ellenállással, vagy belső fel/lehúzó ellenállással oldod meg, az már részletkérdés.
(#) Massawa válasza benjami hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Azért ez igy nem igaz. Te magad is irod, hogy bizonyos áramkörökben a nyitott bemenet bizonytalan szintü, ami gyakorlatban azt jelenti, hogy kerülni kell.
Minden logikai áramkör nagyságrenddel biztonságosabban müködik, ha az aktiv szint a LOW azaz GND. A HiGH szint sok esetben nem is definiálhato, azért kerülni kell a HIGH szintet aktivnak hasznälni. Ezért vannak a procikban is a belsö PULLUPok.
(#) benjami válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Szerintem egy csupa CMOS áramkört tartalmazó készülékben nem függ a megbízhatóság attól, hogy milyen aktív logikai szintet használunk. Az hogy ma is elterjedtebb az aktív alacsony szint, az a TTL örökségnek tudható be, mert ott igaz ez dolog. Amúgy sok mikrokontroller tartalmaz nem csak fel, hanem lehúzó ellenállást is (pl. stm32), így pl. egy sima nyomógombot működtethetsz GND-re, vagy tápra kötve is.
(#) Massawa válasza benjami hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
De nagyon is függ, de ezt ne itt vitassuk meg és keverjük meg az arduino embereket.
Az aktiv alacsony szint az nem elterjettebb hanem a szabály minden komolyabb szerkezetben. Ugyanis ilyen berendezésekben kizárolag GND közös, azaz az a referencia.
(#) Jonni válasza benjami hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Idézet:
„Amúgy sok mikrokontroller tartalmaz nem csak fel, hanem lehúzó ellenállást is (pl. stm32), így pl. egy sima nyomógombot működtethetsz GND-re, vagy tápra kötve is.”


Na ezt jó tudni
(#) Kovács Tibor válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Igen a hőmérőszenzort értem. Függetlenül attól hogy van jobb, ennek sem szabadna lengenie.
Kondival simítani, vagy valami RC tag... ?
(#) Kovács Tibor válasza Josi777 hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Szuper, kipróbálom...
(#) Jonni válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Én próbáltam több kóddal is de sose mért jól, általába fölé mért 2 vagy több fokkal, ezért javasoltam inkább a DS18B20-at. Árba szinte ugyanaz de a DS18B20- ból akár többet is köthetsz az arduinóra mert mindegyiknek saját cime van és több szenzorral több höfokot is mérhetsz ha akarsz. És LM35 nem tud minusz hőmérsékletet mérni.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2023
(#) icserny válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Idézet:
„És LM35 nem tud minusz hőmérsékletet mérni.”
"Van másik!" LM50, TMP36 vagy MCP9700.
(#) Jonni válasza icserny hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
IGEN , IGEN (de Tibor úgy látom ragaszkodik az LM35-höz)
(#) zolee1209 válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Idézet:
„És LM35 nem tud minusz hőmérsékletet mérni.”

Adatlap: Figure 2
(#) silencezozo válasza Josi777 hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, megoldottam a példád alapján. Még csak most tanulom.
(#) Kovács Tibor válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Az igazság az hogy bevásároltam az LM35-ből vagy 10 db-ot igen kedvező áron, ezért szeretném ezt használni. Az nem gond ha téved 2Celsiust, fűtési pufferen vagy bojleren lenne több ponton a töltöttséget mérné. A fő gondom a lengés, erre kellenen megoldás!.
Precízebb dolgokra van DS18B20-am az nekem is jobban tetszik...ezután ilyeneket fogok venni.
(#) Jonni válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Pontosan mit tapasztalsz mikor "leng"?
(#) Kovács Tibor válasza Jonni hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Korábbi hozzászólásomban becsatoltam a soros plottert. Azon látszik hogy kb 24 fok volt a helyiségben (legalábbis akörül oszcillál a mért érték:
Plotter
(#) vargham válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Idézet:
„Ezért vannak a procikban is a belsö PULLUPok.”

Ár függő, hogy mi van benne. A legtöbb ARM MCU I/O-ja lehet push-pull vagy open drain kimenet, illetve pullup, pulldown, nopull bemenet.

Idézet:
„kerülni kell a HIGH szintet aktivnak hasznälni”

Túlzás, hogy kerülni kell. De ajánlott. Több oka is van.
(#) zolee1209 válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
A plottered alapján én azt látom, hogy a mért jelre cirka +/-30mV zaj rá van tévedve. Érdemes lenne kondival ellátni a tápot az LM35 tövében közvetlenül, az analóg bemenetet a board-hoz közel is (nem olvastam vissza addig, milyen board-ot használsz) és ha mindez nem segít, még egy soros ellenállást beiktatni az analóg vonalba. Én régebben használtam LM35-öt gond nélkül.
(#) Massawa válasza vargham hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Valoban több oka van.
Az egyik a zavarok.
Olyan zavarjel nincs ami a GND felé menne, viszont olyan rengeteg van ami pozitiv irányba megy és rárakodik minden jelre..
A másik meg az áramkörök illesztése, van 5 V-s HIGH szint meg van 3,3 V-s is. Ugye milyen egyszerü a dolog, ha GND (LOW) az aktiv s nem a HIGH stb.
Ezért nemcsak én, de sokan mások is nagyon nem szeretik, ha az ilyen áramkörökben a HIGH az aktiv szint.
(#) benjami válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Hát... én még beépített diódát is tartalmazó zavarjellel nem találkoztam.
Ha induktív, vagy kapacitív úton kerül be a hasznos jelbe, akkor eleve nem is lehetséges DC komponense a zavarjelnek. Egy soros kommunikációnál (pl. uart), ugyanúgy esélye van annak is hogy az átvitel során egy 0 bitből 1 lesz, vagy hogy az 1-ből 0 lesz, ha pl. egy villámcsapás, közeli hegesztés stb. miatt zavar kerül az átvitelbe.
Következő: »»   766 / 838
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem