Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyon stabil 5V előállítása
Lapozás: OK   1 / 2
(#) jahui hozzászólása Okt 7, 2007 /
 
Sziasztok !

Szükségem lenne 5V/~20mA-re, ha a nem is az 5V pontossága, de stabilitása lenne nagyon fontos.

7805 az adatlapja alapján 4.81V és 5.22V közt "ingadozhat". (Ezt nevezzük stabilizátornak?)

LM723 +/- 5% (hmmm...)

LM317 +/-1.3%, viszont ide legalább kell két ellenállás, ami ha 1%-os is, sajnos megint 3% körüli hibánál vagyunk.

Az 5V egy 24bites átalakító tápja, és sajnos referenciafesze is lenne, ezért kellene (nagyon)stabilnak lennie.

Várom ötleteiteket. Előre is köszönöm..
(#) PCB válasza jahui hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Szia !

LM317 halál pontosan beállítható az ADJ lábán egy helipotival.

A stabilitást lehet úgy adják meg, hogy x mA -nél beállított feszültség a max kivehető fesz/terhelés közt változhat.


Másik:

24bites átalakító van szerintem más áramkörökben is, és ott sem használnak csodaszereket.

Szóval, akár a 7805 is jó.

Üdv!


lm317.gif
    
(#) tamas88 hozzászólása Okt 7, 2007 /
 
Szia!

"Szükségem lenne 5V/~20mA-re".

Nem hiszem hogy 20mA-es terhelés,akkora feszültség ingadozást idézne elő egy stabilizátorban.Szerintem max. full terhelésnél fordulhat elő ilyen probléma.

Üdv.
(#) Norberto válasza jahui hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
De ha mégis pénzt akarsz áldozni külön speciális stabilizátorra, akkor ajánlom, hogy keresd fel a ChipCAD-et, náluk vannak ilyen különleges stab-ok...
(#) jahui válasza jahui hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Másképp fogamazok..

Az a baj, hogy az felsorolt alkatrészek nagyot szórhatnak. Tehát beállítom a 5.00000... V-ot LM317-nél, tuti jó. KI-be kapcsolod, akkor 4.8888... Stabil mind a kétszer, de nem ugyanaz. Végül is mint írtam, nem a tuti 5V a lényeg, hanem hogy a 10. bekapcsoláskor is ugyanannyi legyen.

Az AD-m érzékenysége 15uV (!) 0.1 tized (táp)feszváltozás 3-400 értékváltozást okoz.


Látom, a MAXIM-nak vannak IC-i, vszínű az lesz belőle..
Még kicsit várok, hátha lesz vkinek ötlete..

Hirtelen beugrott, hogy egy 4.7-es zénerrel adok ref.feszt, az mennyire stabil.. Kipróbálom, lehet a legegyszerűbb megoldásra nem gondoltam..
(#) Pafi válasza jahui hozzászólására (») Okt 8, 2007 / 4
 
Minden stabilizátor közös hibája, hogy a hőmérséklettel változik a feszültségük. Minden más hiba kiküszöbölhető. "Magától" nem változik meg a kimeneti feszültsége! (Ha mégis ilyet vélsz felfedezni, akkor ott valami komoly hiba van!) Ha egy stabil referencia kell, akkor nem az a kérdés, hogy mekkora a kezdeti érték szórása (pl. +/-5% az LM723 esetén), hanem hogy később a hőmérséklet hatására mennyire mászik el! A hőfokfüggést ppm/celsius fok (ppm: milliomod rész) értékben, vagy uV/C értékben adják meg! Ebből kell minél kisebbet keresned!

A z-diódák nagyon rosszak ebből a szempontból, bár az 5 V-osak pont a legstabilabbak közé tartoznak, de még így sem elég jók.

Vannak spéci referenciaforrások, ez kell neked, meg esetleg egy OPA, hogy terhelhető legyen! Pl. a TL431. Ez az egyik legelterjedtebb, olcsó, bár nem halál stabil, párszáz ppm/fok. Az LM4040 jobb, max. 100 ppm/fok. A REF19X sorozat (REF195 : 5 V) pedig az általam ismert legprecízebb, 5 ppm/fokos, és a kezdeti értéke is nagyon pontos. Ez utóbbi az SMD Kft-nél kapható 800 Ft körül.

Ha atomstabil feszültség kell, akkor termosztátba kell rakni a referencia elemet.
(#) Reggie válasza jahui hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Javaslom a REF02AP-t. RET-nel 740+Afa

Bővebben: Link
(#) jahui válasza jahui hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget.
(REF195 lett belőle) 7805 közös lábára akasztva.
(#) ormandistvan hozzászólása Feb 24, 2008 /
 
Szervusztok!
Nekem L7805CV és L7905CV kapcsolással van egy kis gondom. Mellékeltem egy képet ami egy ICL7107-es IC-hez kellene. Az a problámám hogy a kimeneten a GND és +5V közt kb 3V ad le. Míg a GND és -5V közt meg van a -5,1V. Ez ugye nem normlis? Mit ronthattam el?
Segítségeteket köszönöm!
(#) ormandistvan válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Bocs! Itt van PDF-ben és jpg-ben!
(#) szamóca válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Szia!
Ha a rajz szerint készítetted el a beültetést akkor a 7805 hibás (esetleg fordított panelbeültetés?) .
(A bemeneti 12V tápfesz GNDjének nincs forszem azt bekötötted?)
(#) lgyk válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Nem hiszem, hogy ez a kapacitív elrendezés alkalmas a földpont kialakítására (a +5 V ág és a -5 V ág nincs egyformán terhelve). Ha mégis alkalmas, akkor a hiba a bemenő fesznél keresendő. Ugyanis a 78XX stabilizátor nem tud 6 V-ból stabil 5 V-ot produkálni, 2-3 V-tal nagyobb fesz kell neki, mint a stabilizálandó érték...
(#) ormandistvan válasza szamóca hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Ugyan így kötöttem be és a beültetés jó és valószinűleg a 7805 is jó, mert kicseréltem egy másik ugyan ilyen tipusra és ugyan azt produkálja. Akkumlátorra kötöttem aminek akkor 12.9V volt a feszültsége. A kapcsolási rajz jó? Lehet tényleg kevés neki a az akku 12V-ja.
(#) ormandistvan válasza lgyk hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Ha simán -5V stabilt akarok előállítani (7805 nélkül), akkor tudna valaki segítséget adni, hova kössem az L7905CV lábait?
(#) Kovidivi válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Hello! Van rajta terhelés, vagy terheletlen állapotban méred az értékeket? Rakj rá legalább egy-egy ledet mindkét ágra, és után nézd meg, hogy mennyire lett pontos!
(#) Lacika válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Miért kell mindent így túlkombinálni? Miért nem jó egy 7805-ös meg egy 7810-es? Ahogy a rajzot néztem úgyis földfüggetlen az egész. A földet kinevezed -5V nak, a 7805 voltos stab. kimenete lesz a föld és a 7810-es kimenetét kinevezed +5 voltnak. Garantáltan működőképes 12.3-volttól.
(#) frank tibor válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Helló
lgyk-nak igaza van. Akku-ról nem lehet + Gnd - tápot építeni csak kondi osztóval. A 12Volt-ra kösd a 7805 stab. ic-t, a -5Voltot segéd ic-vel (CD4009) (ICL7660)előállítható.
(#) ormandistvan válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Ma délután kipróbálom! Eddig terhelés nélkül mértem rajta az értékeket.
(#) ormandistvan válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Tettem rá egyforma szinű 5mm-es Sárga ledet, igy +4.15 és -5.11 et mértem rajta(kb 10°C-on). Lehet hogy ez is elég a 7107-nek. Majd kipróbálom ezzel a táppal a hőmérőt és ha nem tetszik neki akkor megépítem frank tibor javaslatát! Köszi a segítséget.
(#) potyo válasza ormandistvan hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Az egész már ott bukott, hogy kondenzátorral akarsz osztót csinálni!
(#) proba válasza frank tibor hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
WWW alldatasheet.com itt az ic datasheetjében van egy negatív feszültséget is előállító áramkör.A másik hülye gondolatom sorbakötve egy 7810 és egy 7805 a 7805 kimenete a föld.(még nem próbáltam nem tudom mennyire zavarérzékeny)
(#) potyo válasza proba hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Nem zavarérzékeny, hanem terhelésérzékeny. Ha a -5V árama kisebb, mint a +5V árama, akkor nem működik.
(#) Lacika válasza proba hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Nem sorba, hanem párhuzamosan! Olvasd el 7 hozzászólással előbb. Mellesleg 2db 7805 is megteszi ha az elsővel fogod vezérelni a másodikat.
Még egy megjegyzés: mivel hogy aksi volt említve, feltételezem, hogy egy valamilyen gépkocsiba szeretné beszerelni. Vigyázat! A 40-50voltos impulzus(feszültséglökés) sem kizárt. A bemenetet mindenképpen védeni kell TRANSZIL-lel vagy VARISZTOR-ral.
A javasolt IC-k max 35V-t bírnak ki.
(#) proba válasza Lacika hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Kipróbáltam de a várakozásom ellenére a kimeneti megemelkedett feszültség nem pusztította ki a 7805 öt. (potyónak igaza volt a 7805 nem párhuzamos szabályzó.) Ha a 7810 kimenetére a föld felé megfelelően méretezett Zénert rakok szerintem már működik (lehet hogy ezt is ki kellett volna próbálnom ). A másik hogy ezt a kapcsolást szigoruan az akkumulátortól teljesen független dolgok mérésére használd.
(#) Lacika válasza proba hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Azt hiszem bemenetet akartál írni. A ZENER nem jó, mivelhogy lassú a feléledése! Ezt tartós, állandó terhelésre találták ki nem pedig az impulzusok letörésére, elnyelésére.
(#) proba válasza Lacika hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
De lehet mellé pufferkondit rakni (vagy nem?

12v.jpg
    
(#) ciw válasza jahui hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Üdv !

Neked nem stabilizátor kell, hanem feszültség referencia.
Ezeket direkt mérési célokra A/D ill. D/A konverterek számára fejlesztették ki.

A neten rengeteget találni és lehet válogatni belőlük.

Ajánlom a maxim honlapját ott paraméterek szerint ki lehet szűrni, hogy melyik a legmegfelelőbb a te számodra.
(#) Lacika válasza proba hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Szerintem a 2 rajzodnak semmi értelme, legalábbis a vázolt problémára. Ha netán elmagyaráznád hogy ez szerinted hogy működik?
(#) proba válasza Lacika hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Először most már nem tudom, hogy mi a probléma. Én a +- 5 V tápfeszültség előállításra terveztem ezeket a kijelző ic-hez . És szerintem az első kapcsolásnál a kijelző árama a zeneren folyik át > nagyobb zener ,a második rajzon a ledek árama az ellenálláson folyik talán kisebb zener (az általad hivatkozott valamint az általam javasolt 7810 7805 biztosan nem jó ,potyonak igaza volt nem terhelhető) Mivel az ic +5 V -ról járatja a kijelzőt úgy gondolom a 7805 kimenőfeszültségét emeli meg ami ellen a gyári kapcsolásban még védődiódát is szoktak alkalmazni.(hacsak a -5 voltot is le nem terheled ,min a ledek fogyasztásának megfelelően) (esetleg a negatív oldal stabilizálásával az előző elv szerint (7910 7905) ,de potyo lehet ebbe is beleköt , amit megköszönök, . )
(#) potyo válasza proba hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Na a negatív oldal felől történő stabilizálásnak már van értelme, ha a felső oldalon mindig nagyobb a terhelés, mint az alsó oldalon.

Mondjuk 7910-et nemnagyon fogsz találni, azt még adatlapban sem láttam (7810-et sem láttam még sehol árulni, de adatlapok szerint létezik). Helyette két 7905-öt használj, az alsó közös kivezetése megy a felső kimenetére.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem