Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csirkeól ajtó automata
 
Témaindító: bodnarlajos, idő: Máj 17, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 4
(#) proli007 válasza mdean hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Hello! Úgy látom ezt rontottad el..
(#) mdean válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Szia! Köszi a segítséget, holnap megpróbálom Egyébként szerinted ez így működő modell? Helyzet visszajelző ledeket hová kötnél? Arra vagyok kíváncsi, hogy a kapu ha lent van piros led világítson, ha fent van zöld led világítson..
(#) proli007 válasza mdean hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Pld. a végállásokkal párhuzamosan lehetne kötni a jelzést, persze előtét ellenállással és ne túl nagy árammal. Hogy a relé azért tudjon működni. Bár egy autós relé kajál szépen nem fogja zavarni a Led árama.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 21, 2019 1 / 1
 
De én így oldanám meg a dolgot.
Előnye, hogy a relé csak a motor működéséig van húzva.
A végállás kapcsoló nem a motoráramot bontja, csak a relé működtetését.
Van jelzés a végállás eléréséről, és a "NAPPAL-ESTE" üzemről.
Hátránya, hogy kicsivel több alkatrész igénye van. De ha a fényérzékelőnek lenne váltóérintkezője, a Fet elmaradhatna.

Nem tudom miről működteted, mekkora teljesítményű a motor, de ha aksiról működik, akkor számít a fogyasztás, ami jelenleg passzív állapotban kb. 10mA lesz. (Nem számolva a fényérzékelő fogyasztást, aminek tápja nincs berajzolva.) Egy kis aksi plusz egy napelem jó kombo lehet hozzá. A végállás kapcsoló a végállás elérésekor, természetesen bont.
Próbáltam lerajzolni a bekötést is, hogy hátha az elvi rajzon "nehezebben mész el"..
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) karovits hozzászólása Jún 23, 2019 /
 
Tisztelt Fórumozó!

Van egy zárt tyúkólam, aminek OSB-ből van a nagy ajtaja.
Ezen szeretnék egy kis csúszóajtót kreálni a toj-toj káefté nagybecsű dolgozóinak.
Úgy működne, hogy reggel a lakásból megnyomok egy gombot, minek hatására egy kis villanymotor felhúzza az ajtót, majd amikor teljesen fent van, bontja az áramkört és megfordítja a polaritást.
Aztán este újból megnyomom a gombot, minek hatására a villanymotor leengedi az ajtót, majd amikor teljesen lent van, bontja az áramkört és megfordítja a polaritást.
Ennyi. Semmi időzítő, szürkületkapcsoló meg hasonlók. Csak a fel-le mozgást tudja az kisajtó a gomb megnyomására.
(Azt mondjuk, nem tudom, hogy külön meg kell-e rögzíteni az ajtót, ha éppen fent van. Tehát le tud-e szaladni az ajtó, ha már nincs a motor áram alatt... )
Ehhez szeretném szíves segítségeteket kérni: hogyan lehet egyszerű alkatrészekből kivitelezni, mit kell hozzá beszereznem?
Nem vagyok jártas elektronikában, pontos alkatrész leírásokat, esetleg linkekkel, ha lehet.

Nagyon szépen köszönöm!
(#) Gafly válasza karovits hozzászólására (») Jún 23, 2019 1 /
 
Majdnem mondtam, hogy van már ilyen, de meg lettem előzve.

csirkeol.PNG
    
(#) proli007 válasza karovits hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Hello! Egy hozzászólással feljebb, ott van a "Nem vagyok jártas elektronikában" megvalósítás. Annyi különbséggel, hogy nem nyomógomb van, hanem a "K1" mezei kapcsoló, ha ez nem gond. Egyébként pedig ha emelsz valamit, akkor ellensúllyal csökkenteni kell az erőt. A motor hajtómű, meg jó, ha nem visszaforgatható, pld. csigahajtás. Lassító áttétel úgy is kell.
(#) karovits válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Elnézést kérek!

Egy kis félreértés történt, talán pontatlanul fogalmaztam. Én valóban nagyon nem vagyok jártas elektronikában, így kapcsolási rajzot sem tudok hasznosítani. Szíves segítségeteket abban kérném, hogy szeretném a vezérlést úgy összehozni, hogy olyan részegységekből álljon össze, melyek eleve kaphatóak (mondjuk itt: a conrad[.]hu vagy máshol) és csak a össze kelljen kötögetnem a dolgokat. Mivel én nem értek hozzá, fogalmam nincs, hogy milyen részegységeket kéne beszereznem az elektronikai boltból. Tehát konkrét részegységek érdekelnének (akár linkkel), amiket, ha egyberakok, akkor működik a vezérlés. (Melyiket melyik vezetékkel hozzak össze, stb. ) Hol máshol tudnának nekem segíteni? Csak Ti tudtok, mert jártasak vagytok és egyben az utolsó esélyem is!

Előre is nagyon köszönöm a türelmet és a segítséget!
(#) proli007 válasza karovits hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Hello! A kapcsolási rajz alatt, ott van az egész bekötésének huzalozási rajza. (Mit hova kell kötni.)
Ez áll 5db. kétpólusú sorkapocsból (zöldek), két gépkocsi reléből (NR1-ZR1) és egy Fet tranzisztorból, plusz néhány ellenállás, dióda visszajelző Led. Ami nincs a ábrán, az aksi-motor-végállás kapcsoló és vezérlő kapcsoló bekötése.

De ha ez nem érthető számodra, akkor célszerűbb valakit megkérni készítse el számodra és kösse be. Mert bármely más készüléket veszel is azt is be kell huzalozni, tápot végállás kapcsolókat bekötni stb. Akkor az sem, fog menni.

Én gyári dolgot nem fogok tudni ajánlani, lévén hogy nem veszel ilyesmit.. Mellesleg nem írtad, milyen motor, mekkora feszültségről és áramigénnyel működteti majd. Az ábrán egy aksi működtetne egy 12V-os motort. Az aksit valami kis áramú töltővel célszerű tölteni és pótolni a motor elfogyasztott energiáját. Ellenkező esetben akkora tápegység kell, ami képes a motoráram előállítására. De ez már egy másik történet.
(#) uniman válasza karovits hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Hello!
Egy ismerősömnél (1200 km nyugatra) működik egy ilyen profi gyári cucc: Bővebben: Link
Nem olcsó, de nagyon praktikus és egyszerű szerkezet. Egy "cérnaorsón" lóg egy zsineg, az emelgeti/ereszti le a fémlapajtót (vezető fémprofilok között) a beprogramozott időben.
Az ajtó nyitás/ zárás pozíciója szintén programozható, nincs agyonbonyolítva végálláskapcsolókkal. Ceruzaelemek táplálják, 1-2 évente elég cserélni.
Mikroproci vezérli. Ilyet kész részegységekből kétlem, hogy össze lehetne dobni...
Másik ismerősömnél (a szomszédban) tolómotorral működtetett tolóajtó van a tyúkólon. Egyszerű (pöckös) kapcsolóóra vezérli, amely a motor tápjának polaritásait cserélgeti.
Azonban itt a motorban van két beépített végálláskapcsoló (+ diódák).
Ezt én dobtam össze neki hirtelenjében a kéznél lévő cuccokból...már 2 éve működik. A zárási és nyitási idópontokat évszakoknak megfelelően állítgatja.
Az elóző jobban tettszik, csak kéne hozzá egy programozó, akinek nem nagy ügy egy PIC-be (stb.) negírni a megfelelő programot...
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
A házilag elkészített verzióban én fióksínt tudnék elképzelni egy deszka ajtó két oldalán , áttételes lassú fordulatú motorral . A pic programozása nem lenne probléma csak én ilyen motort még csak 12v feszültségűben láttam .
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Sima "Z" alakban meghajított fémlemez között mozgott az alulap (lv.3-4 mm)...csak úgy lazán.
A róka nem elég ravasz, hogy "kézzel" felhúzza azt.
A motor kisméretű, mint a játékautókban...4x1,5V megforgatja a 12V-os motort is.
Bővebben: Link
Persze kapható hozzá precízebb ajtó is...

Házilagos ..
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019

DetaiiL.jpg
    
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
A pic program ha nagyon profi akarok lenni egy este megvan , a többi meg csak mechanika szinte vicc kategória (tényleg csak egy jó ötlet kellett hozzá ....)
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
A pic program kész van 2*16 karakteres lcd 2 gombos menü , nyitás-zárás ideje percre beállítható , a nyitás zárás (emelés süllyesztés) ideje másodpercben állítható és eepromba menti a pic tehát elemcsere után nem kell újra programozni elég csak az órát beállítani. Már csak a nyáktervezés van hátra .
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2019
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Hello! Ez tökéletesen hangzik !
A "Luxus" kivitelben még van egy fotoellenállás, be lehet programozni lus-ra is a nyitástt, zárást.
Én ezt nem tartom jó opciónak, mert ha hirtelen beborul...a tyúkok kizáródhatnak az ólból.
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 25, 2019 / 1
 
Még azon agyalok hogy a két gomb együttes megnyomásával lépek-lépkedek a menüben , ha belépés nélkül csak az egyik gomb megnyomásával lehessen nyitni a másikkal zárni az ajtót .
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Az is kész...
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 26, 2019 /
 
Még kimarad: A fel/le gomb megnyomásával bármikor zárni vagy nyitni lehet az ajtót. Ha jól emlékszem, elég volt egy rövid gombnyomás. A menüben a "kalibráció" közben lehetett megtanítani a nyitás/zárás útvonalát. Csatolom a használatiját.
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 26, 2019 /
 
Készen van az is pár finomítás van még a programon de az már csak ujjgyakorlat.
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 27, 2019 / 1
 
A nyákterv is kész .

csirkeól.pdf
    
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Szia! Még nem "beszéltünk" teljesítményrészről... Relék nélkül, esetleg tranyós/fetes "hídkapcsolással" lehetne megoldani a motor vezérlését...
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Már készen van a terv H hidas motormeghajtó ic vel 40mA -6V os motort néztem ki hozzá 4kg emelőerővel .
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Már meg is rendeltem a nyákot ,a végén akkora lett mint a kijelző és mögé kell csavarozni .

olajto.pdf
    
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 18, 2019 / 1
 
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 19, 2019 /
 
Csak a látvány kedvéért összeraktam . Két gombos menü van a picben (egyszerre megnyomva belép illetve tovább lép a menüben , az egyik gombbal felfelé a másikkal lefelé állíthatók az értékek ( pontos idő- nyitás ideje-zárás ideje - és az ajtó mozgatásának ideje) Menübe lépéskor aktiválja a háttérvilágítást , és a menüből kilépve az egyik gomb nyit-a másik zár (programon kívül)
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 19, 2019 /
 
Ha jól tudom, a szárnyasok a fényviszonyokhoz igazodnak, nem az órához.
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Júl 19, 2019 /
 
És az miért baj ? Beállítod hogy hajnalban kinyisson sötétedés után bezárjon ...
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Júl 20, 2019 /
 
Viszont lehet hogy teszek rá piezo csipogót ami zárás előtt 10 perccel megszólal , hogy "mindenkinek" legyen ideje "hazaérni "
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2019
(#) kokozo válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 20, 2019 /
 
Szia!
Azért baj mert a tyúkok a naphoz kelnek meg fekszenek, azaz
télen 7:30-kor kel a nap és 16 óra előtt nyugszik, nyáron viszont 4:45-20:45 ig.
Ebből is jól látszik, hogy elég jelentős eltérés van és nem lehet fix 1 időpontot beállítani. Az meg ugye megint nem praktikus, hogy minden héten újraállítom, mert siet vagy késik 10 percet a tyúk biológiai órájához képest.
Az időre nyitom-zárom csak olyan helyen jó, ahol mesterséges világítás van, mert ott azt szokják meg. Télen aki tojásra megy direkt meghosszabbítja a világos időszakot, egy lámpával ami mindig a nyári időszámításra van beállítva így jelentősen több tojást termel. Tehát ez a kapcsolás jó lehet ha kiegészíted egy lámpa kapcsoló funkcióval is.
(#) kaqkk válasza kokozo hozzászólására (») Júl 20, 2019 /
 
Nem probléma ha reggel kinyit 4 kor és este bezár 9 kor egész évben
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem