Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Videoton RA 6363 és EA 6383 javítása
Lapozás: OK   99 / 122
(#) antiktelefon válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 16, 2017 /
 
Azért ezzel nem értek teljesen egyet, a 741-es eredetileg túl van terhelve, azért melegszik el.
Amúgy még a kevésbé ismert RT6300-S és a Cleopatra 100%-os torony elődje, az RA 6360 is ezzel volt szerelve. (Meg ugye RA6380- Cleo, RA6350- Aida) 8 ohmos torony szinten meg az említett RT6303, a tuner, és az RA6363, az erősítős változata. Szóval az összes 63-es Videotonnál számítani lehet rá.
szerk.: kivéve az RA 6386-S-t
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2017
(#) gyuszo válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 16, 2017 /
 
Az RA 6386S-ben már jók a kondik és más a panel is. Ez már a laposabb kivitel.
Az utolsó analóg.
(#) antiktelefon válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 16, 2017 /
 
Igazad van. Nincs olyanom, így elfelejtettem, hogy létezik.
(#) elektroncso hozzászólása Nov 16, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, amint lehet átnézem amit mondtatok illetve kipróbálom a tanácsokat is. Ez viszont most váratni fog magára egy kicsit, ugyanis következőnek két hét múlva leszek a rádió közelében. A készülék az iskola tanműhelyében van, nekem meg két hetente van négy nap gyakorlatom ami ma járt le, most 6 hétköznapon elméleti oktatás következik.
(#) doktor válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
A felhasznált alkatrészek típusa, és minősége a meghatározó.

Megjegyzem, nagyon sok olyan készülékkel találkoztam, ami javításmentes volt, gyári Meo viaszpecsét ép, és a tuner tökéletesen tartja az állomásokat.

A javítást minden esetben a tápegységtől érdemes kezdeni.
Akinek, nincs kellő műszerezettsége,tapasztalata, és nem utolsósorban ideje, az Elektrotanyán talál fórumtársakat, akik elvégzik a tuner modul szakszerű javítását, beállítását, igény esetén a sávnyújtást is, 108 MHz-ig.
(#) gyuszo válasza doktor hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Jó reggelt ! Bővebben: Link
(#) djhans válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Az RA6363S és RT6303S készülékben már nagyobb értékű ellenállások terhelik a 741 kimenetét.
(#) bekeipeter válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Szia!

Olvasd el a régebbi hozzászólásaimat, ott leírtam a javítás menetét. A hibát nem a KF tápja okozza, hanem a tuner IC túlmelegedése. Ha megcsinálod az összes átalakítást, amit eszközöltem úgy télen-nyáron AFC nélkül is stabil lesz a modul!Az átalakítás után érdemes újrahangolni a mudult!
(#) TaTi26 hozzászólása Dec 22, 2017 /
 
sziasztok!

új vagyok a fórumon, és a következő lenne a problémám:
szert tettem egy RA6363-S típusú rádió-erősítőre.
eredeti állapotában van a készülék és egész eddig töéletesen működött.
a minap összeraktam hogy halgassam kicsit, körülbelül negyed hangerőn hallgattam
amikor a bal oldali hangszóró egyszercsak elkezdett recsegni-ropogni majd elhallgatott és egy ki-be kapcsolást követően a bal oldal búg és a hátulján a bal oldali borda tűz forró lett..
véleményem szerint a végfok 90% hogy elszállt... abban kérném a segítségeteket hogy milyen tranyóval tudom helyettesíteni, és esetleg más is elszálhatott-e benne?

a válaszokat előre is köszönöm.
(#) antiktelefon válasza TaTi26 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Szia!
A hiba behatárolható a végfokok megcserélésével. Lehet végfok hiba, de lehet, hogy csak valami gerjed benne. Ha végfok hiba, akkor végtranzisztornak BD243/244, illetve BD911/912 párok megfelelnek. A BC139/140 MJE340/350-nel pótolható. De attól még, hogy forró, nem biztos, hogy meghalt, lehet, csak a végfokon belül van gerjedés. Például a végfok külön élesztve, lezáratlan bemenetnél nagyon gerjedt nekem, ezt okozhatja egy kontakthibás csatlakozó is a végfok panel alján (csak példa, bármi más is lehet) Szerintem, ha egy tranzisztor is rossz, nem éri meg a többivel vacakolni, mindet cserélni kell. A némítást alapból nem kell bántani, ha jó a BF244, esetleg a kiszedésével ki lehet zárni a hibáját.
Korábban kigyűjtöttem erről pár dolgot, innen a fórumról:
"Egy ilyen szimmetrikus fölépítésű erősítő helyes működésének alapfeltétele az áramköri szimmetria, ami csak úgy biztosítható, hogy a tranzisztorokat betára is párba válogatjuk, nem csak típusszámra.
VT06 - VT36
VT16 - VT19
VT33 - VT36
HT98 - HT99
Ezeket páronként 10% beta tűréssel össze kell válogatni.
A javítás utáni indítást csökkentett tápfeszültséggel, és terheletlenül, a végtranzisztorok nélkül szoktam kezdeni. Az esetleges aszimmetria ekkor még kimérhető, és korrigálható. Csak akkor adom rá a teljes tápfeszültséget, ha már hibátlanul beállnak a munkapontok (a kapcsolási rajzon feltüntetett feszültségek). Ekkor ráköthetők a végtranzisztorok (de még terhelés nélkül), és beállíthatók a nyugalmi munkaponti áramok.
Ehhez egy kis segítség:
VR07-en 1,6mA / 752mV (max 800mV)
VR15-ön 8 mA / 800mV (max 850mV)
VR39-en 40 mA / 19mV (min 11mV)
Ez utóbbi értéket úgy állítom be, hogy VR22 helyére egy 1K-s ellenállás és egy 470R trimmer potméter soros kapcsolásából kialakított elemet kötök be. A potival beállítom a kívánt 19mV feszültséget a VR39-en, aztán helyettesítem egy legjobban közelítő ellenállással, amit beépítek a VR22 pozícióba.
Ezután már teljes táppal ellenőrzöm a kimeneten a max 250mV DC-t, és ha ez rendben van, jöhet a (mű) terheléses torzítási és egyéb vizsgálat (pl. a négyszögjeles).
Sokféle típusú végtranzisztor párral jól működik. BD245C-BD246C, sőt BD249C-BD250C is beépíthető.
A BF244-el kivitelezett némító áramkör nem vált be (bizonytalan működés, gerjedési hajlam stb.), ezért a gyártó módosította BC337/25-re (kollektor a VR01-VC04-hez), aminek bázisa és emittere közé egy 10K-s ellenállást kötött be."
Még egy dolog: hány ohmos hangládákkal használtad?
(#) TaTi26 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
1 pár videoton saphir1 DP202e hangfalpárral eredeti de felújított hangsugárzókkal amik 4ohm-osak. és egyébként az is feltűnt hogy a táp enyhe búgást produkál, ami eddig nem volt/nem tűnt fel. tranyóbol olyan van itthon nekem hogy BD 243C - BD 244C újak
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017
(#) gyuszo válasza TaTi26 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
A 4 ohmos hangsugárzók nem tettek jót a 8 ohmos kimenetű erősítőnek.
Ráadásul a SAPHIR csak 15 W-os teljesítményű, annak sem tett jót a nagyobb teljesítményű erősítő.
A lehető legrosszabb párosítás
Ehhez az erősítőhöz a DC2050 8 ohmos hangfal az ideális.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017

6363.jpg
    
(#) antiktelefon válasza TaTi26 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
gyuszo megelőzött. A 4ohmos láda egészen biztosan meg fogja ölni a másik felét is. Ez így nem fog működni, vagy az erősítőt, vagy a ládákat cseréld le.
(Esetleg, ha most nagyon kell az ünnepekkor, akkor rakj velük sorba egy-egy 3,9 ohmos teljesítmény ellenállást, de hallani fogod, hogy nem lesz az igazi. Viszont legalább nem égeted le.)
A BD 243C - BD 244C jó lesz, valószínűleg a bétéjuk nem kicsit különbözik, de tapasztalatból úgy tűnik, hogy erre nem olyan kényes a 6363 végfoka. Viszont ilyen leégésnél a meghajtó 139/140-eket is cserélni kell a legtöbbször. Meg kell még nézni, hogy nem égett-e el más, vr39, vr40 (0,47ohm), esetleg vr47, ha gerjedt, illetve a védelem többi részében is jó esély van hibára. Nézd meg, ha nem látszik égésnyom, akkor általában jó (kivéve félvezetők).
vt19 is cserélendő lehet (bc546, helyette jó MJE340, de BEKÖTÉSE MÁS!), de mint írtam, szerintem mindent cserélj, bf244 kivételével.
A kis N125 diódákra is mérj rá, néha azok is zárlatba mennek.
Ez egy elég egyszerű végfok, az sem telik sok időbe, hogy végigmérd az egészet.
Ha gondolod, van pár ilyen végfokom, megbeszélhetjük, hogy odaadod a rosszat, (ha nem túl égett, mivel meg akarom javítani), én meg küldök egy jót.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017
(#) gyuszo válasza TaTi26 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
A BC139/140 gondolom elírás , helyette inkább a meghajtónak jó a BD139 és BD140 páros.
A N125 dióda helyett az 1N4148 megfelel.
A VT27 jelű tranzisztort érdemes a hűtőbordához rögzíteni, ennek fontos szerepe van a termikus egyensúly fenntartásában, mint ahogyan az eredeti TEXAS tervben is szerepel.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017
(#) antiktelefon válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Ez egy kicsit zavaros.. Én írtam el, BD139/140 akart lenni, de az sok helyen nincs, így az MJE340/350 párt javasoltam helyette.
(#) gyuszo válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Persze, én is így gondoltam.
(#) kopadski hozzászólása Dec 31, 2017 /
 
Sziasztok.Van egy Vidi 6383s erősítőm.Tudom van topikja de 8 hónapos, és a kérdésem általános hiba (szerintem).SZóval bekapcsol, bejövő jel van a skálája szépen megy de egy árva mukk se jön ki az erősítő végfokain.Se búgás semmi.Amit eddig tettem: kimértem van 2x 24v tápfesz.A végfokok hangszóró kimenetein 0.02v egyenáram, ámde stabilan 8v váltóáram van mindkét végkimeneten. Még annyival bővíteném előzményként hogy figyelmetlenségből a végfok tranzisztoroknak a fóliát nem tettem vissza, és a 800mA 220v-os biztosítékot egyszer elvitte..Válaszokat előre is köszönöm.
(#) vargaf válasza kopadski hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Idézet:
„0.02v egyenáram, ámde stabilan 8v váltóáram”

Javítsd ki a szöveget mert hibás, 8 V váltóáram?
(#) kopadski válasza TaTi26 hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
4 ohmos hangszórókat is használhatsz, de csak ha sorba kötöd őket és 2 mélynyomó kell oldalanként.1 mély + ra kötöd a bejövő szálat(piros) a - oldalát a 2 mély + hoz kötöd, és a 2 mély - oldala vissza az erölködőbe.Így 8 ohmos terhelést kap az erősítőd.1 hangszórós verzióval marad az előttem hozzászólók véleménye.
(#) kopadski válasza vargaf hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
8 v váltakozó áram?
(#) vargaf válasza kopadski hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Te írtad, azt idéztem:
Hozzászólásod
Feszültség mértékegysége: V, az áramerősség mértékegysége: A. Ha V-ot írsz, akkor nem áram.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2017
(#) reloop válasza kopadski hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
A fejhallgató csatlakozó kontaktusát megnézted? Ott van egy megszakítás az erősítő és a hangszórók között bedugott csati esetén.
(#) antiktelefon válasza kopadski hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
A végfok biztosan jó (legalábbis nem teljesen halott), ha a kivezérlésjelző működik, mivel a kimenetére van kötve. Ha a hangerő változtatására változik a kijelzett érték, akkor az lehet, amit reloop is mond. Ha sehogy sem jó, akkor a fejhallgató aljzathoz menő csatlakozón zárd rövidre az 1-4 és 2-3 pontokat.
(#) kopadski válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget neked, és reloopnak is.Megoldódott a probléma!Szétszedtem, átvezetékeztem és a sok "tyúkbél" miatt úgy gondoltam a fejhallgatót nem csatlakoztatom vissza.Mihelyst össze érintettem az egyik oldal meg is szólalt egyből.Most jó midkét oldal áthidaltam.A (megfogalmazásra) legközelebb odafigyelek jobban a felesleges h.sz-ek elkerülése érdekében.Köszönöm.
(#) biela88 hozzászólása Jan 18, 2018 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy van-e valakinek egy jó állapotban lévő RA 6386-S végfoka? Az receiveremben lévők közül az egyik megfeküdt, a másik működik, kissé ráuntam az állandó baráláukba.

-A hibásban nem rég cseréltem ki mindent, néha hangosan búg, hangerőtől függetlenül - oszcilloszkópom szerint 50Hz-es a jel, a hangszóróval sorba kötött multiméterem 1,7 A-es áramerősséget mutat), másokor pedig a másik oldalhoz képest nagyon halkan szól.

-A félvezetők kiforrasztva az áramkörből hibátlanok (egyik sem zárlatos).
-A tápegységnek nincs baja, a kondenzátorok is rendben vannak.
(#) djhans válasza biela88 hozzászólására (») Jan 19, 2018 /
 
Amikor búgott 50hz-en és 1,7A volt a kimenő áram akkor kiment a hangszóróra az egyenfesz. Ezek a végfokok pedig könnyen javíthatók.
(#) TaTi26 hozzászólása Feb 26, 2018 /
 
Üdv! Korábban beszámoltam az erősítőm vidi 6363s problémájáról. Sikerült megvennem hozzá a bd 243c és bd 244c tranyókat. Valaki le tudná irni hogy melyiket hova kell tenni és a kábeleket milyen sorrendbe kell forrasztani? Mert úgy tudom hogy más a kábel sorrend a válaszokat előre is köszi
(#) antiktelefon válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 26, 2018 / 1
 
Szia!
Ugyanaz a kiosztása, mint az eredeti tranzisztornak, BCE, balról jobbra, ha szemben van az eleje.
A nyákra is rá van írva. Viszont ha jól emlékszem, neked szállt el 4 ohmos ládától a végfokod, tehát a meghajtó BD139 BD140 cseréje/kimérése nélkül nagy valószínűséggel azonnal megölöd az új végtranyókat. A többi tranzisztort is ellenőrizni kéne. (De ha bizonytalan vagy, szerintem jobb cserélni mindent, nem költség és nem olyan kényes ez az erősítő a bétákra.)

végfok.jpg
    
(#) djhans válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 26, 2018 /
 
A BD243-244 nagyon sovány még ha eredetiek is. BD911-912 a jó választás. Árban se vészes. A meghajtó BD139-140, A védelem BC337-327 és a nyugalmi áram BC182 tranyója közül is általában valamelyik repülni szokott ilyenkor.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2018
(#) antiktelefon válasza djhans hozzászólására (») Feb 26, 2018 /
 
Én is azt szoktam belerakni, a képen is az van, de üzemszerű használatot bír a BD243C-244C is (6A), 4 ohmnál viszont a BD911-912 is repül (15A)
Következő: »»   99 / 122
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem