Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CRT monitor javítás
 
Témaindító: szgabor, idő: Jan 26, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 5
(#) IzLuCSi hozzászólása Aug 13, 2018 /
 
Sziasztok

Van egy hp v7550 elvileg jó crt monitorom. Csak a tápot kötöttem rá és bekapcsoltam. Meg jelent a monitor közepén egy pöty ami egyre világosabb lett. Kikapcsoltam és újra vissza megint a pöty jelent meg majd eltünt és utána folyamatossan katogott.
Szétszedtem és az eltérítő tekercsek csatlakozója kicsúszott. Vissza dugtam de még mindig ha bekapcsolom csak folyamatosan kattog. A monitor bekapcsoló gomb alatt pedig nem világit a lámpa.
Mi lehet a baja? Hogyan lehet meg csinálni?
(#) Near hozzászólása Nov 12, 2018 /
 
Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Teljesen amatőr vagyok a dologhoz, annyit tudok, hogy elvben hogy működik a dolog illetve hogy a sorvégről lejövő anód fesz sokáig a csőbe marad ki kell sütni.
Na jó talán valamivel többet, de szakember nem vagyok. Adott egy réges régi, talán 15 éves mercury monitor. Első nem 800x600 as monitorom, szép emlék, szeretném megmenteni. Jelenleg ugyan működik, de néha hangos, szikrázó hangot ad, ekkor villan egyet a kép. Ezen kívül, más baja nincs. Ez lehet forrasztási hiba? Én egyből sorvégtrafóra gondoltam ami gondolatom még meg van, de gondoltam megkérdezem, hátha csak valami ilyen problémám van, és nem kell trafót cserélnem. Aktív használatban nincs a monitor, pusztán a home szerveremhez controll monitornak jó lenne. Előre is köszönöm!
(#) Endre22 hozzászólása Jún 11, 2019 /
 
Sziasztok!

Van egy kicsi CRT TV-m, amit szeretnék rendbe hozni kicsit.
Tudom elavult technológia, és nem is mindennapi használatra akarom, hanem retrózásra, régi konzolokhoz.

Három probléma van vele:

Az egyik, hogy cicergő (van ilyen szó egyáltalán? ) hangot ad ki. Nem hangos, de odafülelve hallható. Arra tudok gondolni, hogy elfáradt elkók miatt lehet. Tervezem a cseréjüket, csak van benne vagy 40 db

Másik probléma, hogy egy picit homályos a kép. Messziről nem is annyira feltűnő, inkább olyan 50 cm távolságból. Igaz olyan régen néztem már CRT TV-t, hogy lehet ennek ilyennek is kell lennie
Viszont ha jól tudom, akkor ezt a rosszul beállított fókusz okozza, amit a sorkimenőn lévő valamelyik potival lehet állítani. Ehhez még nem nyúltam, mert tudom, hogy nagyfeszt állít ellő, és nem akarom, hogy egy rossz beállítás kárt tegyen valamiben. De ha megerősítetek, hogy bátran lehet tekergetni, akkor kipróbálom.
(Félteni nem kell, kikapcsolt állapotban szoktam szeretni és kisütöm a sorkimenőt mielőtt hozzáérek.)

És végül, talán a legzavaróbb probléma az eldeformált kép. Ez viszont csak függőlegesen jelentkezik.
Vízszintesen tökéletesen egyenes pl. egy téglalap széle, de függőlegesen vagy homorú, vagy domború. Hogy merre görbe és milyen mértében az attól függ milyen színek láthatóak ép a képernyőn. Ez a görbőlés egyébként csak a képernyő felső részén jelentkezik, középen és lent minden esetben jó.
Tele van a panel potikkal, kipróbáltam mindegyiket, de erre egyiknek sincs hatása.

Igaz japán TV, de a komponensek szerintem nem gagyik. Panasonic képcső, Philips IC-k.

Szóval ha van ötletetek mit érdemes megpróbálnom, akkor azt megköszönném!
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2019
(#) hamby555 hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
Üdv Mindenkinek!

Van egy Siemens NC vezérlő és van benne egy 9"-os CRT monitor. Sajnos megadta magát. A sorkimenő kiforrasztása után megszűnt a zárlat, a többi alkatrész mérve jó. Az a sajnálatos helyzet, hogy nem találok ilyen sorkimenőt.

A panel száma: MAGNETEK 1051-09-100.

A sorkimenőn sajna nem látszik teljesen a sorozatszám.

Ha esetleg valaki tudna ezen panel alapján szerezni, akár komplett panelt, legyen kedves jelezni!
Köszönöm szépen.

Üdvözlettel!
(#) uniman válasza hamby555 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Hello! Kétszer nem illő ugyanazt beírni! Nem tudtad?!
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2019
(#) bodnarmiklos hozzászólása Ápr 5, 2020 /
 
Sziasztok: Valaki megcsinálta e már a rádiótechnika 2003-as évkönyvében lévő motor fordulatszám szabályzót. Mert én igen, de egyáltalán nem úgy működik ahogy ott leírták. Olyan szaggatottan megy. Valaki tudna erről valamit mondani jó lenne. Üdvözlettel: bmiklos.
(#) Gafly válasza bodnarmiklos hozzászólására (») Ápr 5, 2020 /
 
Erre nem tudtam görcsöt kötni, ha nem haragszol.
(#) granpa válasza bodnarmiklos hozzászólására (») Ápr 5, 2020 /
 
Ezt valamelyik motoros, szabályzós témában kéne megkérdezni. Ott előbb kapsz választ.
(#) DannyTorrence hozzászólása Ápr 22, 2020 /
 
Üdv

Van egy IBM P50 monitorom, aminek már elég sötét a képe 100% fényerőn is.
Szeretném állítani kicsit a screen potit, de a sorkimenőn csak a focus van.
Van a képcső foglalatán is egy de azon nincs felirat, az lenne a screen?
(#) mindenes válasza DannyTorrence hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Régi monitoroknál gyakran alkalmazták ezt a megoldást, láttam már én is ilyet. Tekerj rajta egy keveset és kiderül. Üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2020
(#) DannyTorrence válasza mindenes hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Tekertem egy kicsit (negyed fordulatot), a kép fényereje nem változott egy hangyányit sem semmilyen irányba.
(#) DannyTorrence válasza DannyTorrence hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Megtekertem kicsit jobban a potit, nem a fényerő változott vele, hanem a kép élessége. Ugyanazt csinálja, mint a sorkimenőn lévő poti. Ezek szerint mindkettő fókuszt állít és máshol kellene keresni a screen beállítási lehetőségét (ha van ilyen egyáltalán).
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 3, 2020 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne a 2. oldalon levő Philips monitorra biztonsági kamerához.
Még mindig nem tudom hol keressem a hibát. Az tette tönkre hogy a képfrekit 100Hz-re
állították. Rajz nincs hozzá. A segítség jól jönne!
(#) Josi777 hozzászólása Aug 14, 2021 /
 
Sziasztok!
Van egy régi Toshiba CRT monitorom, ami semmit sem csinál. Találtam neten helyettesítőt, de amíg ideér, hátha életre lehetne kelteni ill. más monitorral helyettesíteni. Trükkös a jel, amit kap, ugyanis van egy 5 koax-ból álló kábele, ami piros, zöld, kék, fekete, fehér színűek. Csakhogy az első 3 kábelen semmilyen jelet nem sikerült mérni (vagy én mértem valamit rosszul), a másik kettőn pedig a képen látható jelek vannak. Ezek gondolom a vsync és a hsync. Próbáltam AD725-ös IC-vel, de nem képes előállítani videojelet. Van valakinek tippje a megoldásra?
(DSO138 amatőr szkóppal készültek a képek)
(#) kadarist válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
Szia!
Lehet, hogy a monitor jó, csak nem kap RGB-videojeleket a forrástól?
(#) nemgyuri válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
Szia! Az a 5 koaxból álló kábel a monitoré, vagy a videóforrásé? Az AD725 az 5 koax jeléből tud compozit videó-jelet készíteni. A monitorodnak compozit jel kell? (A videóforrásnak adnia kell a színjeleket is a szinkronjelek mellett. ( Az eltérítési frekvenciáknak is egyezniük kell...)
(#) Josi777 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
Biztosan nem jó, mert nem megy a csőfűtés.
(#) Josi777 válasza nemgyuri hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
Az AD725-ös IC-t egy másik, kompozit videojelet megjeleníteni képes monitorhoz próbáltam, de nem képes azokból a jelekből képet összeállítani (amúgy működik, mert egy Arduinos cgadriver nevű programmal kipróbáltam és azzal van kép a video jelet fogadó másik monitoron). De az eredeti, azaz a rossz monitorhoz kapcsolódó jelekből nem lesz kép, csak ciklikusan kiírja hogy "no signal", aztán eltűnik, mintha talált volna valamit, de megint "no signal". Lehet én fogalmaztam rosszul, szóval az AD725 egy alternatív megoldás lenne. Az 5 koaxos kábelen biztosan megy jel, mert ki lett próbálva egy másik ugyanilyen jó monitoron.
(#) nemgyuri válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
A csőfűtés hiánya lehet pl. táp, vízszintes eltérítés esetleg képcsó hiba is. Ezeken végig kell menni.
(#) tufatofu válasza IzLuCSi hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Zárlatos lett a sorvégtranzisztor. Nem szereti ha menetközben lecsúszik az eltérítőtekercs rólla.
A sorkimenő körül keress egy nagyobb méretű tranzisztort hűtőfelületen.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) Kocska hozzászólása Dec 1, 2022 /
 
Sziasztok.
A képen látható hiba lehet a cső sérülése? Addig eljutottam a táp nincs a helyzet magaslatán. 128v helyett 106v, 13v helyett 10v mérek. Javítási leírás alapján táp ic csere jön. De ha azt mondjátok a cső kuka akkor nem rendeletek.
(#) Gafly válasza Kocska hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Első körben igazítsd meg az eltérítő tekercset a nyakán, mert látatlanban nagyon csálé (vélhető korábbi belebarmolás miatt).
(#) user1914 válasza Kocska hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Szevasz!
Én első körben a tápegységet vizsgálnám át. Minden feszültséget ellenőriznék, ha lehet oszcilloszkóppal.
Utána a sorvégtáp szűrését ellenőrizném, mert amiatt hullámos a vizszintes vonalad (eltérítés feszültsége).
Üdv. M.
(#) uniman válasza Gafly hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Nem inkább a maszk szakadt le?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2022
(#) Gafly válasza uniman hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Szerintem nem, de hátulját levéve hamar kiderül a turpisság, mert nagyon szembeötlő a leffegő tekercs szerelvény a képcső nyakán...
Második körben jöhet a hullámosság megszüntetése, amit user1914 írt (klasszikus kondicsere).
(#) Kocska hozzászólása Dec 2, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek. Sokan voltatok inkább új hozzászólásban válaszolok.
Egyénként a képet ki sem húzza az ernyő teljes területére, trapéz alakú kép, a RGB szétcsúszva.

Gafly
Szerintem nincs vele gond, csavarján a gyári lejölés, nem szedték masszívan áll a helyén pár mm mozdul ha piszkálom.

user1914
Kondik műszeres vizsgálatával kezdtem ami volt itthon cseréltem. De nem hozott semmiféle változást. A nagyfeszültségű kondikat is mérve jónak tűnnek.

A főtápról 130V és 13V kéne lejöjjön ami 107V és 11,6V. A sorkimenő szerintem rendeben van ott csak pár volt a difi.
(#) user1914 válasza Kocska hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Szevasz!
A C813, 121V-ra tegyél mellé mégegy kondenzátort és nézd meg a képet újra.
Üdv. M.
(#) Gafly válasza Kocska hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Idézet:
„nem szedték masszívan áll a helyén pár mm mozdul ha piszkálom.”
(#) Kocska válasza Gafly hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Ezt lehet rosszul fogalmaztam. Kikapcsolt állapotban ha rámarkolok az eltérítésre, és a józan ész határain belül próbálom csavargatni mozgatni. Akkor a cső nyakán rugalmasan elmozdul +-1mm és vissza is áll eredeti helyzetébe, nem lóg, nem kottyan.
(#) Kocska válasza user1914 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Helló!

150µF Raktam vele párhuzamba, semmi hatása.
Ez kb ugyan az a hiba. Eltérítés nem tudom, hogy van kötve talán a két tekercs két pontja közös 13,2R nek 6,7R és 6,7R mérem.
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem