Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   190 / 315
(#) Olits hozzászólása Júl 2, 2018 /
 
Sziasztok.Hogy van az,hogy egy telefonhoz való külső akku-t 5 volttal töltünk,majd amikor őt használjuk, akkor szintén 5 volt körül képes tölteni pl egy telefont?Úgy tudom, hogy a benne levő li-ion akku 3,7 v feszültségű,vagy legfennebb 4,2 volt körüli.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
(#) bbalazs_ válasza Olits hozzászólására (») Júl 2, 2018 /
 
A töltők árammal töltenek, ehhez használnak egy pici step-up áramkört, magyarán a feszültséget felpumpálják először, utána ebből tudnak áramot szabályozni, a töltés kívánalmainak megfelelően.
Általában tekercs, dióda, kondi és valami kapcsolóelem, amit sokszor a szabályozó IC-be integrálnak.
(#) Olits válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 2, 2018 /
 
Köszi,ne haragudj,hogy értetlenkedek, de most a töltőn te a külső akksit érted, vagy az otthoni fali dugaszba rakott töltőt?
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
(#) vision61 válasza Olits hozzászólására (») Júl 2, 2018 /
 
Amit linkeltél abban is 1 (vagy kapacitástól függően több) Li-ion akku van. Megtalálod Power bank néven is.
A benne lévő elektronika szabályozza a benne lévő akku töltését, illetve a kimeneti feszültségét megemeli a szokásos 5 V-ra a telefon töltéséhez.
(#) Olits válasza vision61 hozzászólására (») Júl 2, 2018 /
 
Köszi szépen.
(#) zsoltee0001 válasza spgabor hozzászólására (») Júl 3, 2018 /
 
Használtam ugyanezt a fajtát.
A töltőt nem bonyolítottam túl:
Bővebben: Link
+
Bővebben: Link
Ezen beállítod a 12,6V-ot és már kész is.
Üdv
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2018
(#) zsoltee0001 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 3, 2018 /
 
Ezt pont a múlt héten csináltam, kültéri kamera tápegység/szünetmentes ellátással.
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 3, 2018 /
 
Csak nehogy valami gond legyen, kigyulladjanak a cellák (mondjuk zárlatba megy a step down converter FET-je, ami miatt 18V kerül a cellákra (még jó, hogy van BMS)), és leégjen az egész tetőszerkezet! Belemászhatnak hangyák is a dobozba, vagy bármi. Ha elcsúszik kicsit a step down feszültsége, mondjuk 13V-ra, a BMS is meghibásodik, akkor már csak várni kell. Én beraknám két db. lipo bag-be (egyik a másikba) a cellákat, és onnan vezetném ki.
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 4, 2018 /
 
Erről a li-po bagról nem hallottam, nem rossz ötlet, a nyugodt alvás jegyében.
A tápegység jó ha 1 ampert ki tud köhögni (amit linkeltem azokból van) 1 ameres biztosíték a callákon. Lehet, hogy teszek rá egy zenesres védelmet még pluszba.
Sajnos a szünetmentesség lényeges és nem akartam ólomakkuval plusz villanyszámlát csinálni
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 4, 2018 /
 
Túltöltés esetén nem alakul ki túl nagy áram, csak a cella egyre többet vesz fel, és folyamatosan emelkedik a hőmérséklete (nyáron alapból 40fokC-ról indulunk tető alatt közvetlenül!), majd kiszabadul a túlnyomás, és tűzzel kísérve megsemmisül. Nincs túláram, a biztosíték nem véd meg, csak ha ki tudod ütni valamivel. De a BMS egy plusz védelemként funkcionál, zenerrel nem sokra mész szerintem, maximum ha több Ampert tud kapcsolni. De, akkor sem biztos, hogy ki fogja ütni a biztosítékot, mivel a tápod se tud 1A-t. Na mindegy, majd átgondolod.
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Ha a tápba nincs annyi kraft, hogy kiüsse a zener a biztosítékját akkor valószínűleg lenyomná a feszt ha esetleg úgy alakulna.
De egyébként meggyőztél, paráztam is ettől, ezek szerint liio akku nem alkalmas ilyen használatra, marad az ólom, vagy külön áramkör a hőmérséklet figyelésre, egyenlőre kiiktat.
Üdv
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2018
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Azt nem mondtam, hogy nem alkalmas, csak hogy veszélyes. Ha melegszik egy zener egy zárt dobozban, akkor megfőzi az egész elektronikát hosszú távon. Azért is írtam, mert ott a fa gerenda közvetlen közel. Ha megtalálja a biztosító a te kis dobozodat egy tetőszerkezet tűz esetén, elfelejtheted, hogy fizetni fognak...
(#) fastaction válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Szia ! Más alkalmazásban , hasonló félelmeim vannak . Én egy 60 C fokos , alapból zárt hőkapcsolót fogok most beépíteni a cella negatív bemenetére . Természetesen a cella oldalára szerelném teflon szalaggal , vagy hőálló maszkoló papírral . Szerinted jó megoldás lehet ? Töltő áramkört használok hozzá .
Üdv./ Fastaction
(#) Kovidivi válasza fastaction hozzászólására (») Júl 5, 2018 1 /
 
Inkább maradj alacsonyabb hőmérsékleten. Ha az akksi 40fokC körül van, akkor már nem kellene jobban terhelni (pl. túlterheled, a nagy áram miatt melegszik). Ha megoldható, rakj rá valami visszajelzést, csipogás, vagy sziréna. Ha 40fokC feletti a cella, azt már meg kell nézni, nem normális dolog. Ha minden jó, sosem fog csipogni!
A lipo safe bag is ajánlott, nem drága, de baj esetén nem fog a tűzcsóva semmit meggyújtani (vagy kisebb az esélye).
Én így tárolom az akksikat. A bika, alacsony ellenállásúak pluszban egy második safe bag-ben vannak tárolva, dupla védelem.
Csináltam próbát a tárolókkal, a műanyag borítás leolvad azonnal, de a tűz nem tud kijönni... Nagyon erős tépőzár visszatartja a túlnyomást, de a széleken ki tud jönni a füst. Veszélyes dolgok ezek, főleg, ha akkor gyullad be, mikor nem vagy a közelben. És mint mások írták, a cellák maguktól is zárlatba tudnak menni, a velük párhuzamosan kapcsolt cellát rövidre zárva, ami utána melegedni fog, vagy kigyulladni. Ennek nagyon pici az esélye, de meg van. 1500Ft egy ilyen nagy safe bag.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2018
(#) fastaction válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Rendben , köszönöm ! A safe bag igen hasznosnak tűnik . Úgy látom , hogy üvegszál anyagból készülnek . Lehet , hogy rendelek belőle .
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2018
(#) Massawa válasza fastaction hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Te is lassan ugy jársz mint az uj e-autok oltására készülö tüzoltok. A legujabb szerkezet amit probálgatnak egy kontajner, amit ráemelnek az égö autokra. A szabadban egészen müködöképesnek látszik. egy garázsban, parkoloházban már több mint kétséges, hogyan lehet ezt kivitelezni.
(#) fastaction válasza Massawa hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Jobb félni , mint megijedni . Még nem is gyulladt ki semmi a házban !
(#) Bluger hozzászólása Júl 6, 2018 /
 
Sziasztok
Az lehetséges, hogy egy vagyis kettő cellán 4.52V legyen?
(#) Kovidivi válasza Bluger hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
0-8.5V között bármi lehetséges. Igencsak túlmerültek szegények.
(#) zsoltee0001 válasza Bluger hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 1
 
Hello
Nekem az az észrevételem, ha nagyon ki van egy cella akkor mérek rajta ilyen magas értékeket, persze tartani nem tudja terhelten.
Üdv
(#) Bluger válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Rosszúl fogalmaztam, 1 cellán mértem annyit, de kettő van és mindkettő ugyan annyit mutat. Mit tudnék vele kezdeni, tegyem töltőre?
(#) Kovidivi válasza Bluger hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Tölteni egy túltöltött cellát? Minek? Merítsd le 3V-ig, mérd meg a kapacitását közben. Teszteld a cellát. Legközelebb 4.2V-ig töltsd!
(#) Bluger válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Nem én töltöttem túl hanem egy ismerős megrongálódot akkutöltője. Nem találkoztam még ilyennel és nem is vagyok benne annyira.
Köszönöm a válaszokat.
(#) nedudgi válasza Bluger hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Egy lehetőség azért még van: ha az elem lemerült a műszerben.
(#) Epu2 hozzászólása Júl 10, 2018 /
 
Üdv! Jelent-e valamit a litium cellán a C betű és az alatta lévő szám? (Bontott laptop akkumulátorok...
(#) RoliNyh válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Fénykép nuku?

Mondanám, hogy talán a kisütési C rátát, de ez így látatlanban korántsem biztos.
Ha bontott cellákról van szó, akkor már nem is biztos, hogy érvényes az érték, ha mégis úgy lenne...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2018
(#) Epu2 válasza RoliNyh hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Levadásztam.
C
L3FJ25
058261
Közben készítettem hozzá egy túlzott kisütés elleni áramkört. Bontásból származó alkatrészekből.
2,9V-nál kikapcsol, vissza meg 3V-nál.
Éles tesztelésen van. A héten sem derül ki, mert 2×2,5 V 100 mA-es izzó merítgeti, a nyolc párhuzamos cellát. Ez is a cél, a hosszú üzemidős lámpa. A fényerőt egy MT3608-2A modul által 12V-tal meghajtott LED spot adja.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2018
(#) rascal válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 11, 2018 / 1
 
Szia! A tranzisztorok hőfokfüggése miatt a várható maximális és minimális hőmérséklet mellett is érdemes lenne tesztelned. 10-20 fok különbség is okozhat már eltérést a kapcsolási feszültségben.
(#) rascal válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 11, 2018 / 1
 
Annyi észrevételem van még, hogy ez a kapcsolás saját magától nem védi meg az akkut. A 6K3 - led - 10K - 1K vonalon folyamatosan meríti azt. Ha a főkapcsolót elfelejted kikapcsolni, és nem is sietsz feltölteni, akkor pár hónap alatt túlmerítheti az akkut.
(#) Epu2 válasza rascal hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Ezekre figyelek. Nem merítem a minimálisra és a töltést is megoldom. A lemerült akkumulátor kisütőárama majd a tényleges lemerülésnél derül ki. Szerintem néhány mikroamperben megáll, vagyis lesz, ha netán elfelejteném, akár hónapja is a töltésre. Kivárom a lemerülést és akkor tovább lépek.
Következő: »»   190 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem